Pokoj s vyhlídkou

• Velká Británie A Room with a View (více)

Jak snadné je zamilovat se! A jak těžké poručit srdci, aby ustoupilo konvencím a tradici! ... Přepis románu anglického spisovatele Edwarda Morgana Forstera, odehrávajícího se na počátku století rovným dílem ve Florencii a v Anglii. Hrdinkou je mladičká dívka z dobré společnosti Lucy, která se na své cestě do Itálie seznámí s mladým sympatickým Angličanem Georgem Emersonem, než však může jejich vzájemné prvotní okouzlení přerůst v cosi většího, její ostražitá gardedáma ji urychleně odveze do domácího bezpečí. Tady ji – v duchu zavedených tradic – čeká zasnoubení se sice poněkud nudným, ale společensky vhodným a zajištěným mladým mužem. A Lucy by nepochybně – tak jako všechny dívky jejího věku a společenského postavení – skončila ve spořádaném, byť asi nepříliš šťastném manželství, kdyby se shodou okolností v sousedství neusadili otec a syn Emersonovi. (Česká televize)

arkie

Skvělá Maggie Smith, naprosto neuvěřitelný Daniel Day-Lewis (ten chlap umí hrát i chlupama na bradě), dokonalá Judi Dench, pouze devatenáctiletá okouzlující Helena Bonham Carter, úchvatný Julian Sands (obzvlášť když padá ze stromu a koupe se v kalužích), navíc s nádhernou hudbou, báječnými exteriéry (za všechno Florencie před bouří), vytříbenými dialogy... Skvělý naprosto neuvěřitelně dokonale okouzlující úchvatný nádherný báječný film, přestože tak trochu Inglese Italianato. A několik nahatých mužských jako bonus. ()

Adiemus

Nádherná Florencie, nádherný anglický venkov. Přesná Maggie Smith i Judi Dench, suchopár Daniel Day-Lewis, kupodivu nezáporný Julian Sands, ale hlavně Rupert Graves, z něhož v každém záběru jakoby sálala radost. Jen Helena Bonham Carter mi připadala rozpačitá a její postava poněkud nepochopitelná. ()

Brinkley

Nijak zvlášť převratný děj, ale tato lehká, čistě britská romance má pro mě své zvláštní kouzlo. Čas od času si s ní zpříjemním večer (no, a naháči v nečekaném viktoriánském prostředí nemohou být nikdy na škodu). ()

mira.l

Příjemná hudba, krásná výprava a kostýmy (za ně zasloužené Oscary), a pro mně další z objevených časných rolí H. B. Carter, ještě před Lady Jane. Helena byla opět skvělá, jinak je ale celkem vzato tenhle trochu "austenovský" příběh celkem o ničem, taková příjemná a na pohled hezká zbytečnost. Nicméně i tak ty čtyři * za výše zmíněná pozitiva dám, ale víckrát to asi vidět nemusím. ()

Zikus

Moc pěkný románek s pěknými postavami. Mladá Lucy je moc hezounká, příjemná a její nápadník George je taky dobrej sympaťák. Takových vlídně působících postav je tam více. Příjemný film. ()

xylofonka

Bože, ty závody kolem tůně, lze na to zapomenout? A takových momentů je tu nepřeberně. James Ivory stvořil jeden z mých srdečních filmů a patří mu za to můj vřelý dík. ()

Tamdydam

Žili byli, potkali se, zamilovali se a jestli neumřeli, žijí spolu dodnes. Banální, ale i tak vcelku příjemně koukatelné ()

rottik-cb

Tento film stojí na nádherné italské krajině (ač se z větší části odehrává v Anglii) a neokázalých, ale přesto neobyčejných hereckých výkonech. Hlavní roli zde má Helen Bonham Carter, která byla za mlada jednoduše rozkošná. Její Lucy Honeychurch osciluje velmi přesně od puritánského vychování k přirozené rozvolněnosti mládí, aniž by v jakékoli z těchto poloh působila křečovitě. („Já že jsem chudinka? Naopak, připadám si velmi šťastná a skvěle se bavím. Děkuji vám mnohokrát. Nashledanou.“) Podstatná část filmu leží právě na ní, ale ona to s bravurou zvládá. Další postavou, která stojí za zmínku, je Charlotte, sestřenice Lucy, v podání geniálně přesné Maggie Smith. Pobavil mě také Denholm Elliott v roli žoviálního pana Emersona, a neuvěřitelná Judi Dench v roli poťouchlé spisovatelky. A co teprve hyperkritický Cecil (omlouvám se všem Cecilům, ale co je to vůbec jméno? ;)) Daniela Day Lewise… Zajímavostí tohoto filmu je, že všechny postavy jsou kladné. Příběh se neomylně posunuje vpřed a ani předvídatelný happy end nevadí. Je naopak docela osvěžující. Film jako celek působí velmi britsky a poněkud divadelně. Je příkladem toho, že na dovolené se všichni chováme tak trochu jinak a dokazuje, jak rychle mohou vzplát dlouho utlačované vášně. Trochu mi nesedí jen chování George (Julian Sands). Krasavec, který by mohl mít každou, se jen díky čarokrásné florentské krajině zamiluje do viktoriánské puťky, jež umí projevit vášeň pouze skrze hraní Beethovena? Ale tak proč ne… Snímek za doprovodu vynikající hudby utíká velice rychle. Pastvou pro oči je již zmiňované prostředí Itálie. Na přebalu DVD je uvedeno, že v tomto filmu je krajina metaforou morálky, což pokládám za velmi výstižné. Nedoporučuji jen těm, kdo mají kopřivku ze sluníčka a vlčích máků, ve všech ostatních pravděpodobně Room with a View probudí neodbytnou touhu podívat se do Florencie. 102. ze 1001 ()

Amonasr

Příjemný romantický melodram z prostředí zazobané anglické smetánky, svázané řadou konvencí. I v jejím středu se ale najdou volnomyšlenkáři, kteří si umí život opravdu vychutnat. ()

huzgi

Citlivé, pěkné, nepodbízivé, ale až příliš nevrušivé. Ivoryho přepisy klasických děl a Henryho Jamese především mám rád, i toto bylo setkání s filmovým zážitkem, ale není moc důvodů, proč se k filmu znovu vracet. ()

maoc

Tohle rozhodně není můj oblíbený žánr, ale tento film prostě nemá chybu, není tedy důvod, proč ubírat na hodnocení byť jen jedinou hvězdu. ()

Dashiella

Mám rada adaptácie a aj keď som s nimi nie úplne 100% spokojná, tak dokážem vnímať pozitíva objektívne. Forsterova predloha si však podľa mňa zaslúži oveľa viac, než dostala v tomto filme a hovorím vám, že dlho nezostane nepovšimnutá(viem že v 2007 vznikol akýsi slabý televízny film, ten nerátam). Od tohto filmu už ubehlo mnoho rokov a verím, že keby sa to dostalo do rúk dobrému režisérovi, scenáristovi a so skvelými hercami, tá látka je Oscarová. ()

Alca

Hezký film, ale zdálo se mi, že místy až moc natahuje. Námět super, zpracování, zejména "prostřihy" na Lhaní tomu a Lhaní onomu mi tak úplně nesedlo. ()

gidzitka

Velmi anglické a to myslím v tom nejlepším slova smyslu. Atmosféra film obklopuje a usnadňuje tak přechod mnohému konzumnímu divákovi do jeho - v tomto ohledu stravitelnější - druhé poloviny. Daniel Day-Lewis zde potvrzuje své neuvěřitelné herecké kvality. Téměř jsem ho - díky zcela odlišnému chování a vyzařování jeho postavy - nepoznala... Zápletka filmu je na první pohled značně banální, na druhý až aktuálně bolestná. Co skutečně jsme a co chceme? Oloupat ten obal a odhalit pozlátko i v kontextu stále většího důrazu na formu není vůbec jednoduché... Tak si držme i s Lucy palce:)...85 % ()

ostravak30

Když člověk shlédne celou řadu dobových filmů ze staré Anglie, má možnost srovnání. Pokoj s vyhlídkou je dalším z těch filmů, kde sice vyčnívají kostýmy a velmi se mi tentokrát líbily i exteriéry, ale děj mě absolutně neoslovil. I přes kvalitní herecké obsazení mi to celé přijde chladné a ne moc vřelé. Nejspíš to tak i bylo, ale je složité věřit, že se Lucy zamilovala do Georga Emersona, jelikož to mezi nimi zrovna nejiskří. Ta anglická strohost a upjatost, a to jak ve vyjadřování tak i myšlení a chování je zde dovedena do extrému až jsem si místy říkal, že je už otravná. Zde ji v první řadě představovala Maggie Smith. Podobně na mě působil i jiný režisérův počin Soumrak dne a James Ivory počátek 20. století ve svých filmech vyhledával poměrně často. ()

Tichoza

Některé filmy mají i přes dvě hodiny a utečou jako voda. To se bohužel o tomto snímku říct nedá. Kvalitní herecké výkony, pěkný pohled do vyšší anglické společnosti začátku minulého století, ale bohužel smrtelně pomalý drive. ()

PoNoruška

Opravdová balada pro snílky a romantické duše. Příběh namlouvání tak jak ho už dnes (skoro určitě) nezažijete. Ale co zůstává, jsou charaktery. Právě ty jsou v tomto dílku mimořádně věrohodné a nadčasové. Úžasná atmosféra…. ()

elanista1

Film o nevinnej prvej laske zasadeny do anglickeho prostredia zaciatku 20teho storocia. Na prvy pohlad uplne obycajny film, a on taky aj je; jednoduchy, nanicnehrajuci sa, s velmi prijemnym talianskym hudobnym doprovodom.Uvodna 30 minutova prechadzka Florenciou musi byt provokativna pre turistu, ktory tam este nebol. Vobec by som nepovedal, ze to je stare 25 rokov, a to je velky plus filmu, nikdy nebude staromodny, aj ked si myslim, ze sa z toho dalo vyzmykat viac, aj zo zaveru, ktory nemal ducha. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno