Ztratili jsme Stalina

• Austrálie

• Irsko

Komedie

Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 106 min

V mnohom desivá a fascinujúca filmová komédia a dráma. Veľmi dobre roztriedené. Nemôžem to ale nazvať dramédia. Lebo to by skôr patrilo iným filmom. "The Death Of Stalin" má v sebe prvky komédie, no rozhodne to podľa mňa nie je film, na ktorom by sa človek neustále zabával, ako to bolo napríklad nedávno v prípade "Game Night". Komédia skôr plynie z dialógov a situácií, ktoré sú miestami absolútne absurdné, no súčasne človek nemá problém im uveriť, lebo to bol Sovietský Zväz v 50-tych rokoch. A sami vieme, čo sme tu mali my za situáciu v 50-tych rokoch. Postavy sú napísané veľmi dobre, dialógy sú silné, no súčasne človeka až mrazí, keď vidí aké praktiky v tej dobe fungovali a ako všetci bojovali jeden proti druhému iba preto, aby si upevnili svoju moc a mohli zasadnúť na stoličku, ktorá ostala po Stalinovi prázdna. V realite si myslím, že ide o dobré, silné a efektné dielo. Dokonca si myslím, že niektoré postavy sú zobrazené tak, aby sme dokázali viac preukázať svoje emócie voči nim, či už pozitívne alebo negatívne. A najviac tu podľa mňa naložia práve Nikitovi Chruščovovi. A dobre mu tak. Myslím si, že história nás o týchto osobnostiach učí veľmi málo. Aspoň minimálne z toho, čo si pamätám zo základnej a strednej školy. A občas treba vidieť aj ich iné stránky. Takže film úprimne oceňujem. Nemyslím si, že je určený pre všetkých, ale rozhodne stál za môj čas. Hodnotenie: B(27.2.2018)

Skvěle britsky, černohumorně a ač volně, tak přesto i věrně skutečnosti, natočeno. Ztratili jsme Stalina ukazuje onu absurditu totality a kultu osobnosti, který jde za hranice myslitelného. Je to ideální prostředí, kde se může tento echt britský humor odehrávat. A ač je to komedie, spíše ve výsledku z toho mrazí. Protože i nějak tak to bylo. Krásná ukázka toho, kam by se naše společnost již neměla vracet. A to, že v Rusku tento snímek zakázali též o mnohém vypovídá. Já dávám velký palec nahoru a mile rád si projekci znovu zopakuji. Tento snímek se totiž povedl po všech stránkách. 80%(22.3.2018)

Čekal jsem opravdu černohumornou taškařici, ale že se do toho Britové pustí až s takovou vervou, jsem opravdu nečekal. Parodický pohled na to, co se v Rusku dělo kolem a po smrti Josefa Stalina a často jsem si říkal, že takhle to ve skutečnosti opravdu mohlo být, i když je to občas přitažené z vlasy. Několik charakterů je naprosto skvěle vykresleno a jejich interakce jsem si opravdu užíval, protože často byla zábava pouze sledovat, co se bude dít dál. Například Jason Isaacs jako generál Zhukov byl naprosto skvělý. Mohu doporučit každému, komu není cizí černý humor a dokáže brát věci s nadsázkou.(1.4.2018)

Steve Buscemi jako Chruščov a Michael Palin jako Molotov? To opravdu nikde jinde nenajdete. Přidejte k tomu Jasona Isaacse jako Žukova a je vymalováno. Hodně dobrá černá komedie, která se moc neodklání od historických reálií. Kéž by takových filmů bylo víc. Zde pro mne akorát škoda, že nedali víc prostoru i ostatním postavám jako Kaganovičovi a Mikojan a klidně bych snesl i dvojnásobnou stopáž nebo rozdělení na dva díly - ale v tomhle názoru budu pravděpodobně ve velké menšině.(22.3.2018)

Dlouho jsem přemýšlel, co mi na filmu vadilo a nakonec jsem přišel na to, že mi to dost zásadně připomínalo Guardians of Galaxy 2. Vskutku divné přirovnání to ano. Samozřejmě nemyslím dějem. Death of Stalin se totiž stejně jako Guardiáni snaží být vtipný po celou délku filmu. Opět ale platí, že kvalita nedokáže stíhat kvantitu, a tak na celkem dost vysoký počet dobrých vtipů, bohužel připadá ještě větší počet vtipů špatných a nepovedených, což velmi sráží kvalitu snímku, který jsem měl chvílemi i problém dokoukat. Občas to dokonce vypadá, že to původně měla být klasická ztřeštěná francouzská komedie s Christianem Clavierem. Tematika přitom daleko více vybízí k vážnější povaze filmu, který by byl proložen méně vtipy, zato daleko více černohumornými.(8.3.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2017 na Torontském IFF. (areal1)

• - Ruské ministerstvo kultury odebralo snímku povolení promítat. Právníci ministerstva ve filmu shledali „příznaky extremismu“, je prý „zaměřen na vyvolávání nenávisti a zášti a ničení důstojnosti ruského (sovětského) člověka“ a „křiví minulost, aby období 50. let v životě sovětských lidí vyvolávalo jen hrůzu a odpor“. (Kaufman)

• - Zbráně použíté ve filmu byly: AK 47, pistole tokarev TT 33, puška SKS, puška Mosin-Nagant a samopal PPSH 41. (K98)