A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Hanys_

Dnes už nestárnoucí klasika s perfektními herci a (toho jsem si pohříchu všiml až o pár let později) parádním soundtrackem. ()

kukuuuc10

Kolik mi bylo? cca 10 let a náhodou jsem viděl ukázky filmu Pelíšky v televizi a říkám "Mami, jdeme na to do kina?" Film, který jsem viděl stokrát a ještě stokrát uvidím, protože jeho efekt bude pořád stejný! ()

Reckon

Hřebejkův tah obsadit do hlavních rolí dva choleriky, co si myslí, že jsou středobodem vesmíru (Kodet s Donutilem), se tu neskutečně vyplatil. Celé herecké osazenstvo jim nahrává na takové hlášky, že už za pár měsíců po premiéře naprosto zlidověly. Navíc všechno vyvrcholí tím tragickým 21. srpnem. Bez debat jde o nejlepší český polistopadový film i vedle geniálního Kolji. Doufám si tvrdit, že lepší film se tu už nenatočí. (10/10) ()

bloodline

Tak ako som napísal pri The Shawshank Redemption, tak aj Pelíšky sú krásnym odkazom jednej hereckej generácie pre všetkých filmových labužníkov. Myslím si, že Pelíšky docenil až čas a povýšil na nespochybniteľnú a všetkými obdivovanú klasiku. Čo už viac napísať na film, ktorý dokázal za menej ako dekádu od svojho vzniku zľudovieť a zaradiť sa medzi legendy česko/slovenskej kinematografie? ()

Mafian

Perfektní hlášky a výborné slovní přestřelky mezi jednajícími postavami dělají z Pelíšků nezapomenutelný film. Ač mi mírně vadí milostná linka Kodetovy dcery a jejích milých, která mne vůbec nebavila, přesto se Pelíšky řadí mezi mé nejoblíbenější filmy. - "Má hlavu v troubě a tráví se!" -"V naší elektrický troubě?" ()

HArna

V kategorii Český film jsou Pelíšky pro mě nejcennější. Jiří Kodet a Miroslav Donutil jsou nezapomenutelní. 95% ()

veronica_mac

Pro mě rozhodně jeden z nejlepších českých filmů. Zpracování tak náročného motivu s takovou grácií a odlehčeností, to asi nedokáže úplně každý. Naprosto luxusní a nezapomenutelné hlášky, skvělý vývoj děje a hvězdné obsazení. To jsou Pelíšky. ()

Miller

Za mě 4 hvězdy. Nevím, ale tato komedie mě nikdy něják neuchvátila, a nechápu ten kult, takové pupendo je mnohem lepší. Musím uznat, že jsem se celou dobu usmíval, ale smál jsem se jen scénám s Kodetem a s Duškem. Určitě to není desátý nejlepší film, to fakt ne. 75% ()

Sayko

Geniální film zachycující doby, o kterých se těžko mluví. Člověk se zasměje, zavzpomíná a uvědomí si, co za hovada zde vládlo. Není co dodat. ()

SpaceOdyseus

Temer dokonala komedie se spravnou davkou horkosti. Skvely Kodet, Donutil i vlastne vsichni ostatni, presny Hrebejk s super soundtrack. Zadny minus me nenapada. ()

Foxhound#1

Tento film je důkazem, že i po revoluci šlo natočit vynikající českou komedii. Bravo pane Hřebejk. Odpadově hodnotící uživatelé, vyližte si pr*del! ()

Greedo

Pro mne nejlepší česká komedie na přelomu tisíciletí, která na dlouhou dobu nebude překonána. Spousta hlášek, které obsahuje vešly do dějin. No a před výkony našich herců smekám klobouk... ()

Ještěřák

V nejlepším českém filmu, co jsem kdy viděl, jsou i (před)normalizační léta snesitelná, díky zvolenému hereckému ansámblu jako kdybychom tam s nimi byli. Vždycky jsem měl chuť film předhazovat svým zahraničním přátelům, zajímá mě, co by si o Pelíškách asi pomysleli. ()

jasiska

Pelíšky sú moja srdcovka a mám tendenciu ohrnúť hornú peru nad ľuďmi, ktorý ich ešte nevideli. :-) Neviem, či sú lepšie tie herecké výkony (Donutil a Kodet RULE), alebo tie neskutočné, dnes už kultové hlášky. Ani neviem, či sa mi viac páčia časti, keď sa neviem vyrehotať, alebo keď si pri Čerešniach vždy poplačem. Každopádne, Pelíšky sú jedným z najlepších filmov ever. ()

Wishkah

Nic proti Návratu idiota, ale lva měli dostat Pelíšky. Neuvěřitelně dojemný, zábavný a hodně pravdivý film. Jeden z mých velmi oblíbený filmů, i díky jemnému humoru a mistrným hereckým výkonů pánů Kodeta, Polívky a Donutila a paní Stašové, Holubové a Vašáryové ()

Standito

Komédia? Vážne? Asi mi niečo ušlo... Veď ono to nemá ani poriadny dej, proste to líči osudy pár rodín do oného roku 68. Celkovo je to nezaujímavá nuda. Vôbec nechápem všeobecnú obľúbenosť tohto snímku. Po tom, čo som videl od režiséra Hřebejka Musíme si pomáhať (ktorý, na rozdiel od tohto má nejakú hĺbku a dej) je to pre mňa veľké sklamanie. Navyše je to celé príliš povrchný pohľad na danú dobu, ísť viac do hĺbky by vôbec nezaškodilo. ()

Schuldiner

Tento film se opravdu povedl po všech stránkách se vším všudy! Geniálně vtipné, nostalgicky dokonalé (a to i přes to, že jsem tu dobu nezažil) , legendárně obsazené a skvěle zahrané, ale i smutné.. tak jak se patří, prostě není výtky... ()

mirkaaa

Vynikající film Jana Hřebejka o časech hluboké totality. Ve filmu se sešla plejáda předních českých herců s nezapomenutelným Jiřím Kodetem. Ve filmu je spousta vtipných scén, nejlepší z nich je podle mě ta s těmi umělohmotnými lžičkami (kde udělali soudruzi z NDR chybu?). Pelíšky společně s Pupendem a Musíme si pomáhat řadím mezi nejlepší filmy Jana Hřebejka. Jeho další tvorba mapující současnost, až na pár vyjímek (např. Horem pádem, ale líbil se mi i Medvídek), už není tolik zdařilá. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků