Ztratili jsme Stalina

• Irsko

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 106 min

Krutě přímočaré, chladné a bizarně děsivé. Až má jeden v kině chuť moralizovat publikum za šokovaný smích - jen kdyby se nesmál spolu s ostatními. Rušilo mě, že je snímek v angličtině a v obsazení jsou dobře známí - byť excelentní - herci. A zajímalo by mě, pod jakou záminkou mohly být některé lokace natáčeny v Moskvě.(12.4.2018)

Natočit absurdně komediální satiru z prostředí Stalinských čistek a boje o moc mezi Berijou a Chruščovem, tak to je slušně ostrý - nápad černý jak noc, a řeže do živého pomalu jako by natočili Grotesky z Treblinky. Není divu že se do toho pustili i Steve Buscemi a Michael Palin z Monty Pythonů, protože jen málokdo jiný z komediálních herců má tak velké koule. Perfektně do svých rolí sednou. A funguje to, nejen tím hnusem všude kolem, ve chvílích kdy husina na zádech připomíná spíš dikobraza, ale i v té prolínající se komediální rovině. Mrazivé i když se politbyro hádá o tom kdo bude stát ve Stalinových chcankách, brutálně černočerně vtipné i při posílání desítek lidí na smrt. Samozřejmě o to smutnější je, že v Rusku si ten film nepustili do kin, že Rusové jsou až takovým národem prakokotů, že zase začínají na tyhle podlidi vzpomínat s láskou. Ne že by to už někoho moc překvapovalo.(24.4.2018)

Škoda že Iannucci nepřizval vedle Schneidera i Chrise Morrise, ale u této látky by se asi umělecky nesešli. Iannucci to tlačil více k Shakespearovi, což bylo znát nejen z obsazení Beala. Mrzí slabý Palin jakožto Molotov. Whitehouse si klasicky ukradl těch pár scén pro sebe. ___ Zákaz promítání v Rusku, rvačka Ševčenka se Svanidzem, ublížené komentáře na imdb. Ale to se dalo čekat, protože film chce provokovat. Nevím zda máme ve svých dějinách nějakou postavu, která by vyvolala po letech takové emoce (a to nejen proto, že nemají světový ohlas). Když ČT "polidštila Gottwalda" v Českém století, tak se žádné protesty a rvačky nekonaly; Beneše kritizujeme, ale jsme rádi, že radikálně vyřešil problém s německou menšinou. Sice to po letech stále řešíme, ale akademicky. Kdyby si někdo v zahraničí utahoval z Masaryka nebo Havla, tak kvůli tomu velvyslance na kobereček nepošleme.(14.3.2018)

Výprava, dobří herci. Vážím si toho, že někdo natočí se slušnou výpravou takovou dějepisnou lekci jako děsivou černohumornou komedii pro určitě ne mainstreamové publikum. Kdybych chtěl někomu vysvětlit absurditu totalitního komunistického režimu a proč je důležité být v partě západní Evropy a co nejdál od Ruska, tohle bude určitě jeden z vhodných filmů.(14.11.2018)

• Wacoslav1

Já vím, že budu zase chcát proti větru, ale nemůžu si pomoct. Putin věděl, proč to zakázal. Tenhle absolutně nesourodý film je urážkou zdravýho rozumu a nefunguje ani v rovině komediální ani dramatické. Navíc tady asi někdo vzal knihu historie a vyhodil jí z okna. Studium Sovětského Ruska patří mezi moje koníčky a proto se musím tomuhle paskvilu vysmát, jak někdo trefně podotknul sedí tu jenom datum Stalinovy smrti, jinak těžký výmysl. Takže Sověti ztratili Stalina a diváci i zbytek té věci co se maže na chleba. Na druhou stranu v dnešní době kdy může např likvidace jednoho novináře položit vládu(zdravím Slováky) už mě nic nepřekvapí...20%(17.3.2018)

• - Spoiler: Berija (Simon Russell Beale) bol vo filme zadržaný, okamžite odsúdený a napokon zastrelený. V skutočnosti však od zadržania a následného odsúdenia ubehlo pol roka. (Real Tom Hardy)

• - Zbráně použíté ve filmu byly: AK 47, pistole tokarev TT 33, puška SKS, puška Mosin-Nagant a samopal PPSH 41. (K98)

• - Do útoků proti filmu se zapojili i ruští filmaři v čele s Nikitou Michalkovem: „Po zhlédnutí jsme získali pocit, že jde nejenom o práci s velmi slabými hereckými výkony, ale film též zesměšňuje historii naší země,“ napsali ruskému ministrovi kultury. (raininface)