Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

D.Moore

Skvělý film, kterému doslova a do písmene kralují Connery s Cainem. Co dodat? Pokud máte rádi dobrodružství, napětí, britský humor, filmy o přátelství, které je podrobováno zkouškám, a filmy, které mají myšlenku, o níž se dá dlouho přemítat... Muž, který chtěl být králem je tady pro vás. Na scény, jako je ta s lavinou, míčovou hrou, svatbou nebo visutým mostem, na ty se nezapomíná. ()

Xmilden

Čirá esence dobrodružství. Dva ztřeštění Angličani se vydávají kdesi do hornaté části Indie, aby pomohli místnímu vládci porazit jeho nepřátele, poté jej svrhli a nechali se označit za bohy. Závěrečnou scénu kdy si Danny začne zpívat na mostě už nikdy z hlavy nedostanu. 75% ()

LiVentura

Hodně vydařený dobrodružný snímek se skvělými Connerym a Cainem. Moc, to je to, co člověka na světě láká ze všeho nejvíce.! ()

kinej

Podařený film, jehož největší kvalitou i omzením je původní námět. Věřím že Kiplingova kniha se velice dobře čte a do jisté míry totéž platí o sledování tohoto filmu. John Houston uvěřitelně předložil uvěřitelný zaniklý svět koloniální éry, kdy ještě existovalo něco jako neprobádaná území. Z filmu sálá dobrodružná atmosféra vlastní všem výpravám do neznáma té doby. Již první sérií záběrů Houston nastolil takovou iluzi, jíž je snadné uvěřit. A díky kvalitní výpravě (Maroko coby Afghanistán) a obsazení lokálních neherců tato nastavená laťka do konce filmu nespadne. Connery a Caine jsou charismatičtí herci a tak sázka na ně nemohla být marná. Co mě ale nepřesvědčilo, je scénář. Jakoby se při adaptaci moc lpělo na původní povídce a jednotlivých detailech. Film tak asi nenabídne víc, než zábavné převyprávění uzavřeného příběhu, který ale na víc nevydal. Také se zbytečně lpí na archaické mluvě a dobových vtípcích, což filmu na dynamice nepřidává. ()

Big Bear

,,Jede sem 5 Afghánců! Teď jde jen o to, jak zařídit aby zbyli 3 mezci a dva živí Britové! ´´ --- Film pojednává o časech, kdy nad impériem jménem Británie slunce nezapadalo. Vlajka královny vlála v Kanadě, nad velkou částí Afriky, nad Novým Zélandem, Austrálií a Indií.  Přesto svět té doby obsahoval na mapách ještě hodně bílých míst a byli to právě často Angličané, kdo pro slávu koruny a poznání umírali v mrazu na  Antarktidě, mizeli beze stopy v tropických deštných pralesích, hledajíc bájná města či prameny řek, nebo mapovali pohoří Himaláj... A právě jedno takové neznámé místečko se rozhodnou kolonizovat (a vydrancovat) dva vysloužilí vojáci. Přístup k domorodcům mají na svoji dobu celkem tolerantní, byť na ně i tak nahlížení jako na lidi, které potřebují pevnou ruku aby fungovali. (Mimochodem ono to platí dodnes a kde tomu tak není zůstal z kdysi z prosperujících zemí jen binec). V hlavních rolích se blýskne trojice hereckých es, přičemž Plummer v roli Kiplinga se filmem jen mihne. Hlavní role má Connery s Cainem a ti si to užili naplno.  Navíc v uniformách jim to fakt seklo, hlavně Connerymu. Mně se tyhle britské červené uniformy vždy moc líbily a ty bílé přilby, prostě super... :-).  Jenže Kafiristán (dnes součást Afghanistánu) byl tvrdý oříšek i pro dva všemi mastmi mazané armádou prošlé Brity.  Afghán je Afghán. To zjistila jak britská armáda, tak sovětská a nakonec i ta  americká....  Film mne bavil, humor tam byl příjemně anglický jak to mám rád. A ty nádherné scenérie... Jsem zvědav co teď zbude z mocné Great Britain... Teď když Alžběta II. nedrží žezlo na zbytkem rozdroleného impéria poválečnými dekolonizacemi přibývá snah přes ujištění předních zástupců o osamostatnění. Až se trhne Austrálie, Nový Zéland a Skotsko (které už ty snahy mělo), zůstane z kdysi hrdého a mocného impéria jen ten ostrov... Dávám za 4 pozlacené šípy! * * * * ()

Ruut

Edit 1/2016: neskutečně mě překvapilo jak obrovský entuziasmus si tenhle 40 let starý kousek stále drží i nyní. Skvělá výprava, nepolevující děj, výborní herci, nádherná poslední scéna filmu. -------- Původní koment: Skvělý retrospektivní dobrodružný film. Na scénu s vytažením hlavy s onou královskou korunou nikdy v životě nezapomenu. ()

misterz

Tento výborný dobrodružný príbeh, obsahujúci v sebe trefnú koloniálnu satiru, nepotrebuje dlhý komentár. S. Connery, M. Caine a fantastická výprava hovoria sami za seba. Záver ponúka pekné ponaučenie, že hrať sa na boha nevypláca, nemôže byť každý Alexander Macedónsky, ten bol len jeden a vlastne ani on nedopadol ktovieako dobre. 85/100 ()

HAL

No nebyl ten kolonialismus krásný? ... no nebyl, ale Johnu Hustonovi s Connerym a Cainem se o něm podařilo natočit film fantastický. 8/10 ()

Javert

Dechberoucí. A pro mě, musím se přiznat, i trochu překvapení. Ač mám rád oba herce v hlavní roli, filmy z oblastí jako tento mě nikdy moc nebraly (Tibet, Himaláje, Nepál,...). Tenhle mi ovšem ukázal, že i takovéto lokality mohou být nesmírně zajímavé a krásně natočené. John Huston nic ze svého umu nezapomněl, místy mi snímek připomněl Sierra Madre:) ()

Snorlax

Některé filmy mají slabší rozjezd, ale pak se nuda promění v nezřízené tempo a je na co koukat. Některé filmy mívají slabou střední část, když tvůrcům dojde dech, který naberou opět v závěru. Některé filmy mají slabý závěr, neb autoři již vyčerpali veškeré nápady. Tenhle film má vše výše zmiňované. Connery s Cainem tu hřmící nudu zkrátka zachránit nedokázali. ()

Anderton

Klasický dobrodružný príbeh a zároveň alegória na princípy drsného britského imperializmu zašlých časov. To nejde dokopy s trochou nadsázky, striedania odľahčenejších scén s tými drsnejšími, keď sa hrdinovia stávajú antihrdinami a nemáte občas prečo s nimi sympatizovať. Ako je ľahké zfanatizovať dav, na to nám stredoeurópanom vôbec netreba nejaký historický dobrodružný rozprávkový filmík, my to vidíme celé dvadsiate storočie v priamom prenose doma a môžeme sa tak ľahko identifikovať s divochmi veriacimi v božstvá, ktoré majú namiesto krvi oheň. Lenže keď ich oni odhalia, urobia s nimi krátky proces, my si aj keď sú nám všetky podvody našich samozvaných bohov jasné, necháme ďalej srať na hlavu. Trochu som sa dostal mimo film, takže k nemu ešte doplním poznámku o krásnej výprave, vďaka ktorej dostáva štyri hviezdy. ()

nascendi

Štvorica, v zložení Kipling, Huston, Connery a Caine by mala byť zárukou kvalitného filmového zážitku. U mňa nepostačovala na viac, ako na mierne nadpriemerné hodnotenie. Presne tak, ako u predtým videnej Bitky o Britániu (napriek rozdielnosti oboch filmov) nenašiel som nič, čo by ma obzvlášť zaujalo a ukotvilo tento film v pamäti. Dobré výkony hlavných predstaviteľov a skúsenú réžiu Johna Hustona považujem za samozrejmosť, očakával som však aj niečo navyše. A navyše som dostal iba chvíľkovú nudu. ()

Slarque

Klasika Johna Hustona, která dokazuje, že podle Kiplinga se nemusí točit stále jen Kniha džunglí. Skvělou dvojku Connery - Caine je radost sledovat. Caineova manželka a bývalá Miss Universe v roli Roxanny je vážně k nakousnutí. ()

WANDRWALL

Trochu dětinské přání pro muže již nedětského věku. Gándí je mnohem lepší, a to ve všech filmových složkách. Akademici, co hodnotí filmy a nominují je na Oskara, tak si ze světového publika zase jednou parádně vystřelili. ()

Crocuta

Když jsem tento snímek před lety na Nově viděl poprvé, na konci jsem v titulcích ke svému překvapení zjistil že jedna z hlavních postav se jmenuje "Peachy" a ne "Líči", jak je neustále oslovována. Inu, jsou holt jména, jejichž fonetickou podobu novácký dabing neunese :-)). ()

Chrustyn

Ze začátku zajímavá, zábavná, výpravná dobrodružná podívaná s výbornou dvojicí pravých britských mistrů, která bohužel v poslední třetině změní směr a začne být poněkud zdlouhavější a trochu nudná a vytratí se z ní veškerá zábava, která ze začátktu tak skvěle fungovala. Ani skvělý konec už výsledek nezachrání. ()

Janek

Výpravný film v tom nejsilnějším slova smyslu. Chemie mezi herci je úžasná. Finální scéna mi dlouho utkví v paměti. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer