Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiální text distributora)

Maynard.

Uf, to sem moc rád, že už to mám za sebou... Z tohodle filmu si odnáším jedno velikánské poučení - už nikdy se nedívat na film, který má co dočinění s Woody Allenem. Tento (vrtá mi hlavou proč) uznávaný herec a režisér mě zde zcela přesvědčil o tom, že určitýmu druhu umění prostě nikdy nemůžu porozumět. Vyloženě se mi protiví, když se mi někdo (navíc někdo takový jako tento sexy symbol 80.let :o) ) snaží něco nacpat do palice. Dále, udělat v každé scéně za jakoukoli cenu vtip. Parodie mám rád, ale nic se nemá přehánět. Věřím, že Allen není žádnej hlupák, ale tenhle film je absolutně přeplácanej rádoby vtipy, kterým se možná smáli diváci v roce 75, páč pro ně byla Allanova výstřednost něčím novým. Ale Woody, s tímhle na mě nechoď. Ta jedna * je za závěrečný tanec se smrtkou, kde Allen vzdal hold, pro mě stejně odpudivému filmu Sedmá pečeť a taky za tu borku v podvazcích. ()

Autenticita

Tak jsem se asi dívala na jiný film než všichni ostatní, ale mě se to fakt nelíbilo a musela jsem se nutit dokoukat to do konce. ()

Tjaden

Woody Allen opět nezklamal. Sled absurdních scének a vyperličkovaných dialogů mě bavil po celých 85 minut. ()

matolas

Tak tento film si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť než tú, ktorú dostáva. Majstrovské dielo a pre mňa (zatiaľ) najlepšie dielo Allena. Tak hláškami a gagmi nabitú komédiu som pekne dlho nevidel. A Diane Keaton bola taktiež skvelá. (BTW: Čírou náhodou som videl v jeden týždeň aj Seventh Seal od Bergmana.) ()

Seti

Další z Woodyho zamyšlení nad láskou, životem a smrtí. Neskutečně vtipné, přetékající všemožnými nejen filosofickými a morálními odkazy, natřískané allenovským humorem a okořeněné válečnou parodií. ()

Benedygtus

S poctivou nadsazkou vysvetluje pojmy, uvedene ve svem nazvu. Bohuzel uplne podle mych predstav to neni a kdyby tam nebyl hlavni postavou Woody sam, asi bych sel s hodnocenim jeste o stupen niz. ()

BlackTom

Woodyho Allena som poznal len z niekoľkých skečov a jeho humor mi pripadal vcelku ľudský a nadpriemerne inteligentný, avšak z ohlasov, ktoré som na jeho tvorbu počul, mi akosi došlo, že tento "štýl" nie je pre každého. Áno, absurdný až priam nepochopiteľný humor mi bol blízky. Áno, groteskovité scény ma potešili. Ale neviem, prečo si robiť p*ču práve z tejto látky a už ani trochu nechápem tak vysoké hodnotenie. Pre mňa stále jedna veľká neznáma. Ale záleží na tom, ako to servírujete. ()

Han22

A opět tvrdý boj s Woody Allenem. Ten si vzal na paškál historické epopeje typu Vojna a mír s cílem rozbít je, zesměšnit, rozdupat na kousky. Do země plné bohatýrů, zemitých lidiček zasadil svého zbabělého, neurotického, sarkastického glosátora, který se snaží vyhnout válce, sbalit svou milovanou sestřenku a zaplétá se do atentátu na Napoleona. Je tu pěkná výprava a jedna válečná scéna, líbilo se mě pár přesahů do nadpřirozena (anděl, smrt) a je tu doslova kulometná kadence gaqgů, vtipů a scének. Smál jsem se často, ale taky často kroutil hlavou, něco bylo geniální, něco absolutně debilní, k tomu otravné filozofické debaty a divadelní promluvy na kameru a vůbec celý ten žánr (ne Vojna a mír se mi nelíbila). Já prostě mám rád komedie/parodie které drží dohromady aspoň nějaký příběh a dají se aspoň v základu brát vážně... Jak bylo ve filmu objektivně nebo subjektivně? No řekněme že objektivně asi nejslabší 4* co jsem kdy dal. ()

Tery16

Kdo jiný, než Woody Allen dokáže v tom samém filmu citovat Bergmanovy filmy, shrnout celé Dostojevského dílo v jediném rozhovoru a filosofovat o pšenici? ()

Stružák

Klenot mezi filmy Woodyho Allena. Jak typické scény pro Woodyho. Jak typický Woodyho humor. Jak plné vtipu, lehkých nadsázek a parodie. Dlouho mi tvralo, než jsem Woodyho styl režírování a hraní pochopil, ale jakmile se člověk specifickému stylu dostane pod kůži, nedá na něj dopustit. Díky za každý nový film, Woody Allene. :-) ()

Hanys_

Rád bych se připojil k většině a napsal nějakou oslavnou ódu na jednu z prvních Woodyho komedií, boužel na mě tenhle Allenův snímek moc nezapůsobil. Pár scén parádních, ale jako celek průměr. 5/10 ()

derryl

"A jsou horší věci než smrt, třeba strávit večer s pojišťovákem. Smrt tedy není konec, ale velmi účinný způsob snížení výdajů." Woody je génius a netřeba zbytečných komentářů, stačí jen: brilantní existenciální parodie. ()

Piškotka

Dlouho jsem se takto od začátku do konce nezasmála. Carské Rusko, atentát na Napoleona, láska jako trám, sjezd idiotů,... Woody jako pacifista Boris se stává válečným hrdinou a přes svou jinakost dobývá svět žen. Je neuvěřitelně upřímný a svéhlavý. Tady mi připomíná "Černou zmiji". Zastiňuje i Diane Keaton. ()

Rozjimatel

Poriadne bláznivá somarinka. Ale pobavilo ma to celkom dobre. Akoby sa Woody Allen chcel našroubovať do grotesky z prostredia cárskeho Ruska, čo miestami síce pôsobilo veľmi komicky, ale inokedy zas dosť nasilu, samoúčelne. Nie je to Allenova typická podoba, v ktorej je tak doma. ()

Jorge-Z

Jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena. Dokonalý vtip, sarkasmy, parodie, filozofické debaty o lidkém bytí a sexu. Nejvíc mě dostal Woody na buzerplace, který byl komandován ruským důstojníkem - černochem. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN