• slovenský

Western

USA, 1966, 122 min

V klasických kulisách westernového městečka se odehrává netradiční komediální příběh s parodickými prvky. Jistá komediálnost je cítit nejen z dialogů, ale i z charakterů jednotlivých protagonistů a dokonce i ze zbraní. Ano, právě neidentifikovatelná zbraň pro lidi, kteří neumějí mířit, se zdá být původcem většiny adverbálních gagů ve filmu. Vždy když Mississippi vystřelil, nemohl jsem si nevzpomenout na Navážku z Pratchettovi série o Zeměploše, alespoň mám jasno, odkud bral inspiraci (vždyť Pratchett dokonce používá hojně citace z filmu). Největší dík ovšem patří tvůrcům za to, že se dokázali oprostit od klasického westernového schémátka a dokonce si odpustili i podivné zvuky střelby, jakých hojně využívá například takový Vinnetou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že jsem se zpočátku nesoustředil přímo na film a tak mi několik souvislostí uniklo, ale kdo ví, třeba ta chvíle kdy jsem byl ''mimo'' naopak přišla vhod...(20.1.2006)

"Měla velký smutný oči a dlouhej smutnej příběh..." pořád jsem si říkal, odkud tuhle větu, co občas rád používám, mám a kde jsem jí slyšel. A teď už to konečně vím! Kdysi jsem tenhle film měl na VHS s českým dabingem a už tehdy se mi to hodně líbilo. Parádní western s perfektním obsazením a naprosto geniálními fóry, kde se proti partě profesionálních střelců postaví jeden chromý, jeden zelenáč, jeden ožralý šerif a jeden starý "indiánobijec". Dnes jsem si ho dal v originále s titulky a zážitek to byl možná ještě o něco lepší. 9/10(9.2.2016)

Takovouhle zvonkohru, kterou přichystali pánové Harra a Thorton nezvaným hostům městečka El Dorado, jim můžeme pouze tiše závidět i my, častí to návštěvníci Pražské Lorety. Chvíli jsem v tom (než někdo začne(te) hned něco namítat, rovnou podotýkám, Rio Bravo jsem neviděl nebo si to alespoň nevybavuji) musel hledat zřetelný otisk H. Hawkse, ale od momentu „je úzká, tvrdá a nepohodlná, ale nikdo s ním nebude pohazovat“, nebylo nejmenších pochyb. Tohle opravdu není Leone, kde se dobře váží každé slovo, nejprve se většinou koná a až potom případně (i) mluví, tohle je Hawksova typicky suchá (westernová) konverzačka s legendárním duem J. Wayne-R. Mitchum, přičemž troj resp. čtyřlístek doplňuje „zelenáč“ J. Caaan resp. starej bard A. Hunnicutt. Pokud k tomu tak i přistoupíte, nemůžete býti zklamáni. V opačném případě vás může čekat nejedno nemilé překvapení. A jentak mimochodem, mládí neporáží stáří, ono mu „pouze“ náramně přihrává. Přičemž SPOILER (jako prase) v tomto případě se ani člověk nemůže na Hawkse dvakrát zlobit, že tu „lehce“ nesourodou sympatickou ústřední trojici, v závěru „nezeštíhlil“. Ostatně nemáte ten pocit, že Mitchum (když pominu skutečnost, že od jisté chvíle si nemohl dopřát už ani hlt) si beztak (v křečích) vytrpěl dost, Wayne s olovem tlačící na páteř to neměl zrovna taky dvakrát příjemný a poeta J. Caan je ještě příliš mladej na to, aby líbal hlínu?! 5-tou * nedávám za lehce uspěchaný (před)závěr (tu závěrečnou přestřelku jsi mohl, né že ne, Howarde (pro nás fajnšmekry) maličko protáhnout) a absenci alespoň jedné kulervoucí (památné) scény. Na druhou stranu, bavil jsem se královsky to nepopírám, to včetně posledního záběru. 88,8%(12.9.2012)

Obstarožný dedo Wayne s pupkom vyzerá s koltom a na koni asi tak dobre ako velryba na súši. Skoro podobne je to aj s pätdesiatnikom Mitchumom. Ešteže film nestojí iba na nich. Jamesa Caana som takéhoto mladého ešte nevidel, a western mu celkom sadol, rovnako ako hláškujúcemu starcovi, zástupcovi šerifa. Príbeh nie je práve to, čo by zaujalo, hlavne ked má vlažnejšie tempo a trošku ležérnejšie spracovanie, ale prestrelky stoja celkom za to. Rovnako, ako záporáci Esner a George a krásavice Holt a Carey. Hodnotenie: 60%(22.12.2013)

"Přes půlnoční hory do El Dorada!" Oficiálne prvý mnou videný film s westernovu legendou Johnom Wayneom a druhý s Robertom Mitchumom. Plnohodnotná zábava z Divokého Západu s vynikajúcim scenárom, skvelou réžiou a brilantnými hercami (včetne Jamesa Caana, Arthura Hannicata a Christophera Georga). Nič viac, nič menej.(30.5.2013)

• - Barman, kterého Robert Mitchum “zastřelí“ v saloonu, je ve skutečnosti jeho bratr, herec a scénárista John Mitchum. (džanik)

• - John Wayne během natáčení moc dobře nevycházel s liberálním hercem Edwardem Asnerem. Pravidelně ho oslovoval "ty, newyorský herče“. (džanik)

• - Harry Brown si nepřál, aby byl jeho román "The Stars in their Courses" uveden v titulcích, protože film z knihy převzal jen málo. (džanik)