5. března 1953 umírá muž. Tím mužem je Josef Stalin. Po jeho skonu vypuká v řadách jeho nejbližších naprostý zmatek a panika. Na to, co nastane po skonu velkého vůdce, se dosud báli jen pomyslet. Vždyť Lenin byl, je a bude vždy živý. Proč by nemohl i Stalin? Během jeho života se soustředili především na to, jak jej přežít. A teď se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech těchto Stalinových pohrobků. Začíná boj o veškerou moc nad komunistickou říší, která do této chvíle patřila jen a pouze brutálnímu diktátorovi. O nejvyšší post nebo aspoň o bezpečné místečko pod ním se perou ti, kteří se za dobu Stalinovy krutovlády dokázali zbavit jakéhokoli vlastního názoru. Stále se ujišťují, co by tomu nebo tamtomu řekl Stalin, a co by se jim za to asi tak mohlo stát. Povýšení? Gulag? Provaz? Koho se mají bát teď? Jedni kují pikle proti druhým a do toho společně organizují okázalý diktátorův pohřeb. (Cinemart)

raininface

To není žádná komedie! Ten film je pravdivější než všechny sovětské filmy dohromady. Vůbec se nedivím, že ho v Rusku zakázali. ()

mato331

Takto nehanebne si robiť srandu z báťušky Stalina a jeho šiestich trpaslíkov, no hrôza. To by to jeden v tom Rusku najradšej zakázal. A veď to aj SFZ zakáže a do súkromnej zbierky kontroverzných komédii zaradí. Vynikajúci film, v ktorom si postavy občas nie sú isté, či sa majú smiať, alebo držať hubu, aby neskončili na zozname. ()

Vestor

Kapku zvláštní film, ne úplně snadno zařaditelný. Je to v podstatě hodně černá komedie, místama z toho až mrazí, hlavně Berija je k vězňům opravdu zvíře. Druhá polovina je už trochu moc ukecaná. Nemyslím si, že by se z toho stala nějaká kultovka. ()

molies

Hoci od môjho štúdia histórie na VŠ uplynuli desaťročia, myslím, že dejiny ZSSR ovládam celkom obstojne a možno i preto, že historiografia je mojim obľúbeným čítaním. Najmä z tohto dôvodu som chcel film vidieť. Pred pozretím filmu som sa vyhýbal všetkým komentárom a recenziám, nechcel som byť nikým a ničím ovplyvnený, lebo ma zaujímalo, prečo Rusko zakázalo distribúciu filmu. Ak by ste chceli film vidieť preto, aby ste získali nejaké poznatky a poučili sa, tak to je zlý nápad, zabudnite na to a do kina kvôli tomu nechoďte. Vo filme sú totiž takmer všetky fakty, deje a reálie dopletené, vymyslené, alebo rôzne zdeformované. Súvisí to so žánrovým zaradením filmu: čierna komédia? – tragikomédia? – komédia? – kde si to mohli autori filmu dovoliť. Sedí jediný fakt, a to je 5. marec 1953, kedy Stalin zomrel. Našťastie zomrel na začiatku filmu, inak by bolo utrpením pozerať sa na zbabranú prácu maskérov na Stalinovi. Celý film vás bude sprevádzať hŕstka retardov, debilkov, idiotov a súčasne patologických zákerákov, z ktorých sa vykľujú členovia Politbyra ÚV KSSZ, t.j. najbližší spolupracovníci Jozefa Vissarionoviča. V skutočnosti to boli kurevsky nebezpeční zabijaci, každý z nich mal ruky krvavé až po lakte. Dokázali však urobiť z polofeudálneho Ruska za krátkych 30 rokov priemyslovú a jadrovú veľmoc, ale za cenu obrovských obetí. Filmu dominujú dve postavy – Chruščov – šéf moskovských komunistov (výborne ho zahral môj obľúbenec Steve Buscemi) a Berija - šéf tajnej služby (vynikajúci Simon Russell Beale) Ide o to, kto skôr zabije toho druhého. Hoci vo filme sa po Stalinovej smrti divoko strieľa a vraždí, v skutočnosti tomu tak nebolo, prestali popravy a dokonca sa z gulagov postupne začali vracať trestanci. Spočiatku som mal problém akceptovať čudesné narábanie s faktami (napr. vo filme zabili Beriju po pohrebe Stalina (tesne po 9.3.1953), v skutočnosti ho najprv zatkli v júni 1953, v decembri 1953 prebehol „súdny proces“ a 23.12.1953 bol vykonaný rozsudok smrti zastrelením. Rozhodnutiu ruskej verchušky nepovoliť premietanie filmu trocha rozumiem, autori vôbec neoddelili ťažko skúšaný a terorizovaný národ od svojich vodcov, vyliali na všetkých vedrá sarkazmu, irónie a cynizmu, a to bez akejkoľvek piety a úcty k miliónom zavraždených a trpiacich. ()

eMejla

Párkrát jsem se i pousmál, hlavně nad nedostatkem úcty k obětím režimu, který západní kapitál pomohl dostat vlakem do Ruska. Přístě můžou Hollyúdští obřezové natočit veselou komedii o vyhlazování židů za Hitlera, jistě by se to taky dalo podat humornou formou, jako v případě Stalina. ()

old_school

Nejcennější na tomto filmu je, že donutil Rusy k odkopání a přiznání, že se dosud nevyrovnali se Stalinem a dobou jeho hrůzovlády. Zákaz tohoto filmu v zemi, kterou Stalin nevratně poznamenal, je smutná zpráva o zemi, kde již včera snědli to, co měli sníst až zítra. Za pozornost stojí postava generálního tajemníka Malenkova. Kterého neúspěšného kandidáta na českého prezidenta z voleb v zimě 2018 ten člověk připomíná? Molotov v podání Michaela Palina je nezapomenutelný. Ono celé sovětské politbyro byl asi takový Monty Pythonův létající cirkus... Pro středoškoláky by to mělo být povinné. To však místní bolševici rozlezlí napříč společností nepovolí. Pět hvězdiček. Kdyby to šlo, dám víc. BACHA: Lidi, co tento film pochválí se automaticky ocitají na seznamech současných Stalinů. ()

swn

Suchý, veľmi suchý humor, uťahujúci si zo sovietskeho Hitlera, rozumej Stalina, sovietskeho Goebbelsa, rozumej Beriju a iných krvilačných súdruhov. Samozrejme v Rusku zakázaný film, ako mnohé iné filmy nevyhovujúce súčasnej Ruskej vládnej demagógii a propagande, ktorá miluje prepisovanie vlastnej histórie. ()

Ketska

Film zde má velmi dobré hodnocení, mnoha lidem se líbí, a dokonce má i výborné recenze na jiných serverech a tak jsem se do kina velmi těšila, ale bohužel jsem byla nesmírně zklamaná :-( Z mého pohledu jen vulgární repliky a smát se nebylo čemu. nejsmutnější "komedie", kterou jsem kdy viděla. ()

Richmond

Je to naozaj divné... viete americký filmový priemysel sa rozhodol, že natočia film na námet, ktorý tak často nebýva využívaný... avšak nebolo to dobré... vraj to malo byť vtipné, osobne som sa za film zasmial asi 2-krát a raz to bolo vtedy keď Zhukov povedal Malenkovi či sa mu Coco Chanel vysrala na hlavu... (hej to bolo dobré) nepáči sa mi ako tam vykreslili Zhukova totiž to je americký pohľad... v skutočnosti Zhukov nebol frajer, ale skromný vojenský generál... páči sa mi, že to urobili tvrdé všetky tie "zoznamy" a že nech už sa dialo čokoľvek tak som chápal súvislosti... ale je naozaj divné počúvať ako Chruščov (Steve Buscemi) hovorí po anglicky... 65 % 3* ()

Macinkacz

Co dodat, vtipne kousky byly, "fakyngů* , "bičů"a "šitů" bylo dost. Ale jinak to ani uplne tak komedialni nebylo, kdyz se zamyslim nad tim, ze to tam tak fungovalo. Radek99 to napsal dokonale. A meli jsme to i se super zakoncenim Rude volavky. 80% ()

Tafee

Mám pocit, že takový film nemohl natočit nikdo jiný, než Angličani. Humor hustý až by se dal krájet (a možná ještě dál) a suchý jak moje stará, až to drhne... Mám pocit, že tohle moc lidí nepobere, i když si nemusím (ale můžu) myslet, že většina národa by si u toho zavzpomínala, jak tenkrát bylo dobře a jak s těma elitářema pěkně vytřeli... Chruščov a Berija a koneckonců i Malenkov jsou ztopořený jak já zamlada, když jsem viděl kozy Pamely Andersonovic - výkon opravdu hodný pořádných čůráků... ()

Pimburger

Přiznám se, že nejsem velkým znalcem ruské, respektive sovětské historie a zmíněné postavy znám spíše jen jmény, než že bych věděl, co byly zač (Malenkova jsem např. neznal vůbec), ale tohle seznámení s nimi a vykreslení jejich postav mě alespoň donutilo, abych si o nich něco přečetl. Kromě toho jsem se u toho i dost dobře bavil a přestože ty charaktery k těmhle buranům v čele sovětské mašinerie příliš neseděly, protože tihle lidi byli všichni jen brutální idioti s neomezenou mocí nad životem a smrtí, tak to rozhodně považuju za skvělý počin. ()

Alagaesie

Telefonista pobavil. Chudáci ze seznamu. Okej... Hnusný Rus s krví na rukou jako komedie? ‘I´d die for the motherland.’ Tyčinka. Jak ušetřit na divácích v divadle... Jó holt Stalinistický režim šetřil kde moh.´ (‘Fat ones, we won´t need this many’.) Maria Veniaminovna byla boží, prej intensive feelings... Vtipná smrt - já ani nevim, proč. ‘S-Sliminov, sir.´‘Be here when I g-get back.´Molotov... taky na seznamu. Zdá se mi, že kdo nebyl na seznamu, jako by nebyl. Objímající se papalášové byli perfektní. Sám ocelář se měl býval rozhodnout, co s ním... Co měl Stalin s Třincem? ‘Where´s the big fella?´ Noha jako směrovka... Každej potřebuje to svý. Světlana byla vtipná. Konzílium... Hlavní je vědět, kdo má vůdčí slovo, že? Smrt má opět nucený práce... Symbolismus u obrazu bezvadnej. V Sovětským svazu nastal Chaozz... ‘I think their contract´s up.´Čistky... Chudák S-Sliminov, dělali si z něj neustálou p-prdel. Zkurvený pokrytci. A „Niki“ nabýval na síle. Nikdo nevěděl, o čem se hlasuje? Chruščov byl skvěle slizský. Jednomyslnost z donucení? Stalin „vázal“ uzel na vlastní funus? ‘Not rushed?´ ‘Rushed.´Měli ti kreténi ministra i pro vysrání? Maria nepřehrávala... Kdyby Žukova sežral medvěd, tak tejden sere metály. Nicméně generál to zhodnotil hezky. Už vim, co mi připomínal Malenkov – Vogon jak vyšitej. Opravdu si Chruščov Kaplera pamatoval? Věděl o kom se mluvilo, nebo mlel $#¡7 jako všichni Rusáci? Berja měl pravdu – na každýho něco je. Malenkov se hezky vyvlík z hádky. ‘Yes uncle Nicki´s gonna be dead if he doesn´t get a move on.´Proč synátor neřek jednoduše Soviet cubs? Jó, věřit se nedá nikomu. Rande... Pokud tím ‚rande‘ mysleli koncentraci papalášů na jednom fleku, tak OK. Berju pověsit. Taky hezký. Zábavně-krvavý film s historickým přesahem. ()

lacertacz

Už jenom pro silně předané poselství, že komunismus kočírovaly lidské zrůdy, by si to pět hvězd zasloužilo. Ale ono je k tomu dobře napsané, zahrané i zrežírované. Nedivím se, že se v tom Putin poznal. Už jen čekám, kdy si o filmu uleví M. Z. ()

Vesmírná komedie s Hugh Lauriem má zelenou

Vesmírná komedie s Hugh Lauriem má zelenou

23.04.2019

Nová vesmírná komedie Avenue 5 od oceňovaného režiséra a scenáristy Armanda Iannucciho (Viceprezident(ka), Ztratili jsme Stalina) dostala od HBO oficiální objednávku na první řadu. Děj seriálu se… (více)

Politická komedie od tvůrce Viceprezdent(ky)

Politická komedie od tvůrce Viceprezdent(ky)

09.09.2018

Přesně osm studií vyjádřilo zájem o komediální námět tvůrce seriálu Viceprezident(ka) a filmů Ztratili jsme Stalina nebo Politické kruhy Armanda Iannucciho. Ten přitom svůj nápad sdělil světu… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST