Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiální text distributora)

ScarPoul

Pred nedávnom som sa pustil do ruských autorov a nachádzam v nich značné potešenie. Hold Rusi vedeli písať. Inak si neviem predstaviť dôvod prečo by písali 1000 stranové romány. Woody Allen v Láske a Smrti im jednak vzdáva hold a v nemalom rade ich aj paroduje. Jeho štýl humoru je viacej sofistikovanejší. Etudky a epizodky sú obohatené o inteligentný humor a niektoré filmárske a žánrové vychytávky. Do tohto krátkeho filmu dokázal vložiť toľko rôznych myšlienok či už filozofov, ruských autorov, alebo filmových umelcov - hlavne Bergman je v niektorých scénach do očí bijúci, že sa film musí pozrieť niekoľko krát aby sme tam každý aspekt vtipu dokázali postrehnúť. Keaton aj napriek tomu, že k nej ako k herečke prechovávam určité nesympatie, bola dôstojnou Allenovou partnerkou, ktorá za ním v humorných sekvenciach nezaostávala. Film si výborne pohráva aj s históriou a historickými udalosťami. Každopádne sa jedná o Allena pred zlomovým momentom v kariére, ktorý dosiahol Annie Hallovou. Všetko v tomto filme počnúc od scenára, vtipy a réžiu je vyspelejšie a inteligentnejšie, pritom si to ale stále ponecháva hravosť a absurditu, či už Allenových poviedok, alebo predošlých filmov. U mňa jednoznačne za plný počet. ()

Khalesi

Toto geniálne dielko nastoluje a rieši hneď niekoľko závažných otázok v ľudskom živote, tým však nemyslím, že ich aj vyrieši. Odpoveď na všetko by bola tak strašne zamotaná a komplikovaná a večne v konflikte s morálkou a sebaúctou, alebo náboženským presvedčením...no nič nie je jednoduché! Bavila som sa dokonalo a určite si doprajem aj second look :) ()

5150

30%.. Docela těžká práce dokoukat tenhle film a o nějaké super zábavě ani nemluvím. Prostě tohle není moje krevní skupina a dost.. Woody Allen u mě daleko víc boduje jako dramatik..)) ()

rawen

Osobně preferuju "vážnější" Allenovy filmy - hlavně Annie Hallovou a Mannhattan - komediant je ale Woody skvělý, i tento film obsahuje přehršel různých jazykových perel, parafrází a gagů, které nejsou samoúčelné a ve srovnání s vtípky v dnešních mainstreamových komediích působí jako pěst na oko - takže omonclován jsem spokojený, ne ale dotčený jako tomu bylo u výše zmíněných Allenových filmů. Dejme tomu 8/10 PS: pobavil mě účes a oblečení Diane Keaton v jedné scéně zhruba ve třech čtvrtinách filmu - Diane vypadala naprosto přesně jako princezna Leia z Hvězdných válek, pousmál jsem se tomu a teď zjišťuju že Láska a smrt vznikla 4 roky před prvními Star Wars :) No teda!!! :) ()

Terva

Vlastně jeden z prvních filmů Woodyho Allena, který jsem viděl. V té době jsem tomu jeho humoru ještě moc nepřišel na chuť. Teď je čas si jeho starší snímky přehodnotit. CITÁT - Co budeme dělat až umřeme?............ ()

Blofeld

Naprostá genialita v každém dialogu. Už jsem to viděl třikrát za posledních čtrnáct dní a dám si ještě... Teď vy, došla mi klišé... ()

Marek1991

Tak paródia vie občas veci okoreniť, Vojna a mier je skvelé dielo, taktiež ruská duša nie je až tak k smiechu, no občas niektoré umelosti si priam žiadajú humor a hlavne toto dielo dosť balansovalo s rôznymi existencionálnymi prvkami, ktoré sú k zamysleniu. Niekedy ma to veľmi pobavilo, inokedy vôbec a celkovo to na mňa pôsobilo dosť sucho a tá ukecanosť mi skrátka priam až miestami vadila. ()

liquido26

První film Woodyho Allena, co jsem viděl a hned takováhle pecka. Geniální komedie, která mi trochu připomínala humor Monthy Python, jak už tu také někdo zmiňoval (i když Pythoni pořád vedou). Skvělí herci, Diane Keaton je fakt nádherná, délka byla přiměřená a těch skvělejch hlášek. No asi se na to budu muset kouknout někdy znovu, abych si vůbec nějakou hlášku zapamatoval, protože jich tam bylo tolik. Vlastně celej film byl jedna velká hláška :-))) ()

corpsy

Vojnová dráma posadená na intelektuálno-komediálnych dialógoch Woodyho Allena. Znie to čudne? A aj je. Ale funguje to delikátne. ()

F.man

Pro mě jakožto milovníka ruského realismu a Woodyho Allena snad nemůže existovat epičtější snímek. Bravo mistře, tímto jste si mě na vždy získal... Then, I'll say to Austria, and form an alliance with the crown. Not the king, just the crown. ()

Astaroth12

Woody sa snaží do každého svojho filmu pridať otázky okolo života a smrti. A i keď otázky zostávajú tie iste, príbeh sa vždy mení. Teraz nás zaviedol do Ruska, ktoré bolo zmietané Francúzkými vojakmi na čele s Napoleonom. Zase v jeho podaní niečo nové, zaujímave, dialógov bravúrne rozvinuté a tá parodickosť bola fakt úžasná. To som naozaj nečakal, že tu bude Woody parodovať iné historické snímky a ako inač, zas to zvládol na jednotku. Trosku mi vadilo, že v Rusku sa bavili po Anglicky a i Francúzi, to isté, preto vierohodnosť to narušovalo. Ale v konečnom dôsledku je to i tak jedno, lebo film nechce byt vierohodný, film chce byt zábavný a to i je. A aj tak, niečo mi bráni tú 5* dať, tak zatial len silné 4*. ()

baribal

Z Lásky a smrti necítím nějakou intelektuální bublinu jako tomu je u některých Allenových filmů (myšleno samozřejmě v dobrém). Je to neskutečně příjemně jednoduché a vtipné, mám rád naprostou většinu Allenových filmů a u některých mohu říct, že patří opravdu k výjimečným. Láska a smrt mi padla do oka okamžitě a je to láska (a smrt) na celý život. ()

Terter

Allen tentokrát semlel dohromady ruské realistické autory a antickou filosofii do hodně zábavného filmu, který je nabitý skvělými hláškami ("Volíš pasivní odpor?" - "Ne, volím aktivní útěk."), filosofickými úvahami na téma subjektivita morálky a typickým allenovským humorem. Současně s Annie Hallovou a VCJKCHVOS(ABJSZ) - schválně jestli poznáte, ke kterému filmu tahle zkratka patří - řadím Lásku a Smrt mezi Mistrovy tvůrčí vrcholy. A hlavně nezapomínejte, že smrt není konec, je to jen účinný způsob snížení výdajů. ()

GodComplex

Love & Death je rozhodne jeden z nejlepsich filmu Woodyho Allena. Proc? Protoze jeho tradicne radoby intousske hovadiny jsou zde mnohdy skutecne inteligentni a jeho jinde trapny humor je zde mnohdy skutecne vtipny. Sice se to potyka s tradicnim problemem Woodyho filmu, ve kterych hraje hlavni roli, kdy si o sobe arogantne mysli, ze umi hrat a ze je dobry komik (nezvlada ani jedno), ale nezvykle chytry scenar, pro Allena i nezvykle ruske prostredi/doba a spousta velmi povedenych scen tohle dilo pravem zarazuji do Allen-Topky. "Judgment of any system, or a priori relationship or phenomenon exists in an irrational, or metaphysical, or at least epistemological contradiction to an abstract empirical concept such as being, or to be, or to occur in the thing itself, or of the thing itself." 7/10 ()

zipper111

Jsem divnej, ale mě to nezasáhlo tak, jak tu všichni píšou. Jo, čekal jsem pecku, natěšen tou spoustou oslavných komentářů..ale... Bylo to vtipné, sarkastické a hodně často ujeté, ale Allenovi monology pro diváka mě neskutečně nebavily, asi jsme moc unavenej, ale film mě prostě nezasáhl, ačkoliv je zde spousta geniálních hlášek a scén. No, snad příště. 3,5* ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN