Ztratili jsme Stalina

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 106 min

Absurdní ano, satira nepochybně, bohužel inteligentního humoru jsem viděl pomálu. Scénář si mnohem víc libuje ve skoro až infantilních scénkách s neroztomile popletenými postavami. Občas režisér udržel míru a dal mi pocítit onu téměř hypnotickou atmosféru strachu nutící k iracionálnímu, ale sebezáchovnému jednání. Většinou ji neodhadl a já jsem sledoval skupinku od reality odtržených hňupů, přičemž se někde na pozadí psala historie. Film je široce rozkročený mezi mrazivou výpovědí doby a lehce (hodně) dehonestující fraškou. Netuším jak si s tím poradila kniha, ovšem v její adaptaci se obě významové roviny ruší, a ve výsledku tím trpí. Herce musím bez výjimky pochválit.I když mi jejich charaktery moc nesedly, ztvárněni byli perfektně. Simon Russell Beale a Jason Issacs se mi líbili nejvíc.(25.2.2018)

Po dlouhé době skvěle natočená politická satira. Líbilo se mi to a bavil se celou dobu. Tohle nemá chybu a než cokoliv prozrazovat, tak odkazuji hned na úvodní scénu, kdy mě film hned zaujal a nepřestal bavit až do úplného konce, až jsem si přál druhý díl (??). Ovšem zdejší vohnouty, co film strhají z důvodu, že tu sedí jen datum smrti Stalina... :-D. Tak to jsem se zasmál ještě víc. Wacoslav1, tobě už nepomůže nic, jak tak vidím, ale nejsi sám, tak buď vklidu, Aildrin je další nedodělek. :-D(1.5.2018)

Uf.. No jak tohle shrnout... Film je celkem výpravný byť je zjevné, že v Rusku se nenatáčelo pomineme-li ty záběry na Kreml, které mohl pořídit kdejaký tůrista s nadupanějším mobilem... Dobová technika asi byla shromažďována všelijak a u náklaďáků zaujme že se převážně jednalo o Opely Blitz :-). U filmů o Rusech a z Ruska mám vždy jeden problém a to je skutečnost, když herci nemluví rusky, ale třeba anglicky jako v tomto případě. Zní to divně, nepřirozeně a těžko uvěřitelně. Navíc herci nevypadali ani trochu rusky a ani trochu nepřipomínali své historické předlohy tedy krom oděvů a třeba účesů. Sám Stalin si podobný nebyl ani vzdáleně a Michael Palin v sobě Brita neschová ani v ušance kdyby měl nohy zabalené v onucích, na sobě rubáš a chroupal cibulku s chlebem... Co bylo ale nejhorší byla ta ,,komediálnost'' v první polovině filmu. Jednak i když se film snaží lecos objasňovat vkládanými vysvětlivkami mezi hlavními scénami, je přeci jen asi určen divákům co o posledních hodinách Stalina a vůbec o dění kolem něj něco vědí. Kdo neví, těžko pochytí např. narážky na jeho syna atd... Co mi ale kupodivu vadilo nejvíce byl sám zvolený druh humoru. Byl totiž vskutku šibeniční a utahoval si z mučení a poprav nevinných lidí co se ocitli na Berijových seznamech smrti nebo seznamech pro vyhnanství kdesi na Sibiři což se téměř rovnalo prvnímu rozsudku. Ne nejsem citlivka, mám rád humor a to i drsnější, ale tady to tedy hoši dost přetáhli... Je to podobné jako by někdo natočil komedii na dění v nějakém tom nacistickém koncentráku a dělal si prču z utrpení a likvidace vězňů. Jestli si my tady s hnusem odplivujeme nad našimi padesátými léty, kdy zemi vedl rudý vrah Gottwald, pak proti Rusku éry vrahouna Stalina bojícího se všeho a všech to byl u nás jen heřmánkový čaj... Prostě jako komedie film vůbec nefungoval, spíše jako cynická záležitost. Od poloviny filmu jako by si to tvůrci uvědomili a začali točit regulérní drama o bitce o korita u mrtvoly Stalina. Bitku jak víme prohrál Berija (také echt vrahoun) a vyhrál Nikita Chruščov, což nám film celkem věrně předvede. Je tak tedy celkem škoda, že když už se někdo celkem solidně a se slušným rozpočtem pustil do posledních okamžiků nejmasovějšího vraha a toho co následovalo, bylo to celé obaleno jakýmsi absurdním hávem místo toho aby z filmu na člověka dýchla opravdová hrůza jako např. z filmu Baltazarova hostina aneb Noc se Stalinem (1989). Dávám tedy jen za 3 nahrávky Mozarta. * * *(8.3.2018)

Už dlouho jsem neviděl film, kde by se podařilo zachytit atmosféru doby. Ztratili jsme Stalina je přesně ten. Vztahy mezi členy nejvyššího vedení SSSR po Stalinově smrti jsou zde naprosto ukázkové. To, že se zde autoři dopouštějí určitých historických nepřesností, zjednodušování a zkratek na tom nemůže moc změnit, protože ve většině případů se naopak snaží vykreslit vše co nejpřesněji, jak jen to umělecká licence filmu dovoluje. Je to prezentováno jako komedie, ale člověk se musí smát hlavně u věcí, které moc komediální nejsou, spíše se vypořádávají s absurditou doby a není vtipná sama o sobě, ale spíše vychází z děje a toho, jak jednotlivý protagonisté reagují na dění kolem nich. Třeba klečení u Stalinovi mrtvoly či dohadování co se vlastně má dělat je toho nejlepší ukázkou. Herecké výkony jsou zde prvotřídní a to i u menších postav. Kdybych měl vybrat jednoho, tak asi Jason Isaacs jako maršála Žukova, kteří si sice nejsou vizuálně prakticky podobní, ale chováním a vystupováním prostě Isaacs je Žukov.(13.4.2018)

Škoda že Iannucci nepřizval vedle Schneidera i Chrise Morrise, ale u této látky by se asi umělecky nesešli. Iannucci to tlačil více k Shakespearovi, což bylo znát nejen z obsazení Beala. Mrzí slabý Palin jakožto Molotov. Whitehouse si klasicky ukradl těch pár scén pro sebe. ___ Zákaz promítání v Rusku, rvačka Ševčenka se Svanidzem, ublížené komentáře na imdb. Ale to se dalo čekat, protože film chce provokovat. Nevím zda máme ve svých dějinách nějakou postavu, která by vyvolala po letech takové emoce (a to nejen proto, že nemají světový ohlas). Když ČT "polidštila Gottwalda" v Českém století, tak se žádné protesty a rvačky nekonaly; Beneše kritizujeme, ale jsme rádi, že radikálně vyřešil problém s německou menšinou. Sice to po letech stále řešíme, ale akademicky. Kdyby si někdo v zahraničí utahoval z Masaryka nebo Havla, tak kvůli tomu velvyslance na kobereček nepošleme.(14.3.2018)

• - Ruské ministerstvo kultury odebralo snímku povolení promítat. Právníci ministerstva ve filmu shledali „příznaky extremismu“, je prý „zaměřen na vyvolávání nenávisti a zášti a ničení důstojnosti ruského (sovětského) člověka“ a „křiví minulost, aby období 50. let v životě sovětských lidí vyvolávalo jen hrůzu a odpor“. (Kaufman)

• - Natáčelo se od 20. června do 6. srpna 2016 ve Velké Británii a na Krymu. (Varan)

• - Keď Stalin zomiera, Svetlana (Andrea Riseborough) odvetí, že pozná dobrých doktorov v Stalingrade. To však celkom nedáva zmysel, keďže Stalingrad je priemyselné mesto ďaleko na juh od Moskvy. Scenárista pravdepodobne myslel Leningrad, ktorý je k Moskve bližšie a tiež bol aj známy zručnými doktormi. (Real Tom Hardy)