Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiální text distributora)

Biopler

Opäť film Allena, v ktorom sa príšerne kecálkuje o ničom. Samotný snímok má i nejaký vývoj, ale totálne ho prehlušuje neustála snaha vyrobiť nejakú srandu, nejakú paródiu a koniec koncov humor je vysušený ako prezreté kozáky na site. Kto vie ako to vyzerá, ten ma chápe. ()

pabelito

Ak nie úplne najlepší, tak jednoznačne Woodyho najvtipnejší kúsok. Mr. Manhattan nám tentoraz ponúkne príbeh z prostredia ruského vidieku z čias, keď Matičku Rus napadol najväčší tyran vtedajších čias - Napoleon. Pseudo-filozofické úvahy sa tentoraz nebudú odohrávať v kaviarni na Manhattane, ale - v ruskej maštali, na rusko-francúzskom fronte, alebo v rezidencii samotného Napoleona. Woodymu Allenovi sa často vyčíta, že namiesto toho, aby sa sústredil na prepracovaný dej, zahlcuje nás svojimi vtipnými hláškami a hlbokými morálnymi úvahami. O Láske a smrti to však neplatí ani prinajmenšom. Životný príbeh pacifistického sráča, z ktorého sa zhodou náhod stáva vojnový hrdina, by bol strhujúci možno aj bez toho allenovského newyorského humoru. Ale to by zase už nebol Woody... - Čo budeš robiť, ak francúzski vojaci znásilnia tvoju sestru? - Nemám sestru. - To nie je odpoveď. - Nebudú predsa znásilňovať Ivana. Ak to urobia, pogrcajú sa. ()

Arequipa

Usedal jsem k tomuto filmu s předsevzetím nedat více než čtyři hvězdičky, neboť jsem teprve na začátku seznámení s Allenovou tvorbou a nechtěl jsem si "vystřílet hned munici". Ale nemohu, nemohu. Agresivní útok na moji bránici. Vynikající parodie! ()

Jimy

"Nicota. Neexistence. Černá prázdnota." - "Co jsi to povídal?" - "Ale, jen si plánuju budoucnost." Woodyho filosofování nad závažnými i méně závažnými tématy podané prostřednictvím jeho osobitého humoru. ()

Mngwa

Jaké je to být mrtvý Borisi? _ Jedla jsi někdy kuře u Treskyho? _ Jo. _ Tak tohle je horší. Woody Allen v nejlepší formě, toto je asi ta nejvtipnější parodie vůbec, počínaje nádherným smíchem strýčka Nikolajeva, konče zfušovaným pokusem o atentát na diktátora, kdy ho jeden majzne flaškou po hlavě a potom nad ním oba stojí a vedou diskusi o tom, zda je vůbec etické ho zabít. W. Allen je prostě geniální - magor - ale geniální, je vůbec možné se do něho v tomhle filmu nezamilovat? Nikdo jiný neumí takhle vtipně podat zcela vážná témata a ještě u toho parodovat ruskou klasiku. ()

BDMarty007

Woody Allen v životní formě. V téhle poloze ho mám nejraději. Jeden geniálně ujetý nápad za druhým, od malých gagů (mávání na rozloučenou kočáru, v němž má sedět..., spakován do války se síťkou na motýli v ruce ....) po filozoficky absurdní veletoče (Darwinismus: "Příroda je vlastně jedna velká restaurace..."). Nápadů pomalu na 5 filmů. Vysmívá se bezostyšně snad úplně všemu a nejvíce sám sobě. Tenhle film už jsem viděl několikrát a už se těším, až si ho zase příště pustím. ()

M0NCA

Jsou prostě filmy, ke kterým ať napíšete cokoliv, bude to pořád jen neuvěřitelně jalové a nicneříkající, přesně jako u Love & Death. Woody je pojem a každý tady by chtěl být jako on, protože subjektivní je objektivní a já to vím. Samozřejmě, že když to řeknu, vůbec nic se tím nezmění a úplně nejhorší je zemřít před sklizní, ale co když není žádný bůh? Čtyři hvězdičky a tu pátou přidám po dalším zhlédnutí za tu závěrečnou scénu s alejí! ()

junxi91

Vše, co znáte o carském Rusku 18. a také 19. století bylo v tomto filmu smícháno dohromady. Oblíbené souboje, široká ruská duše, bohatýři, hrdinské činy. Woody Allen hraje neduživého človíčka jménem Boris, který musí bojovat proti Napoleonovi, i když je pacifista. Je zamilován do své sestřenice, se kterou vede náročné filozofické hovory o objektivismu, subjektivismu, esenci a existenci. Sestřenka si nejprve vybírá všelijaké jiné muže, se kterými spí a za které se provdává, ale nakonec si vezme svého bratránka. Jako voják se Boris příliš neosvědčí, tedy hlavně při výcviku jsem se musel fakt smát. Vrcholem bylo pak jeho vystřelení z kanónu, kterým zlikvidoval několik francouzských generálů. Takže spousta inteligentního, a zároveň šíleného humoru a parodie na klasická díla, která ale neznám tak dobře, abych to ocenil. A ta hraběnka, do které se zakoukal v divadle, ta panečku stála za to. Taky si kvůli tomu vysloužil souboj, který kupodivu přežil jen s prostřelenými rukami. Na 80 minut se tam toho stalo celkem dost, film byl hutný a měl minimum slabých míst. Jeho závěrečné poselství o dualitě mysli a těla ("mysl zdůrazňuje vyšší cíle jako filozofii a poezii, ale tělo si užije veškerou zábavu"), o Bohu, o smrti a o sexu min. jednou za osm měsíců bych si mohl pouštět každý den. Ale někomu se nepovede mít sex ani jednou za osm let, ba ani jednou za osm dekád. Zazní zde desítky hlášek, např.: "Věřím tomu, že jsi byla celou dobu věrná žena" a do toho kašel v pozadí :D "Pokud zabijeme více Francouzů, než oni Rusů, tak vyhrajeme" "Jsi nejlepší milenec, kterého jsem kdy měla" "Já vím, často trénuji, když jsem sám" "Sex bez lásky je ze všech prázdných věcí ta nejlepší" "Došla mi klišé" "Mám tělo, které přitahuje obě pohlaví" ()

DENIROSIS

Další povedený Allenův film situovaný do carskeho Ruska,v době napoleonských válek.Je to tentýž dobrý Allen,tak jak ho máme rádi-ironie života,lásky,vztahy,intelektuální řeči tak jak to umí jenom on,odkazy na klasická díla filmu a literatury. ()

Bounded

Tímto filmem podle mě začíná to nejlepší z Allenovy tvorby. Groteska pomalu ustupuje, komediálních hlášek jen přibývá. Nedovedu si představit, jak na publikum musí působit některé Allenovy dabované filmy. Už jenom představa, že promluvy o Sokratovi a homosexuálech bude říkat nějaký český hlas, je příšerná. ()

JohnVodka

Přemýšlet nad hlubokými filozofickými otázkami a přitom se smát jako blázek mi umožnil právě film Láska a smrt. Ikdyž víc jsem se věnoval tomu smíchu. Přesto mi film nabídl spoustu námětů k přemýšlení, ale především špičkovou zábavu a nezapomenutelný, hluboký, trvalý, umělecký zážitek. Podle mě nejlepší Allenův film. ()

raiN[ratm]

"Isn't all mankind ultimately executed for a crime it never committed? The difference is that all men go eventually, but I go six o'clock tomorrow morning. I was supposed to go at five o'clock, but I have a smart lawyer. Got leniency." Neskutočná komédia, obohatená Allenovskou poetikou a jeho filozofickými úvahami na témy lásky, života a hlavne smrti. ()

Izz

Kouzelná pocta evropské kinematografii a ruské literatuře.Woody ji totiž neparoduje,jak by se někomu mohlo zdát,nýbrž jí skládá svérázný hold,který asi nikdy nezestárne.Vždyť tam je Diane Keaton,chytrý humor a tolik geniálních scének,že byste je nespočítali ani při zapojení prstů u nohou.Klasika,která má jen jednu vadu a to fakt,že mám o něco radši Annie Hallovou. ()

Marator

Já ho zbožňuju! Woody je tak roztomilý a vtipný, že bych ho chtěl nosit s sebou v kapse a když by na mě přišly chmury, vždy bych ho vytáhl a zajisté by mě zvedl náladičku. Kam na ty gegy chodí, to fakt nevím:-) A ten taneček se smrtí na konci byl prostě k popukání! ()

Godhaj

,,All those Greeks were homosexuals.“ Woody Allen se opřel do Ruska ale i Francie a ruské literatury pěkně z ostra. Scénář je plný výborných dialogů a narážek tak, jak to umí jen Woody Allen. Mezi ním a Dianne Keaton to opravdu jiskří, jejich společné scény nemají chybu. Je až s podivem, jak vtipné mohou být filosofické úvahy nad smyslem bytí a objektivitě subjektivity. To se jich ale musí chopit Woody. ()

hero_bk

Milovat znamená trpět. Vyhnout se utrpení znamená nemilovat. Kdo nemiluje, ale trpí tím, že nemiluje. Takže milovat znamená trpět. Nemilovat znamená trpět. Trpět znamená trpět. Štěstím je milovat. Štěstím je tedy trpět, ale utrpení znamená neštěstí. Takže být nešťastný znamená milovat nebo milovat a tím trpět, nebo trpět přebytkem štěstí. Co dodat? Jeden z nejlepších Allenů vůbec :) ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN