Reklama

Reklama

Epizody(5)

Je to zásadní příběh současné americké kultury – sága o rasové otázce, celebritách, médiích, násilí a systému trestního soudnictví. Příběh, který i dvě desetiletí po svém nezapomenutelném vyvrcholení nadále fascinuje, polarizuje a dokonce píše nové kapitoly. Dokument O.J.: Made in America od základů přehodnocuje - a přezkoumává – všechny jeho aspekty. Domácí násilí. Policejní vyšetřování. Nejsledovanější honičku bílého Fordu Bronco. Proces století. Motiv, krev, rukavice. Verdikt. Následky. Snímek čerpá z více než sedmdesáti rozhovorů vedených s nejrůznějšími lidmi - od Simpsonových dlouholetých přátel a kolegů přes rozpoznatelné protagonisty vyšetřování vraždy až po pozorovatele a komentátory s prokázanou spojitostí s příběhem. Nabízí strhující, podmanivý a nezapomenutelný pohled na tuhle sžíravou ságu. Protože na konci toho, co původně vypadalo jako hledání skutečné pravdy o O.J. Simpsonovi, nás stejně silně zasáhnou nezahladitelné, neotřesitelné a děsivé pravdy o Americe i o nás samotných. (HBO Europe)

(více)

Recenze (28)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dokument mapující nejen případ OJ Simpsona, jeho sportovní dráhu a život, ale také atmosféru doby a to je opravdu výjimečné. Příběh je velice komplexní, dává vyslechnout více stranám, dívá se na období před OJ Simpsonem, na problémy v LA a rasové problémy USA. V posledních letech jsem mezi dokumenty neviděl nic, co by se dalo aspoň z části porovnat a diskutovat. Tohle je poklad a ukázka, jak to dělat správně. Ano, nebude příliš podobných látek, příběh OJ Simpsona je tak fascinující a neuvěřitelný, že je na něm vše opravdu filmové a úchvatné (faktor OJ). Na druhou stranu, zajímavé látky na podobné zpracování se dá najít dost, tak jen tak dál. ()

J.Lajner 

všechny recenze uživatele

Za svůj život jsem už zhlédl stovky dokumentů, ale tohle bezmála osmihodinové monstrum rozdělené do pěti samostatných částí, překonává naprosto vše. Nejlépe zpracovaný dokument jaký jsem doposud viděl! Nejde vůbec o téma jako takové, ale především o naprosto špičkovou dokumentaristickou práci režiséra Ezry Edelmana, který na kontroverzní osobu nedávno zesnulého O.J. Simpsona nahlíží ze všech myslitelných úhlů. V dokumentu vystupuje celá řada policistů, právníků, sportovců, rodinných přátel a reportérů jejichž názory jsou všelijaké, jen ne jednotné. Edelman nikomu nestraní, svou precizní hodinářskou práci zasazuje do několika časových pásem, aby divák doslova cítil ten raketový vzestup a následný pád do totálních sraček (společensko sociálních i osobních). Tohle není pouze dokument o jednom Afroameričanovi, který se ke svým kořenům nikdy nehlásil, žil mezi bílou smetánkou a nakonec brutálním způsobem zavraždil svou bílou manželku a mladého barmana. Ne. Tohle je nepřikrášlený portrét USA, kde je otázka rasizmu stále tou nejpalčivější ze všech. Hnusní kolonizátorští Američané. Ti, kteří stovky let zotročovali, bičovali, kastrovali a po stovkách vraždili cizokrajné etnikum, které si na „svůj“ kontinent přivezli v řetězech. Hnusní a zákeřní zástupci LAPD, kteří bez mrknutí oka umlátí černocha za překročení rychlosti. Debilní systém, jež osvobodí prodavačku, co to zezadu našije do dvanáctileté černošské dívky. A nakonec pomstychtivý Afroameričané, kteří osvobodí člověka obviněného z dvojnásobné vraždy, jen proto, aby si mohli od plic zařvat: „Teď už aspoň víte, jak chutná vaše vlastní medicína!“ Atlet, který se rodí jednou za sto let, herec, úspěšný businessman, komik, žárlivý násilník, podvodník, lhář a bezcitný vrah. Tím vším byl O.J. Simpson. Dokonalý produkt USA. Tohle je Simpsonův syrový a řádně šokující obraz, jež se na pozadí čtyř dekád neustále měnil, ale nikdy nedokázal zastřít, že za tou pěknou fasádou číhalo nebezpečné monstrum! Budete plakat, zažívat stavy zuřivosti i nevěřícný údiv nad lidským druhém. Zasloužený Oscar. PS: Citlivé dušičky upozorňuji speciálně na Part 4. Respektuji a chápu proč tam ty explicitní záběry musí být, ale umím si docela živě představit, že tohle zkrátka každý nevydýchá. PPS: Komentář uživatele Fiftis ignorujte, případně jej berte jako ukázkový příklad jedince jež přemýšlí prdelí a nikoliv mozkem. ()

Reklama

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

po dvou dílech nemůžu jinak než dát plný počet...tenhle dokument totiž není jen obyřejným dokumentem o jednom osobitém sportovci,který je tu vykreslován všemožně,jen ne jednostraně (osobně mě hodně překvapilo jak velký fenomén to byl protože ač mi tohle jméno nebylo cizí,vždycky sem ho vnímal spíš jen jako Nordberga).O.J. made in america všechno tohle uvadí do sociálních souvislostí a dal by se navíc používat jako pomůcka pro dějepsiné osnovy novodobých dějin sociální ameriky.Strhující podíváná,kde je 90 minut na díl prostě málo...100% ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"IF IT DOESN'T FIT YOU MUST ACQUIT." --------- Exemplárny dokument. Neuveriteľne kvalitná záležitosť, ktorá nemá obdobu. Doslova stovky, ak nie tisícky, dobových materiálov, ktoré každého diváka vtiahnu a už nepustia. Jedna z najdôležitejších vlastností akéhokoľvek média by mala byť jeho schopnosť preniesť sledujúceho na miesta a k udalostiam, o ktorých pojednáva. Tu sa to podarilo, nie len vďaka nespočetnému množstvu materiálov a záznamov, ktoré ti dajú doslova pocit, že si tam, ale aj vďaka majstrovskej práci Ezru Edelmana. Rovnako netreba zabúdať ani na to ohromné množstvo ľudí, ktoré tu vystupovalo. Dostať sem tak veľké mená (v súvislosti s daným prípadom), to je až nemysliteľné. Počas tých ôsmych hodín máš pocit, že si tam s nimi. V súdnej sieni, v Brentwoode, na diaľnici I-405, vo Vegas, prosto všade. O Made in America je potrebné hovoriť iba v superlatívoch, pretože presne tak si to zaslúži. ------ Made in America. ()

MrPierc 

všechny recenze uživatele

O. J. byl šikovný herec. Svým životním výkonem dokázal rozdělit americkou společnost navždy. Pachuť z rabování v L. A. v roce 1992 dokázala změnit myšlení veřejnosti. Myšlení poroty změnil také úsměv a smutné oči pana Simpsona v procesu s ním a jeho dvěma vraždami. Sice tam byly jasné přímé důkazy, ale stačilo vybrat porotce z nízké sociálně-ekonomické třídy, obhájci k tomu zahráli pohádku o rasismu od bílé části obyvatelstva a divadlo bylo dokonáno. Z vraha se stal hrdina a navždy přeťal logické myšlení mezi dvěma tábory. Vše se nyní dá hystericky označit za rasismus. Smutný konec člověka, který si myslel, že mu projde vše a nakonec i jeho věrní pochopili, že to je manipulátor a podvodník = ubožák. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • Režisér Ezra Edelman sa dlho nevedel rozhodnúť, či do dokumentu zaradí aj forenzné fotografie mŕtvych tiel Nicole Brown Simpsonovej a Rona Goldmana. Nakoniec sa ich rozhodol použiť, aby divákom pripomenul, že proces mal byť o dvojitej vražde, nie o rasovom a skorumpovanom presadzovaní práva, na ktorý sa neskôr aj zmenil. (Real Tom Hardy)
  • S minutážou 467 minút ide o najdlhší (dokumentárny) film, ktorý vyhral prestížne ocenenie Oscar. Predbehol tak ruskú snímku Vojna a mier z roku 1966. (Real Tom Hardy)

Související novinky

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (více)

Reklama

Reklama