Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

Mr.Raven

Hodnotiť Bertolucciho filmové dielo je (podobne, ako u Kubricka) nepríjemné a nevďačné, lebo nedajbože ak sa vám nepáči, prídu experti a povedia vám, že ste to nepochopili, lebo na to nemáte školy a nech ďalej škriabete zemiaky. Podľa všeobecnej kritiky Bertoluciho nie najprínosnejší film (Po tangu v Paríži s Marlonom Brandom sa ani nedá čakať milosrdný verdikt) je pre mňa naopak veľmi blízkim a bezprostredne srdcovým počinom. Pôvabne dekadentná dráma o priateľstve troch mladých ľudí, ktorí si užívajú nielen seba navzájom, ale aj pohnuté revolučné šesťdesiate roky. Eva Green a nekonečne rozľahlý Parížsky byt. Ach. Pozor, nejde však o žiadnu hippies agitku, naopak. Rojkov (The Dreamers) zvlášť ocenia filmoví fajnšmekri, veľa sa v nich parafrázuje filmová klasika Prvoradé nie sú ani explicitne zobrazené erotické hry, do ktorých incestné dvojčatá Mathewa (Michael Pitt) zatiahnu. Tým najdôležitejším v tomto filme je film. Žijú ním všetky tri postavy. Debatujú o ňom, polemizujú. Spomínajú na film. Hrajú sa na film. Napodobňujú film. A o to ide :) ()

ajaxx

Vždycky než napíšu jakýkoliv komentář, zkoumám názory (komentáře) jiných uživatelů a tím si sumíruju i vcelku ujasněný pohled na to, jak bylo dílo českým divákem vnímáno. V tomto díle mistra Bertolucciho je ale vše jinak. Tady totiž nejde o film samotný, o příběh, který se spíše ztrácí v hloubce psychologie postav. Tady jde o vnímání mimo dnešní konvence, jde o vykreslení způsobu společnosti té doby a to jistě Bertolucci prožíval intenzivně neboť tehdy, jako mladý režisér jistě nestál stranou pařížských studentských a politických nepokojů. A tak tedy vzal materiál, který sám zažil a podal nám ho na pozadí jistého dramatu tří mladých lidí, kteří experimentují doslova se svým životem a více než extrémní situace v ulicích je baví vytvářet si extrémni situace mezi sebou. Hloubka díla mne velmi oslovila a jediné, co u mě ztratilo tu jednu hvězdu do plného počtu je až přílišná chaotičnost i když pokud i ta má být zrcadlem doby, pak to chápu, ale i tak to mohlo být podáno o fous lépe. Na závěr velmi chválím výkony mladých herců Pitta, ale o to více se mi líbila postava ztvárněná Evou Green (ne pro její nahotu, ale pro to jak dokázala přirozeně vystupovat i před dvěma stejně nahými muži) a asi ještě o kousíček lepší byla postava Thea Louise Garrela. Inspirativní a emotivní, 80%. ()

Brozason

Tři mladí intelektuálové žijí v centru paříže, odkazují na filmy, pijou víno a souloží v překladu do mého jazyka PURE MASTERPIECE ()

CrashHP

Veľmi sa mi páčil tento film, aj keď práve tento žáner nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, toto je dobrý film. ()

?otazník

Nejprve se mi pod ruky dostala útlá knížečka. Na titulní straně mě lákala Eiffelovka a já se těšila jak se opět ponořím mezi bulváry Paříže. Za dva dny nebyl co řešit a já měla dočteno. Pobavena a nažhavena na film, který byl podle knížky natočen. Nejprve bych asi měla říct,o čem že ti Snílci vlastně jsou. Příběh se odehrává v roce 1968 v Paříži během jarní revoluce, která však už dávno upadla do zapomnění. Hlavními hrdiny jsou dvojčata Izabela, Theo a mladý Američan Metthew. Dvojčata potkala Mettheuwa v Pařížském kině Cinnématheque, které navštěvovali s náruživostí, kterou si jen u mladého člověka umíte představit. Dějinám nemůžete zabránit aby se zastavily, za to můžete zastavit promítání v kině. Tak se i stalo a Cinnématheque bylo zavřeno. Tato událost se stala spouštěcím mechanismem a Paříž začíná ochromovat revoluce. Pro naše hrdiny však začíná zcela jiné dobrodružství. Isa s Theem pozvou Metta aby u nich bydlel po dobu nepřítomnosti jejich rodičů. Mettheuw, který se zmítá v nejistotě tohoto přátelství se rozhoduje mezi dvěma chybami. Zůstat v špinavém hotelu, nebo jít bydlet k přátelům, kteří ho sice mají rádi, ale současně si z něj dělají hračku na hraní. Musí si vybrat, která ta chyba je správná, které nebude litovat. Nakonec se rozhodne, přeci jenom bydlet s přáteli. V obrovském bytě propleteném labyrintem chodem hrají filmové kvizy. Nejprve o drobné fanty, posléze i úkoly. Jednoho večera se však sázky zvýší a z jejich nevinné hry se stává můstek, který je přivede do nového světa. Do světa, kde láska a erotika jdou ruku v ruce. Poznávají svá těla a své touhy. Překračují veškeré hranice a zdi bytu se stávají jejich soukromým světem. Do reality je nakonec musí dovést až dlažební kostka, která proletí oknem. Na jak dlouho usnuli? A co se děje v ulicích města lásky? Aby získali odpovědi, musí vyjít na ulici. ()

CarlaBrunn odpad!

ODPAD!!! Mozno budem posobit ako moralistka (hoc nerada) ale tento „film“ mi nedal na vyber. Nicim ma neobohatil. Pointa-typicky americka propagacia sexu, choreho a zvrateneho myslenia mladych ludi, ktori od nudy, ci rebelie nevedia co so sebou (pozitok jedneho z dvojciat zo sexualneho oparu toho druheho). Co tim chtel basnik rici? Zeby empiria? Zrejme to, ze vsetky siamske dvojicky (vo Francuzsku) su prepojene nielen mozgom. ()

heroin88

Jeden z troch najlepších filmov tohto eúropského režiséra. Toto dielo má neskutočnú atmosféru, čo si na filme veľmi cením. Parížsky byt dýcha históriou a miestami má človek pocit ,že dej sa odohráva v 17. storočí a nie v 20- tom. Dej je trošku skromnejší a o nič vážne sa tu nejedná , iba zopár kecov o Hendrixovi, Janis Joplin a klasických filmoch, poväčšine z 30 tych rokov, Greta Garbo ,Chaplin a iné legendy... Ako som napísal, film ťaží so svojej atmosféry a prirodzených hercov, z ktorých najviac sa mi páčil louis garrel. ()

Accacia

Z poměrně zajímavého příběhu se dalo vykřesat víc. Zase jeden z filmů, co počítá s povrchním divákem a chce zaujmout jen oko. To se mu daří. Na oko je to pěkná podívaná, krásná Paříž, pěkné interiéry, krásná dívka… momentka v koupelně, kdy jsou v zrcadle vidět tváře všech tří. Průstřihy do starých filmů jsou zajímavé. Ale postavy a příběh… odfláknuté, což je škoda. Jinak souhlas s Enšpíglem - jeden z mála uvěřitelných sexů ve filmu. ()

ciapok

presne pre toto sú "snílkovia" nenávidení... je to neforemné, bezbrehé, trápne... nieže by mi poetika nič nehovorila, ale viem ju nájsť aj trochu viac ukrytú ako v smiešnych, pozérskych, poloprvoplánových artových debilinách. Je to až poburujúco neschopné; akoby prácu režiséra ihned po titulkách prevzal vrátnik ! Som znechutený..nerozumiem, Eva Green tu strašne detailne ukázala svojho bobra (v stupídnej Bondovke bola viac erotická, pretože sa neodhalila) a presne ako v amerických akčných filmoch sa všetky scény navyše okolo toho bobra umastene vinuli. A to Woodymu Allenovi vyčítali kritici, že natočil 3 hodinový film ako spí...a mali pravdu, on tam nemal ani toho bobra. Skrátka, Cisárove nové šaty... ľudia !! cisár je nahý; nehanbite sa tento film považovať za odpad, len trapni pozéri vás obvinia z malomestského prízemného nepochopenia bohémy. ()

katikka

Prelínanie hádaniek s napodobovaním filmových scén bolo krásne poňaté, plus hudba a kamera výborná... a vzťahy také uveriteľno neuveriteľné.. ()

Rathe

Pro mě to byl teda hodně nečekaný snímek. Ale myslím to v pozitivním smyslu slova. Bylo to tak úchylné a zvrhlé, až to vlastně bylo úplně parádní a zajímavé. Opravdu obdivuji nejen režiséra, ale také odvahu herců. Některé scénky byly natočeny do absolutního extrému. Myslím si, že opravdu stojí za to udělat si na tento film čas a snažit se ho pochopit. ()

Ariaan

Snílci jsou krásný film... o věku, kdy touhy a sny jsou víc než zkušenosti a rozum. Skvělé komentáře: Galadriel a Enšpígl. ()

DserCom

Film o společenské realitě, o francouzské nespoutanosti na přelomu 60. a 70. let. Hrozně se mi líbily prostřihy na staré filmy, určitá pocta klenotům kinematografie. Zároveň přidává na dynamice. V celku se mi film líbil - velmi naturalisticky pojat. A to mě bavilo! Protože to působí skutečně, na rozdíl od děl ryze komerčních - přidána hodnota, která výslednému pocitu přidá na síle a dopadu po shlédnutí. Můžu film s čistým svědomím doporučit. ()

Andy_Warhold

Hravé, smyslné a něžné, takové je drama mistra žánru Bertolucciho odehrávající se v roce 1968 v Paříži. Drama jemně zakončuje jeho smyčku počínající Konformistou a pokračující Posledním tangem v Paříži. Je to však právě hravost a něžnost kterou se Bertolucci odlišuje od svých předchozích opusů a která dělá ze Snílků mnohem stravitelnější, nikoliv však méně kvalitní dílo. Hlavní hrdinové na rozdíl od dnešní mládeže nejsou odkojeni mobily, ale uměním a věčnou snahou ho prožít a interpretovat. Touha umění milovat pak příchází přirozeně a uvěřitelně. Zobrazovaná nahota není bezůčelná, ale zobrazuje nevinnost aktérů a a jejich dobrovolné přijmutí prvního hříchu - hříchu lásky. Trojúhelník vzniklý mezi aktéry pak ukazuje všechny odstíny lásky, vášně a jejich přechod k zoufalství a nenávisti a to nikoliv nepodobně jako Kim Ki-duk ve svém bolestivém Ostrovu. Bertolucci však neni Kim Ki-duk a jeho drama je něžné a nikoliv naturalistické. Bertolucci své hrdiny miluje, minimálně stejně jako lásku svého života film, což se ostatně nejlépe ukažuje v pasážích zahrnující sekundárně přehrávané filmové pasáže. Kdo si nezamiluje Evu Green zde tak už nikdy. ()

Sejkorka

Zvolený postup : Nejprve zkouknout v kostce veškerou erotiku, tj. "nebezpečnou krásu" Evy G. No a pak se podívat na film v kuse. Občas to zadrhne, ale nosný motiv je jasný. Sourozenecká láska, naivní levičáctví, šroubovaný vzdor, láska k filmu. V rámci revize jsem však jednu * umazal. Ale v klidu, chytám se i na další pětihvězdičkové. Evu Green mám v 10 oblíbených. Nejen, že je to pěkný děvče, ale je to skutečná herečka. I v tomhle filmu hraje naprosto skvěle a mohutně převyšuje oba dva ty kluky. Jo, a překvapení = Anna Chancellor. Pochopitelně "Kachna" ze 4 svateb a 1 pohřbu .... PODRUHÉ 1-10-23 Pořád stejně. Někdo píše, o děj nejde. Souhlasím, je to o vztazích zvláštního milostného trojúhelníku. Ty kecy o Maovi, Vietnamu atd. mi nevadí. Tak to chodí, chodilo a bude chodit. Čím větší prd o něčem vím, tím víc o tom nadšeně žvaním. No a Evička? Radost pohledět :) ()

vinson003

Ewiny výstavní pevňáky dotáhly tento nenáročný film pro adolescenty do osmdesátiprocentních čísel...byla to první role, takže jako mladé žabky u nás musela jednoduše vytáhnout své dvě nejlepší zbraně...život v dané době ve Francii byl bouřlivý, hodně se kuchá, takže všichni mají zjitřené smysly a mají chuť něco měnit a podnikat, prostě něco dokázat...no, prostě sranda...když si vzpomenu na svoje dvacítky, byla to obdoba, popíjení s přáteli, snaha o zabodení kladélka, různé drogy a víno a pivo...všechno jakoby neomezené a svobodné, žádné zákazy, velká filozofie ani velké zkušenosti...prostě jenom žití...dvacet až třicet pět je vůbec nejlepší doba života...to můžu potvrdit...takže vzhůru do napodobování, k filmům můžete přidat třeba literaturu, školu a vůbec všechno, co vás baví, ale hlavně s nadhledem...ten oni neměli...tři sexuchtiví přátele :) ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky