• honajz

Těžko mi hodnotit tento film, když jsem byl při natáčení, dělal rozhovory s Jakubiskem, Horváthovou, Luckou Vondráčkovou a a s Issovou u ní doma na zahradě opékal špekáčky... Jak jsem psal kdysi dávno v nějaké recenzi pro již smazaný server (FilmPub, původní Tiscali, možná DiViDi, už nevím), tento film je příkladem toho, když tvůrce dostane neomezené množství finančních zdrojů a přestane se kontrolovat a sebeovládat, takže do filmu dá všechno, co ho napadne. A takový film je přeplácaný, plný zbytečností. Zlatá cenzura a minimum peněz, fakt. Tvůrci tehdy museli jít na dřeň sdělení, osekat zbytečnosti, a najednou ty filmy dokonale fungovaly. Zde netuším, co je hlavní výpovědí, protože pan Jakubisko, jak si jeho tvorby vážím, se zde "vylil z břehů" a filmu chybí hlavní koryto, jednotné směřování a tah na branku. Jde jen o rozbředlou fantaskní feérii, která sama o sobě má své zajímavé momenty, ale jako celek tragicky selhává.(24.6.2018)

Ak by som mal uviesť dôvody pre ktoré som sa rozhodol pozrieť si tento film boli to predovšetkým mnohé kladné ohlasy tu na CSFD, označujúceho za jeden z najlepších česko-slovenských porevolučných filmov (myslím, že sa s tým dá súhlasiť) a na majstrovsky skomponovanú hudbu (čakal som síce viac, ale i tak veľmi dobrá). Nejasná správa o konci sveta vyniká predovšetkým impozantnou výpravou a úchvatnými lokáciami (východné Slovensko) dokonale snúbiace sa dodávajú filmu unikátnu tajomnú až mystickú atmosféru. Okrem vizuálnej krásy však Jakubisko ponúka aj silný príbeh s mnohými nezabudnuteľnými scénami (útok vlkov) a vlastne tiež i uspokojivými hereckými výkonmi všetkých predstaviteľov. Jakubiskovu nanajvýš vydarenú a jasnú réžiu už nemá význam chváliť, vie veľmi dobre udržiavať pozornosť len posledných 30 minút mi prišlo občasne trocha zdĺhavých. Svojho času bol film najnákladnejším projektom, no po desiatich rokoch musel prenechať miesto ďaľšiemu Jakubiskovmu opusu - Bathory. ,,SKONČILI JSME. JASNÁ SPRÁVA..."(16.2.2009)

• Janko666

Divnej film o zbytečných lidech. No, možná až na tři výjimky. Few notes and spoilers: 1) Útok vlků, ač naprostá fantasy, byl sick! 2) Úplně jsem se ztratil, kdo je kdo, po time skipu. 3) Goran vyrostl v pořádného štramáka, co vypadá, jako nabuchanější Dan Bárta. 4) Takže Verča slíbila svoji dceru 10-ti letému frackovi, který přiběhl a ukázal na vlky, kterých si s amantem měli do píče sami všimnout!!!!! 5) Jaké překvapení jsem cítil, když jsem si uvědomil, že se film odehrává v současnosti. Who knew?! 6) Příchod cirkusáku byl zajímavý. Doufal jsem, že se jedná o partů vlkodlaků, nebo něčeho takého nadpřirozeného. How cool would that be?! 7) Joachim Kemmer je démon a MVP celého filmu. 8) Okej, tohle to nebylo fajn. Ani trošku. Principál prohrál svoje mařky v kartách, a tak je znásilnili. Jinak se to nazvat nedá. Vše to je přitom podáno ve velice hravém tónu. Zamyslete se nad prosím nad tou scénou, jestli tohle někdo někdy bude číst. Tohle by (doufejme) v dnešní době neprošlo. I když je to starý prase, co to točilo, z nějakého důvodu "úznávaným" režisérem. 9) Může mi někdo vysvětlit, proč tam museli zůstat, když jim odpochodovali s kasou? To neměli nic jinýho, jakože vůbec? Jakože, nemohli se prostě přesunout někam do civilizace, udělat pár vystoupení a cajk? 10) Takže všechny znásilněné zůstaly s těmi, co je znásilnili. Přesně tak to funguje pane Jakubisko, ááááááno. 11) Ježiš, proč tu debílní svatbu neodvolali? Jako sorry, ale to si fakt mysleli, že Issová bude s Bártou šťastná? 12) Who the fuck is Matyáš? 13) Oni se potom živili prodáváním brka a heráku :D 14) S těma cikánama to měli vystřihnout. Jako asi 50% filmu. V seriálu by to asi mělo víc smyslu. 15) Femko, Semko, Demko, nebo jak se jmenovala postava Javorského je jedna z výjimek zmíněné výše. 16) Z Krytináře a "obryně" mi bylo na blití. Jako WTF?! 17) Postava Landovského, z počátku velmi důležitá, se neobjevila na obrazovce asi hodinu. 18) Jediné zajímavé postavy jsou zabity nebo odejdou v polovině filmu. 19) Švandová měla dělat porno. 20) Proč Švandová nedělala porno?!?!?!?!? :D 21) Někdo neví, jak funguje heroin. 22) Issová je těhotná asi tři roky. Aspoň mi to tak přišlo. 23) Celý ten "zásah" policie byl totálně k smíchu. 24) Film mě začal opravdu zajímat, až vyšla najevo love story mezi Goranem a Veronou. Bylo to sice totálně z čista jasna, ale po té hodině a půl jsem jim fakt začal fandit. 25) Ty zemětřesení bylo jako co? 26) ŠVANDOVÁ. MĚLA. DĚLAT. PORNO!!!!!!!!!! 26) Jak příště uvidím Krytináře, tak se pobleju. 27) Nechápu proč Goran zavřel ten svůj statek a vyhodil Józka. Proč ho tam nenechal bydlet, když tam stejně nebyl. Bylo to proto, že si to žádal příběh. Yep. 28) Lynčování je špatné, áááno. 29) Fajn, že se vrátil Javorský, ale tu opici se opravdu měli odpustit. 30) Tolik bodů jsem ještě nikdy neudělal. 31) Nostradamus rules. 32) Chápu tu celou alegorii na konec světa, že se sami nacházejí na konci světa atd. Nicméně, sám znám celou řádku vesnic a vesničanů, ale chtěl bych vidět takovou, která byla zobrazena tady. Celá vesnička se živí pašováním drog, je tam asi 50 obyvatel a nemají kontakt s nikým, než komu je prodávají a možná někdy s chlupatýma a náhodnými cestujicími. Jakože o Slovensku nemám kdovíjak vysoké mínění (bydlel jsem s pár Slovákama, takže vím o čem mluvím), ale džízis, opravdu jako ve středověku. 33) Vybombardovat je měli hned a všechny. 34) Oni je vybombardovali, jaká normální a humánní praktika. Co, že klidně mohli zabít děti atd. 35) Konec? Slzy. Nebo teda skoro, kdyby tragická love story dostala více času a zbyteční lidé se tvářili, jako strašné oběti. Však dobře jim tak. Ortel: ŠVANDOVÁ MĚLA DĚLAT PORNO!!!(5.5.2018)

Pro mě jeden s top 5 české porevoluční tvorbě. Škoda, že u tohoto filmu Jakubisko neskončil, bylo by to důstojné zakončení práce posledního magického realisty v našich zemích. Potěšily mne herecké výkony osob, u kterých jsem to vážně nečekal a Vladimír Javorský pro mne tady navždy zůstane českou variantou Melquiadese. Ano. je třeba jedním dechem přiznat, že film je v některých scénách přízemní a občas vyloženě buranský, ale o to víc jsem si užil části, které takové nebyly.(26.6.2010)

Typický Jakubiskov svet poetiky. Množstvo symbolov a vzájomne nesúvisiacich fragmentov pohltených vo veľmi výrazných sieťach neuchopiteľnosti, kde vyčnieva pudová reflexia sexuality, pachu a ľudského správania. Nebol by to Jakubisko, keby neštylizoval obraz, nesituoval dej na vidiek a nedaboval skrz jazykovú multibariéru. Prílišná explicitnosť mi zvykne vadiť, pokiaľ nie je tvorcovská ruka dielom majstra. To, že disponujete nesympatickými postavami a ich prednes považujete za základný pilier je síce OK, lenže musí to byť aj adekvátne zrežírované. Tu už vidím určitý rozpor. Množstvo mizanscén nedáva zmysel a hovorím, tá extravagancia je umelo našróbovaná, funguje málokedy. Nie nadarmo toto vyzývavé podobenstvo polarizuje divákov.(21.1.2015)

• - Filmovalo se na Slovensku v okolí Těrchové a Slovenském ráji, na hradě Podbiel, v Roháčích a v obci Štefánová. (M.B)

• - Původně se film měl jmenovat Za vyšným mlýnem na konci světa. (Halloween9)

• - Herec Milan Bahůl zažaloval společnost Jakubisko film za to, že nedostal zaplaceno 410.000 ze 750.000 honoráře. (Halloween9)