Wind River

• Velká Británie Wind River (více)

Stopař Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová, která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti... (Falcon)

Sdoom

Nenaplněný potenciál. Drsné severské prostředí mohlo být využito mnohem lépe, kdyby Wind River měl alespoň trochu originální scénář. Samotná zápletka mi přišla jako celkem tuctová detektivka a nebýt zasněženého Wyomingu, tak ten film zapomenu dřív než řekneš borůvkovej koláč. Takže takový lepší průměr. (HD, orig.) ()

Circumscriptor

Zo začiatku som sa chcel nad Wind River zľutovať a udeliť jej 5 hviezdičiek, ale nebudem klamať sám seba. Počiatočná kamera, uchvacujúce zábery, zimná atmosféra svojou melanchóliou prevyšujúcou geniálne Fargo a konečne tak dlho očakávané reálne vyobrazené streľné zranenia bez prítomnosti niekoľko metrov striekajúcej počítačovej krvi, tomuto filmu neuveriteľne nahrávali a mal som pocit, že dokonalejšie to ani nemôže byť. Ale akonáhle som sa ako filmový krvofil uspokojil s reálnosťou streľných zranení, vtom prišla záverečná anatomicky zvrátená prestrelka a všetko mi to skazila. No dobre, to by sa aj dalo ospravedlniť, ale je tu ďalšie a ešte väčšie "ale". Celý film pôsobí nezávislo (podobne ako Fargo), zápletka je veľmi kreatívna, využívajú sa tu nové kamerové a "atmosférové" prvky, príjemne sa mi na to všetko pozerá a nakoniec je to zavŕšené neuveriteľne klišéovatým, typicky americkým záverom v zmysle "zlo bude vždy priamo potrestané dobrom". A to mi sem jednoducho nepasuje. Mne osobne by omnoho viac vyhovovalo, keby hlavný záporák pokojne zhynul sám od seba počas úteku. Nuž - sto ľudí, sto chutí. Wind River je určite nepochybne dobrým filmom, ale o to viac ma naštvalo, že túto jeho potencionálnu bezchybnosť kompletne zmršil stupídny záver. ()

sedm.1

Wind River je parádní, strhující thriller, jehož hlavní předností ovšem není ani herecké obsazení, ani zápletka, ale naprosto dokonalá, a bez přehánění snad až geniální atmosféra, navozená a působivá především díky neuvěřitelně podmanivému prostředí, ve kterém se film odehrává. A této přednosti si byli očividně vědomi i tvůrci, neboť mi přišlo, že právě tomuto faktu prakticky podřídili vše ostatní a lepší rozhodnutí snad ani nemohli provéct. Díky onomu chladnému, nehostinnému a komunitně uzavřenému prostředí tak úžasně totiž působí a funguje právě i zápletka, která není sice nikterak úplně převratná, nápaditá či strhující, přesto ale je působivá až na dřeň, je silná, emočně přesvědčivá, napínavá a ve finále velmi úderná. Nedisponuje tedy sice ani žádnými šílenými zvraty, dech beroucím tempem a nějakým nesmírně vygradovaným akčním finále, kladen tu je důraz spíš na pozvolné odhalování obyčejných lidských hříchů, za které je ovšem nutno zaplatit, vše působí velmi reálně a o to i právě působivěji. Jinak ale ani před hereckými výkony nelze než smeknout buřinku, vesměs jsou bezchybné a přesvědčivé, prostě další velmi kladné plusové body pro celkovou spokojenost a výrazný dojem z celého filmu. Ve výsledku jde tak každopádně o vážně netypickou a hlavně netradiční žánrovou pecku, která si skutečně zaslouží především za vizuální a atmosférické zpracování ovace ve stoje, a za mě tedy určitě doporučeníhodný filmový zážitek. ()

Melios

Mrazivo realistické. Akokeby to vyšlo z pera slávneho Jo Nesba a nie zo skutočných udalostí. Keby takto poriadne natočili aj film Snehuliak vôbec by som sa nesťažoval. Vulgárne ,brutálne ,trochu ofenzívne a hlavne celkom nečakane dobre spracované so zaujímavou zápletkou a síce s jasným koncon no nečakaným priebehom. 84% - Takto vyzerá ukážkovo dobrý film. ()

vitekpe

Myslim, ze to mohlo byt lepsi, kdyby vyreseni celeho pripadu nebylo tak primocare/rychle. Jinak to bylo docela fajn. 3+ ()

Lukoboss

Takový hodnocení to má, navíc tam hraje J. Renner, kterej se řadí mezi moje oblíbence, takže očekávání nebylo malý. Nicméně musím podotknout, že to pro mě bylo spíš zklamání. J. Renner hraje dobře a role mu sedí, prostředí je správně chladný a ponurý, takže k žánru taky dobře sedí, ale to je asi tak všechno. Snímek má poukazovat na to, že indiánská menšina je řekněme znevýhodněná v určitých záležitostech, ale vlastně se o rezervaci a problematice nic konkrétního nedozvíme. Pak vůbec nechápu postavu E. Olsen, která tam hraje naprosto neschopnou agentku FBI - dokonce tak neschopnou, že přijede do brutální zimy lehce oblečená, protože netušila, že v této nehostinné oblasti jaksi může přituhovat. Ach jo! No a ani ta zápletka není kdo ví jaká - možná spoiler - prostě parta ožralých bělošských buranů zmlátí svýho kolegu a kámoše (nechápu?!) a následně znásilní jeho indiánskou přítelkyni. Prostě proto, že jim tam v té zimě a samotě je poněkud ouzko. Hm, tak to je pecka. Tzn. tři hvězdy za Rennera, prostředí a nenásilnou hudbu N. Cavea. ()

Kienast

Wyoming je (ledové) peklo. Atmosféra, skvělý Renner a Sheridan si u mě spravil reputaci po Hell or High Water. Parádní mrazivé drama. ()

joora1

Kruté, mrazivé krimi drama, kterému bych dal o jednu hvězdu navíc, pokud by po celkem pozvolna vypravěčsky plynoucím ději nebyl tak rychlý, byť intenzivní konec. ()

iXtr3m3

Nominácie na Oscara sú tuná snáď stávkou na istotu. Neskutočne podmanivý mrazivý takmer westernový triler, ktorý aj napriek účasti viacerých postáv je v podstate one man show Jeremyho Rennera, ktorý dokáže hrať aj bez slov len pohľadom. Naozaj skvostný film, ťaživý príbeh s ťaživým bremenom hlavných postáv, krásna divočina a nádherná záverečná titulková pieseň. Toto bude raz legendou. ()

klukluka

Vlastně dost všední pozadí nevšedně vyhroceného zločinu. Udělat z něj akční podívanou znamenalo dát do rukou zbraně (včetně vážně pořádných kalibrů) obyčejným dělníkům z ropných vrtů nebo feťákům, co by mohli být rádi, že mají na čůčo. Agentka FBI musí vypadat jako Popelka, aby bylo naprosto každýmu jasný, že není místní. Citlivější divák se ale kvůli tomu nemůže oprostit od faktu, že kouká na film. Ostatní ženský pod čtyřicet jsou bez výjimky krásný, to dá rozum. Chlapi jsou pochopitelně tvrdí jak žula a obloha modrá, že modřejší už být nemůže. Typickej americkej biják na efekt. A ten se dostavil, hodnocení na ČSFD je toho jasným důkazem. Taky mě to štrejchlo, rozhodně to neměli udělaný špatně, jenom už jsem na to možná trochu moc starej a potřebuju to všechno krapet rafinovanější. ()

Zagros

Wind River patří ke snímkům, které nejsou svým vyzněním příliš pěkné a optimistické, přesto z něj mám velmi silný pocit, který vydržel sakra dlouho. Za prvé jde o skvělou filmařinu. Výborný scénář s dobře napsanými postavami a příběhem vás pomocí neméně dobré režie dokáže vtáhnout. Na začátku je jedna vražda, pokračuje hledání stop a rozkrývání případu a postupné zvyšování napětí vás nakonec pohltí úplně. Herecké výkony jsou také parádní, především to hrají všichni úžasně uvěřitelně a jen dokreslují Wind River jako atmosferický a dokonale fungující celek. Teď už jsem si i zapamatoval jméno režiséra a scénáristy v jedné osobě - Taylor Sherida, který mě upoutal již jako autor scénáře k filmu Sicario. Na další jeho tvorbu se budu těšit. V neposlední řadě mě také zaujal dobře vykreslený rozdíl mezi "indiánským" a "bílým" myšlením, není moc filmů, kde je to vystiženo na tak malém prostoru tak dobře. ()

charlie_ando

Talentovaný tvůrce skvělých scénářů Taylor Sheridan se pustil také do režie a vypráví nám smutný a mraziví thriller o utrpení zkoušené lidské duše. Wind River je indiánská rezervace ztracená kdesi ve státě Wyoming a jejími obyvateli jsou příslušníci indiánských kmenů severních Arapahů a východních Šošonů. V zasněžené divočině, kde štěstí nežije, je na pokraji lesa nalezena umrzlá indiánská dívka a po stopách jejího vraha se vydává nesourodá trojice vyšetřovatelů. Skvělí Jeremy Renner hrající v životní formě, jako stopař a lovec Cory Lambert nesoucí si svoje vlastní hluboké trauma. Nezkušená speciální agentka FBI Jane Banner (Elizabeth Chase "Lizzie" Olsen) nepřipravená na to, co jí čeká a tápající v odtažitém světě, o kterém neví zhola nic. Zpovzdálí jim sekunduje životem unavený obtloustlí náčelník indiánské policie Ben (Graham Greene), který má v osudu napsáno, že nic nevyšetří. Sheridan působivě buduje tísnivou atmosféru plnou napětí, kde není místo pro rozmáchlé dialogy, kterou skvěle doplňuje náladová hudba od dvojice skladatelů Nicka Cava a Warrena Ellise. Nápaditá kamera Bena Richardsona si pohrává s táhlými záběry zmrzlé drsné krajiny, kde možná ani zítra nevyjde Slunce. Před zraky diváka se odvíjí nelítostná štvanice, která má v krajině beznaděje najít špetku spravedlnosti, protože lidská bezohlednost a krutost si nic jiného nezaslouží. Mezi řádky je cítit tiché truchlivé poselství o nelehkém životě původních obyvatel Ameriky a jejich mizejících zvycích. Působivý film, který po sobě zanechává pochmurné myšlenky. ()

Chmur

Po stránce atmosféry naprosto dokonalé. Kamera a hudba dokázaly přenést na člověka krutost a nehostinnost života v mrazivé pustině, kde slabí skomírají a ti silní skomírají jen o něco pomaleji. Osobní tragédie hlavního hrdiny jakoby odrážela tragédii jedné skupiny obyvatel, kterou "civilizace" přimáčkla na dno, ze kterého se dodneška nedokáží mnozí zdvihnout. Je to jejich osobní zodpovědnost, ale svůj díl stále nesou i potomci těch, kteří si silou bezohledně vzali vše, co vedlo k jejich bohatnutí a tloustnutí. Atmosfericky sice dokonalé, ale po stránce dějové už to taková sláva není. Tedy děj je zajímavý, ale jen do chvíle, kdy se zcela nečekaně objeví flashback, který naprosto zničí celou detektivní a napínavou linku. Škoda, jakoby scénárista nevěděl jak dál a tak to ze zoufalství surově usekl a ukončil příběh. Škoda. Herecky mě zaujali představitelé indiánů, Olsen je pěkná a Renner asi ve své nejlepší roli, ale i tak se nemohu ubránit dojmu, že mnozí by to zahráli lépe. ()

KoRner

Moderný western s dobrým dejom a skvelým detektívnym prostredím indiánskych rezervácií. Všetko podčiarkujú výborní herci na čele s Rennerom a mojou obľúbenou Olsenkou. Na druhej strane vyvrcholenie príbehu príde pomerne skoro, čo môže i diváka vzbudiť pocit neuspokojenosti. Tým ale nechcem povedať, že to samotné zúčtovanie nebolo super. ()

bari68

Výborný temný detektívny thriller, ktorý má grády, spád a nádherný naturalistický obal. Za tým všetkým , pod tou tvrdou a drsnou šupkou ako je sama príroda Wyomingu sa skrýva ešte k tomu smutný a vlastne sociálny problém tamnejšieho, resp. domorodého obyvateľstva. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

26.10.2018

Chris Pratt (Jurský svět, Parks and Recreation) má teď díky odkladu třetích Strážců galaxie relativně volno, a vzhledem k tomu, že jeho Cowboy Ninja Viking zdá se taky před kamery nijak brzy nedorazí… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů