• slovenský

Western

USA, 1966, 122 min

"Jmenuju se Alan Bourdillion Trehearne.." - " To je moc dlouhý !!" - " Proto mi taky říkají Mississippi !!" ;) Hawksovo skvostné El Dorado mě přes svoji štědrou stopáž ani na okamžik nenudilo, ale co taky čekat od snímku velkého Howarda Hawkse v hlavní roli s legendární trojicí Wayne, Mitchum, Caan, že ?! Velmi neotřelý příběh s postřeleným ostrostřelcem Johnem Waynem, věčně nalitým šerifem Roberta Mitchuma a tím naopak nejhorším střelcem divokého západu, jakého si jen umíte představit, mladičkým věčně recitujícím Jamesem Caanem, jehož účast vyznívá naprosto generačně symbolickým dojmem.. Právě peprné vtipné dialogy mezi Thortonem a Mississipim mě hodně bavily, přičemž nejen že patří k tomu nejlepšímu, co El Dorado nabízí, byť celková komika a dialogový až sitcomový styl humoru, který si až příliš dobrý režisér Hawks opatrně hýčká a hlídá, aby jeho herci nikdy nezklouzli k přehrávání, vzde vlastně nahrazuje akci, a tak se většinou spíš mluví než střílí, byť některé hlášky lze vážně považovat za geniální.. Hodně se povedl i rozverný soundtrack Nelsona Riddlea, známého třeba hudbou ke Kubrickově Lolitě, celá tahle záležitost vyznívá až neskutečně příjemně a se vší tou "stínohrou" barevně.. [ Dabing 7/10 ] Velmi poctivá a slušná práce Hlavní redakce pořadů ze zahraničí ČST Praha z roku 1991 s báječným spojením Wayne, Brabec.(13.8.2013)

No jóó, v El Dorádu, tam to kdysi žilo....pre nás, mladších divákov, je El Dorádo zaujímavé tým, že sme viac zvyknutí ako "spoznávači" starších Waynových westernov na jeho mladšiu verziu a rovnako aj na Mitchumove sebavedomejšie typy z 50tych rokov, ako na ich "kotle" a otrhanejšie šaty. Rovnako máme zafixovaného Caana ako starého mentora, rozdávajúceho rady svojim potomkom a podriadeným, takže v tomto smere je El Dorado dosť paradoxný zážitok. Popravde je obľúbenosť tohoto aj napriek humoru viac menej klasického westernu daná obsadením a chémiou medzi hlavnou štvorkou, nemám pocit, že by som v ňom našiel omnoho viac, ako napríklad v podobnom Rio Bravo. Diváci roku 1966 mali určite radosť, že si mohli pozrieť sto razy videný príbeh, išlo o to, že to mohlo byť s Johnom Wayneom v takejto úlohe naposledy. Len neviem, či je tá dĺžka na škodu alebo filmu prospieva, pretože mi čím ďalej, tým viac mi prirastali títo starí (a jeden mladý) harcovníci k srdcu.(13.8.2013)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.. Autorský remake Rio Brava, barevnější a o něco zdlouhavější než originál. Ale po polovině film začne konečně šlapat, přibude humoru a žádná z hereckých hvězd pistolník Wayne - opilý šerif Mitchum - mladík Caan nezahraje falešnou notu při ochraně spravedlnosti. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3QggwkfaLC0(9.4.2012)

Těch podobností s (rovněž Hawksovým) Rio Bravo je až nehezky moc. Škoda, že jsem tak neviděl první El Dorado, svého předchůdce jinak ve většině směrech o chloupek překonává. Vtipem (J. Caan, jeho klobouk a lupara), nápaditostí (scéna se "zvonovým krytím") i herecky (Mitchum je mi sympatičtější než jeho předobraz z Ria Brava Dean Martin, a to je co říct).(12.11.2013)

John Wayne je western, western je John Wayne. Symbióza či rovnice, která fungovala, funguje a věřím, že vždy fungovat bude. Klasický western, který nepostrádá naprosto nic, co má snímek tohoto žánru mít! V roli jednoho ze 4 nejrychlejších pistolníků se tu objevuje největší kovboj všech dob John Wayne a jeho hereckými kolegy jsou neméně skvělí Robert Mitchum a James Caan alias Mississippi. Za tónů příjemné hudby sledujeme divoké přestřelky prokládané výborným, nenuceným humorem, který odlehčuje povedenou (leč v ničem novátorskou) zápletku. Stopáž je zpříjemněna i ženskými postavami, jež opět neunikají pozornosti hlavní mužské trojice. Charismatický je tu i protějšek Thortona - další z oněch 4 nejrychlejších pistolníků - McLeod, což je veliké plus. S hodnocením vůbec neváhám. Nedostatek: Šerif J. P. je v jedné scéně postřelen do levé nohy a také na ni po většinu času logicky kulhá. V jedné scéně (dost dlouhá nato, aby to divák postřehl) si však můžeme všimnout, že po levé - poraněné - noze chodí a pravé odlehčuje.(30.3.2011)

• - Po postřelení šerif J.P. (Robert Mitchum) kulhá a používá berli. Jenže před přestřelkou v baru kulhá na druhou nohu a berli má na druhé straně. Mitchum tvrdil, že to vyžadovali filmaři, aby byla scéna přehlednější. (DžejPý)

• - Během úvodních titulků vidíme také obrázky ze života kovbojů. Jejich autor, Olaf Wieghorst, si ve filmu zahrál puškaře Swedeho Larsena. (džanik)

• - Harry Brown si nepřál, aby byl jeho román "The Stars in their Courses" uveden v titulcích, protože film z knihy převzal jen málo. (džanik)