Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

Cedr

Pravděpodobně nejlepší film-noir. Nádherná Lauren Bacall a skvělý Humphrey Bogart jako bezchybný Philip Marlowe. Fantastický snímek. ()

LeoH

Phil Marlowe jako vystřižený – ani v Chandlerových knížkách nebývá úplně snadné udržet nit. Stejně to byla prima doba. Byl tu třeba ještě jakýs takýs respekt k lidskému životu, chci říct, že i v takovémhle „thrilleru“ si každý třikrát rozmyslel, než vás odprásknul, a naopak, zhasnout chlapa znamenalo být chvíli tak trochu v šoku, i když jste byli ostřílené soukromé očko, což celkem dává smysl (zabíjeli jste někdy kapra?). Napětí je tím pádem trochu jiného druhu a dnešní člověk si na to musí chvíli zvykat. Drsní detektivové většinu času hláškovali spisovným jazykem a drželi se v mezích zákona a stejně byli drsní, kupodivu to šlo. Nemluvě o dámách – tak stejných a přitom tak jiných. A pak ty roztomilé nedokonalosti (filmově teoreticky by se řeklo zcizující prvky) vyžadující zvýšenou míru spiklenectví mezi filmem a divákem, třeba ve zvuku, jak skvěle postřehla má žena – v půli rozhovoru se ozve jakýsi rachot a než se ukáže, jestli někdo startuje auto, začalo pršet nebo vypukla přestřelka, nějakou dobu to trvá. Jinými slovy nemůžete tak úplně spoléhat na to, že vás film přesvědčí, že „to je doopravdy“, a že vám všechno pěkně po lopatě vysvětlí a pro jistotu dvakrát zopakuje; musíte se sami chtít nechat strhnout, aby z toho kápl nějaký ten „thrill“. Mě ta hra velmi baví. Typických ****1/2 :-) ()

tatanapope

Film na svou dobu velmi dobře a chytlavě natočen . Jediné , co by se mu snad dalo vytknout byl fakt , že se tam mluvilo o tolika lidech , že jsem to občas přestávala vstřebávat a jména mi trochu unikali , tak že to pro mě bylo ještě zamotanější než bylo třeba , ale jinak v podstatě není moc , co vytknout . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

andrii

...postihl je - upadli v magické za/u/jetí. Dlouhý noir polibek...dostihl je - setrvávají v jeho opojné náruči, němém zakletí atmosferické temnoty. Choďte po špičkách. Naše hvězda pozemská má nabroušený jazyk cynika. Na popelníku "odpočívá" rozkouřená cigareta a v kouřových clonách občas vpravdě pravda stočí pohled jinam. ()

Kamkon

Viděla jsem to napodruhý, ale v původním znění s titulky a vůbec jsem si to nepamatovala, trochu jsem se sice ztratila, ale atmosféra a herecké výkony s rychlými vtipy mě opět strhly a nakonec jsem se i našla. Prostě klasika, stejně jako Pryč od minulosti ()

Mirokukii

Výborná kriminálka se vším co k tomu patří, v popředí se skvělým Bogartem. Film má bohužel příliš a příliš mnoho postav, a tak jsem si zamotaný děj nemohl patřičně užít, ač se o to Humphrey, zvlášť při rozhovorech se ženami, snažil. Sakra, já snad ani nevím jak to dopadlo, a to film právě skončil. ()

KRYSIOPICE

Dobrá atmosféra, výborní herci v čele s Humpreym, brilantní dialogy. Jen ten příběh byl trochu překombinovaný a postav tam bylo jak na orloji. Takže jsem se chvílemi ztrácel a nevěděl jsem kdo vlastně zabil koho. ()

elanius

(89/2017) / To čo ma tak bavilo prvú polhodinu ma nakoniec aj zabilo, presne ako v prípade The Maltese Falcon. Humphrey síce je nespochibniteľný klenot noir obdobia ale keďže v rámci pravidiel žánru je na obrazovke snáď každú sekundu filmu, rýchlo mi aj začal liezť na nervy. Znovu tu máme celkom obyčajný krimi príbeh a kadencia dialógov je obdivuhodná. Stále čakám ktorý, a či vôbec ma noir dostane. (6/10) ()

ybuko

Zaludny dej a perfektni Bogartuv Marlowe, ktery je necim mezi Sherlockem Holmesem, Casanovou a Groucho Marxem. ()

brando

Humphrey Bogart, ikona klasických noirů i celého Hollywoodu, prototyp soukromého očka, jehož předobraz se využívá i dnes po více než šedesáti letech. A právě Big sleep je jeden z nejlepších noirů vůbec, právě díky nenahraditelnému Bogartovi, skvělé mysteriozní atmosféře, skvělým dialogům (líbí se mi jak v každém dialogu nikdy nikdo nezapomene, využít své momentální převahy ) a v neposlední řadě Lauren Bacall, která zahrála svou oduševnělou, přitom maximálně přitažlivou femme fatalle způsobem, jakým dokáže jen ona. ()

blackJag

Klasická noirová detektivka podle stejnomenné knihy Raymonda Chandlere s legendární postavou sokromého očka Philipa Marlowea, kterého tak bezchybně vychytal samozřejmý herecký přednes Humphreyho Bogarta. Ten střílí jednu hlášku za druhou, pouští jeden ironický komentář za druhým, až má člověk problém všechno sledovat a vstřebávat. Jako rovnoceným protihráčem je mu uhrančivá kráska Lauren Bacallové a spousta dalších krásných žen, střídajících se v jeho záběrech (ani jedna z promluvivších ženských postav ve filmu není stará nebo neheská). I dnes pořád velmi dobré. Hudba: Max Steiner. 85% ()

Dreadd

Na Humphreyho Bogarta mě upozornil až článek v časopisu CINEMA a je opravdu škoda, že jsem si ho až dosud nepovšimnul. Jako cynický detektiv Phil Marlowe, který pohrdá i láskou, působí velmi sympaticky, stejně jako Lauren Bacall v roli Vivian. Zápletka je poměrně spletitá, v ději však není zmatek a dialogy jsou opravdu hutné. ()

Autogram

Možno to nie je pre krimi žáner šťastné, keď sa nezorientujem v postavách a môj chaos sa stále novými menami iba zväčšuje. Ani sa veľmi nedá zorientovať, keď je stále na scéne súkromný detektív Marlowe a pokiaľ nestrieľa, tak neustále rozpráva. Myslel som, že sympatické dievča z kníhkupectva dostane ešte ďalší priestor. ()

Mr.KarlAdler

Já si nemůžu pomoct, ale Hawksovy užvaněné filmy prostě nechápu. Dialogy jsou úžasně nadupané a ostře pointované, až svým způsobem předbíhají dobu - vlastně je to ve výsledku takovej sitcom-noir, ani ne screwball. Jenže zorientovat se v průběhu děje v postavách, v tom, co se vlastně s kým děje, a na konci si ještě dotvořit nějaký příběhový celek, to chce asi vyšší kumšt. ()

Tft

Stejně jako kniha Raymonda Chandlera je i filmová adaptace Howard Hawkse zatraceně zamotaným dějovým klubkem, které pokud chce člověk rozmotat, nebude mu ani z daleka stačit jedno promítání. Dobrá zpráva je, že do dalšího promítání půjdete s velkou chutí, protože kromě zamotaného děje v The Big Sleep všechno šlape na plné grády. Howard Hawks nejprve natočil trochu jinou verzi filmu, která se dnes nebere jako kánon a naštěstí byl donucen k dotáčkám a předělávkám některých dialogů. V původní verzi byla Lauren Bacall daleko zákeřnější a film nekončila v náručí Humphreyho Bogarta, což si dnes jen těžko dokážeme představit (ovšem náznaky a původní směr filmu je z jejich vztahu pořád trochu cítit). Nejspíš i v tomto tkví genialita Howarda Hawkse, který měl dost pokory na to aby svůj film předělal a vytvořil tak jednu z největších noirových klasik. V hlavní roli září Humphrey Bogart, který si v době natáčení procházel těžkým rozvodem, některé večery tak končil na dně láhve od whisky a na place se třeba ani neukázal. Pro Hawkse nepříjemná situace v krátkém měřítku natáčení, ale v dlouhodobém velmi dobrá, protože Bogart svoje niterní pocity skvěle přetavil do role a vytvořil tak legendárního noirového soukromého detektiva, kterého si i díky skvostným hláškám Raymond Chandler a trojice scénáristů Williama Faulknera, Leighta Bracketta a Julese Furthmana, nelze nezamilovat. Velkou oporou mu je Lauren Bacall, která se v podstatě jako herecké pískle, nenechává zastínit a její umění rozhodně nezaniká ve stínu téhle herecké legendy. The Big Sleep má opravdu jedinou mouchu a tou je překombinovaný děj, byla by ovšem škoda ho jen kvůli tomu zavrhnou, protože to ostatní je noirová detektivka jako z filmové učebnice. A jestli se po dokoukání nepůjdete učit hlášky, které Humphrey Bogart ve filmu sází před zrcadlo, je s vámi asi něco špatně. ()

jefff

Naprosto fantastický noir! Sice mi občas dělalo problémy kdo je kdo, neboť se mi pletly jména, ale to je zřejmě problém můj a ne Hlubokýho spánku :-). Ke všemu Lauren Bacall je opravdu překrásná a nedivím se Bogartovi, že se do ní zamiloval (ve filmu i ve skutečnosti).90% ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině