Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

Soubi

Příběh princezny Naushiky, která se snaží zabránit válce mezi lidmi a hmyzem. Ekologická agitka, ano, ale příjemně podaná a s přitažlivým příběhem. Animace odpovídá roku 1984 - pěkná, ale ne dechberoucí. ()

Elkesar

Tenhle film předvádí milionkrát lépe a hlouběji to o co se pokoušel avatar. Nepotřebuje k tomu dokonalou grafiku ani velkolepý rozpočet, stačí mu dokonale provedený příběh s myšlenkou, která je schopna se ve filmu plně vyjevit. ()

jafuska

opět další Japonská animovaná pohádka, ačkoliv se k nám nedostávají často takovéto animace jako americké, přesto Japonci také dokáží vymyslet pohádku, kde se dostane divák do děje, aniž by to očekával zrovna v tu chvíli, ve filmu je i pěkná hudba, odkaz na ekologii, to vše se nachází v této hezké pohádce, která je určená pro všechny věkové kategorie., ()

huzgi

Jasné inspirace a příbuznost: Tarkovský a Stalker, Ridley Scott, Hvězdné války, Kurosawa a Kitane. Miyazaki potvrzuje úžasný cit pro každý detail i celkovou syntézu. Bezchybná hudba. ()

minima

No a co, že to je ekologická agitka až za Měsíc, stejně je to tak krásně podaný příběh, jak jen Miyazaki umí. A já prostě to postapo miluju. Jo, a je tam ta jedna krásná melodie, co mi od té doby hraje v hlavě... ()

darthvader77

Další vynikající pohádka z dílny mistra Mijazakiho. Opět originální svět, příběh s ekologickým poselstvím a dobře vloženým ponaučením. Hisaišiho hudba byla nádherná a animace samozřejmě taky. ()

vaclaw

Mám rád Miyazakiho tvorbu, mám rád sci-fi a postapokaliptickou tematiku, jsou mi blízké filmy s ekologickým přesahem (do jisté míry...) a mám rád epické příběhy. Toho všeho je v Naušice mraky, navíc propojeno krásnou animací a hudbou a hlavně chytlavým a promyšleným příběhem. Původně byl můj Miyazakiho favorit Mononoke hime, ale musel jsem přehodnotit, že zatímco Mononoke s přibývajícími opakováními trochu ztrácí, tak Naušika naopak získává. ()

RigorMortis

Po návale roztomilých animákov som siahol po niečom "dospelejšom" z Miyazakiho tvorby. Animáciou možno detské, no príbehom dosť vážne postapo o princeznej, ktorá zaradom vyvracia bežné "princeznovské predstavy". K soudtracku nemám čo dodať, Džó zasa nesklamal. ()

PeterJon

Skôr ako na vážnosť konfliktu som uprene pozeral na Naushikinu riťku v minisukni, ktorú až moc odhaľuje na to, že to je rozprávka. Neoslovilo ma to ani artom, ani príbehom. Tie frakcie a chorbáky, o ničom... ()

Rachi

Velice nadčasový snímek, jež v sobě nese hlubokou myšlenku ,, vzájemné tolerance,, a podporuje ekologické smýšlení . Což na rok vydání 1984 opravdu předběhlo svou dobu. Tohle celé jen umocňuje Mijazakiho zasazení příběhů do postapokyptického světa ()

johnny01

Příběh ve své obecnosti se povedl a fungoval hlavně po přírodní stránce, zejména dějová linka v podzemí byla pěkná. Horší to už bylo po "mezinárodové" stránce, kdy motivace jednotlivých národů byly poněkud nejasné. Především však Naušika místy působila snad až příliš jako nesmrtelná akční hrdinka, která přežije vše a do které se nestrefí přímá palba. Místy to bylo nepřiměřeně okaté. Rovněž tak písnička s dětinskými popěvky se nedala poslouchat. ()

Kimkong

Svět zničen při nějaké válce asi. Díky tomu se objevil les plný obřího hmyzu. Ten se snaží lidé zničit. Zničit se chtějí i navzájem. Jediný kdo odhalí pravou podstatu lesa je ústřední postava princezna. Pacifista a ekolog. ()

maoc

Kdysi mne rozsekala Cesta do fantasie, velmi zaujala Princezna Mononoke, rozněžnil Můj soused Totoro, okouzlil Zámek v oblacích a pohladila Arietty. Toto ranné dílo jsem neznal a zase o tolik jsem nepřišel. Je velmi silné v postapo světě a jeho proprietách, v podivném přírodním i společneském prostředí, které vykresluje a v tom, že se nebojí konfliktů a násilí, ale velmi slabý v poselství o tom, že snad příroda je nějaká dobračka, do jejíž náruče se má lidstvo odevzdat a věřit v lepší zítřky. Ochrana přírody, protože člověk je její součástí a bez přírodního prostředí nepřežije ani civilizace nebo souznění s přírodou na spirituální úrovni, tomu bych rozuměl. Ale Naušika hlásá řekl bych ještě něco víc. O to víc zasvítí její nahá prdelka pod sukýnkou. Prý tělové legíny! Známe své papenheimské japonce. Prasáci staří to jsou a ještě podivní. Se superhrdinským skřípotem v ději a záchvatem samurajského bersekerství to Naušika nakonec dokodrcá k epickému a slzopudnému finále. Bylo to fajn a někdy si to dám ještě jednou. I dětem se to nakonec líbilo. Ale k dokonalosti Naušice přece jen něco chybělo. Že by kozy v tělovém trikotu? ()

Detak

Původně jsem to nečekal, ale tohle není až tak pohádka, jako opravdu velkolepé sci-fi. Krásný příběh, opravdu hezké provedení (kor na rok 1984) a celkově to mělo hlavu i patu, což dnešní produkci často chybí. Rád někdy uvidím znovu. ()

Pavlin

Vynikající animák od Myazakiho.Jakou on dokáže vytvořit atmosféru v animovaném filmu,to je tedy dokonalost sama.Skvělý příběh,přenádherná hudba a hlavní postava jak má být.Skutečný filmový skvost. ()

Sennhie

Princezna Nausicaa mi v mnoha směrech připomínala Malého Prince od Exupéryho, aneb Malá Princezna s velkým srdcem. ()