Rosemary má děťátko

• slovenský

Rosemariino dieťa

Thriller / Mysteriózní / Drama / Horor

USA, 1968, 136 min

Horor, který nesází na scény typu "hrdinka otevře skříň, něco si vezme, zavře skříň a... PANEBOŽE, NĚKDO SE TAM MEZI TÍM POSTAVIL!", ale který vsází na hutnou atmosféru, kterou kdybyste chtěli krájet, museli byste použít nůžky na plech. Rosemary's Baby je prakticky dokonalý horor a geniální film, který vás donutí pochybovat, alespoň po většinu jeho stopáže, o tom, jestli to je či není pravda. Samotný závěr, kde je vše moc vysvětleno, se mi v první chvíli moc nelíbil, abych pravdu řekl, ale zde se ukazuje něco, co je silnější než fakt, že SPOILER!!! váš syn bude zřejmě vládnout v pekle :-) KONEC SPOILERU! a totiž, mateřská láska. Opravdu skutečný masterpiece. Film, který se nebojím označit za kultovní a film, který děsí tak trochu jinak než moderní horory, lépe. 100 %.(21.7.2011)

Velice silný film od kterého musel nestydatě kopírovat Taylor Hackford když točil Ďáblova Advokáta. Těch podobností je tam tolik že to už neni ani nápadný ale spíš to bije do očí. Roman Polanski opět nezklamal a herci v tomto filmu taky ne, zvlášť se mi líbila role Rosemaryina manžela ten to zahrál fakt dobře, no a pak je tu ta baba ze sousedství :-) Atmosféra by se dala krájet a Mia Farrow vypadá proti těm všem zvrhlejm důchodcům opravdu bezbranně. Skvělý zážitek srovnatelný snad jen s "The Omen." Všem milovníkům silné atmosféry a hororu nelze jinak než doporučit.(8.4.2005)

Skvělé herecké výkony, hudba i režie, ale tu správnou atmosféru to chytá asi až v polovině, do té doby se jedná o vcelku obyčejné drama. Druhá půlka ale je bezkonkurenčně zobrazená paranoia (podobně jako v Nájemníkovi, Polanski tohle umí), kterou bohužel trochu zneuctívá příliš doslovný závěr, jenž sice sděluje myšlenku o vztahu matky k jejímu dítěti, no děje se tak za cenu ztráty dosavadní atmosféry. Celkově je ale Rosemary velmi povedená záležitost. Horror movie of the Year(14.11.2008)

Filmy Romana Polanského mám ráda, horory nevyhledávám. Rosemary mě zajímá hned z několika důvodů a na film jsem se opravdu těšila. Dle mého soudu je o přeceňovanavý film, který byl populární především v době vzniku a je tak pozitivtně zapsaný především u starších diváků a žánrových fanoušků. V prvních dvou třitinách se nedá mluvit o hororové atmosféře. Nevnímala jsem žádné mrazivé napětí, zvědavost postupem času ustupovala. Na velkorysou stopáž bych očekávala větší rozehrávku sdůrazem na detail. Takhle docházelo k rozvolnění nosného tématu a film působil spíše zdlouhavě. Překvapivě se nevydařil ani úderný závěr, což mě u Polanského vyloženě zklamalo.O rok starší Ples upírů se mi líbil podstatně víc.(4.12.2016)

Knižní předlohu jsem nečetl ale myslím že se to podařilo docela dobře převést na filmové plátno. Rozjezd je sice pomalejší ale pak děj začne postupně houstnout s přibývajicí atmosférou a člověk už přestává vnímat okolní svět a začne se zařezávat do děje. Musím pochválit jak režijní tak scénáristickou část Polańského, ve které si dává opravdu záležet a je tu docela vypiplaná. Opravdu dobrý filmový zážitek. [8/10] (Paramount) (Technicolor /// Produkce: William Castle, Dona Holloway /// Scénář: Roman Polański podle románu Iry Levina /// Kamera: William A. Fraker /// Hudba: Christopher Komeda /// Oscar: Ruth Gordon (herečka ve vedlejší roli) /// Nominace na Oscara: Roman Polanski (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](27.9.2009)

• - William Castle zajistil práva na zfilmování knihy, ale Robert Evans ze studia Paramount souhlasil s natočením filmu pouze pod podmínkou, že ho nenatočí právě Castle, známý svými nízkorozpočtovými hororovými filmy. (HellFire)

• - Dakota, dům ve kterém Polański film Rosemary má děťátko natáčel, se stal posledním bydlištěm jedné z nejvýznačnějších osobností šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století, Johna Lennona. Osmého prosince roku 1980 jej pouhých pár kroků od prahu jeho domova a před zraky jeho manželky Yoko Ono pěti ranami do zad zastřelil duševně nevyrovnaný "fanoušek" Mark David Chapman. (havLord)

• - Časopis Empire zařadil snímek v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 78. pozici. (TheCrook)