Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

BuchtiCZ

První dva díly mi Kosmo přišlo hodně vtipné, ale od třetího mu i přes celkovou zajímavou myšlenku a absurdní humor nějak začal docházet dech. Možná to bylo absencí Plodkové s velkýma kozama, možná tím, že ve vesmíru není kyslík. Pobyt v tramraketě je vtipný snad jen ve chvílích slovanské politické nekorektnosti. ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Konečně něco "jiného" než ty přitroublé české seriály. Start slabý, občas trapné s hluchými místy, ale jako celek uspokojivé a ukončeno včas. ()

kaprson

Tak jsem to po těch pár letech v telce sjel podruhý a zas jsem se dost dobře bavil - za mě jasně nejlepší Myšička a pak asi Hána, oblíbené díly 3+4. ()

Ewík

Je to blbý a i dost trapný, ale občas je to prostě tak trefný! Takže ze začátku, kdy jsem chtěla hodnotit 2 hvězdičkami, po 3. díle 3 a na konci 4 hvězdičky. Pěkně ztvárněné stereotypy a není to až tak moc dlouhé - ideál pro zvednutí nálady. ()

brzozin odpad!

Je mi líto, ale tohle mě absolutně nepřišlo vtipné. Po shlédnutí druhého dílu musím konstatovat, že mě Česká televize opět nezklamala. Nakydat tolik špíny, dehonestace a opovržení na český národ a vydávat to dokonce za cosi vtipného, to už chce opravdu hodně silný žaludek. Co bych si z toho měl odnést? Že se v Česku krade, lže a podvádí a jedná se o nějaká zvláštní specifika naší národní mentality, která se jinde ve světě nevyskytují? Hnusný masochismus. ()

curfew77

Tušil jsem, že to nebude zrovna ČERVENÝ TRPASLÍK, ale nenapadlo mě, že si po mnoha letech místy ulekaně vzpomenu i na nejhorší český sitcom všech dob (DUCH ČESKÝ). To jako vážně byl celý ten humbuk kolem tohodle? A může mi někdo říct, proč prokristapána někdo nechtěl tuhle komunální selanku vysílat před (notabene krajskými) volbami? Jako že by se Anton Hrabiš nasral? Po půl druhém dílu odmítám sledovat dál, i kdyby se to mělo zlepšovat raketově. Jeden dobrý vtip (pokácený fíkus) na deset více či méně pitomých, jedna zábavná postava ministra na pět zbytečných (nablblá posádka včetně kuchařky). Celkově humor na úrovni vtipu o ruském traktoru, který opětoval palbu - dobrý, ale seriál z toho fakt udělat nejde. A já hloupý fakt čekal aspoň něco jako OKRESNÍ PŘEBOR, když už ne televizní KANCELÁŘ BLANÍK. 40 %. PS: Otírat se o Remka a Bajkonur? V roce 2016? Like... really? ()

teba

První díl nic moc, ale i kdyby nebylo už nic jinýho než druhej díl, na pět hvězd to stačí :o))) ()

AgnesDee

Jsem za tento seriál opravdu ráda. Sice byla první epizoda trochu slabší, ale pozdější dva díly (které jsem zatím viděla) dotáhly kvalitu seriálu na vyšší pozici. Díky ti, Tomáši! ()

RafaKrakal

Nejlepší česká satira od dob České sody, která střídá nadstandardně vtipné momenty s těmi podprůměrnými. Naštěstí ti vtipnější převažují a seriál diváka pobaví a zanechá s příjemným pocitem, že tvůrci odvedli velice dobrou práci. 75% ()

pekas

Počkal jsem pro objektivitu s hodnocením až po čtvrtém dílu. Je to pecka, o tom není sporu! Zase se něco povedlo, co pochází z našich luhů a hájů. Perou úplně do všeho a neberou si servítky. A dělají to povedeným způsobem. 90% A po posledním dílu mi nezbývá, než konstatovat - TOHLE JO ! Po dalším shlédnutí celé série konstatuju, že podruhé je to ještě lepší. 95%. ()

Andreas17

Koncepční podobnost s Comebackem je značná, autor se jednoduše nezapře. Kdoví, zda-li je to záměrné nebo se jedná jen o Baldýnského rukopis, ale i typ hlášek, různé fráze a druh humoru jasně potvrzují tuto spojitost. A právě dokonalá znalost Comebacku zde úplně nehraje ku prospěchu věci, avšak snažil jsem se od tohoto faktu odpoutat a seriál, hlavně díky netradičnímu námětu, nakonec objektivně zhodnotit jako lehce nadprůměrný. ()

MirkaP

Lehce slabší rozjezd, ale čím dál tím líp. Bavila jsem se moc. Myšička úplně boží, stejně tak design rakety. Slečna astronautka Josefíková mi připomíná princeznu ze Tří veteránů. ()

Echoes

Zapnul jsem to na doporučení, že prý dobrý český seriál. Asi o tři hodiny později jsme smutný, že to má jen pět dílů a nechápu, jak to mohl někdo popsat jen jako "dobrý...". Dlouho (a to jako fakt dlouho) jsem si neužil tolik zábavy a snad jsem díky tomu i zformoval trochu břicho, protože tři hodiny smíchu, žejo. ()

Stejšn

Nečekal bych, že něco takového je dnes na veřejnoprávní televizi možné. Velké překvapení od České Televize! ()

imarvin

Po Čtvrté hvězdě další zjevení jinak docela nudného televizního pole v ČR. "Tak blbé, až je to neskutečně vtipné." Více takových seriálů! ()

nula87

Skoro jsem se nechal odradit 1. dílem, ale jsem rád, že jsem to neudělal. Má to jednoznačně stoupající tendenci, a poslední 2. díly jsou skvělé. 80% ()

JohnnyBoy

Kdyby místo postav pojmenovaných Chromý a Cikán, odletěli do Kosma skutečný Rom a skutečný vozíčkář, to by byla teprve ta správná legrace. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate