Krátký film o lásce

• Polsko Krótki film o miłości (více)

Rozšírená verzia šiesteho dielu televízneho projektu Dekalóg režiséra Krzysztofa Kieslowskeho je meditáciou o dvoch podobách lásky: zmyselnej a telesnej túžby a platonického metafyzického citu. Devätnásťročný Tomek sleduje ďalekohľadom atraktívnu tridsiatničku Magdu, ktorá býva na sídlisku v dome oproti. Napriek tomu, že na nedostatok záujmu mužov sa nemôže sťažovať, chýbajú jej hlbšie citové väzby. Platonicky zamilovaný Tomek ju špehuje pri dennej rutine aj pri častých návštevách náhodných mužských známostí. Až kontakt s Tomekom otvorí Magde oči a naučí ju prostej ľudskej nehe. (oficiální text distributora)

TomasKotlant

Film excelující v několika profesních složkách, kdy každá dokáže něčím zaujmout a přitom film působí maximálně kompaktně. I přes problematické téma si film dokáže po celou stopáž udržet vědeckou vážnost a navíc nechává nějaké to místo pro zasmání. Konec filmu se místo happy endu nebo čehokoli jiného přenese do stručně podaného poetického vyjádření, které výborně završí pojetí témata filmu. *** Ve zkratce: Na názorném příkladu krásně ukázána síla a chatrnost lásky, která těžko vzniká a rychle může zaniknout. ()

sandis

Nelze než potvrdit, že se skutečně jedná o film o lásce. Poněkud melancholický, v mnohém do extrému vyhnaný příběh, jemuž na atmosféře zcela jistě přidává i doba, ve které byl natočen. V dnešní době by to podle mě tolik nevyznělo, jelikož je plná jiných starostí, než je láska v tomto řekněme poetickém/patetickém smyslu. Film pak příjemně dokresluje "tesklivá" klavírně-houslově-flétnová linka. 9/10 ()

MartinX.

Jen si nenechejme vnutit jakoukoliv, byť sebelépe míněnou, intepretaci tohoto filmu. Je to příběh, který stojí sám o sobě, žádný traktát nebo náboženská agitka. Jeden z nejlepších příběhů, jaké znám. ()

Páně

Závidím našim sousedům takového umělce jakým je Krzysztof Kieslowski. Citlivé propojení obrazu a hudby spolu s velejemným naznačováním růzností našich duší je něčím co prostě musí být vyneseno do nebes. Nenalézám slov... ()

BOURQUE

Ukážka z Poľska pre Hollywood, že z minimum zdrojov, na relatívne malom priestore a malým počtom hercov/herečiek sa dajú natočiť nadštandardné a nadčasové filmy. Pomaly rozbalený príbeh, kde ústredná dvojica Olaf Lubaszenko / Grażyna Szapołowska si rozumie veľmi dobre. Osobné hodnotenie: 87% (****) ()

iNKa 1104

Kieslowskeho filmy mám moc ráda... Jemnost postav, citlivost vztahů a zvláštní ticho, které se jako stín dechu toužebně obtiskne na tabulku okenniho skla... ()

mi-ib

Nevím, přišlo mi to zajímavé jen v určité pasáži filmu několik minut. Asi nejsem ještě dost vyzrálej na to, abych se vciťoval do pocitů jednotlivých postav. Nebo spíš se v tom nějak kulturně vyžíval. 2* jsou asi kruté, ale opravdu mám pocit, že sledování tohoto snímku mě nijak zvlášť neobohatilo. ()

closed.eye

Chtěla jsem napsat něco obdivnýho a duchaplnýho současně, ale nějak se mi to nedaří, došla slova. Ten film je jednoduše krásnej. A hodně bolavej. Kdo neviděl, nepochopí... Pust'te si ho. ()

degster

Príbeh z poľského socialistického sídliska o strete mladíka, ktorý chce milovať a dospelej ženy, ktorá milovať zabudla. 20-ročný Olaf Lubaszenko hrá tak dokonale, až sa mi nechce veriť, že sa v miestnosti okrem neho (a resp. Magdy) ešte niekto nachádza. Iba 4 hviezdy sa prílišnú doslovnosť symbolov a to, že to vo mne nenechalo nič hlbšie. ()

TMNT

spoiler škodoradostne, ignorantsky, egoisticky a namyslene som si v určitom momente hovoril "tu by sa ten film mohol skončiť. Tá neistota...." Ale to poznanie, to pochopenie. O môj Bože. Tisíce slov nikdy nevysvetlia to čo tých pár sekúnd. ()

Miksa

Málo postav, málo dialogů, malá výprava. A přece to stačí. Film odráží panelákou šeď spolu s čistotou nezkažené lidské duše. ()

winstonik

Láska čistá a Láska zasmuhlá, Láska naivná a Láska skúsená. A aby sme nezabudli: Láska otvorená a Láska skrytá do úplneho vnútra. Dokáže skúsená tridsiatnička milovať, alebo je odsúdená len na cit zdeformovaný na pokrytectvo? Odpovie vám ďalšia z periel Dekalógu. ()

Rodin

Zatím asi nejlepší, co jsem od Kieslowskiho viděl. Nevím věru, co tomuto filmu vytknout. Snad jen že české titulky (a to nemám žádný doktorát z polštiny) se mně zdály kopírovat polský originál nepříliš zdařile. ()

1mArc0

Tomuto sa hovorí kreativita (dostať predlohu a ešte ju obohatiť). Neviem, aké sú zákulisné záležitosti, škoda že Slawomír Idzaik sa nepodieľal na každom počine, pretože spolupráca ich dvoch stojí naozaj za to. Minimalistický a romantický soundtrack Zbignieva Preisnera, ktorý jemne s citom doprevádza obraz, a vytvára romantický nádych celého filmu. Grażyna Szapołowska (aj keď ťažko určiť počas celého filmu, kto z nás je vinný, a kto zlý) spolu s Juliette Binoche patrí medzi elitné herecké jednotky, ani Irène Jacob sa nemôže pochváliť. Hlavná predstaviteľka, aj v rámci celého deja, pôsobí veľmi milo. Estetika v každom zábere, myšlienkové pochody režiséra sa naplno prejavili s dôrazne Krzysztof Kieślowski svojim spracovaním desatora, potvrdil zrejme pravidlo filmárčiny, ako Kritus pred viac ako 2000 rokmi. Nie je vyobrazený hlavný motív, prakticky keď dôjde ku stretu dvoch hlavných postáv, stále nevieme ich motívy, to necháva Kieślowski práve na Vás, aby ste to uhádli. Len zopár filmárov si môže dovoliť, tak lahodné vypovedanie framov, slová sú len vtedy v tom momente, keď sú potrebné. To ostatné nechá na divákovi, ako obrazmi bez slov vypovedá príbeh. Tento film mal dobrý spád príbeh... do určitej hranice môžeme tolerovať to pozorné sledovanie, pretože v iných prípadoch by sme to považovali sa odporné úchyláctvo. Klenot poľskej kinematografie. Ako by mal vyzerať romantický film pre filmofilov, tak práve tento je toho dôkazom.... KULT ()

pepino

Z naprosté jednoduchosti a dáseříci z ničeho vytvořil režisér skvělý a poutavý snímeček o jednom mladíkovi který se zamiluje do ženy z protějšího baráku. V jednoduchosti je krása. ()

Marat

Kieslowski mě zatím nikdy nezklamal a tak je to i v tomto snímku. Téměř minimalistická hudba i minimalistické pojetí herců. Byl jsem unesen a těším se na další jeho filmy. Kieslowski je sázka na jistotu ()