Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

DruidKarel

1079. hodnocený film: Jako malej jsem tenhle film viděl a opět jsem jej toužil vidět. Naštestí se mi to opět podařilo v českém znění a musím uznale přikyvovat nad dokonalostí Alfreda Hitchcocka. Opět v hlavní roli Hitchcockův dvorní herec James Stewart a opět podal naprosto dokonalý herecký výkon. Navíc jsem byl přímo okouzlen překrásnou Grace Kelly, která byla nejenom krásná, ale i velice talentovaná herečka. Film, ač se odehrává na jednom místě a je zde velice málo vzruchu, tak je neskonale napínavý a skvěle vymyšlený. 5* si film zaslouží a mohu jej proto doporučit všem, kteří chtějí napětí i kvalitní zábavu najednou. 5* ()

C0r0ner

Po Psychu moje druhé setkání s Hitchcockem. Dopadlo na jedničku. Celou dobu jsem žasl nad tím, jak je vlastně "jednoduché" natočit perfektní film. Stačí chlápek se zlomenou nohou a dalekohledem a výhled do vnitrobloku. Dnes už se bohužel tak dokonalá režie nevidí, o scénáři nemluvě. Zasloužená součást žebříčku. 95% ()

lakikaki

Prvá tretina je dejovo trochu o ničom, zvyšné dve sú už potom dokonalé po technickej stránke a nesmierne zaujímavé z pohľadu radového diváka. Občas som síce mal pocit, že niektoré rozhovory sú trošku zbytočné a ich vystrihnutím by snímok nijako neutrpel, ale aj tak musím uznať, že sa jedná o vynikajúce dielo, ktorého významné miesto v dejinách kinematografie je maximálne pochopiteľné a absolútne zaslúžené. ()

MarekT

Je zajímavé, že ač je tato Hitchcockova kriminálka jednou z nejnapínavějších vůbec, jedná se zároveň o jeho nejhumornější počin - ani Cary Grant v "North by Northwest" takhle nehýřil ironickými větami, byť právě tohle jsem na jeho tamějším výkonu oceňoval. Zde se mimochodem o hlášky nestará jen hlavní postava, jako vždy skvěle zahraná Jamesem Stewartem, ale také hospodyně Stella, která je právě díky těmto humorným vložkám mojí nejoblíbenější vedlejší postavou z Alfredovy tvorby (a to se vždycky nechám pohltit magií ústřední dvojice). I přes tento můj postřeh však Rear Window stále zůstává vynikajícím thrillerem, díky kterému se mi splnil i jeden sen - už od mala jsem si chtěl v prostředí jednoho bytu prožít takto mysteriózní a napínavý příběh. Pravda, splnil se mi pouze skrz film, ale můj zážitek z něj byl tak dokonalý, že se rozdíl mezi realitou a fikčním světem smazal. Filmu dávám jednoznačných pět hvězd, ale až po druhém shlédnutí - když jsem viděl snímek poprvé na jaře r.2008 na Nova Cinema, těšil jsem se na tehdy první setkání se slavným Hitchcockem, nicméně mě zchladil český dabing (pravda, tehdy jsem to tak neřešil), který výrazné originální projevy herců zplošťuje. Po dvou letech jsem se podíval znovu a Rear Window se tak vyhouplo na sedmé místo v mém pořadníku hitchcockovin. Je to rozhodně důstojnější ocenění tísnivé atmosféry jedné místnosti (byť Provaz si s tím dle mého soudu vyhrál lépe), tradičně propracovaného scénáře a znamenitých hereckých výkonů, kterým vedle již zmíněného Stewarta vévodí Grace Kelly, kterou i právě díky tomuto snímku považuji za nejvíce sexy herečku vůbec (spolu s Ingrid Bergman a Sophií Loren). 100% ()

kusper

Film, který se nápadně podbá Provazu. Tentokrát je James Stewart v hlavní roli a s Grace Kelly tvoří okouzlující dvojici. Výsledkem je ohromující film zahraný v jednom pokoji ve třech lidech... ()

zette

Presne film, ktery je mou krevni skupinou. Zadne zbytecne postavy, casove prolinani, velkolepa vyprava... Ale drama, postavene na vynikajicich a misty i vtipnych dialozich a scenari, ktery vam neda prostor k nudeni se! Velmi dobre herecke vykony, hlavne v podani civilniho Stewarta, nadherne Kelly ( marne uvazuji o krasnejsi soucasne herecce ) a sverazne Ritter v roli osetrovatelky. Skvele byly vystihnute i gesta do okna ve dvore, kdy osetrovatelka nestihne napis firmy na nakladnim aute nebo mimika Jeffovy pritelkyne. Libil se mi i monolog majitelky zabiteho psa, tanecni kreace baletky, samotou frustrovaneho skladatele i jeho sousedky a samozrejme i pribeh vraha. Psycho ci Vertigo sice radim jeste vyse, ale i tak je Okno do dvora dalsim z klenotu svetove kinematografie. ()

pakobylka

----- "Nic tak lidem nekomplikuje život jako ta jejich inteligence." ----- Ostře sledovaný dvůr je VELICE malebný, neboť vnitroblok se všemi svými okny a balkóny a terasami, schodišti a žebříky a plácky je ve své členitosti neobyčejně zajímavý a přitažlivý - jako by chtěl pro své obyvatele zůstat útočištěm a zároveň jim dát pocit volnosti. Jenomže máme horké léto a hlavní hrdina je dočasně (a ne zrovna dobrovolně) připoutaný ke svému soukromému oknu do předmětného dvora, náhlý přebytek volného času řeší neškodným šmírováním svých sousedů a zdá se, že se v důsledku své nové záliby stává chorobně podezíravým. Jeho příběh se nevyznačuje nijak strhujícím tempem, ale nudit se v žádném případě nebudete. Je natočený s mistrovstvím - a troufám si tvrdit, že taky s láskou, neboť jeho atmosféra se nenuceně pohybuje v široké škále od lehce hravé až po těžce zlověstnou, dialogy jsou nad očekávání vtipné, mile bezprostřední a zároveň do detailů vybroušené, romantická i kriminální linie do sebe dokonale zapadají a kamera se skromností pravého profesionála předvádí téměř neuvěřitelné kousky. Jasných 5* ()

gabin(a)

Jeden z filmů, pro který mi pět hvězdiček nestačí. Geniální film, který ani po skoro padesáti letech a mém snad pátém zhlédnutí neztratil absolutně nic ze svého kouzla! Grace Kelly svou krásou a hlavně noblesou strčí do kapsy všechny dnešní mladé herečky, kterým by nepomohly ani ty pohádkové šaty, co ve filmu oblékala. Bezvadná role pečovatelky, bravurně zahraná. Při sledování filmu jsem si samozřejmě ještě užívala přidanou hodnotu referenčního filmu pro mou milovanou Tajemnou vraždu na Manhattanu. ()

Pajky3

V mém hodnocení má tenhle film spoustu prvních míst. Díky tomu, že jsem ho viděl během své postupné výzvy, tak byl první barevným filmem. Sice nebyl prvním filmem od Alfreda Hitchcocka, ale rozhodně byl prvním, který se mi opravdu líbil a bavil mě, i přesto, že začátek byl trošku pomalejší. Zároveň je to i poprvé co jsem viděl film s Grace Kelly, což byla mimochodem moc pěkná herečka. A pochopil jsem ten rozruch kolem ní. Kromě ní je samozřejmě skvělej i James Stewart, který mě zatím ještě v žádném filmu nezklamal. (Snad to nezakřiknu). A skvěle je doplňuje i paní Stella, která je opravdu neskutečně vtipná. Tentokrát jsem Hitchcockem potěšen a doufám, že s jeho filmy už to bude jen takhle. Gradace v závěru byla opravdu skvělá a nervy drásající. ()

Juto

Alfred Hitchcock mal nepochybne neomylný čuch na dobré zápletky, a vedel si do svojich filmov tiež vyberať prvotriedne herecké obsadenie. V čom však skutočne spočíva jeho genialita, to je akýsi Hitchcockov vnútorný psychológ (ba niekedy možno až psychiater), ktorý bez váhania vie nie len, ako dokonale manipulovať so svojimi postavami, ale najmä s divákom. 9/10 ()

c.tucker

Perfektní Hitchcock, perfektní gradace napětí a přitom vše z jednoho pokoje s dobrým výhledem. K tomu všemu ještě překrásně božská Grace Kelly. ()

mortak

Film o samotě a manželství. James Stewart stojí před zásadním životním rozhodnutím, a Grace Kelly je opravdu zásadní, v tomto filmu obzvlášť, a vidí z okna, jak hrůzu samoty, tak hrůzu manželství, které může vést až k vraždě. A teď si vyberte... ()

campix

Další z Hitchcockových legend která ani po více než 50 letech od natočení neztrácí nic na svém půvabu a zajímavosti. Hitchcock si vystačil téměř bez exteriérů, vše je poutavé a nenudící v jednom a tomtéž prostředí, kde vše závisí na hereckých výkonech, na kterých byste chybu hledali marně. Pan režisér i film samotný je legendou, kterou se již inspiroval nejeden z režisérů (viz Disturbia). ()

WolfR

Už chápu proč je to velká klasika! Bylo to úžasné! Tak především to táhl James Stewart. Ale nebyl veden nikým menším než mistrem Alfredem Hitchcockem, který se tímto právoplatně zařazuje mezi mé nejoblíbenější režiséry. Okno do dvora je supernapínavým kouskem. Celou dobu jsme skoro nedýchal, co to tam vlastně ten chlápek od naproti prováděl, 5 hvězd. ()

majo25

Celkom sa divím tomu vysokému hodnoteniu. Ide síce o mysterióznu klasiku, ale s toľkými logickými chybičkami a chybami, že ich nie je možné len tak prekusnúť. Už len to, že každý má otvorené veľké okná dokorán, že im vidno doslova až do taniera, odtiahnuté závesy a žalúzie dokonca aj noci, keď v bytoch svietia (!!)...že hl. hrdina sleduje a špehuje svojich susedov tiež z úplne rozsvieteného bytu a nezatvoreného okna (a zhasne až keď sa potenciálny páchateľ vykláňa z okna)...že si susedia púšťajú hudbu tak nahlas, že sa divím, že to ostatných nevyrušuje ani v čase oddychu a spánku...že nikto nemá zamknuté byty...atď atď. Divne pôsobí aj to, že Hitchcock uprednostnil štúdio pre exteriérmi, a tak to pôsobí viac ako divadelná scéna než film, aj keď ide o fakt obrovské štúdio s množstvo budov, ľudí, dokonca aj áut v pozadí. Som zvedavý, koľko divákov si toho ani nevšimlo. Ťažko sa ale vyhnúť tomu označiť film za zastaralý. Na druhej strane, James Stewart a vlastne aj Kellyová sú stávka na istotu, po pomalšom úvode sa tempo postupne zrýchľuje a miestami sa dostaví aj napätie. Trilerových prvkov je síce málo a vyskytujú sa až v absolútnom závere, ale presne určujú klasického majstra Hitchcocka. Dokonca aj napätie medzi ústredným párom, ktoré neskôr poľavuje, je fajn. ()

AGO

Po Psychu druhý najlepší film maestra Alfreda!! Chytľavé prostredie, napínavý príbeh a abnormálne sympatickí hlavní predstavitelia (James Stewart má na svedomí polovicu úžasnéhodojmu), ktorí prežívajú veľké dobrodružstvo, pričom divák prekvapivo neopustí jednu obyčajnú izbu a ďalekohľadom pozoruje neobyčajných susedov. Geniálna myšlienka, ešte geniálnejšie stvárnenie. Klobúk dole by nestačil. Hitch, úprimne sa ti klaniam. ()

Mylouch

Napětí stoupá, dialogy odsypávaj, jak když (na dvorku) kachnám hází. Mistrovská tv inscenace o tom, že chlap si vrchovatě užije se sádrou na noze u okna s výhledem do cizích oken (což jsem už 2x v životě sám vyzkoušel). Zvláště když za ním domů ženský docházejí. Z hudební složky vyčnívají ♫ gershwinovsko-mambo-bernsteinovské orchestrálky - úvodní a závěrečná (že by Bernsteinova Fancy Free už z r. 1944 ?!? nebo Waxman ?, prosím o bližší informace, pokud někdo víte více), tematická Waxmanova Lisa a lidová Pes jitrničku sežral (které jsem se vždycky bál) v lehkém latin provedení. Kouzelná kněžna Grace. ()

Noviik

Lahůdka, které naprosto dominuje James Stewart, který je tak sympatický a příjemný, že to snad už víc nejde. Vedle něj se navíc objevuje nádherná Grace Kelly a pak je tu několik dalších postaviček. Ano, důležitých a podstatných pro příběh, ale na tyto dva nikdo z nich nemá. Alfred Hitchcock zde vytvořil neuvěřitelně napínavý (ačkoliv si říkám, co vlastně způsobilo to napětí) příběh, kde je v hlavní roli v podstatě voyer. Předpokládám, že na tomto díle si režisér vychutnal svou touhu po perfektnosti. Celý film totiž tak působí. Opět neskutečná lahůdka mistra psycho thrilleru. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011