V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

jane1106

Povedená westernová komedie s božským Paulem, kterému plnovous vážně sluší. Místy už ale bylo na mě soudcova svérázu trochu moc. ()

gombarix

Nemůžu jinak, je to jeden z klíčových filmů mého dětství. Finále, ústřední hudební motiv a některé scény mám navždy zaryté v paměti... "Medvěde? ..." ()

TETŘEF

Nedokončeno! (nikdy jsem tohle nechtěl napsat u filmu s Paulem Newmanem...přičtěme to, tentokrát úděsnému dabingu) ()

strikeman

Nekonvenční a netradiční western s komediálními i sebeparodickými prvky se skvělým Newmanem v hlavní roli. Jedno z nejjedinečnějších děl svého žánru... ()

sadlokan

Že Západ zkurvyly kurvy o tom jsem přesvědčen.Vynalezly bezesporu i prohibici.Moc mužů,málo žen a tramtadadá.A dá se to aplikovat i na celou západní civilizaci.Slečna Lilly! ()

GMVajgl

Film začíná slovy: "Možná, že to nebylo přesně takhle, ale takhle nějak to být mohlo." Je to trochu bláznivá, svěží a svá westernovka. Protagonista s klidem říká to, co si myslí, a dělá to, co říká - což je solidní a sympatické. Na začátku si šáhne na dno a pak mu zas štěstíčko dlouho přeje - vše mu v jeden moment tak nějak vychází, až z toho srdíčko zaplesá. Je zde dost non-pc humoru a konfliktů - se slabostí a pokrytectvím symbolizovaném mimo jiné ženami - film např. zmiňuje že nesmyslná prohibice byla důsledek nabytí volebního práva ženami. ()

FeiNike

Fantastický Paul Newman kraluje tomuto príbehu zo skutočne divokého Divokého západu, kde sa spravodlivosť uplatňovala vskutku svojským a radikálnym spôsobom..V podstate som si nie celkom istý či to celé režisér myslel ako serióznu poctu westernovej legende Royovi Beanovi alebo ako milú paródiu, možno oboje súčasne..V každom prípade ma to kvalitne pobavilo, na niektoré scény [ konkrétne úžasné epizódy s medveďom ] asi nikdy nezabudnem a za zmienku určite stojí aj pekná hudba Maurica Jarra.. ()

Nail

Paul Newman parádně ztvárnil zákon na divokém západě. Tenhle western s prvky komedie mě strašně bavil a su rád, že jsem ho viděl. Hned se řadí u mne k takovým westernům jako Tenkrát na západě apod. ()

mi-ib

"Že se trochu nestydíš hádat se s medvědem." Pro mne velké zklamání. Čekal jsem, že se zasměju mnohem více. Vlastně jsem se skoro nezasmál. Čekal jsem nějakou podobnou krávovinku typu Podivné dědictví. Jenže tohle je krávovina v tom špatném slova smyslu. Příběh mi přijde totálně banální a bez napětí. Prostě už jsem to chtěl jen dokoukat, což se kupodivu celkem dalo. Jsou tam i světlé momenty, ale pointa jakási žádná. ()

Killingjoke

"KDO JSTE?... SPRAVEDLNOST, VY HAJZLOVÉ!" Zábavný film, který na počátku působí jako drsný western o bývalém banditovi, který se rozhodne v bohem zapomenuté zemi vzít zákon do vlastních rukou a prohlásí se za samozvaného soudce. Postupně film přechází do komediální roviny a my sledujeme směs příhod soudce Roy Beana, jeho pěti šerifů a medvěda opilce, kdy většina z těchto příběhu končí soudcovým rozsudkem, jimž je provaz nebo kus olova do těla. No a závěr filmu zabrousí do časů prohibice a gangsterů, kdy soudce po dvaceti letech samoty přijíždí z pustiny vykonat poslední rozsudek... Bavil jsem se opravdu celou dobu, i když jsem si musel chvíli zvyknout, že tohle prostě není typický western. Paul Newman je v hlavní roli naprosto skvělý, takže... "ZA TEXAS A SLEČNU LILLY!!!"... ()

Petulka88

Výborný Paul Newman a sympatický medvěd-alkoholik. Tolik pozitiva. Zbytek je přece jen trošku natahovaný western. Asi bych čekal něco víc. ()

BigBang

Povrchní, ale na pohled hezké. Přesto nejde o kýč, neboť děj byl pro mě nepředvídatelný; až na samotném konci se naplní okoukaná klišé. ()

junxi91

Paul Newman prostě nemůže hrát špatné role. a tady v roli samozvaného šerifa, který nejprve vzbuzuje sympatie, aby je později kompletně pohřbil, se také vyznamenal. A když chcete mít někde respekt, prostě vystřílejte v místním pajzlu všechny hajzly a máte vystaráno! ()

Tamdydam

Vskutku podivný film. Trochu mi to připomínalo Monthy Pythony. Zvláštní, že jejich filmy, které jsou všeobecné považovány za kontroverzní, se( alespoň co já vím ) líbí v podstatě všem. No já patřím do té ( prý početné ) skupiny lidí, která tento humor ráda nemá, čímž chci říct, že se mi nelíbil ani tento film. Nezasmál jsem se snad ani jednou a mnoho jiných přijemných emocí ve mě také nezanechal. Ale bylo zajímavé, vidět Newmana v této netipické roli, kterou zvládl opravdu bravurné ()

karlee

Docela dobře jsem se bavil, ale na plný počet by ještě museli přitrvdit humor, třeba alkoholu soudce spořádal hanebně málo, čest musel zachránit medvěd, ten je výborný. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty