Černá labuť

• slovenský

Čierna labuť

Drama / Thriller / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2010, 104 min

| Scenár: Andres Heinz, Mark Heyman, John J. McLaughlin | Hudba: Clint Mansell | Produkcia: Fox Searchlight Pictures | Rozpočet: 13 miliónov $ | Tržba: 329,398,046 $ | Ocenenia: Oscar - 1 (HR Natalie Portman), 4 nomiácie (Film, Réžia, Kamera, Strih), Golden Globes - 2 (HR Natalie Portman, Drama), 2 nominácie (VR Mila Kunis, Réžia). Spolu: 99 výhier a 190 nominácií || Jeden život - jeden sen. Človek je zaň schopný urobiť zázraky... Zázrak tu činí aj Aronofsky, ktorý poskladal jedno z najdokonalejších syntéz žánrov a filmových prvkov vôbec. Každý záber a pohyb kamery, každý strich, každý zvukový efekt má svoje opodstatnenie, celá dejová linka a zvukovo-obrazové stvárnenie má neuveriteľnú schopnosť gradovať až do poslednej sekundy záverečných titulkov... Ak ktomu pripočítame dojem z výkonov Natalie Portman a Mily Kunis, zistíme, že nič lepšie sa v tomto žánru vytvoriť proste nedá. (Celé to avšak funguje len v prípade, ak ste schopný sa uniesť na krídlach nesmrteľnej, nádhernej hudby Petra Iljiča Čajkovského...!)(11.1.2011)

,,JEDINÝ KDO TI STOJÍ V CESTĚ JSI TY SAMA.....“/// Já a Aronofsky se máme rádi (ale no tak..). Jsem ohromen jeho uměním vyždímat maximum napětí z krátkého okamžiku, stejně jako citem pro gradaci scény (to jsem fakt vymyslel sám..). Psychika, sex, uvolněné scény a napětí v baletu, vedoucí k sebedestrukci. Abych při baletu zažíval to co při thrilleru? Dokonalý film, na jehož konci musí zákonitě udělat ,,Ailes de pigeon“ nejen Vlasta Harapes. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci vidět fantastickej výkon N.Portman, za kterej získala Oscara. 2.) Mám za ženu baletku a zajímá mě, jaký dostává domácí úkoly. 3.) Zjistím, jestli je Natálka lepší tanečnice než Jana Preissová. 4.) Připravuji se na roli lucerny v Lucerně. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(26.3.2011)

Výkladní skříň pro Aronofskyho typických postupů, které jsou samozřejmě stále efektivní, ale mě už začínají trochu nudit. Jistě, Černé labuti nikdo neodpáře vizuální (i navzdory "wrestlerovské" kameře) vyšlechtěnost, zničující gradaci a řádně hustou atmosféru. Ale k čemu to je, když jsme něco podobného od stejného tvůrce již několikrát viděli. Trochu nepochopitelný hype. 7/10(18.2.2011)

Nevzrušivá hra na psychologicky sofistikované umění. Sice místy lehce dráždivá, zajímavým baletním prostředím neokoukaná, ale pořád jenom hra. Někdo by měl Aronofskymu ozřejmit, že není novým Kubrickem pro 21.století. Náročnost baletního řemesla obdivuji, stejně tak Čajkovského magickou hudbu, ale tenhle film je tak prázdný a používá tisíckrát omleté hororové postupy, až je to k uzoufání. Hype roku.___PS: Nebýt Natalie Portman, která do své role vložila tolik svého úsilí, jdu s bodováním ještě níž.(25.12.2010)

Pro mě to určitě neni film roku a to nejen kvůli tomu, že to je o baletu, což mi ve výsledku vlastně ani nevadilo, nicméně minimálně úvodní polovina toho moc nenabídne, nicméně Natalie Portman je natolik úchvatná ve svý roli a posledních 30 minut za doprovodu stále důraznějšího doprovodu hudby z Labutího jezera tak skvělých, že 4* nedám a jdu naplno do 5*.(30.12.2010)

• - První diskutované herečky, které měly hrát hlavní roli, byly Rachel Weisz a Jennifer Connelly. (Kulmon)

• - Vo filme je 139 tanečných scén s Natalie Portman (Nina Sayers). 111 ich natočila ona sama a zvyšné, tie náročnejšie, za ňu odtancovala balerína Sarah Lane. (DarkSaint)

• - The Chemical Brothers nahráli speciálně pro film tři skladby: „Danka Jane“, „Electric Hands“ a „The Nina Frequency“. Všechny vychází z Čajkovského „Labutího jezera“. (3DD!3)