Ztratili jsme Stalina

• Irsko

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 106 min

Břitký mix trefné satiry, jež kulminuje do nadprůměrných výšin v kombinaci s vybroušenou komediální stránkou a skvělými hereckými výkony. Na snímek The Death of Stalin jsem se velice těšil, jelikož knižní předloha z pera Fabiena Nuryho patří k tomu nejlepšímu, co jsem v žánru satiry zatím četl. Byť bývá častým jevem, že filmová předloha bývá znatelně horší než ta knižní, opak je zde pravdou. Režisér Armando Iannucci s velkým umem a citlivostí pro detail zachytil toho správného ducha knihy a přidal k nim pár svých vlastních nápadů, což ve výsledku stvořilo skvělou černou komedii o naprosto šílených událostech bezprostředně po Stalinové smrti. Pokud Vám tedy nebude vadit, že všichni ve snímku mluví anglicky, The Death of Stalin bude právě tím filmem, který Vás chytne a už nepustí. Skvělá práce! „I know the drill. Smile, shake hands and try not to call them cunts.“(24.2.2018)

Znáte ten vtip, jak se SSák v koncentračním táboře ptá Židů, jak vysoko umí skákat, a když řeknou neuspokojivé číslo, tak SSák řekne: "Málo. Zastřelit." Dojde pak konečně k jednomu nasvalenému Židovi, který řekne, že byl atlet a vyskočí dvakrát tolik co ostatní. A SSák kývá hlavou a pak řekne: "Toho zastřelte taky, přeskočil by plot." -- Tenhle vtip funguje přesně jako Smrt Stalina. Jasně, je to docela vtipné, ale vědomí toho, jak moc ten vtip stojí na tělech milionech mrtvých, ten smích mění do podivného temného hihňání. V tomhle filmu není scéna, co by byla čistě vtipná. I když padají hlášky jak z děla, pořád je to ve scénách o popravách, zradách a osobní hrůze z toho, kdo je a kdo není na seznamech. Tak asi záleží, jak dobře tohle snášíte.(14.4.2018)

Satirická komedie, která i největší stalinistické hrůzy předkládá s humorem a málokomu to zkrátka sedne. A já do fanklubu patřit nebudu. Rozhodně bych však neodpálil film už z principu, jako se to stalo v mnoha zahraničních recenzích, občas se člověk přecejen zasměje. A jsem moc rád, že britští i američtí herci rezignovali na jakýkoliv akcent a zůstali sami sebou. Ps : Jason Isaacs naprosto vládne.(12.5.2018)

Reziser Armando Iannucci mi nic nehovori, alke myslim si, ze rezisersky talent rozhodne ma. Tematicky je o smrti Stalina, sovietskeho diktatora. Film je zaujimavy nielen zobrazen samotnej smrti, ale aj naslednymi intrigami. Hercov je tu hodne, Steve Buscemi /Armageddon, Fargo/, Jason Isaacs, Simon Russell Beale /The Deep Blue Sea/, a slusna Olga Kurylenko /Quantum of Solace/, hoci stale si myslim, ze nevie hrat. Kulisy naslapane, dialogy perfektne ... spolus filmami Tri Billboardy za Ebbingem, Wind River je toto jeden z filmov roka : 95 %(27.2.2018)

Skoro by se chtělo říct, že tuto událost je možné pojmout jen jako absurdní komedii, pokud už by se o komedii mělo jednat, ale nakonec se ukázalo, že to může být vtipná komedie, která je chytrá, ale přitom prezentuje historické události nikoli vyloženě věrně, ale příliš je nepřekrucuje, jen tím humorem.(19.3.2018)

• - Spoiler: Berija (Simon Russell Beale) bol vo filme zadržaný, okamžite odsúdený a napokon zastrelený. V skutočnosti však od zadržania a následného odsúdenia ubehlo pol roka. (Real Tom Hardy)

• - Okrem Ruska bol film zakázaný aj v Kirgizsku, Azerbajdžane a Kazachstane. (Real Tom Hardy)

• - Vo filme sa objavil aj režisérov syn, Emilio Iannucci, ktorý si zahral rolu mladého lekára počas Stalinovej smrti. (Real Tom Hardy)