Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

eLeR

Charizmatickí drsňáci Bogartovi idú. Mám pocit, že zatiaľ som ho videla len v takejto polohe. Prípad síce počtom postáv trošku prekombinovaný, ale dá sa to stíhať. Dialógy medzi Philipom a Vivian úžasné. Apropo všetky ženy vo filme krásne ... skrátka jeden štýlový film. ()

Rocky62

Howard Hawks i zde brilantně přenesl na plátno drsný a cynický styl literární předlohy. Nechybí svižné tempo, působivá atmosféra a fantastická chemie mezi ústředním duem. Celkově dámské zastoupení je ztvárněno nádhernými ženami, ať už je řeč o Lauren Bacall či Dorothy Malone, která je ve scéně v knihkupectví jednoduše neodolatelná. The Big Sleep však trpí jedním zásadním neduhem, jak už zde mnozí poznamenali. Cenzura z mého pohledu ztížila pochopení celého příběhu a motivace postav, což nekompenzuje ani děravý scénář a zmatečná orientace mezi jmény. Např. jsem postrádal vysvětlení vraždy Sternwoodova šoféra a bližší seznámení s klíčovými postavami (Gaiger, Carmen atd.). Snímek v tomto aspektu poněkud selhává, ale jak jsem zmínil na začátku, je tento nedostatek spolehlivě kompenzován spletitostí příběhu a hereckou plejádou, jakožto několika ikonickými pasážemi. ()

Tommy987

Film zrelý na minimálne 2-3 zhliadnutia kvôli pochopeniu všetkých komplikovaných vzťahov medzi postavami a orientácii v deji, a potom na ďalších "x" zhliadnutí už len kvôli dokonalému zážitku. Štýl, štýl, štýl... To je to slovo, ktoré ma neustále napadalo počas sledovania. Všetko v tomto filme je neuveriteľne štýlové. Bogart ako Marlowe je asi najštýlovejší súkromný detektív, aký sa kedy na plátnach kín objavil (až na tú kravatu - človeka, čo mu ju viazal by som chytil a zaškrtil ho ňou :-) ) a charizmou doslova prekypuje. A to iskrenie medzi ním a Lauren je niečo nepopísateľné... to sa jednoducho musí vidieť. K tomu ako čerešnička ešte jedny z najvycibrenejších dialógov a priam esenciálna noir atmosféra... 10/10 ()

dopitak

Existují dvě vysvětlení, buďto jsem jako divák přízemní a nedovtipný, nebo je hluboký spánek sice klasický, ale hodně přešmodrchaný zástupce žánru. Překvapení provází od začátku až do konce, protože scénář je zcela nevyzpytatelný. Mazaný Filip, v tuzemsku u diváctva propadlý, hledal zjevně inspiraci někde poblíž.___Scénář byl napsán za pouhých osm dní, což se negativně odrazilo na jeho detektivní linii. Režisér humorně vypráví o natáčení: "V zápletce jsme se už nevyznali. Ptali se mne, kdo koho zabil - nevěděl jsem. Poslali telegram autorovi - nevěděl to. Poslali telegram autorovi scénáře - taky to nevěděl. Ale přesto byl film velmi napínavý a zábavný..." (Hendrich, Vladimír: Americká drsná škola ve filmu; str. 28). ()

LaciLC

"Noirovka" par excellence, pritom raz prepracovaná na požiadavku agenta Lauren Bacallovej. Howard Hawks bol (pre mňa stále je) skutočne majstrom všetkých žánrov. Hlboký spánok má všetko, čo by mal kvalitný žánrový film mať, t.z. poriadne napätie (ak chcete, iskrenie) medzi postavami a typickú atmosféru v tomto prípade 40s. Nejako bližšie k žánru film noir som sa ja však zatiaľ veľmi nedostal, ničmenej Hawksovo dielo sa mi vskutku páčilo a zdá sa, že žánru raz prídem na chuť. Za zmienku ešte z filmu stojí aj obsadenie, vyzdvihol by som najmä výborný výkon drsňáka Humpreyho Bogarta, každopádne oku mi viac ulahodila bývalá fotomodelka Lauren Bacall.:) Jeden z mála viac ako šesťdesiatročných filmov, ktoré by som si bežal okamžite pustiť... ()

Chrustyn

Ačkoliv se v poslední době snažím naučit na Noir-film, tento nebudu pokládat za nejzásadnější ani nejlepší. Vyskytuje se zde sice legendární Phil Marlowe v cynickém podání excelentního Bogarta ale příběh nemá takový spád jaký jsem očekával. Přesto zajímavá detektivka s povedenou zápletkou. ()

Ghoulman

Mno, teď už chápu, proč se bráši Coenovi nechali inspirovat při psaní Big Lebowského právě Chendlerovkama. Strašnej madlajz, řeknu vám, strašnej madlajz... Nicméně nejapné žertíky Marlowa a závěrečná půlhodinka jsou veskrze fajnové. ()

Jirka_Šč

Výborný, cynický, mužný Humphrey Bogart jako Phil Marlowe. Jen se na to budu muset podívat znova, neboť zápletka je na první shlédnutí trochu komplikovaná :). Po Casablance a Africké královně pro mě třetí nejlepší film Humphreyho Bogarta. 85% ()

Flakotaso

Výtečný noir s parádním a hlášky trousícím Humpreym Bogartem, krásnou Lauren Bacall a dokonale vymazlenými dialogy. "Zacházíte příliš daleko Marlowe." "Krutá slova pro muže, který právě odchází z vaší ložnice." ()

giblma

Přestože jsem ten den nic nenaspala a při závěru byla zmatená jak u Lynche, nemohu jinak. Jakkoliv chandlerovky nemám moc ráda, tady se člověk ani na okamžik nenudí, Humprey je týpek jak sviň, Lauren Bacall neuvěřtelně krásná a jejich slovní přestřelky jsou kouzelné. ()

sharky

Film trochu zmatečný a nepřehledný, strašne moc postav a propletených vztahů na příliš rychlý děj a spád. To ale nemění nic na tom, že atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet (jak pravil Rákosníček), Bogart je drsnější a cyničtější než smirkový papír, a i když Bacall není až tak krásná a má hlas jak padesátiletý chlap, přesto nějak chápete, proč pro ní má tvrďák Marlowe takovou slabost a chemii mezi neimi jim věříte každou vteřinou...Hawks v tomto filmu dokazuje, že není třeba drahých CGI efektů, klipovitého střihu a podobných výmyslů k tomu, aby vznikl dobrý film, který se bude líbit i po padesáti letech... ()

Flego

Humphrey Bogart ako cynický detektív Phil Marlowe je tým najcool čmuchalom na svete. Prepracovaný noir so skvelou réžiou a atmosférou ničí len množstvo vedľajších postáv, ktoré majú za úlohu len zahmlievať... ()

anais

Ještě před tím, než jsem viděl jakýkoliv film-noir, a znal jsem jména Chandler a Marlowe jen z doslechu, měl jsem určitou představu o tom, jak tento žánr asi vypadá v praxi. Shlédnutím Hlubokého spánku se mé představy potvrdily. Bogart v klobouku a baloňáku, ostře řezané obočí Bacallové lemující její hypnotizující pohled – to jsou věci, které v dnešní době symbolizují to, co si představujeme pod slovem film-noir. Oproti jiné „bogartovce“, Maltézskému sokolu, má Hluboký spánek trochu méně komplikovaný děj (přinejmenším je jasné, na které straně stojí hlavní hrdina:-) ), přesto jsem ale chvílemi tápal. Tyhle filmy ze 40. let mají ohromnou sílu člověka chytnout a podržet si ho až do konce. Jste okouzleni krásnými, skvěle hrajícími lidmi, rafinovaně vtaženi do děje složitými vztahy mezi postavami, překvapováni nečekanými zvraty. Osobně mám radši „sokola“, u takto kvalitních filmů je ale srovnání téměř nemožné. ()

honajz

Vynikající hlášky a na několik výjimek (hlavně závěr s Lauren Bacall, ale i představitelka její sestry hraje toporně) herecké výkony. Jinak v podstatě skoro doslovný přepis románu - opět s výjimkou konce (v románu se odehrává v pustině u dolů a lépe pochopíme, oč šlo a jaká "nemoc" postihla mladší sestru). Ale i na dnešní dobu skvělá kamera (když odmyslíme ateliérové exteriéry ;-)), scénář, prostě filmařina. ()

poz3n

Pokud mi někdo k příští projekci nakreslí graf, tabulky, popisky a u každého jména postavy v průběhu celého filmu dodělá tagy, které mi postavu identifikují, pak se možná v celém tom šíleně překombinovaném příběhu alespoň trochu vyznám. Noir by to byl moc hezký, ale opravdu jsem měl celé 2 hodiny potíže s tím poznat kdo, s kým, jak a proč. 6/10 ()

Deschain

Parádny film. Veľa skvelých (a rýchlych) dialógov, krásne ženy, nebezpeční muži, podmanivá hudba, vtipné hlášky. A Humphrey Bogart je cool! Silné štyri. /Po prečítaní predlohy.Carmen Sternwood sa vyfarbí ako riadny psychopat a nekončí to "happy-endom" ako film. Stále spokojná./ (Projekt 100 - 2010, FK Nostalgia) ()

Exkvizitor

Okatě studiové kulisy, prkenné herecké výkony a poněkud (silně) nevěrohodný, o to pak více komplikovaný příběh. Ano, jde o film-noir ve své vrcholné kondici. Ale nebýt kouzelné ústřední dvojice a mé slabosti pro filmy z tohoto období, čtyři hvězdičky by ode mě Hluboký spánek nedostal. A to z toho důvodu, že celý snímek působí hrozně odflákle, především ze scénáristického hlediska. Máte-li však rádi chandlerovky, pak nebudete zklamáni minimálně celkem slušnou dávkou sarkatistických fórků. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině