Provaz

James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiální text distributora)

tukomaster

Velice zajímavý snímek, v němž je redukován střih, což vede k tomu, že se film nezdržuje a také to nutí herce k delším výstupům bez pauzy, což ovšem ne všichni zvládli na výbornou. Hlavně Farley Granger se mi moc nelíbil, naopak John Dall a James Stewart předvedli výborné výkony. Film také nabízí možná nejvíc thrillerovou scénu (alespoň pro mě, když nepočítám Psycho :) ze zatím shlédnutých Hitchových filmů. Způsob natočení mě nadchl, ovšem ke scénáři mám pár výhrad. Dialogy byly v pořádku, ale celková myšlenka filmu o nadčlověku a ospravedlnění zabití mi prišla nedotažená. Závěrečná reakce Jamese Stewarta po té co objeví mrtvolu mi přišla dost nevěrohodná, protože zde v podstatě změnil svůj dosavadní názor, který byl prezentován po celou dobu (mimochodem dost pokřivený názor). Delší stopáž by možná neuškodila. 80% ()

nascendi

A to som mal pred časom Hitchcocka v desiatke najobľúbenejších režisérov. Dnes môžem iba tretinu jeho filmov považovať za mimoriadne a Povraz k nim nepatrí. Je v ňom hodne divadla, trochu Raskoľnikova, trochu Columba a priemerný výsledok. Tá trocha napätia na záver je silená a vyhlásenia sú viac moralistické, ako reálne. Celý film je zaujímavý iba dlhými zábermi kamery, ale to sa mi zdá málo na to, aby som ho hodnotil vyššie. ()

Němi

Ani si nevzpomínám, kdy mě film naposledy držel tak napjatého. Několik slabších momentů sice snaha o natočení na jeden dlouhý záběr (dělený po cca 10ti minutách) přináší, ovšem logické odhalování zločinu skvělým Jamesem Stewartem a to napětí (to napětí!) vše schová. Není to vůbec důležité, když i u tak prostého záběru jako je sklízení stolu služkou nebudete dýchat. ___ Jeden z nejlepších Hitchcocků. ()

PetrPan

Pro mě mírné zklamání, zpočátku vynikající cynická hříčka se na konci mění v moralizující poselství o ceně lidského života, no budiž. Vypíchnout se však dá vynikající James Stewart, pohříchu jen pár typicky hitchcockovských momentů napětí ( např. sklízení nádobí) a samozřejmě vydařený experiment s nestřihem, který Provazu přece jen přidává jistý šmrnc. ()

Willy Kufalt

„Tento večírek vejde do historie.“ Tož ano, vešel. Alfred Hitchcock byl bezesporu vynikajícím, nápaditým filmařem, ale u některých jeho filmů mi připadá, že jsou tolik uznávané především jen pro jednu vybranou scénu nebo prvek (staticky nasmímaná akce na poli v Na sever severozápadní linkou, šokující vražda ve srpše v Psychu či příprava ptáků na útok v Ptácích a pod.), ale nejednou je tenhle jeden geniální, nadčasový a působivý prvek součástí celku pro mě spíše kolísavého, místy až omšelého. Tak jsem vnímal i Provaz, který se stal jedinečným zase nápadem natočit krimi thriller na jeden záběr bez viditelných střihů. Což je na svou dobu nápad hodně experimentální a určitě se cení, jenže přečkat půlhodinovou konverzaci hostů na oslavě, plnou dialogů o všem možném a často docela o ničem mi dalo hodně zabrat. Výborný úvod před večírkem a stejně zdařilé vyvrcholení po něm oplývá při tom skvostnou atmosférou a napětím, jenže ze samotného večírku se tohle všechno vytrácí a následkem onoho experimentu, který činí snímek něčím výjimečným, vznikla současně dle mého názoru i jedna pěkně dlouhá vata. A já se u případného čtyřhvězdičkového filmu nechci cca 30 z 80ti minut nudit, jakkoliv by byl zbytek výtečný... Navíc nepatřím ani k těm, kteří by se rozplývaly nad poválečným morousovitým Stewartem. Na druhou stranu mě zas dokázali hodně upoutat herci v postavách obou vinníků (Dall, Granger) a celkový dojem i v tomto směru vyvážit. [65%] ()

Rocky62

Další Hitchcockův precizně zpracovaný krimi thriller, jehož kamenem úrazu je pomalý rozjezd, který nezaujme v podstatě ničím. Po půl hodině se však film přehoupne ze suché atmosféry do napínavé podívané, kde už má zásluhu na lepším průměru skvělý James Stewart. 75% ()

eLeR

Vrátiť sa v čase a byť pri natáčaní tohto filmu to by bolo super. Skvelo prevedená divadelná hra na plátno. Výborné dialógy, uveriteľné herecké výkony - mňa najviac zaujal Granger - ten to jeho zúfalstvo, že im na to prídu, dal úplne na parádu. Napätia bolo tiež dosť - najmä, keď sa všetci rozprávali mimo záber a pani domáca začala upratovať hostinu a presúvať knihy - ale aké som ja mala vtedy nervy. Veľká spokojnosť. ()

iamek

Asi jen Hitchcock dokáže natočit parádní film v jedné místnosti s pár herci. Provaz je zajímavý thriller, ale trošku tomu něco schází. Režie je zvládnutá bravůrně a herecké výkony taky musím hodnotit na jedničku. Hlavně James Stewart v roli Ruperta. Palec nahoru taky za dialogy. Hlavně scéna kdy Rupert vysvětluje jak by spáchal vraždu je dokonalá. ()

classic

Na začiatku som svedkom ako dvaja kamaráti - práve uškrtili svojho spolužiaka z Gymnázia, ktorého s chuťou položia do truhly, aby ako nebožtík, si užil ešte jednu párty, ktorá sa bude konať v tomto byte, v ktorom Brandon a Phillip spáchali dokonalý zločin, pokiaľ nepríde pozvaný, bývalý učiteľ - Rupert Cadell, ktorý nemá dobrý pocit z tohoto podivného večierku s jedným „švédskym stolom” , na ktorom sa podávajú chuťovky, kde pod ním alebo v ňom leží mŕtvy spoločník David. Na párty je pozvaných niekoľko ľudí, aj samotný Davidov fotrík, či jeho aktuálna frajerka, ale pre neho už nie je dostupná... Hitchcock si s bravúrou vystačí s dianím jedného newyorského bytu so šikovným strihom, pri ktorom má človek reálny dojem, že dianie sa deje práve - teraz, t. j - strih je vyriešený tak, aby nebol vidieť, čo ho predurčuje k intenzívnejšiemu prežitku, lebo zábery sú dlhé, nie je možné sa schovať do kúta... No - oni pozvali jediného človeka, ktorý de facto príde na ich úmysel, pritom popri - indíciam, ktoré sa za večer preberú, sú dôkazom intelektu uvažujúceho človeka, ktorý ich kedysi vzdelával... A ostatní ani náznak. Výborné výkony - „zabijakov” , kde Phil je - extrémne labilný a Brandon je - extrémne chladný, a Rupert je dotieravý, ako poručík Columbo, ktorý im nedá dýchať, a ja som ani nedýchal takmer 1. hodinu - 20. minút zo snímku inšpirovanom skutočnou udalosťou, kde som nepotreboval opulentnú výpravu, mne stačil jeden bytík, ktorý ponúka dvoch hostiteľov so zmyslom pre extrémne čierny humor, a to som ani nevidel cameo - majstra, ktorý zaznamenáva prvú spoluprácu s Jimmym Stewartom. ()

jojinecko

Po formálnej stránke opäť fantastický výkon MAJTRA Hitcha. V tomto smere niet čo vytknúť, dokonalosť sama! Scenár, napriek nie veľmi logickej zápletke a trochu naivnému záveru, je podľa mňa dobrý.Štipka romantiky, trochu vtipu, filozofovanie na tému vraždy a svedomia, dobrá psychológia postáv a najmä napätie, ktoré postupom času pekne hustne. Aj vzhľadom na nenáročné kulisy si viem tento „krimi“ príbeh veľmi dobre predstaviť vo forme divadelného remaku ()

Stanislaus

Úspěch tohoto snímku stojí zejména na vynikajících hereckých výkonech mnoha zúčastněných, a to zejména ústřední trojice Stewart, Granger a Dall. Atmosféra v jednom z apartmánů kdesi v Americe nezadržitelně houstne v průběhu celého filmu a smyčka prozrazení se nebezpečně svírá okolo našich mladých zločinců, kteří si prostě museli vyzkoušet někoho zabít za bílého dne. Jak děj graduje, tak vzrůstá podezření hostů a na povrch se dere otázka: "Kde je David?!". Brandon a Philip se s tím, co provedli, vypořádávají zcela odlišně a kolotoč událostí, který vede k nevyhnutelnému konci se točí jako o život. Hitchock natočil hodně dobrý thriller, který mi však z důvodu dlouhých (ale zajímavě udělaných) nesestříhaných scén přišel chvílemi zdlouhavý. No a ten konec mohl být trochu lépe vymyšlený. Zkrátka klasika, která určitě stojí za zhlédnutí už jen kvůli té sympatické stopáži, ale hlavně také kvůli atmosféře a hercům. ()

evulienka3

Teórie sú nebezpečná záležitosť, pretože vždy hrozí, že sa nájdu chytráci čo ich zoberú doslovne. Nehovoriac o tom, že poznám prípady, kedy autor doplatil na svoju vlastnú teóriu (Ayn Rand, George R. Price). Rupert Cadell (v podaní Jamesa Stewarta) mal vlastne v tomto filme ešte "šťastie"...Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Flego

Vždy som to vedel a netreba na tom nič meniť. Hitchcock je génius ! V prvých sekundách filmu vidíme vraždu a potom sme svedkami rozkladu dokonalého zločinu pod ťarchou otázok a vlastného svedomia. ()

MontyBrogan

Zločin a trest zasadený do vyššej spoločnosti. Výborná interiérová konverzačka. Pán režisér sa mi presne trafil do vkusu. ()

poz3n

Je to vlastně spíš divadelní představení než film. Hlavně je to prostě paráda, tenhle film mi zase zvednul filmovou náladu, po tom co se v dnešní době vytváří za braky. Když James Stewart odchází z večírku a (abych neprozradil děj) klobouk mu je malej, tak mi přejel mráz po zádech a já si řikal jak je to prostě jednoduchý. Hitchcock byl a je jeden z největších filmovejch machrů a tenhle masterpiece (nerad používám cizí blbosti, ale tohle se mi fakt líbí) to jenom dokazuje. ()

jonyyy

Nevěřil bych, že se dá natočit kvalitní film v jedné jediné místnosti, už se těším na další podobný mistrův snimek - Záchranný člun. 75% ()

Scrytcher

Největší kámen úrazu je scénář. Ten skoro celým filmem vypráví o samotném večírku, což by ani tolik nebylo naškody, kdyby se konverzace a veškeré rozhovory nezabývaly pouze obvyklými tématy (jak se má ten, co dělá onen apod.) to navíc ještě s lidmi aristokratického typu. Hitchcockova režie se ovšem nezapře a duo Farley Granger a John Dall podávají velmi zdařilé výkony. Celkově jsem se u Provazu příjemně bavil, ale ne natolik, abych mohl nahodit plné hodnocení, jelikož se film i přes stopáž necelých 80 minut trošku táhne. ()

becki_tu

První seznámení s Alfredem Hitchcockem a dá se říct, že jsem byl velmi mile překvapen, co se už v té době dalo natočit. Fascinující a sáhodlouhé scény bez střihu, brilantní "divadelní" výkony a zajímavý děj jsou hlavními atributy této mistrovské konverzační krimi-záležitosti. Lahůdka nejen pro milovníky staré filmové školy. ()