Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

buchannon

A opět další zbytečný film pro pozéry. Neplatí čím starší, tím lepší. Absolutně nezáživné plné zbytečných keců o ničem. Totálně nadhodnocené, toto hodnocení opravdu nechápu. Jediné plus tohoto snímku... ... ne, není žádně plus. Napětí 1, děj 0, akce 0. Nechápu, jak jsem to mohl vydržet sledovat do konce. Kdybych si místo toho radši dal jednu kladivem mezi nohy, udělal bych líp. Ámen ()

brasek

Možno by to bola podarená kriminálka, lenže je tu jeden zásadný problém a to je postava Philipa Marlowa. Mám problém presne ten istý ako v snímku Maltézský sokol a to že detektív, ktorého stvárnil Bogart všetko tuší a všetko napokon vie, bez nejakého hlbšieho pátrania... napr.: Marlowe vie, že v kabelke Vivian Rutledge nie sú peniaze z kasína... Ako to vie? Nebolo by lepšie v snímku mať scénu, kde sa pozrie do kabelky a zistí to? Miesto toho nám príbeh dôležité veci predhadzuje ako holú skutočnosť! ()

Wade W.

Humphrey Bogart v úlohe dokonale pasujúceho detektíva s plechovým hlasom. Kvôli neustále gradujúcim dialógom a nelineárnemu príbehu, môže byť zaujímavá i knižná predloha a jej pokračovania. ()

Raf

Raymond Chandler přivedl na stránky knih soukromé očko Philipa Marlowa, který vždy bez sentimentu, s buldočí zarputilostí, nehledě na to, kolik ran dostane i rozdá, objasní nakonec každý sebesložitější případ. Howard Hawks mu umožnil vstoupit na plátna kin a je to vstup skutečně velmi dobře uhnětený. Dostáváme se s jeho drsným charismatickým hrdinou do světa Los Angelského podsvětí, mezi vrahy, zloděje, vyděrače, všehoschopné zbohatlíky a další lumpy toho nejhrubšího zrna. V opozici vůči po všech stránkách silnému mužskému elementu tu stojí ženská krása, manipulativnost, zákeřnost, hravost, drzost a frivolnost. Humphrey Bogart jako by se pro tuto roli narodil .. Lauren Bacall mu zdatně sekunduje .. Skvělé herecké výkony, propracované dialogy, působivý vizuál a hypnotizujicí atmosféra filmu z nej dělají velkolepou záležitost, která je jako stvořená pro velká platná kin. ()

Formanka

Dost jsem se ztrácela v ději, nicméně Marlowovy hlášky jsou vynikající. Nepamatuju si na žádou jinou filmovou dvojici, mezi kterou to tak jiskřilo, jako mezi Bogartem a Bacall. Bohužel za děj jen ***. ()

Emmyvision

Poslední dobou doplnuju své znalosti mého oblíbeného filmu noir, tak jsem si nemohla nechat ujít ani tuhle klasiku. Přes nadšené ohlasy ostatních uživatelů jsem byla trochu zklamaná. Brilantní herecké výkony, to se musí nechat, ale příběh je tak překombinovaný, že jsem se od začátku ztrácela. Nezapomenutelná scéna: když Carmen svádí Marlowa, který přišel navštívit jejího otce. ()

Johgas

Nemám moc v oblibě Raymonda Chandlera, tudíž ani Phila Marlowa. K filmu jsem tedy proto přistupovala nedůvěřivě. Do atmosféry mne vtáhl okamžitě. Sice je děj trošku zamotaný - padouchů, co všichni nosí oblek a vypadají stejně, tam je poměrně dost, a jeden druhého vraždí jak na běžícím páse:-) - ale ta atmosféra je hodně hustá. Vydržela jsem na to koukat 2 hodiny bez dechu. Trošku mi vadilo, že některé dějové linie nebyly dokončené - například sešit šifer, které Phil odklonil ze stolu jednoho ze zabitých padouchů, vzápětí ho nabízí dalšímu záporňákovi, který je ihned poté zastřelen - ale my se nedozvíme, k čemu se sešit vztahuje? Gamblerství, drogy, pornografie - co v něm je? Nejsem velmi zběhlá ve filmových termínech, takže definici film-noir bych neodříkala, ale z tohoto snímku ta hustá černá atmsoféra, plná mlhy, jen čiší...velmi povedené. ()

Monniques

Pěkná atmosféra filmu, dobří herci, vtipné repliky, skvělý scénář a režie. Jediné, v čem se neorientovala byl příběh filmu, v polovině jsem se ztratila a už jsem nevěděla co a jak. Začalo mi to připadat lehce zdlouhavé a tak i trošku nudné, hodnotím proto trojkově. ()

gizi

Chandler píše hodně komplikovaně, to se odráží i v této adaptaci. Příběh je nezajímavý a šíleně zašmodrchaný. Bogart pro mě není nijak výjimečný herec a tak, jako mě nepřesvědčil v Casablance a v Maltézském sokolovi, tak se mu to nepovedlo ani zde. 65%. ()

the_weaver

Všetkého veľa škodí - aj Hámfryho Bogarta.↵  Bogarto-centrický film o detektívovi - suverénovi, ktorý do akcie ide bez rozmyslu, často vďaka tomu riskuje život, ale vždy nejak vyviazne, neraz so šťastím. Má tiež prevrátené biorytmy, temer vždy totiž vyráža do akcie za tmy. A keďže sa účastní každej scény vo filme, tak z toho tým pádom vychádza prudko noirový snímok. Nakoniec dopadne tak, že robí prácu, ktorú od neho nik nechce, dokonca za ňu dostane namlátené, a robí to len kvôli jednej namyslenej drevenej škrate (Lauren Bacall), ktorá sa celý čas tvári tak chladne, akoby ste práve povedali uštipačnú narážku na jej postavu. Však si ju skúste vygúgliť a uvidíte, že hypnožaba je oproti nej roztopašné mačiatko.↵  Ak sa tešíte na prestrelky, tak sa zopár dočkáte, ale najväčšiu kanonádu zakúsite pri dialógoch, ktoré vo filme lietajú ako patróny z guľometu a bez prestania. To by mi ani toľko nevadilo, keby do nich nevstupovali osoby, ktoré boli predtým spomenuté len tak medzi rečou pol hodiny dozadu, a ja márne pátram v akej súvislosti to bolo. Tak aby ste boli pripravení: Joe Brody - ten, kto prvýkrát vydieral generála Sternwooda; Eddie Mars - ten, od ktorého si Vivian chce požičať peniaze na dlhy Carmen. Zato istého Shawna Regana tam omieľajú do zblbnutia, a ten sa pritom neobjaví ako je film dlhý. ()

tulen

Jako detektivka to pro mně bylo trochu moc zmatený, resp. jsem se dost ztrácel ve jménech a co kdo s kým a proč. Spousty hlášek jak Marlowa, tak ostatních působily občas trochu humorně (vzpomněl jsem si na Mazaného FIlipa). Ale jinak fajn film, klasika a dobrý herci. ()

lobsang

Velka klasika s nejlepsim Marlowem - Humphrey Bogartem, snad az prilis zmatena pro kohokoliv, kdo necetl predlohu. Nicmene stale je tu perfektni Bogart, k sezrani pridrzle sexy Lauren Bacall a vyborna kamera s hudbou, ktera dokresluje nadherne ponurou atmosferu navozenou ve studiovych kulisach. Krasna ukazka stareho remesla a zasle slavy Noir filmu s drsnym detektivem a krasnymi femme fatalle. ()

Ferguson

Režisér v průběhu příběhu rezignuje na klasické vysvětlovací vyšetřování a na konci (i v průběhu) filmu už divák ani neví, kdo je viník, proč je viník, co vlastně udělal a co vlastně Marlowe vyšetřuje (prý ani sám Chandler to neví). Film totiž není o cíli ale o cestě. Jedná se zde hlavně o vztah mezi hlavními představiteli a navození neopakovatelné jiskřivé atmosféry. Snímek se stal legendou filmu noir a patří k vrcholům tohoto žánru, právě proto, že mu ani náznakem nejde o samotný detektivní případ ale o postavy do něho zasahující. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině