Němý Bobeš aneb Český Tarzan

(divadelní záznam)

To, co se stalo s Cimrmanovou hrou Němý Bobeš, je výsledkem střetnutí dvou myšlenkových živlů: nezkrotného tvořivého pudu umělcova se stejně nezkrotným pudem malého českého samozásobitele. Zatím co na jedné straně vidíme obdivuhodné úsilí poznat a ztvárnit svět a dobrat se podstaty lidského konání, na druhé straně setkáváme se jen s přízemní snahou nasušit na zimu pár hub. V případě Němého Bobše ten malý, zapšklý svět Josefa Padevěta bohužel vítězí (oficiální text distributora)

pytlik...

Opona by měla dostat čestný odznak od klubu českých turistů, za tohle představení urazí delší vzdálenost než leckterý člověk za celý život. ()

Unnamed

Zajímavý styl promíchání hry a seminářů. Kritika Jana Nerudy, srovnání vídeňské a pražské verze hry a hláška "Tvou ženu od prusko-rakouské vojny nikdo neviděl. Přiznej se Mikovče. Že tys ji zabil?" byly pro mě osobně nejlepšími momenty představení, kterému celkově nemám moc co vytknout - na rozdíl od ostatních her nemělo představení výraznější slepá místa a bavil jsem se po celou jeho dobu. 4* ()

mcleod

Jedna z nejlepších her Divadla Járy Cimrmana aneb pokus o vyrovnání se českých cimrmanologů s faktem, že rakouský profesor Fiedler byl první, kdo uvedl až na pár fragmentů ztracenou Cimrmanovu hru Němý Bobeš. Hra má zcela jinou koncepci než ostatní cimrmanovské hry, a tak docházíme k objektivnímu závěru, že díky tomuto originálnímu pojetí ve spojení s výborným humorem vznikla jedna z nejlepších her Divadla Járy Cimrmana. Co jsem říkal... kdo to říkal... já to říkal. ()

Dreadd

Jsem velice rád, že se přední čeští cimrmanologové jali napravit opravdu tragickou snahu profesora Fiedlera z Vídně a provedli vlastní, byť pouze částečnou rekonstrukci Cimrmanova dramatu Němý Bobeš, mnohem bližší původnímu mistrovu dílu. ()

manonfire

Čistě za přednášku o bilinkách a hromadění horníků. Pět hvězd můžou dát jen skalní a samotní vědí jak neoběktivní je to počin, protože kvalitativní propad oproti prvním třem hrám je to až překvapivě značný. 40% ()

spikey1

Cimrmani dokáží být i ještě zábavnější, ale i tak patří k tomu nejlepšímu z české divadelní komedie. ()

SG-1

"Nesmím zapomenouti ani na paní E. K. G. v roli údajné krásné paní hajné. Nechtěl bych ji věru potkati sám v lese. Skutečnost, že s ní pruský důstojník baron Walter sdílí lože, jen znovu ukazuje, kam až člověka může dohnat válka." -Bořivoj Penc- ()

Sdoom

Mé první setkání s Němým Bobšem bylo celkem fajn, ale do úplné špičky Cimrmanovy tvorby bych tuto hru určitě nezařadil. Bylo zde pár opravdu povedených momentů - chytrých i vtipných, ale jako celek na mě hra příliš nezapůsobila. Děj byl celkem o ničem, seminář doprovázející hru průběžně patří k těm slabším. Samozřejmě spoustu toho zachránil inteligentní humor, jak je u Cimrmanových děl zvykem, ale na víc jak 3 hvězdičky mi to nestačí. (HD TVrip) ()

Devadesát Dva

Střídání semináře s hrou způsobuje, že 'Němý Bobeš' má velice slušné tempo. Po 'Aktu' druhá hra, kterou jsem od DJC viděl (11.6.2010) je s odstupem času mnohem záživnější. -Koho to sem čerti nesou? -Až na věky, Mikovče. -Vyšli jsme si se starým papouškem na zmije. (...) Je na malinách. (...) -Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju. (...) Pozorovali jsme srny tři noci a na vlastní oči jsme se přesvědčili, jak jsou plaché. Například do míst, kde jsme je čekali, vůbec nepřišly. ____ 74% (1971) ()

Zagros

Němý Bobeš je další z her Divadla Járy Cimrmana, která mě nikdy moc nebavila a nepouštím si ji opakovaně. Ač je to v jejich tvorbě podprůměr, stále je to dobrá zábava a někomu může sednout více. Oceňuje snahu tvůrců o originálnější přístup a spojení hry a semináře. Přesto ani to ji do společnosti těch nejlepších (Dobytí severního pólu, Záskok, České nebe, Švestka) nezařadilo. ()

Rssa

Bobeš je v rámci cimrmanových děl průměrem. Tedy v porovnáni s jinými na výtečné úrovni. Hra je protkána dvěmi liniemi - špatnou linií cimrmanologa Fiedlera a správnou, tou oficiální. 80 % ()

Kovaja

Pro mě zatím od Cimrmana asi nejslabší dílo ale chraňbůh nechci jej nikterak hanit.Je zde spousta kvalitnich hlášek ale nějak mě tenhle kousek prostě nedostal.Chybí Brukner,Čepelka,Kašpar ale i tak moc dobrý:-)) ()

Radim

V rámci divadelních představení Járy Cimrmana slabší kousek. Ale schéma bezmotorového výtahu pro horníky je nezapomenutelný. ()

Disease

Jelikož už mě dost dlouhou dobu u DJC baví více semináře než následující hra, je v tomhle případě hodnocení jasné. ()