Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiální text distributora)

wilczo2

Zatiaľ najvtipnejší Allenov film, čo som videl! Okrem inšpirácie napr. Marxovcami mi to miestami pripomínalo až Pythonov, či neskorších Fry-Laurie-ovcov - čiže brilantné! Zamýšľanie o sexe a živote a psyché a fyziké --- "Nie je dôležitá kvantita sexu! Dôležitá je kvalita! Hoci, ak má človek sex menej ako raz za osem mesiacov, tak by som s tým niečo robil!" ()

pollstro

Nejzábavnější Allenův film? Bláznivá komediální satira, která v obecné rovině paroduje ruské umění a život, militarismus, náboženství, filozofii, sex a spoustu dalšího. Ať už se ve filmu objeví parodie na Dostojevského a Tolstého, nebo hudba Prokofjeva, či přímočarý humor, nebo naopak obecné povědomí o klasické literatuře a tehdejší evropské kinematografii, je Láska a smrt pravděpodobně nejkomplexnějším filmovým dílem Allena, které dokazuje jeho obrovský talent a cit pro sarkastickou komediální tvorbu, jenž doslova šokuje svojí netradiční kombinací žánru a témat, které je Allen rovněž schopen držet pohromadě a neustále prezentovat úderné, vtipné a nápadité pointy na pozadí filmových gagů. Oproti předchozím raným komediím Allena se Láska a smrt striktně drží dialogů plných vtipu a významně se distancuje od snahy vývoje příběhu. Vzniká tak filmová oslava toho, co ve skutečnosti Allen ve svém životě miluje. Inteligentní, sarkastický, parodující, vtipný, myšlenkově bohatý a nevšední film, který sofistikovaným a militantním způsobem odbourává veškeré hranice kinematografie a celkově povznáší žánr komedie na zcela jinou úroveň. ()

BigBrother

Jeden z nejlepších Allenových filmů. Jen málokdo si umí dělat legraci z ruské klasické literatury s podobnou grácií a elegancí. ()

Anthemis

Prvních asi dvacet minut jsem se nepřestala smát. A i když potom tempo smíchu trochu polevilo (a byla aspoň možnost se nadechnout), pořád jsem se skvěle bavila. Navíc, když jsem film viděla poprvé, bylo to těsně potom, co jsem dočetla Bratry Karamazovi a vůbec to bylo v mém "ruském" období, takže jsem chytala i většinu narážek :-) Pro mě nejlepší komedie od Woodyho. ()

Desmi odpad!

No co je tohle za kolosální sračku, to je k neuvěření.. Já ani nevim co bych k tomu pořádně napsal, nedalo se na to dívat.. Od desátý minuty jsem se hodně přemlouval, abych to dokoukal.. po třičtvrtě hodině jsem usoudil, že na stylu filmu se asi nic nezmění a vysvobodil jsem se z toho trýznění.. Vypnutí tý kraviny byl asi nejhezčí pocit, kterej sem u tohohle snímku zažil.. Debilní nudnej humor.. Občas je mi na zvracení, jaký stupidity se dokážou dostat tak nahoru.. :-! ()

spawnxp

V co věří Woody Allen v grotesce Sleeper (1973)? V "Sex and Death" - zřetelně autorovo téma. Ovšem zde podáno opravdu luxusně - americko-židovsko-ruskej humor, skoro až sranda. 5/5 plná palba. ()

eMPík

Můj úplně nejvíc nejoblíbenější film od toho úplně nejvíc nejoblíbenějšího neurotika:) nabytý skvělým allenovských humorem od začátku až do konce. ()

Mr.Hackels

Pořád ještě výborně hláškující Allen a krásná Diane, ale už to není úplně ono. Jiné jeho filmy mě nadchly víc. Vidim to tak na 70%. ()

vlnka

Pri mojom prvom stretnutí s Woodym, kedy ma Annie Hall takmer unudila na smrť, som si vravela, že s týmto režisérom si pravdepodobne veľmi rozumieť nebudem. Postupne som sa odhodlávala aj na jeho ďalšie filmy a náš vzťah sa pomaly zlepšoval. No a pri Love and Death som skoro umrela druhýkrát. Nie však od nudy ale od smiechu. Konečne film, pri ktorom môžem povedať, že náš vzťah s Woodym má budúcnosť a uvedomila som si, že ho strašne žerem, aj napriek tomu, že vyzerá ako niečo, čo pôvodne malo byť chlapom a spáva so svojou adoptívnou dcérou. Už začiatok filmu (šialený smiech jeho strýka) naznačil, že treba zbystriť pozornosť a pri parodovaní asi všetkého, čo sa sparodovať dalo, som takmer kvôli smiechu ani dýchať nemohla a skoro som si aj cvrkla. S Diane Keaton k sebe pasovali ako riť na šerbeľ a jeho šarmantný montypytonovský tanec na koniec nemohol tento film ukončiť lepšie. ()

Alister

Láska a smrt je pro mě snad nejoblíbenějším Allenovým filmem, neboť se zdánlivě vyhýbá vážným tématům, ale ona zdánlivost pochází jen z bizardního prostředí zparodovaného carského ruska - a pak tématem není nic menšího než-li je smrt. Štěstí je efemérní záležitost a dle Allena neexsituje, jen iluze o něm, avšak iluze, bez níž nelze žít; naplnění štěstí pak musí bejt nutnou deziluzí ze zdánlivosti naplnění. Člověk nemající cíl umíra, avšak umírá v pokoji, neboť prozřel a žil v absurdním světě bez cíle, avšak tento svět má přece jen smyslu v cíli, tímto cílem je nevyhnutelně smrt. Již z názvu je patrné, že láska smrti předchází a je s ní nerozlučně spjata. Allen je snad největší šašek druhé poloviny dvacáteho století a jeden z nejtalentovanejsich umelců vůbec, přestože se nikdy nevzdal svých vzorů a je jakýmsi eklektikem bruslícím mezi existencionalismem Dostojevského, Sartrovou absurditou bytí a postmodernou - našel svůj styl ve vlastním pochopení rozličných, převážně filozofických témat, které se v jeho náruči staly plně svébytnými interpretacemi našeho bytí, či spíše Allenova bytí v němž se tak trochu najde každý z nás. ()

Slav_Jaro

Nejlepší, místy naprosto geniální Allen. Film který zrodil Leiu ("Let's assassinate Napoleon!") a taky film, u kterého se Keira Knightley učila špulit držku (hraběnka Alexandrovna). Tolstoj by plakal...smíchy. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN