Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

Trailer

radektejkal

Přistoupil jsem na pořekadlo: "Na televizi čum, jen když hraje Mitchum", ale nebylo to zrovna ono. Robert Mitchum je dramatickým hercem, a do waynovky (westernový kodex s přesnými ingrediencemi rádoby chlapství, rádoby humoru a rádoby krásných nemoudrých žen) se moc nehodí. Waynovky mi stále více připadají jako parodie - ani nejsem schopen říct čeho, nejspíš sebe samých - a tak tato bude asi moje poslední. Spíš věřím Leonardu Cohenovi, když zpívá: "Everybody knows the good guys lost / Everybody knows the fight was fixed / The poor stay poor, the rich get rich (Everybody Knows), i když v posledním verši by se mi líbilo: " ... the rich get richer". Ale tak i tak škoda slov. ()

pakobylka

Takový ležérní, pohodový western, který vsadil na veskrze sympatický nadhled a pohotové vtipné hlášky. Možná je přespříliš naivní, což lze omluvit jeho věkem - ale nelze mu upřít odlesk zašlé slávy těch opravdových mužů, kteří nosívali kolty proklatě nízko a ve jménu spravedlnosti je neváhali použít. ()

Fanucci

Dobro vítězí a zlo+vypočítavost jsou poraženy. Ohraná písnička, ale tento film je něco víc. Přidává vtip. U některých dialogů jsem se opravdu hodně zasmál, což jsem nečekal. Film velice příjemně uteče - vřele doporučuji lidem, kteří mají aspoň trochu westerny rádi. Jo a ještě něco: Robert Mitchum hrál šerifa/opilce dokonale. Bravo! ()

Gemini

Předposlední western legendárního Howarda Hawkse a setkání dvou hereckých legend k tomu. Navíc ještě spousta humoru (na němž má nezanedbatelný podíl mladý James Caan mj. jako neschopný střelec), krásné ženy, zajímavý vztah hlavního kladného a záporného nájemného pistolníka, prostě téhle navýsost profesionální sešlosti není v podstatě co vytknout - je to sice celé patřičně švarně pistolnicky naivní, ale na druhou stranu je to příběhově dost netypické, aby to zaujalo. A navíc Johnu Wayneovi přece nejde nefandit. 80% ()

Radko

Páčilo sa mi, že ženy, i keď tu nehrali navonok hlavnú úlohu, plnili funkciu akýchsi spojok, prinášajúcich polo invalidnému štvorlístku (ako to jeden z nich vtipne poznamenal, jeden mrzák, druhý alkoholik, tretí zelenáč a štvrtý starý indiánobijec) dôležité informácie a muži sa následne už len predvádzali v prestrelkách. Holt je vidieť, že aj taká konzerva ako John Wayne zapadol svojou rolou do 60. rokov, plných ženských práv a oslobodzovania nežného pohlavia z "tisícročného mužského jarma". ()

• Natáčanie trvalo 84 dní. (westerns)
  • Scéna s vaňou bola z veľkej časti nápadom Roberta Mitchuma. Členovia štábu sa pri nakrúcaní smiali myšlienke, ako sa Mitchum hanbí pred ženou. (westerns)
  • John Wayne během natáčení moc dobře nevycházel s liberálním hercem Edwardem Asnerem. Pravidelně ho oslovoval "ty, newyorský herče“. (džanik)