Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

Johgas

Ale jo, dalo se to přežít. Děj se umělý a hodně vykonstruovaný, ale docela se mi líbila se atmosféra tehdejšího Východního Německa - na každým kroku špicl, každý občan zná telefon na STASI atd. Včetně udavačské primabaleríny z Pražského baletu:-) fakt se za železnou oponou nežilo dobře...čili chválím za atmosféru. ()

Dr.dogous

Být špionem a ještě k tomu dvojím a ještě k tomu vynálezcem. Paul Newmanu se to splnilo. K tomu dostal skvělou partnerku - jež neopustila ani v nejtěžších chvílích. Přitroublý profesor Míša Amstrong odpravil Stasi agenta, což mu dalo trochu zabrat, (strčil mu hlavu do plynové trouby), při úprku zpoza železné opony měl více štěstí než rozumu. 75% ()

jamilarov

Torn curtain alias Roztržená opona patří mezi pozdní díla "mistra hrůzy", jak byl často, a myslím že mylně, Alfred Hitchcock nazýván. Napětí, to je to slovo, kterého se Hitchcock celou kariéru ve svých filmech držel, a nejinak je tomu i v příběhu o americkém vědci, který je po neúspěchu svého pokusu o zhotovení ničivé rakety (a následného zrušení svého projektu americkou vládou) rozhodnut toto dílo dokončit i za cenu přeběhnutí za "železnou oponu", aby se setkal s východněmeckým vědcem, od kterého má v úmyslu vysněný vzorec vylákat. Naneštěstí se ale k profesoru Armstrongovi při "přeběhnutí" přidá jeho dívka Sarah Sherman, která netuší, jaký je vlastně pravý účel cesty. A samozřejmě neví ani to, že Armstrong nemá v úmyslu zůstat u "komunistů" moc dlouho. Paul Newman a Julie Andrews v hlavních rolích odvádějí slušné herecké výkony, největší pozornost ale režisér věnoval již výše zmíněnému udržování diváka v neustálém napětí, příběh plyne pořád vpřed, bez možnosti nějakého hlubšího poznání charakterů obou postav, které se zhruba od poloviny filmu nechají unášet akční vlnou událostí od jednoho místa k druhému, aby se nakonec šťastně dostaly do bezpečí západního světa. Hitchcock se příběhem, který se odehrává na území, které nikdy nemohl poznat a zná jej jen zprostředkovaně, pouští na velice tenký led, a bohužel dost často selhává. Obyvatelé "východního bloku" jsou tu vylíčeni jako černobílé figurky, buď jsou to záškodníci státu (pomocníci Armstronga), anebo posluhovači a práskači, kteří mají uši a oči na "šťopkách", a v jakémkoli podezřelém případě ihned informují příslušné státní orgány. Není nic mezi tím, všichni jsou aktivní, zdá se, že žádný občan nevyznává klasický přístup "do politiky se nemíchám, to je svinstvo" ...taxikář, který po poznání Armstrongova portrétu v novinách ihned volá policii, hlídač na poště, co neprodleně informuje vojáky, "česká?!!!" baletní hvězda (mimochodem mluví výborně německy), která má dokonce takovou moc, že přiměje německé "estébáky" střílet do transportních košů, v domění, že se tam ukrývají američtí špióni, a to prosím před zraky dánských policistů! A už vůbec neberu v potaz další nelogické výstupy typu německých vojenských zběhů převlečených za lupiče (ano, mají i vlastní zátarasy, asi si je vzali s sebou, když narychlo utíkali z kasáren) či zvolání anglického pokřiku "fire" uprostřed berlínského představení baletu, kdy lidé strhnou totální paniku, bez jediné jiskřičky v dohledu, notabene když ještě před chvilkou někteří z "obyčejných" lidí nebyli schopni porozumět významu zajisté složitého anglického slova "post". Postava veselého staříka profesora Lindta, oplývající schopností rozdávat téměř na potkání tajemství své celoživotní vědecké práce, také neoplývá zrovna věrohodností. Jestliže si vždy Hitchcock zakládal na scénáři, který pro jeden film nechal pilovat i několika scénáristy, tak zde na některých místech totálně vyhořel, což se mi při jeho zkušenostech zdá až nepochopitelné. Abych tvůrci jen nekřivdil, musím pochválit především scénu vraždy agenta Gromeka, která je skutečně působivá a Hitchcockovi se zde záměr ukázat zabití člověka jako čin, který ve skutečnosti není zase tak lehce proveditelný, povedl znamenitě. Tento film bych popsal jako řemeslně dobře odvedenou práci, které v lepším hodnocení brání především nevěrohodnost až nechtěná komičnost některých scén. () (méně) (více)

JohnJa

Jeden z nejlepších Hitchcockových filmů, alespoň dle mého názoru, často nespravedlivě opomíjený. Skvělý Paul Newman a mnoho scén, na které nejspíš nikdy nezapomenete. ()

StaryMech

Jedinou pamětihodností tohoto neumělého uměleckého pozdravu ze studenoválečných časů je okamžik, kdy děcko znesvětí Mistrova kaťata. Scénář Briana Moorea (jehož sám Graham Greene pasoval na svého nejoblíbenějšího žijícího romanopisce) postrkuje jednorozměrné postavy v podání netečných herců dějem, který se v první půlce vleče prost napětí ; v druhé se tvůrci pokoušejí to napravit, a dochází k prudkému vzrůstu hlouposti a trapnosti. Trochu jsem spoléhal na tajného policistu Gromka, ten je však záhy (parodicky?) surovým způsobem odstraněn. Možná k vlastnímu prospěchu : třeba by s ním režisér později naložil podobně jako s Lilou Kedrovou. ()

Ganka

Milý příběh se skvělým Paulem i Julií. Na Hitchův důraz na mimiku jsem si už zvykla a oběma hercům (a zejména krásné Julii) to šlo skvěle. Dějově už o něco plytší, nicméně oceňuju to, že se Mistr snažil držet krok s dobou. ()

Fibonacci

bez tempa, bez emócie, bez klasickeho hičovho napätia. po zhliadnutí v mojom filmovom srdiečku ostalo prázdno ako v trdelníku. nečakal som až taký rozdiel od predošlých počinov. ()

Andrmen221

Jedná se o první film, který jsem od Hitchcocka viděl. Zajímavý příběh špióna poslaného za železnou oponu, aby získal důležité data o bombě. Přiznám, že jsem si myslel, že v tom divadle spadla klec, ale nakonec to dobře dopadlo. Taky mě hodně nasrala Sarah Shermanová, kdyý nasedla do toho autobusu a ke konci ta herečka v černém, tu bych umlátil tyčí. Ale jinak skvělý Newman a potěšila i česká stopa, byť jen zmínkou. ()

Chung

Povinnost pro skalní fanoušky scény v muzeu z Grandhotelu Budapešť. Ale teď vážně: není to tak roztěkané jako Topaz, má to skvělá a napínavá místa (scéna se dvěma autobusy je jedna z nejlepších v Hitchcockově pozdní filmografii), ale největší problém filmu pěkně vystihuje scéna vraždy: všechno trvá déle, než by muselo. Takže jsem se jednou přistihl, jak si přeju, aby se hlavním hrdinům konečně podařilo uprchnout – jenže ne ze sympatií k nim, nýbrž aby už film mohl skončit. ()