Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

Mol

Mistr napětí opět prokázal své kvality. Film si běží svým poklidným tempem a očima Stewarta sledujeme život za okny protějšího domu. Všechny byty mají ve filmu své opodstatnění hlavní je ovšem ten, kde bydlí pan Thorwald. Kulisové ztvárnění takových filmů přímo miluji a tady to bylo prostě rozkošné. Hotová pastva pro oči. Mno a ten konec, ten konec v bytě. Málem jsem přestal dýchat. ()

mr.filo

Drahý Alfréde, toto je můj první kousek co Ti prošel rukama a je mi potěšením, že jsi nezklamal. (Ta bublina o legendaritě filmu nesplaskla, nebo nebyla až tak velká, aby musela prasknout). ()

Cedr

Vynikající thriller, který po letech může na někoho zapůsobit poněkud strohým a obyčejným dojmem. Většinu lidí, ale i po více než půl století pohltí, jak svou atmosférou, tak i vhodně použitým humorem. ()

Doudis19

Nemůžu si pomoct, ale na plné hodnocení jsem se krátka až moc často nudil. Je to rozhodně snímek hodný shlédnutí, ale o nějakém úžasném zážitku nemůže být řeč. Šedesát let se sice projevilo pouze na účesích a spodním prádle, jenže znovu bych opravdu raději sáhnul po součásné variaci s LaBeoufem Disturbii. Asi to nevypovídá o mé vyzrálosti, co se týče vkusu, ale u filmů stále především hledám zábavu. Času stráveného u Rear Window ovšem nelituju. Hitchcockovi kamerové přelety, výkon Jamese Stewarta nebo uvěřitelné dialogy stále ještě dělají film více než koukatelným. ()

chelseaman22

Po shlédnutí mi hned vykanula myšlenka, jestli je Okno do dvora lepší a preciznější, než Psycho. Po složité a dlouho trvající dedukci jsem dospěl k závěru, že každý film je úplně jiný, a proto věru nelze porovnat tyto dva klenoty hororové kinematografie. Okno do dvora chutnalo jako Sachr přímo z Vídně. Na tomhle snímku si musí pochutnat snad úplně každý. Chybičky byly, například při pádu hlavního hrdiny z okna, ale co bych chtěl od roku 1954. Tento snímek mne jen utvrdil v tom, že když je geniální režisér, tak stačí věru prostý motiv s jednoduchou zápletkou a patřičným napětím. Dnešní režiséři plácají akci na akci, libují si v potu a litrech krve, jejich pomůckami jsou TNT a vytuněné káry. Hitchcockovi stačí málo a výsledek je bravurní. Vskutku skvělé! 96% ()

wafc

Augustinus Aurelius by si tenhle film užil až až. Jak on o presumpci viny filozofoval celej život, tak Hitchcock díky ní uvařil dvouhodinovej psychologickej pokrm. Možná že jen toho napětí bylo trochu málo. ()

eye candy

Dost času jsem přemýšlel nad tím, jde-li skutečně o romantický film od Hitchcocka nebo mám jen na konci týdne rozostřené hledí. Na konci jsem se rozhodl, že pokud bych bral Rear Window jako romantiku, s krásnou Grace Kelly, která se snaží zavděčit svému drahému (úplný závěr s knížkou tomu napovídá), tak se mi to líbilo. To znamená hodnocení 4*. Pokud bych měl ovšem brát Okno do dvora jako thriller a hodnotit ho navíc v kontextu ostatních Hitchcockových filmů, tak už by to taková sláva nebyla. To pověstné pečlivě budované napětí, mě tentokrát minulo a v tomto směru je, dle mého skromného mínění, Okno do dvora úplně jiná liga než třeba Psycho. Osobně tedy raději budu žít v představě (zřejmě milné), že šlo od Hitchcocka o celkem chytře natočenou romantiku o tom, kolik toho občas musí některé ženy se svými lehce pošahanými protějšky vydržet :) ()

LeoH

Vtipná, chytrá, po všech stránkách vypiplaná sousedská konverzační komedie s trochou napětí a mnoha nenápadnými, jen decentně nahozenými vějičkami dalších vyprávěcích rovin, humorů a drobných poznámek na okraj toho našeho lidského hemžení. Jenom nečekejte, že se budete bát. ()

Motinski

Opäť atmosféra, na akú som od majstra napätia zvyknutý. Po Psychu druhý Hitchcockov film čo som videl a musím povedať že sa mu skoro vyrovnal. Minimalistické uchopenie, skvelá hra s divákom a svojím spôsobom ukážka ako jednoducho sa dá natočiť triler vďaka šikovnému scenáru. Pomalšie tempo opäť sedí a prebúdza v divákovi zvedavosť až do vyhroteného záveru. Jeden z najnapínavejších filmov vôbec. ()

filmmovier

Hitchcock v nejtypičtějším kabátu. Naprosto dokonalý scénář, jedna jediná místnost, houstnoucí atmosféra, rostoucí napětí i tempo, samotné finále je pak jako vždy nezapomenutelné. Občas nějaký ten vtípek, úžasné dialogy a tradičně perfektní James Stewart a jako bonus Grace Kelly. Tohle je prostě opravdové mistrovské dílo. Geniální záležitost a naprosto bez debat jeden z nejlepších filmů Alfreda Hitchcocka, co se týče TOP5. Nikdo jiný by to takhle fantasticky nenatočil a hlavně ani nevymyslel. 100%. ()

Avathar

Hitchova psychologická hra chvíľami škrípe ( hlavne rozťahaný úvod ), ale keď uvážime, že po celý čas neopustíme jednu izbu musí sa povinne zložiť pomyselný cilinder. Geniálny ( jednoduchý ) príbeh, opäť skvelá hudba a príjemný, dalo by sa povedať až úsmevný záver. Niekoho môže odradiť pomalé tempo rozprávania, ale verte mi: na konci už nebudete stačiť s dychom! 95% ()

DaUr

Lehce klaustrofobická a stereotypní podívaná, odehrávající se v jedné místnosti a na jednom dvorku, která ale díky Hitchcockově mistrovské režii a skvělému výkonu Jamese Stewarta (který téměř nesleze z obrazovky) nejenže zaujme, ale i přesvědčí o tom, že novodobé remaky stojí za starou belu. Proto se mi zde těžko dává stejné hodnocení jako Disturbii, ale z důvodů několika trochu zdlouhavých pasáží bohužel nemůžu jinak. Nicméně Alfred je borec. ()

Mirokukii

Dobrý film ve kterém se podlouhou dobu, podobně jako hlavní hrdina, nic moc nehýbe. Pouze krásná Grace Kelly přichází a odchází. Pro tentokrát nesympatický hrdina v podání Stewarta o ní nejeví zájem a já tím pádem nejevím zájem k zbystření sledování jeho zapálu podezření. Stupňování hrůzy a skvělého napětí pro mne přichází pozdě. ()

Helmutek

Mně tam asi chyběla nějaká jedna klička navíc, nebo jsem jí prostě akorát furt podvědomě očekával a pak mi vadilo, že jsem se nedočkal - nevěřil jsem tomu, že by si celou dobu měl divák myslet, že se tam ta vražda opravdu stala. Ale asi jo, protože pokud bychom tomu věřit neměli, pak by mi prostý vyvrácení týhle domněnky přišlo dost slabý na to, aby se na tom postavil celej film. A nebo se na to celý koukám prostě jenom nějak špatně. Ale jasně - je parádní, jak Hitchcock pracuje s minimálnim prostorem a jak to staví na dialozích, a samozřejmě mě zajímalo, jak to teda celý dopadne, ale že bych z toho byl nějakej vyklepanej, to fakt ne. Film je to dobrej a rok vzniku skoro neuvěřitelnej, mně tam ale nějakej ten obrat chyběl. ()

Dado

Námet Okna do dvora bol počas 60 rokov od jeho natočenia spracovaný toľkokrát, že ho musí poznať snáď každý filmový nadšenec bez ohľadu na to, či Hitchcockov film videl, alebo nie. Obavy z toho, že mi práve tento poznatok zabráni v zaslúženej miere doceniť jednu z nehynúcich filmových klasík, sa však našťastie nenaplnili. Vyvrcholenie zápletky totiž pod taktovkou majstra hororu nestráca nič zo svojho tiesnivého napätia ani v momentoch, keď ako divák veľmi dobre viete, čo sa bude v nasledujúcich chvíľach odohrávať. Problém sa však nečakane vynára v dianí, ktoré samotnému záveru predchádza, konkrétne v jeho tempe. To totiž, napriek okulahodiacim kulisám a skvelým dialógom, opakovane kolíše a v istých okamihoch je až nepríjemne blízko niečomu, pri čom sa mi na jazyk nedokáže natlačiť diplomatickejší výraz než „nuda“. (75%) ()

danoo

Thriller majstra napätia A. Hitchcocka nakrútený netradične z pohľadu postavy fotografa Cliffa, s ktorým divák sleduje obyvateľov domu, sa vyznačuje odľahčenou atmosférou a je jedným z režisérových vrcholov. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011