Re: Zero kara hadžimeru isekai seikacu (TV seriál)

• Japonsko

Re: ゼロから始める異世界生活

• Japonsko

Re: Zero kara hajimeru isekai seikatsu

Re:Zero - Starting Life in Another World

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2016, 10 h 50 min (Minutáž: 25–50 min)

Neviem či je pravidlom aby sa v 4/5 anime objavil hrdina na ktoreho sa neda pozerat, ale v tomto anime to vyniesli do yýšin že sa to neda ani predstavit. Prvých zopar epizod bol v pohode, tam som ho mal aj celkom rád, v dalšich častiach už som ho tak rad nevidel a asi od 14 epizody som ho znenavidel a nevladzem sa ani pozerat na to čo tam stvara. Chcel som kvôli nemu leavnut cele anime ale nakoniec som to vydrzal hlavne vdaka ostatným aspektom ktore su vynikajúce. Ten hlavný hrdina....ani mu teraz neviem prist na meno...mi ale celkom znechutil celý zážitok z tohto kusku, ktorý mohol dopadnúť celkom inak.(10.8.2016)

Vyhladnuté anime už pár mesiacov, ale v moment, keď som uzrel tento fanart, okamžite som po tom skočil. A nesklamalo. Naopak, prekvapilo. Nečakal som, že ma pohltí až tak. Síce milujem fantasy žáner, ale už dlho sa mi nestalo, že som potreboval hltať jeden diel za druhým v takto rýchlom tempe. Má to svoje muchy, hlavne čo sa týka rozpracovania námetu „obyčajný človek prenesený do fantasy sveta“, kde sa Subaru (?) príliš netrápi otázkou, čo sa sakra deje a ani sa o jeho minulosti v normálnom svete nedozvieme viac. Občas trochu pôsobia neodôvodnene jeho "krízi", keďže opakoval, vytrpel si, a zomrel snáď viac krát, než bežný hráč Dark Souls, a on ešte sám seba niekedy označuje ako neschopného (pretože nevie bojovať)? Chválim orchestrálny soundtrack, u ktorého to malo ostať, pretože pesničkový pár krát pokazil scénu (napr. úplný záver). Inak očakávania splnené: hlavný hrdina v (hodne) drsnom prostredí, ale stále zachovaná fantasy idealickosť a atmosféra. Re: Zero kara pôsobilo na mňa občas až trochu znepokojujúco, pretože toto nie je žiadny Sorey alebo iný neporaziteľný hrdina, ale obyčajný chlapec z mesta. Divák sa tak vie ďaleko lepšie vžiť do jeho situácie, hodnotí seba, a dochádza mu, že psychicky či fyzicky by aj "obyčajnému" Subarovi sotva mohol konkurovať. Teším sa na 2. sériu. Mimochodom, pochvala za výbornú scénu, kde zlovestné ticho je len prerúšané zvučkou telefónu.(10.12.2017)

Po značném uvážení a zchladnutí po poslední episodě se pouštím do hodnocení. Oproti mému normálnímu stylu - krátkého a výstižného. Re:Zero je anime, na které se dá kouknout jen jednou. Hlavním motorem jsou cliffhangery. Jakmile jsou souvislosti známé, nemá ho co udržet. Pokud se divák ve výsledku podívá komplexně na celý seriál, vyjde mu, že je to polo-generický harém, maido-gorfest, phantasy-game-magic-world. Diváka drží násilí, krev, zvraty a holky. A to je vše. O hlavního hrdinu se nemusí nikdo celé anime bát, protože vždy "vhodně" procitne. Přes to všechno: musím uznat, že jsem si tu jízdu, až na poslední díly, extrémně užíval a být těch 25 episod vydaných naráz, jsem přikován k židli. Proto obstojných, i když si to nezaslouží, 75%(9.4.2016)

Áááá, já si snad vytrhám vlasy. Takový promrhaný potenciál! Nápad je dobrý, ba dokonce velmi dobrý. Je zajímavé, že ve stejnou dobu co Re: Zero vychází seriál s téměř naprosto totožnou možností skákání v čase, jenže narozdíl od Erased se s ideou nakládalo smyslupným a zábavným způsobem pouze první 1/3 anime. Ta třetinka to totiž parádně rozjela a musím říct, že tomu hodně napomohla umně zakomponovaná šoková terapie. Nejenže mně mile překvapila pohledně detailní kresba prostředí, o to víc pak zamrazí nesmělost hodně explicitního násilí s hektolitry kbelíků krve. Hlavní hrdina, pojmenovaný nejspíše dle oblíbeného autíčka jeho rodinky, začně důvtipně využívat svou nově nabytou vlastnost a i když to sem tam musí bolet, divák mu fandí v rozplétání komplotu a umnou machinací blízké budoucnosti. Nerozumím proč, ale všechno tak krásně budované se zvrtne, Subaru začně prožívat nekonečné a nechutně trapné krize osobnosti anebo chrlí uřvané nelogické macho výlevy, což podrthne rostoucí a pro mě nepochopitelnou averzí používání jeho skvělé vlastnosti. Bohužel i vedlejší postavy si v tu dobu hledají nejlacinější záminky jak hlavního hrdinu buďto nesnášet (i když on tomu zdárně sekunduje nemožností cokoliv rozumně vysvětlit) anebo naopak bezpáteřně milovat. V tu chvíli jsem to málem dropnul, než jsem s plnou zarputilostí povstal, vyhulákal teatrální proslzený proslov o tom, jak se anime nemá dropovat - ok, tak to úplně nebylo. Poslední třetinu se to tvůrci v čele se Subaruem snaží vyžehlit rozpohybováním děje a nejspíš po nějaké utajené dávce cracku to hlavnímu protagonistovi začně zase trochu pálit, aby narýsoval velmi nevysvětlený, zatímco plnohodnotný happy-end. A o tom mé hodnocení Re:Zero je. Trochu doufám v druhou sérii, která by měla obrovské množství prostoru k vysvětlování a celkové nápravě. Ona se přímo nabízí otázka: Kdyby se tvůrci mohli podříznout, aby přepsali celé anime od znova, udělali by to? Já asi ano. Silné 3*.(23.3.2017)

• daGGos

Základní premisa save pointů, do nichž se může hrdina navrátit a zabránit tak tragédiím, jež jej a jeho blízké potkaly, je bezesporu hlavním tahákem seriálu, ale bez jasně vymezených pravidel fungování těchto save pointů (tzv. například maximální počet opakování či penalizace při dlouhodobém opakování) je též spolehlivým zabijákem scénaře. Dramatická či emotivní scéna prostě dost dobře nemůže fungovat, když já coby divák vím, že hrdina může jednu a tu samou situaci řešit pořád znovu a znovu, dokud nedosáhne uspokojivého výsledku. Navíc se díky tomu stává v podstatě jakákoli tragická situace v seriálu spolehlivým indikátorem toho, že brzy dojde k restartu a to, co se nyní odehrává na obrazovce je tedy jenom takovou nastavovanou kaší, která nutně vyústí ve smrt hrdiny a návrat do minulosti, čímž jde veškeré vybudované napětí promptně do kopru. To je pro seriál o to větší problém právě proto, že scénář na ničem jiném, než na emotivnosti a dramatičnosti nestaví. Postavy nejednají podle žádné vnitřní logiky, ale prostě tak, aby byl divák svědkem "dramatických rozchodů a "dramatických shledání", děj nemá žádné motivy a v podstatě ani nikam nesměřuje, ale prostě vyplivuje scény tak, aby z diváka vyždímal nějakou emotivní reakci. Tohle vše pak ve spojení s vesměs archetypálními charaktery, sterilním fantasy prostředím a nepříliš nápaditým audiovizuálním zpracováním strhuje seriál do hladin průměru, odkud jej ani těch pár výživných gore scén nemůže zachránit. **(31.12.2017)