• Kanada

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada / USA, 2017, 107 min

V současném Vánočním období mně přišlo sledovat thriller ze zasněžené krajiny jako skvělý nápad, po shlédnutí jsem už tak nadšený nebyl. Za prvé, pokud někdo vymyslí demo film, zde bude první kandidát, který předběhl svou dobu. Přibližně 110 minut dlouhý film má v sobě půl hodiny „vaty“, přímočarý příběh by nenašel rozuzlení, tak autoři raději kousek před koncem filmu ukáží průběh zločinu a protagonisté si vše jen jakoby náhodou (asi proto je film i mysteriózní???) vše domyslí úplně přesně, jak se to stalo... Kromě toho přílišná jednoduchost zápletky podle mě způsobila příběh neuvěřitelným. Chápu, že autoři chtěli ukázat vážný společenský problém, nicméně tento film s klidným svědomím považuji za zbytečné sledovat.(24.12.2017)

Paradny krimi thriller, taky pomaly, s vybornou, doslova mrazivou atmosferou. Krasne prostredie, tiez zaujimava socialna tema domorodych indianov, cele to graduje z nenapadneho vysetrovania do celkom silneho, az neprijemne drsneho finale. S odstupom casu, 4,5 brmbolcov a jeden z highlightov roka. [#47/2017](31.12.2017)

"Manchester by the Sea" s krimi zápletkou.(6.2.2018)

Kdybych napsal, že forma zde vítězí nad obsahem, zřejmě by to znělo spíš negativně. Oprostěme se tedy od toho negativního smyslu a vychutnejme si sice jednoduchou, ale za to atmosferickou, emocemi nabitou a řemeslně perfektně zvládnutou detektivku. Drsný sever, krásná ale vražedná příroda a spousta lidí, které ta podívaná přivádí k šílenství. Kdyby film nebyl zasazen do severozápadní ameriky, nazval bych ho klasickou severskou detektivkou se vším všudy - s mysteriózní zápletkou, drsnými podmínkami, strhanými postavami, depresivní a bezútěšnou atmosférou, minimem vtipu. Takový zkrátka Wind River je a nelze se divit velmi kladnému přijetí, protože si na nic nehraje. Jeremy Renner ukazuje, že jeho schopnosti nekončí Hawkeyem a Elizabeth Olsen zase dává najevo schopnost působit dospěleji, než Scarlet Witch. Za mě zasloužených pět.(11.2.2018)

Trojhviezdičková detektívka v krásnom prostredí amerických hôr sa rozbehne v poslednej tretine a to tak, že skoro udriete na päť. Renner až príliš sympatický, inak skvelý. Olsen sisters v jednočlennom prevedení tiež nesklamala a záporák v takmer cameo roli perfektný. Pokiaľ vydržíte prvú hodinu nebudete ľutovať..(10.3.2018)

Taylor Sheridan je můj olíbený scénarista a DaViD´82 už podruhé okomentoval film podle jeho námětu tak, že se mi nechce nic dodávat :)(21.9.2017)

Skvělý film od kterého jsem podle ohlasů čekal hodně. A taky hodně dostal. Je to pomalý, má to skvělou atmosféru, také díky prostředí, ve kterém se děj odehrává. Na druhou stranu to není určitě průlomový film, nic neobvyklého pod sluncem. Kéž by to byl standart. Skvělý Jeremy Renner asi v jeho vůbec nejlepší roli. Přál bych mu víc takových to filmů. Dobrá byla i Olsenovka. Víc takových to filmů - 90%(22.9.2017)

Režisér Taylor Sheridan natočil film tak, jak si scénárista Taylor Sheridan přál, aby byly natočeny jeho scénáře. Pomalu, nekomplikovaně, ale o to efektněji s důrazem na postavy a atmosféru. Takovou, co zaleze za nehty stejně jako mráz, ve kterém chudák holka uběhla 6 mil, než jí ruply plíce. ⛄ 90%(24.9.2017)

Jedno je jisté, Sheridan je brilantní scénárista. A ještě jedna věc je jistá. Je lepší scénárista než režisér. Jeho prvotina má mezery, musí to cítit všichni, co viděli jeho předchozí scénáristické práce. Finále ovšem dává těmto jemným nedostatkům zapomenout a misky vah převáží na svou stranu. Civilní, minimalistické, úsporné, atmosférické. Jediným nedostatkem, ironicky, tak zůstává to, že pod jeho perem už vnikly o chlup (či dva) lepší režijní kusy.(1.10.2017)

Na todle jsem byl hodně zvědav, od režiséra co dal pecky Sicario a Hell or High Water. Oba kousky byla spokojenost, takže na Wind River byla nutnost kouknout. Na začátku se najde mrtvá indiánská dívka, přijede agentka FBI a ve spolupráci se stopařem/lovcem hledají vraha v drsné zasněžené krajině, kde nic není zadarmo a život je ku*va boj.. Hledání vraha, rozplétání co se stalo, není nijak moc složitě propletané-zamotané, jde tu hlavně o tu drsnou atmosféru, beznaděj, emoce a sníh všude kolem vás... Jo a opět "pěkné" umístění indiánů ve společnosti... Možná nebude pro každého, ale kdo viděl něco z těch dvou předešlých filmů, tak už viděl i toto :) 9/10(2.10.2017)

Melancholické, pomalé, s dokonalou atmosférou zimy, která chytne a nepustí. Stejně jako ti zoufalci odsouzeni žít v mrazivé pustině. Pátraní není náročné a není smyslem vyprávění. Pochopila jsem, proč to nenasadili multiplexy orientované na oddechového diváka. Nechtěli naštvat standardní publikum depresivním výběrem. Divák si odnese tísnivou náladu, nedotkne se ho však síla příběhu.(2.10.2017)

V daném žánru rozhodně jeden z nejlepších počinů posledních let. Strohá a dynamická dějová linka, zasazená do drsné romantické aljašské přírody, tvoří nesmírně působivou podívanou. Nemusíte zde rozkrývat složitou zápletku, spíše se necháte unášet mrazivou atmosférou filmu a podmanivými soundtracky Nicka Cave a Warrena Ellise.(5.10.2017)

70-75% Čím dál tím víc si myslím, že Wind Riveru bude víc slušet televize než kino. Není to vůbec špatný film, ale když vynecháme atmosféru, je dějová zápletka poměrně jasná a nakonec i svižně objasněná. A přitom potenciál tu je... Krásná příroda, indiáni indiánštějsí než Vinetou s Inčučunou, sympatický hl. hrdina a lehce záhadná smrt. Tak nějak jsem si představoval, že vichry budou vát, sníh se požene vzduchem a do vší té mizérie si nebudeme vědět rady s jednou vraždou, která dost možná ani vraždou není. Přál jsem si městečko sevřené nečasem, tajemného vraha chodícího mezi námi slušnými lidmi a nebezpečí obcházející kolem. Standardní příjezd FBI by byl sice očekávatelným prvkem, ale kontrast federálního a lokálního pohledu na věc dokáže vždy přinést zajímavý náboj. A do toho divočina za humny, v níž není nic lehčího, než se pořádně a beznadějně ztratit. Nedotaženost - to je asi hlavní problém. A z navnazující úvodní scény zůstane jen oproštěné a nemysteriózní rozluštění.(8.10.2017)

Dám 3* len kvôli obsadeniu a scenáru, ktorý zahŕňal aj sarkazmus. Inak sklamanie z nedoriešenej vraždy a zo spatlaneho vyvrcholenia zápletky.(9.10.2017)

Silnější 4 hvězdičky. Jedná se opravdu o výborné dílo, které je poměrně depresivní a přináší i určitý morálně-filozofický přesah. Nemá cenu se více rozepisovat, když tak učinili mnozí přede mnou. Pouze se zmíním o skutečnosti, kterou nejsem schopen pobrat. Včera jsem byl na Sněhulákovi, který na ČSFD dostal docela pořádnou čočku. Často byl srovnáván právě s Wind River, která je sice ve výsledku lepší, ale i tak nad ním příliš nevyčnívá. Oba filmy spojuje zimní prostředí a především kriminální zápletka, jež je dle mého názoru v případě Wind River až trestuhodně jednoduchá. Tím ale nekritizuji recenzovaný film, ale přístup zdejších uživatelů, u nichž zkrátka nerozumím jejich vkusu.(13.10.2017)

Kdyby byl Renner méně "chytrý", tak by to byla bomba... Každopádně Taylor je po Denisovi další rejža v hledáčku!(15.10.2017)

80%(20.10.2017)

Precíznosť na všetky strany. Od striktne sa držiacej a priamočiarej dejovej línie, bez zbytočných odbočiek, ktoré by to spomaľovali (ak sa aj vyskytnú, sú na mieste), cez umravnené a citovo založené herecké výkony (Renner je už v prvej lige) a životné bolesti až po znamenite dráždivú atmosféru a celkové napätie. Chladný thriller z chladného prostredia, ktorý nepotrebuje veľkú akciu a ktorý sa aj bez veľkej reklamy a ohlasov dostane vysoko. Na minimálne zopár oscarových nominácií to určite je.(27.10.2017)

Film je často přirovnáván k Sněhulákovi, ale na rozdíl od něj je tohle aspoň kvalitní thriller a ne jen sračka co si na něco hraje. Akorát nechápu jaký smysl mělo dávat do toho hudbu ve stylu, že někdo jde třeba sněhem a do toho jakoby někdo říkal nějaké slova buď tam neměly dávat hudbu vůbec nebo tam dat třeba nějaký song celý takhle to vypadá divně. P.s. myšlenka roku vraždím jelikož žiji na místě kde se nedá co dělat je na oskara to je motiv jak prase.(27.10.2017)

Konečně po dlouhé době film, na který se dá koukat. Pro mě nejlepší film, co jsem viděl v tomto roce. Jeremy Renner svou roli zahrál skvěle. Naprosto jsem mu fandil. Naprosto jsem mu to uvěřil. A ta zima mi doslova lezla z obrazovky do pokoje a já se cítil v napětí a nepříjemně a zároveň strašně dobře ... protože ten film má neskutečněj "feeling", či jak to vyjádřit jedním slovem. Prostě skvěle atmosférické ... tu depku obyvatel a tu jejich otupělost, omezenost jsem cítil a litoval je ... sakra tohle se fakt povedlo ...(29.10.2017)