Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá. (Cinemart)

bubun

To měla být jako nějaká alegorie? Ať už ano či ne, za mě nefunkční. Na filmu mi vadilo mnoho věcí, ale za všechny vyjmenuju hlavně předvídatelnost, míru a zpodobnění násilí (na mě ho tam bylo fakt hodně, mě opravdu nebaví koukat se, jak někoho pořád mlátěj) a nenaplněná očekávání - jako co ta Pfeiffer a Harris a ta zápletka kolem jejich syna, a Harrisova problému? Vždyť pro další pokračování filmu i jeho konec je jejich zápletka úplně nerelevantní. ()

DJ Rocco iNc odpad!

Psychologický výplach, ktorý núti pozerať do úplného konca, a to iba kvôli tomu, aby človek zistí, že je to totálny psychologický výplach, ktorý už nikto nikdy vidieť nechce. ()

uiu

SPOILERY! Pokud očekáváte duchařský/démonický horor, tak bacha, trailer je zavádějící a film je spíš jak od Larse Von Triera. Od filmu jsem očekávala mysteriózní horůrek - trailer působil, že Javier Bardem je nějaký antikrist, za kterým se srocují jeho věřitelé a jeho manželka Jennifer Lawrence pomalu zjišťuje, že její manžel není takový, jaký si myslela. No bohužel po shlédnutí filmu jsem si říkala What the fuck??? Nakonec jsem si vyhledala, co to všechno mělo znamenat a celý film je tedy alegorie na Bibli - Javier je Bůh a Jennifer matka příroda, Ed Harris je Adam a Michelle Pfeiffer je Eva, jejich synové jsou Kain a Ábel - spáchá bratrovraždu přímo u nich doma. Následně Jennifer porodí Ježíše, kterého lid zabije a sní jako hostie. Prostě největší Mindfuck jaký jsem asi tento rok viděla a strašné, strašné zklamání. ()

venison

Darren Aronofsky má rozpolcené publikum.. Já osobě jeho tvorbu vnímám značně schizofrenně.. Buď mne nadchne nebo silně nudí.. Film "matka!" na mě působil naprosto stejně jako neméně vynikající "Černá labuť" - naprosto celý film jsem proseděla na gauči jako přibitá a pomalu ani nedýchala.. Ačkoliv se na začátku téměř nic moc neděje, přesto mne napětí příběhu doslova přikovalo.. Naprosto brilantní kamera a famózní hudba skvěle podkreslují vynikající příběh.. Stejně jako u "Černé labutě", tak i v "matce!" začíná děj téměř v realitě a sklouzává postupně do hluboké pocitové alegorie.. "Matka!" je přesně tím druhem filmu, kterého máte plnou hlavu i několik dní/týdnů po jeho shlédnutí.. Naprostá emocionální exploze.. Lavina myšlenek.. Myslím, že i kdybych si snímek pouštěla nepřetržitě stále dokola, tak přesto v něm najdu nové a nové věci.. Darren Aronofsky dokázal do "matky!" perfektně zakomponovat náboženskou symboliku, brutalitu válečné vřavy, ale především perfektně ztvárnil nenatočitelné - rozdíl mezi mužskou a ženskou podstatou.. "Matka!" je oslava ženskosti.. To, jak dokáže žena vybudovat domov, chránit jej, milovat bezpodmínečně svého muže, vnímá instinkt, chrání své mateřství a bojuje za své děti.. Herecky naprosto geniálně obsazeno ať už mluvíme o Jennifer Lawrence, Javieru Bardemovi, Edu Harrisovi nebo Michelle Pfeiffer.. Nikdy nezapomenu na scénu, kde Jennifer Lawrence říká Javierovi, že jí nikdy nemiloval, pouze byl zamilovaný do její lásky.. Naprosto přesně vím, jak je to myšleno.. Film je geniální, famózní a vymyká se všem standardním normám.. Precizní filmařina s filosfickým přesahem.. Ps: Zpočátku jsem čekala něco ve stylu "Rosemary má děťátko", ale naštěstí dostal příběh naprosto jinou cestu.. ()

Pavlínka9

Je to síla, je to hodně náročné, silně empatické a dosti zmatečné. Všimla jsem si plna věcí ze zajímavostí - žádná hudba, bosé nohy, beze jmen...a věděla jsem po pár minutách, že tohle je prostě něco, co nějakým způsobem "dozraje". Nesouhlasím s tím, že je to s*ačka, jak tvrdí mnoho lidí - za mě je to ukázka toho, co se v člověku tvoří a nějakým způsobem roste a je to s podivem, ale já jsem 95% času při tom filmu byla neskutečně na*raná :D :D Protože mě úplně ubíjejí lidi, kteří se chovají jako hlavní představitelka :) :) Za mě bych tam já být na jejím místě nemohla. Protože její styl života a chování mi není vlastní a tudíž to pro mě bylo dosti náročné i v tomto směru. Vnímám, že postupem času to vstřebám a budu se na to chtít podívat ještě jednou, jelikož ta symbolika - ta je ohromná a postupně mi další a další věci do sebe zapadají a nepřestávají mě udivovat :) ()

Enny_Ennynka

A za mě dobrý, dost dobrý, emoce, psychika, sekta a koloběh, smrt, život, stále začínáme znovu a znovu, nový vztah? Můžeme vlastně někdy získat všechno? Až na pár nesrovnalostí a nedovysvětlení, např. co to vlastně chlastá za kouzelný žlutý nektar v koupelně.. 5* cca 90% ()

hroubek

Naprosto budu rozumět všem, kteří budou z filmu nadšení a i těm, pro které to bude naprosté utrpení a nebudou mít sílu to dokoukat. A svým způsobem musím obdivovat Darrena Aronofskyho, který si natočil film pro sebe a jemu jedno jestli to někoho bude bavit a nebo to pochopí. Na jednu stranu je tento přístup dost odvážný, ale z té druhé strany je to hrozně arogantní a onanistické. Problém samotného filmu je také ten, jak ho prezentovat a prodat ho. Ono se těžko vysvětluje o čem film vlastně je bez toho, aby člověk cokoliv prozradil z následné pointy a vnímání filmu jako celku. Film rozhodně není hloupý, ale spoustě diváků sledování neusnadňuje(čtete, že ho prostě nepochopí a bude jim připadat debilní) svým vypravováním, doslovností a alegorickým zobrazením biblických motivů. matka! má luxusní obsazení, které předvádí perfektní výkon. Jennifer Lawrence jde zde až na dřeň a její výkon je velmi silný a doslova přenáší své emoce na nás diváky. Javier Bardem svou postavu zahrál dost dobře a hlavně v druhé půlce je parádní. Ed Harris a Michelle Pfeiffer mi do filmu dost sedli a jejich výkon krásně podpořil hlavní hereckou dvojici. A totéž platí prakticky o všech hercích, a to ať už jde o bratry Gleesonovi, nebo o netypicky obsazené Kristen Wiig. matka! má luxusní atmosféru, funguje u ní pocit klaustrofobii, narušení soukromý a má skvělé psychologické momenty. Největší problém přichází s poslední půlhodinou plné WTF momentů, jenž všem nesednou a udělají z filmu obrovský guláš, což spoustu diváku nerozdýchá. A to nemluvím o samotné pointě. Přesto jak už jsem psal, Aronofskymu je to jedno jestli vy film chápete nebo ne, jelikož on film chápe. matka! je zajímavý snímek, který určitě někdy ještě uvidím. ()

Steny94

Jeden z najlepších filmov tohto roka! A to bez debaty. Teda aspoň pre mňa, keďže ohľadom mother! sa zbiera viac negativných komentárov, než ohľadom množstva filmového odpadu, ktorý by si daný hate naozaj zaslúžil. Úprimne sa ale nedivím, keďže tento filmík naozaj nie je pre každého. Ja osobne som šiel do kina len zo zvedavosti a kvôli samotnému Aronofskému, ktorého tvorbu naozaj môžem. Propagačka ma totižto nijako extra nezaujala, Jennifer Lawrence mi už určitú dobu lezie na nervy a negatívne hodnotenia ma odhovárali od návštevy kina...Som však naozaj šťastný za to, že nakoniec som sa na poslednú chvíľu na film naozaj vybral. Jedná sa totižto o veľmi silný filmový zážitok, ktorý skrátka stojí za to prežiť si v kino sále. Čo je pre mňa osobne absolútne úžasné je to, že režisér a celkovo štúdio dokázalo udržať pointu filmu v tichosti. Význam filmu Vám teda musí dôjsť až popri pozeraní a nie, každý to zjavne nedokáže pochopiť, keďže aj slečna, ktorá v kine sedela vedľa mňa po dvoch hodinách popri záverečným titulkách vyslovila jediné slovíčko "nechápem". Je fakt, že aj mne sa myšlienky typu WTF is going on odohrávali po väčšine tohto projektu, keďže množstvo scén menilo náladu z nečakane humornej (správanie hostí v dome) na nečakane násilnú. No po čase som si dokázal spájať kúsky ako tak dokopy a nakoniec som túto (nie veľmi ťažkú) šifru/pointu v pohodke rozlúštil. Aj tak som však nadšený z toho, ako danú tému Aronofsky šikovne a v podstate veľmi jednoducho no nápadito natočil. Do toho sa mu podarilo obsadiť úžasných hercov, ktorý svoje úlohy zahrali fantasticky a aj keď slečnu Lawrence posledné roky veľmi nemusím, musím povedať, že bola kráľovnou tohto filmu! Jennifer bola úžasná a naozaj by som jej doprial minimálne ďalšiu nomináciu na Oscara. Za mňa teda nečakaná spokojnosť! Teším sa, kedy sa k matke znova vrátim. ()

Yoda sama

Zhruba dva dni trvalo, než sa to vo mne ako tak uklepalo a myslím, že presne to je pri tomto type podobenstva potreba. Nie okamžite písať rozhorčené alebo nadšené reakcie, ale naozaj rozmýšľať nad filmom, ktorého symbolika je naozaj silná a ktorého prevedenie je naozaj intenzívne, či už to divákovi sadne alebo nie. Áno, vo svojej podstate je to šialené a nepríjemné (tá miera detailov na Lawrence je takmer nezenesiteľná a klaustrofobická) a snobské dielo autora, no zároveň z neho vyžaruje implicitný strach, krehkosť a silná myšlienka a toto všetko len zaobaľuje Aronofskeho úmysel, ktorý vlastne nie je až takým tajomstvom a jeho interpretácia dáva zmysel. Rád si to pozriem znova a nájdem v tom viacej, než na prvé pozretie. ()

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! Původně, ještě nebyla ani polovina stopáže, jsem rozmýšlela, že napíšu asi tohle: "Když se vám do baráku nastěhuje banda cizích lidí a vy po nich musíte uklízet, zatímco ze svého okolí postupně dělají sqad, je to opravdu horor." Postupem času se čím dál praštěnější, nudnější a otravnější snímek měnil na jakousi částečnou a povrchní alegorii úsvitu Křesťanství a zrození Ježíše Krista. Z baráku se stávaly ruiny kvůli zfanatizovanému davu, dostalo se i na policajty, střílení lidí a divím se, že nezasáhla helikoptéra... Málokdy se vidí film tak strašně divácky nepříjemný a nudný zároveň, který nemá žádnou pointu, protože se ke své biblické inspiraci někdy přibližuje, obkresluje ji a jindy zase úplně vzdaluje tak, jak se to Aronofskymu hodí, aby vůbec dokázal děj dovést dokonce. (V jeho pojetí tvoří Bůh svět stále dokola za pomocí srdcí stále nových a nových panen Marií). Jóhann Jóhannsson navíc říká "hudba" jedné staré písničce v titulcích, s níž ani nemá co do činění. Soundtrack tedy neexistuje stejně, jako neexistuje smysl tohoto filmu. Když filmové alegorie Křesťanství, tak radši Malicka. Jeho filmy taky většinou nikam nevedou, ale líp se na ně dívá. ()

VanTom

Podvědomě, nedefinovatelně podivný pár žije v tajemně podivném domě a (k Jeho potěše a matčině nelibosti) se k němu vtírají vlezlí, soukromí nerespektující, podivní lidé. Přičemž přívlastek podivný můžeme zaměnit za výjimečný či (podezřele) normální a stále budeme na svém. Dokonale promyšlený a samozřejmě i realizovaný zneklidňující horor (? - ne, mnohem víc) skvěle stupňuje psychologickou tíseň z podivných náznaků, výjevů a pocitů, famózně zahraných Bardemem a především Lawrenceovou, která (v polodetailu) nesleze z plátna. Avšak hlavně ke konci, kdy už musí být aranžované PODOBENSTVÍ jasné úplně každému, zavání dílo čirým Aronofskyho manýrismem. ()

bizz_mjc

Nejvhodnější heslo, které mě k filmu napadá, je "drogy jsou špatné, áááno." Alegorie matky přírody/ženy/rodičky, jejího utrpění (pro milované, i vůči okolnímu světu), božství, mesiášství, lidských dějin naplněných naší malostí, násilnostmi, ignorancí, podrobováním, stádovitosti i následnictvím, překrucování a nechápání pravdy/slov, ukázka životů dvou šťastných lidí, který jednomu z nich pro vlastní zahleděnost uniká mezi prsty... Darren Všemocný, samolibý Bůh. Nejspíš bych mu to nakonec i zbaštil, ale něčím mě film sral a vlastně po celou dobu zas tolik nebavil, i když první polovina mě docela držela. Poněkolikáté se přesvědčujeme, že Aronofsky má odvážné vize, ale v některých případech jsou prostě umělecké ambice špatné, áno. ()

Danny F.

Nejasná spletenina bez výraznějších prvků. A závěr připomínal co už dávno divák mohl vidět v jiných filmech. 45% ()

VasaX

Matka začíná jako thriller, potom rychle po hororových schodech vystoupá k absolutnímu psychadelickému bad tripu. Herecky je to v pořádku, výkony jsou slušné i když jejich cílem jsou postavy, které jsou spíš nepříjemné než k oblíbení. Vizuálně je to působivé, kamera i "kulisy", pokud tedy jde vůbec něco vidět (tři žárovky na celou vilu je podle mě dost málo, ale chápu že chudý básník musí šetřit). Aronofsky tu vrství mnoho témat přes sebe, které se jako ta krev na zdi rozpíjí do patvaru. Vzniká takový Rorschachův test, v kterém tu každý vidí to svoje nebo opovržení, že je to jen obyčejná skvrna, kterou nám Aronofsky předhodil jako svůj masterpiss (pun intended). Ano, film je to rozhodně poutavý a ta gradace absurdna od malé kapky po vodopád je fascinující, ale rozhodně bych v šumění té vody nehledal nějaká slova moudrosti či poselství. byla to jízda, co mi připadla dlouhá tak na tři hodiny třicet, přeci jen divoká kamera v potemnělých záběrech dokáže člověku rozhodit vnímání času. Každopádně je to víc "deep" jak letošní Slunovrat, který k Matce dost lidí přirovnávalo a rozhodně se po Matce necítím tak podvedený co se týká prezentace, očekávání a skutečnosti. Já jsem rád, že jsem Matka! viděl, lae adoraci ode mně nečekejte. ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson