Pokoj s vyhlídkou

• Velká Británie A Room with a View (více)

Jak snadné je zamilovat se! A jak těžké poručit srdci, aby ustoupilo konvencím a tradici! ... Přepis románu anglického spisovatele Edwarda Morgana Forstera, odehrávajícího se na počátku století rovným dílem ve Florencii a v Anglii. Hrdinkou je mladičká dívka z dobré společnosti Lucy, která se na své cestě do Itálie seznámí s mladým sympatickým Angličanem Georgem Emersonem, než však může jejich vzájemné prvotní okouzlení přerůst v cosi většího, její ostražitá gardedáma ji urychleně odveze do domácího bezpečí. Tady ji – v duchu zavedených tradic – čeká zasnoubení se sice poněkud nudným, ale společensky vhodným a zajištěným mladým mužem. A Lucy by nepochybně – tak jako všechny dívky jejího věku a společenského postavení – skončila ve spořádaném, byť asi nepříliš šťastném manželství, kdyby se shodou okolností v sousedství neusadili otec a syn Emersonovi. (Česká televize)

Tyler:D

V tomto filme si Helena B. Carter zahrala svoju prvú veľkú rolu. A vlastne len kvôli nej som si tento film pozrel, pretože som tak trochu očakával, že to nebude nič pre mňa. Nemám veľmi rád filmy z obdobia a prostredia, v ktorom sa odohráva, navyše príbeh sa mi zdal nezaujímavý a aj samotná Helena ma svojim výkonom veľmi nepotešila. Bolo tam aj pár svetlejších momentov, ale myslím si, že celkovo je to film skôr pre ženy, takže dávam 50%, čo sú u mňa 2*. ()

curunir

Celkom pekne sa na to pozerá, Ivoryho režisérska invencia je v mnohých ohľadoch úžasná a postava Daniela Day-Lewisa je excelentne zahraná. To je však asi všetko. Bohužiaľ samotný príbeh mi nijak úžasný neprišiel, no možno je to pre neznalosť literárnej predlohy a tak ho možno neskôr ocením viac. Najmä ženské publikum však určite prekvapí a poteší nahánačka okolo jazierka. ()

SlecnaSmilly

Máme tu zase jaro a já mám lýtka celá zapálená, i rozhodla jsem se přetlak vášně upustit u romantického dramatu, a když už něco cituplného, tak jedině z viktoriánské Anglie. Jak je patrné, tak jedinou tehdejší dívčinou povinností bylo se dobře vdát. Na výběr pak bylo ze dvou mužských exemplářů. První nápadník byl ztělesněná serioznost, nažehlené puky ostré jako břitva, s delším rodokmenem než měla Lassie, ovšem krapánek nudnej patron. Druhý potencionální manžel byl oproti tomu samej vtípek, většinou to bývál taky poměrně fešák, jenže duše rozervaná a každá žena ví, že s těmahle osudovejma je to kříž, protože se do vás sice zamilujou, ale dřív nebo později dostanou pocit, že je jich pro jednu ženu škoda. Těžký rozhodování. Tenhle film má ale bonus a to přibližně šedesátou druhou minutu, kdy jsem musela cudně sklopit zrak, protože tvůrčí tým nechal na plátně dovádět hned tři nahé mladíky (no, ten jeden možná úplně mladík nebyl, ale zase do tý doby hrál faráře). Takže dívkám a homosexuálům film vřele doporučuji, pokud ale máte normální hladinu testosteronu, tak se tomu raději vyhněte. ()

Freemind

Pohoda, slunce, zábavné potyčky s viktoriánskou morálkou. Slušně natočený, i když trošku rozvláčný film, který nelze brát příliš vážně. Já jsem považoval většinu postav za karikatury, a tak jsem si to vcelku užil. Toto období mám dost rád, takže jsem ocenil dobovou atmosféru vytvořenou snově mlhavou kamerou a výbornými kostýmy a scénografií. Daniel Day-Lewis geniálně přehrává, u rozkošně trapné scény naháčů v jezírku jsem se od srdce rozchechtal. Můj dojem trochu zkazil až příliš přeslazený konec, ale to asi patří k žánru. Nelituju, možná se k této zapomenuté raritce dokonce ještě někdy vrátím. ()

kaylin

Jako romance to není až tak překvapivé, ale jako historický film je to velmi dobré a velmi zábavné. To vám pak i sedne to, jak jsou vtahy asexuální a jak i polibek může být hodně. A jeden vášnivý polibek může znamenat všechno. Herecky výborné, o tom je tenhle film primárně, protože jinak by to bylo jen další romantické drama, i když pravda, zábavné. ()

italka63

Ach ti nemožní, upjatí, konzervativní Angličani, ještě že tam nebydlím,nikdy jsem jejich mentalitu nepochopila, nechápu a nepochopím. Přemluvila jsem sama sebe jen kvůli jejich pobytu v Itálii a mladinké Heleně Bonham. Carter.Nepochopila jsem, zda-li to měla být až taková nadsázka, která mě v tom případě vůbec nebrala' nebo co vlastně to mělo být. Takže tři pouze za herecké výkony a za větu - jediné, co se nesmí v životě nechat odejít, je láska-. A to je vše:-) ()

slunicko2

Pěkný barevný obrázek anglických mravů začátku dvacátého století. 1) A Room With a View dokončil 29letý gay Edward Morgan Forster v roce 1908 po sedmi létech práce. Prvního a jediného zfilmování se ujal 57letý gay James Ivory a výsledek, věru, není špatný. 2) Nepominu stálici britského hereckého Olympu 51letou Maggie Smithovou (tetička Charlotte). In my small way I am a woman of the world. And I know where things can lead to. Dokonalá charakteristika postavy: Charlotte Bartlett: I shall never forgive myself. Lucy Honeychurch: You always say that, Charlotte, but you always do forgive yourself. 3) Velmi přitažlivý mi připadá 22letý Rupert Graves (bratr Freddy). Ovšem všichni herci jsou skvělí. 4) Freddy Honeychurch: Come and have a bathe. George Emerson: I'd like that. Reverend Beebe: [laughs] That's the best conversation opening I've ever heard. "How do you do. Come and have a bathe." ()

Sheldra

Nikdy by mě nenapadlo, jak dlouhý dialog lze vést na téma "náš pokoj nemá vyhlídku na Arno/je nebo není nepřístojné vyměnit si pokoj s těmi gentlemany?" - no, hodně dlouhej, ale upřímně řečeno, s takhle skvělým scénářem a fantastickými herci by asi bylo možný rozprávět třeba o rozmnožování ruměnice chlupaté, aniž by někdo mohl pípnout. Víc typicky anglický už je snad jen čaj o páté s okurkovým sendvičem... ()

Martin741

Reziser James Slonovina /Soumrak dne 1993, Quartet 1981/ natocil vybornu britsku spolocensku konzervacku kde britske vzory spravania sa stretavaju s tymi talianskymi. Cize britska mentalita sa stretla s tou talianskou. Super, beriem. Film ma vybornu atmosferu, reziser vladne skusenou rukou a hlavne su tu genialne herecke vykony hlavne od Maggie Smith /Apartman v kalifornii, Zlo pod Sluncem/ a Judi Dench /bondovky Zlate Oko, Zitrek nikdy neumira/, ktore boli pre mna hlavne hviezdy. Znamych hercov je tu vsak spusta, jednak sice krasna Bonham Carter, ale herecky za oboma spominanymi damami nestacila, dalej Denholm Elliott /Indiana Jones 3/ a zadumcivy Julian Sands /Warlock 1989, Dannyho Partaci 3/. Potom krasne exteriery a vyborne dialogy suverenne vladnu tomuto filmu. Plus krasna vizualna stranka k tomu : 95 % ()

zuzinka2

Kouzelný snímek. Nečekejte žádnou velkou akci a hlubokou myšlenku (všechno to plyne pomalu a příběh je poměrně předvídatelný) a prostě si jenom užívejte krásnou atmosféru Florencie a anglického venkova spolu s vynikajícími britskými herci, plus jednu velmi vtipnou scénu u rybníčku. 85% ()

danecek24

44. Zlatý Glóbus za rok 1986 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Maggie Smith + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - James Ivory ()

pakobylka

----- "Náhody jsou méně řídké, než si myslíme.“ ----- Prototyp romantického příběhu, který prakticky nemá žádná slabá místa. Pro správné chlapy nejspíš nezajímavý a fádní - ale co naděláte, ženy a dívky všech věkových kategorií čas od času prostě potřebují vidět přesně takový kouzelně prostý a milý příběh ... :-) ()

gabin(a)

Koukala jsem se kvůli Florencii a přiznám se bez mučení, že se mi to strašně nelíbilo. To předlouhé piplání se v ultrašosáckých přepjatých móresech, afektovaných promluvách a kožených ksichtech mi sice připadalo jako vynikající komedie pro Francouze, kteří podle mě Angličany nesnášejí i kvůli tomuhle jejich ultramegapovýšeneckému vystupování, ale jelikož bohužel Francouz nejsem, nevydržela jsem. Debilní český dabing snažící se imitovat britskou intonaci řeči horních vrstev (jako ostatně vždy) tomu dal korunu. Pěkná kamera a vymazelené kostýmy nebo jejich totální absence to u mě nezachránily. ()

zette

Asi je film lepsi nez me hodnoceni, ja uz ale nemuzu vydychat tyto klasicke britske filmy plne romantiky, anglickych zpusobu a typickeho britskeho humoru (ten je mi neskutecne odporny). Otravuje me cumet na ty skarede anglicanky, ktere jsou podle me asexualnejsi nez eskymacky ci mongolky:-). Nuda a utrpeni, pekna vyprava, hudba a hvezdicka navic za par zaberu na Florencii. ()

Juto

Viac ako skvelý príbeh lásky. Je to veselá a hlboko zanietená inšpiratívna lekcia o živote. 6/10 ()

mortak

Letní komedie o lásce ve stylu shakespearových kousků typu Twelfth night nebo As you like it. Výchozím bodem jsou první pokusy anglické aristokracie o turistiku a střet britské kultury s jinými národnostmi. Day-Lewis lehce karikuje anglického konzervativního samolibého mladíka, v H. B. Carter se pere cit s rozumem (jako by angličanky žily jenom tímto konfliktem) a Sands je ve spojení s přírodou. Romantická pohádka v nádherně snímaných exterierech, nic víc, nic míň. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno