Kapitán Henri Rochard (Cary Grant) se zamiluje do americké důstojnice jednotek WAC, poručice Catherine Gates (Ann Sheridan), která je shodou okolností jeho pobočnicí. Procházejí složitým rituálem dvoření a svádění, jenž vede nakonec k manželství, jenomže nedostanou příležitost svůj svazek naplnit. V Evropě po válce, kde se film odehrává, je Rochard francouzský občan a proto nemůže svou americkou manželku doprovázet do Spojených států, pokud neprojde nově zavedenými restriktivními opatřeními imigrační policie, která zná jedinou výjimku, jež spadá do kategorie „válečná nevěsta“. (Pavlínka9)

Exkvizitor

"Everything's wrong," říká Ann Sheridan uprostřed tohoto filmu - a má úplnou pravdu. Do dnešního večera jsem se domníval, že romantické screwball komedie Howarda Hawkse s Cary Grantem v hlavní roli nemohou být jiné, než geniální. Mýlil jsem se. "I Was a Male War Bride" není pouze ne-geniální, ale přímo zoufale nudný film. Jelikož: 1) Mezi Cary Grantem a Ann Sheridanovou není žádné reálné eroticko-komické jiskření (na úrovni herecko-režijní ani na úrovni scénáře). Ann se to snaží všemožně zastřít, Cary Grant nikoli - z jeho tváře nemizí po celý film otrávený výraz, otráveně se dokonce i pohybuje (kde jsou jeho kotouly a skoky z jiných filmů?), jindy živý tón jeho hlasu se nebezpečně přibližuje standardům pohřebních řečníků. 2) Scénář je slabý. Nejenom, že dialogy nejsou nabité slovními hříčkami a dvojsmysly - což je v tomto filmovém žánru neodpustitelné - ale ke všemu i všechny fyzické gagy jsou dokonale prostoduché, triviální a předem předvídatelné. Totiž: Ano, najde se zde i pár dobrých komických kreací (Cary Grant se snaží usnout v hotelu na židli atd.), ale jsou totálně zaplaveny vlnou hluchých míst. 3) Režii absolutně chybí tempo. ()

Hwaelos

Jak píše Exkvizitor - je to určité zklamání. Screwball comedy, které chybí balls, nulové jiskření mezi ústředním párem a především zoufalý scénář, který je spíše než příběhem jen sledem vzájemně se podobajících scének s malým tahem na branku. Zvlášť ve druhé půli je znát, že scenáristům dělalo potíže oprostit se od zaběhané formule "You cannot stay here, you're not bride." - "Yes, i'm." - "But, you're man!" Od kombinace Hawks + Grant by člověk čekal víc... ()

Tyny

Nucené líbaní mně nadmíru zarazilo, ale zase to bylo trošku něco jiného, než zašlé klišé. Od Granta lze čekat vždy jen to nejlepší, jinak to nejde. Dala bych rozhodně vyšší hodnocení, kdyby Sheridan nebyla tak nepříjemná a děj měl trošku něco více do sebe, jelikož jsem se chvílemi ptala sama sebe, jak tohle můžu dopadnout. ()

pepo

Je tam kopec skvelých scén a gagov, aj námet je komediálne plne fukčný. Ale nemôžem si pomôcť, celé je to dosť nešťastne vystavané - napr. vinou asi trištvrtehodinovej (!!!) expozície som mal v polovici pocit, že už je koniec a ten film až vtedy začal a už som sa nevedel poriadne nakopnúť. A Ann Sheridan je síce sympaťáčka ako hrom ale celý čas som si vravel aká by tam bola úžasná Katharine Hepburn alebo aspoň Barbara Stanwyck. Veľmi dobrý romcom ale od dua Hawks - Grant u mňa ten najslabší 7/10 ale to neznamená, že to nestrčí do vrecka 90% súčasnej žánrovej produkcie ()

Jezinka

Začátek má vtipný rozjezd, ale pak se to nějak zadrhne a i přes občasné vtípky, se děj začně točit jako kolovrátek. K obsazení: je těžké uvěřit, že šarmantní Francouz (CG) se zamiluje do protivné dračice, která ho pořád sekýruje a navíc není ani moc sympatická. S jinou hlavní hrdinkou by to možná bylo lepší. Líbání na povel tomu taky moc nedodá. ()

• Výroba tohoto filmu zabrala nečekaně mnoho času. Stále docházelo k odkládání, filmování nakonec zabralo 8 měsíců a cena produkce se nečekaně vyšplhala až přes 2 miliony amerických dolarů. (Pavlínka9)
  • Pro studio 20th Century Fox byl I Was a Male War Bride kasovně nejúspěšnějším filmem roku 1949, nejúspěšnější komedií a třetím nejvýdělečnějším filmem roku vůbec. (Pavlínka9)