• dopitak

Jedna hvězdička za zatím neokoukanou Saru. Naopak to, co předvedla Tereza Kostková, tomu se říká totální neherectví, Prkenná podlaha je proti ní modurit. Celé je to strašidelně strojené, ne jenom Trošku. Dobrých nápadů je tu jako obvykle hodně, ale těch špatných ještě víc. Rááááádio Impuls! Bronislava neznám, a i když mi celou dobu trošku připomínal Poláška, jeho hejkal by se skousnout dal. Pak si ale vždycky vzpomenu na Kostkovou (a chudáka Dvořáka, takhle debilní roli si asi nezasloužil, i když byl v té celé bídě až docela miloučkej) a házel bych kamením.(26.11.2016)

Strašidla patří mezi pozitivní překvapení z Troškovi filmografie. Je to moderní pohádkový příběh na způsob televizního seriálu Neviditelní. Není nutné chodit na Strašidla do kina, ale jako televizní rodinná podívaná jsou vysloveně dobrá. A je to změna, žádná malebná jihočeská klasika nebo trapná selanka typu Kameňáků. Několik dobrých nápadů, málo známí herci ve větších rolích, pp jen v mezích nutnosti a jako třešinka na vrcholu příjemné nenáročné podívané hezké exteriéry Litně. Na film Zdeňka Trošky nečekaná bilance. Asi i proto má opět tak slabá čísla, není mu přáno zkusit něco nového.(7.12.2017)

SPOILERY Jako velká hitparáda to nebyla, ale taková malá, mírně nadprůměrná ano. Chápu, že spousta lidí na ČSFD, když vidí jméno Troška, rovnou lípne odpad, a následně si to logicky zdůvodní. Jako těžké výtky jsem zde četl něco o znásilnění - mankote, když jde o kočky a kocoury, tak se tomu tak říká taky? Pokus režiséra o znásilnění? Kde? Spíše stalking, poprávu potrestaný. Že říďa chce něco za něco? A ono to tak v životě nechodí? Nehledě na to, že v nastaveném kurzu vědomého přehrávání a dovádění některých scén ad absurdum (Angelika, návštěva mamá apod.) jde o jasně přiznanou nadsázku, a kdo to tam nevidí, tak je prostě hnidopišský suchar. Netvrdím, že všechny fóry fungují, některé jsou vyloženě trapné, ale jiné jsou zase povedené. A ano, příhody na škole dávají vzpomenout absurdním komediím Macourka s Vorlíčkem. Rozpitvával někdo Dívku na koštěti, zda tam všichni jsou správně potrestáni? Nevyrovnané jsou i herecké výkony - Bebarová žel jen opakuje pitomou nánu z Babovřesk, a zatímco tam to mělo svůj účel, tady bych ocenil civilnější, a ne tak přepjatou polohu. Na druhou stranu uměřené herectví Dvořáka, Kotiše, a nečekal bych to, ale i Polívky a obou dětí (Řehořová, Šimčák) pozvedá film o hodně výš, a navíc je fajn, že jen trapně nejtajtrlíkují, jako třeba postavičky a postavy v Princezně ze mlejna, kde mi nějaká normální bytost chyběla. Navíc je dokonalá kamera a lokace - zámek Líšno rulezz - a ladění do teplých, letních a pohodových barev (někdy na sílu, ale jo, po čase to začne fungovat). Že jde jen o levnější variantu větších a dospělejších bratříčků se přiznává hnedle ve dvou scénách, takže ani tohle nemá smysl kritizovat - evidentně si toho tvůrci byli vědomi. Když se člověk na onu jemně absurdní vlnu naladí, docela film funguje a pobaví. Nu, a jestli půjde Troška ve svém stylu, brzy zde budou Strašidla 2 a 3. Jo, a moje soukromá poznámka - konečně film, kde nehraje Macháček, Holubová, Geislerová, Stašová, Liška apod.(27.11.2016)

Já s tímto filmem neměla problémy jako někteří zde další. Chtěla jsem to vidět, tak nějak zabít páteční večer u televize. Nečekala jsem žádnej majstrštik, ale neměla jsem problém s tím to dokoukat do konce. Bylo to i vtipný, jen některé hlášky z moderního světa ke strašidlům nepatří. Pro mě to je takový průměr.(20.12.2017)

Kdo již pochopil Troškův styl podávání pohádek českému obecenstvu, neudělil by ani Strašidlům hodnocení ve formě odpadu. Samozřejmě jsem hodně přivíral oči, když jsem osobně zasadil do zdejšího hodnocení průměr, avšak až na téměř pedofilní podtext, který vytvářelo pouto Polívka & Sandeva, jsem se u filmu nikterak nenudil a na české poměry v produkci televize Prima jsme nedostali špatný rodinný film.(29.10.2017)

• - Karel Dobrý musel absolvovat návštěvu zubní ordinace, kde mu vzali otisk a vyrobili speciální zubní náhradu, kterou používal při natáčení jako upír Ignác. (Brydnis)

• - Sáře Sandevě při natáčení vadilo, že v evidentně velké zimě musí hrát venku pouze v šatech. (major.warren)

• - Film byl natáčen celkem v lokacích: Zámek Líšno a Liteň, Základní škola Františka Josefa Řezáče v Litni, Veteránů "U MED.Věda"- Řevnice, Prádelna "Quido" Praha 3, 1. Toušeňská, s.r.o, Kino Řevnice, Městský úřad Řevnice a ZUŠ Řevnice (Brydnis)