Rio Bravo 2. Stejné prostředí včetně svícení ( typické westernové městečko - šerifská stanice, saloon ), stejné peprné humorné dialogy, podobné motivy, více akce ( James Caan s "luparou" nemá chybu ). Jen tu chybí šťavnatá ženská role jako byla Angie Dickinsonová v RB. -- Howard Hawks netočil drsné, špinavé, nebo realistické westerny, kde by jste se vážně obávali o život hlavních postav, je to spíše humorná a značně konverzační zábava...(20.1.2006)

Takovouhle zvonkohru, kterou přichystali pánové Harra a Thorton nezvaným hostům městečka El Dorado, jim můžeme pouze tiše závidět i my, častí to návštěvníci Pražské Lorety. Chvíli jsem v tom (než někdo začne(te) hned něco namítat, rovnou podotýkám, Rio Bravo jsem neviděl nebo si to alespoň nevybavuji) musel hledat zřetelný otisk H. Hawkse, ale od momentu „je úzká, tvrdá a nepohodlná, ale nikdo s ním nebude pohazovat“, nebylo nejmenších pochyb. Tohle opravdu není Leone, kde se dobře váží každé slovo, nejprve se většinou koná a až potom případně (i) mluví, tohle je Hawksova typicky suchá (westernová) konverzačka s legendárním duem J. Wayne-R. Mitchum, přičemž troj resp. čtyřlístek doplňuje „zelenáč“ J. Caaan resp. starej bard A. Hunnicutt. Pokud k tomu tak i přistoupíte, nemůžete býti zklamáni. V opačném případě vás může čekat nejedno nemilé překvapení. A jentak mimochodem, mládí neporáží stáří, ono mu „pouze“ náramně přihrává. Přičemž SPOILER (jako prase) v tomto případě se ani člověk nemůže na Hawkse dvakrát zlobit, že tu „lehce“ nesourodou sympatickou ústřední trojici, v závěru „nezeštíhlil“. Ostatně nemáte ten pocit, že Mitchum (když pominu skutečnost, že od jisté chvíle si nemohl dopřát už ani hlt) si beztak (v křečích) vytrpěl dost, Wayne s olovem tlačící na páteř to neměl zrovna taky dvakrát příjemný a poeta J. Caan je ještě příliš mladej na to, aby líbal hlínu?! 5-tou * nedávám za lehce uspěchaný (před)závěr (tu závěrečnou přestřelku jsi mohl, né že ne, Howarde (pro nás fajnšmekry) maličko protáhnout) a absenci alespoň jedné kulervoucí (památné) scény. Na druhou stranu, bavil jsem se královsky to nepopírám, to včetně posledního záběru. 88,8%(12.9.2012)

V klasických kulisách westernového městečka se odehrává netradiční komediální příběh s parodickými prvky. Jistá komediálnost je cítit nejen z dialogů, ale i z charakterů jednotlivých protagonistů a dokonce i ze zbraní. Ano, právě neidentifikovatelná zbraň pro lidi, kteří neumějí mířit, se zdá být původcem většiny adverbálních gagů ve filmu. Vždy když Mississippi vystřelil, nemohl jsem si nevzpomenout na Navážku z Pratchettovi série o Zeměploše, alespoň mám jasno, odkud bral inspiraci (vždyť Pratchett dokonce používá hojně citace z filmu). Největší dík ovšem patří tvůrcům za to, že se dokázali oprostit od klasického westernového schémátka a dokonce si odpustili i podivné zvuky střelby, jakých hojně využívá například takový Vinnetou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že jsem se zpočátku nesoustředil přímo na film a tak mi několik souvislostí uniklo, ale kdo ví, třeba ta chvíle kdy jsem byl ''mimo'' naopak přišla vhod...(20.1.2006)

"Přes půlnoční hory do El Dorada!" Oficiálne prvý mnou videný film s westernovu legendou Johnom Wayneom a druhý s Robertom Mitchumom. Plnohodnotná zábava z Divokého Západu s vynikajúcim scenárom, skvelou réžiou a brilantnými hercami (včetne Jamesa Caana, Arthura Hannicata a Christophera Georga). Nič viac, nič menej.(30.5.2013)

Občas střihové chyby, ale to je tak všechno, co by se dalo tomuto dílu vytknout. Jistě, že se tyto drobné nedostatky dají v klidu tolerovat, co taky čekat od barevného filmu šedesátých let. Film sám o sobě nemá chybu, napínávý příběh s Johnem Waynem je to pravé na pohodový večer. Příjemný western u kterého jsem se vážně nenudil, a to i přesto, že pistolníckých scén na dvouapůlhodinový western zas tolik nebylo.(19.12.2012)

• - Po postřelení šerif J.P. (Robert Mitchum) kulhá a používá berli. Jenže před přestřelkou v baru kulhá na druhou nohu a berli má na druhé straně. Mitchum tvrdil, že to vyžadovali filmaři, aby byla scéna přehlednější. (DžejPý)

• - John Wayne se po přečtení scénáře zajímal o roli J.P. Haryho, ta ale nakonec připadla Robertu Mitchumovi. (džanik)

• - John Wayne během natáčení moc dobře nevycházel s liberálním hercem Edwardem Asnerem. Pravidelně ho oslovoval "ty, newyorský herče“. (džanik)