V Bohem zapomenuté osadě v nekonečných horách, až někde na konci světa, se odehrává krvavá tragédie. muži z osady při střetnutí s vlky přicházejí o své ženy a děti. mladá nevěsta Verona unikne smrti jen o vlásek. zachrání ji desetiletý chlapec Goran. Uprostřed tohoto zoufalství porodí Verona dítě, holčičku Veroniku, kterou osudově přislíbí za nevěstu malému Goranovi z vděčnosti za záchranu jejich životů. zatímco Goran dospívá a čeká na svatbu s Veronikou, přichází do osady zbloudilý cirkus plný žen. Spolu s nimi přichází do osady i naděje pro opuštěné muže na znovuzrození osady. S touto nadějí poznávají osadníci prokletí mnohem horší než byli vlci... nenávist a závist, vášně silnější než láska, které v lidech po staletí dřímou, mají po probuzení stejnou podobu, jakou znali jejich předkové.

Scény černého humoru se střídají s akcemi plnými zhoubných vášní, odvíjejících se z osudového příběhu jedné nenaplněné lásky. Příběh dvou hříšných milenců je podobenstvím o konci světa, jak ho předpověděla bible i Nostradamus. Svět najednou už není kulatým světem, ostré hrany jej proměnily v malou hranatou destičku s pevnými obrysy, která plave vesmírem. stačí překročit její okraj a následuje pád do prázdnoty, možná do ráje. (oficiální text distributora)

TV spot

Janko666

Divnej film o zbytečných lidech. No, možná až na tři výjimky. Few notes and spoilers: 1) Útok vlků, ač naprostá fantasy, byl sick! 2) Úplně jsem se ztratil, kdo je kdo, po time skipu. 3) Goran vyrostl v pořádného štramáka, co vypadá, jako nabuchanější Dan Bárta. 4) Takže Verča slíbila svoji dceru 10-ti letému frackovi, který přiběhl a ukázal na vlky, kterých si s amantem měli do píče sami všimnout!!!!! 5) Jaké překvapení jsem cítil, když jsem si uvědomil, že se film odehrává v současnosti. Who knew?! 6) Příchod cirkusáku byl zajímavý. Doufal jsem, že se jedná o partů vlkodlaků, nebo něčeho takého nadpřirozeného. How cool would that be?! 7) Joachim Kemmer je démon a MVP celého filmu. 8) Okej, tohle to nebylo fajn. Ani trošku. Principál prohrál svoje mařky v kartách, a tak je znásilnili. Jinak se to nazvat nedá. Vše to je přitom podáno ve velice hravém tónu. Zamyslete se nad prosím nad tou scénou, jestli tohle někdo někdy bude číst. Tohle by (doufejme) v dnešní době neprošlo. I když je to starý prase, co to točilo, z nějakého důvodu "úznávaným" režisérem. 9) Může mi někdo vysvětlit, proč tam museli zůstat, když jim odpochodovali s kasou? To neměli nic jinýho, jakože vůbec? Jakože, nemohli se prostě přesunout někam do civilizace, udělat pár vystoupení a cajk? 10) Takže všechny znásilněné zůstaly s těmi, co je znásilnili. Přesně tak to funguje pane Jakubisko, ááááááno. 11) Ježiš, proč tu debílní svatbu neodvolali? Jako sorry, ale to si fakt mysleli, že Issová bude s Bártou šťastná? 12) Who the fuck is Matyáš? 13) Oni se potom živili prodáváním brka a heráku :D 14) S těma cikánama to měli vystřihnout. Jako asi 50% filmu. V seriálu by to asi mělo víc smyslu. 15) Femko, Semko, Demko, nebo jak se jmenovala postava Javorského je jedna z výjimek zmíněné výše. 16) Z Krytináře a "obryně" mi bylo na blití. Jako WTF?! 17) Postava Landovského, z počátku velmi důležitá, se neobjevila na obrazovce asi hodinu. 18) Jediné zajímavé postavy jsou zabity nebo odejdou v polovině filmu. 19) Švandová měla dělat porno. 20) Proč Švandová nedělala porno?!?!?!?!? :D 21) Někdo neví, jak funguje heroin. 22) Issová je těhotná asi tři roky. Aspoň mi to tak přišlo. 23) Celý ten "zásah" policie byl totálně k smíchu. 24) Film mě začal opravdu zajímat, až vyšla najevo love story mezi Goranem a Veronou. Bylo to sice totálně z čista jasna, ale po té hodině a půl jsem jim fakt začal fandit. 25) Ty zemětřesení bylo jako co? 26) ŠVANDOVÁ. MĚLA. DĚLAT. PORNO!!!!!!!!!! 26) Jak příště uvidím Krytináře, tak se pobleju. 27) Nechápu proč Goran zavřel ten svůj statek a vyhodil Józka. Proč ho tam nenechal bydlet, když tam stejně nebyl. Bylo to proto, že si to žádal příběh. Yep. 28) Lynčování je špatné, áááno. 29) Fajn, že se vrátil Javorský, ale tu opici se opravdu měli odpustit. 30) Tolik bodů jsem ještě nikdy neudělal. 31) Nostradamus rules. 32) Chápu tu celou alegorii na konec světa, že se sami nacházejí na konci světa atd. Nicméně, sám znám celou řádku vesnic a vesničanů, ale chtěl bych vidět takovou, která byla zobrazena tady. Celá vesnička se živí pašováním drog, je tam asi 50 obyvatel a nemají kontakt s nikým, než komu je prodávají a možná někdy s chlupatýma a náhodnými cestujicími. Jakože o Slovensku nemám kdovíjak vysoké mínění (bydlel jsem s pár Slovákama, takže vím o čem mluvím), ale džízis, opravdu jako ve středověku. 33) Vybombardovat je měli hned a všechny. 34) Oni je vybombardovali, jaká normální a humánní praktika. Co, že klidně mohli zabít děti atd. 35) Konec? Slzy. Nebo teda skoro, kdyby tragická love story dostala více času a zbyteční lidé se tvářili, jako strašné oběti. Však dobře jim tak. Ortel: ŠVANDOVÁ MĚLA DĚLAT PORNO!!! () (méně) (více)

fannah

Jeden z nejlepších českých filmů. Jakubiskovo zpracování, námět, scénář, hudba a kamera patří k naprosté špičce a sledovat tento příběh byl pro mě nezapomenutelný filmový zážitek. Opravdu jsem byl překvapen, možná ohromen. Pro mě 100%, doporučuji všem, kteří už zlomili nad českým filmem hůl.. tady lze jeho kvality opravdu vidět. ()

Autogram

Toľko utrpenia dostať do filmu dokáže asi len Jakubisko. A samozrejme, ako v iných jeho filmoch, nesmú chýbať cirkusanti a v lete padajúci sneh. Film zahŕňa široké časové obdobie v jednej nepomenovanej osade sužovanej zemetraseniami, kde nie je núdza o ďalšie bizarné udalosti. Teda čistý Jakubiskov rukopis, čo sa dá pochopiť, keďže má pod palcom námet, scenár aj réžiu. Príbeh lásky a nelásky sa rozohráva už od narodenia, kedy je osud dievčatka jasne vymedzený sľubom daným pri záchrane života. Nasleduje sága niekoľkých generácií plná zvratov, tragédií a zakázanej lásky. Vo filme sa objavuje snáď všetko, čo autora napadlo: sex, drogy, hazard, akcia, krimi, živly, plukovník, opica, Nostradamus a asi to bolo až príliš na dve a pol hodiny filmu. Dobrý komenár: TeachMe ()

Vančura

Můj oblíbený film, u něhož mi vůbec nevadí jeho dlouhá stopáž. Když jsem to viděl poprvé někdy na konci 90. let v televizi, úvodní sekvence s vlky mě tak emočně zdrtila, že to ve mně zůstalo dodnes. Ale! Když jsem si film pustil po letech znovu, přišel mi ten vlčí úvod paradoxně téměř nejméně zajímavý, a spíše úsměvný. V každém případě tomu filmu nikdo nemůže upřít, že to byl (a stále je) na české poměry naprosto výjimečný počin, kterému není rovno - jak co do stránky rozpočtu, tak z ohledu k nenapodobitelnému stylu, jakým je to natočeno. Strašně mě na tom filmu baví nádherné lokace, na kterých se natáčelo, výborná hudba, dramatická atmosféra, skvělé obsazení (spousta herců tam je naprosto fantastických - Vladimír Javorský, Klára Issová, Pavel Landovský, Jiří Krytinář, Radoslav Brzobohatý, Matěj Hádek, ad., byť je pro mě nepochopitelné, proč jich bylo tolik předabováno hlasem jiného herce - kvůli slovenštině to být nemohlo, protože byli předabováni i čeští herci - postsychrony mi navíc přišly dost špatné), a především rázovitá výtvarná stylizace, s kterou film pracuje a která připomíná Olbrachtovy knihy z Podkarpatské Rusi a rané Chagallovy obrazy (ostatně sám Jakubisko je nejenom filmař, ale také malíř). Současně ale i filmy Emira Kusturicy, a to do té míry, až jsem dokonce na chvíli pojal podezření z uměleckého epigonství. Věřím však, že Jakubisko by něco takového neměl zapotřebí, a tak mám tendenci to považovat za koincidenci, nanejvýše za lehkou inspiraci. Celkově si myslím, že to je film umělecky solitérní podobně jako jeho tvůrce, a přes všechny chybičky, které by se tam daly najít, jsem skutečně přesvědčen, že má své kvality a že stojí i dnes za vidění - na rozdíl od většiny české produkce z tehdejší doby. ()

Šandík

Je mi to moc líto, ale tohle je vážně zklamání. Jakubisko naprosto ztrácející soudnost... Všechny ty anachronismy a nesmyly bych strávil, kdyby měly ve filmu nějaký smysl, ale ony nemají. Prostě jen jsou. Hloupé a bezdůvodné. Skoro jako celý tenhle film... Navíc, ani řemeslně to není až tak dobré, jak mohlo být. V podstatě jediné, co tu snad trochu stojí za zmínku je místy slušná kamera... Celkový dojem: 55% a to jsem ještě milosrdný... ()

• Herec Milan Bahůl zažaloval společnost Jakubisko film za to, že nedostal zaplaceno 410.000 ze 750.000 honoráře. (Halloween9)
  • Původně se film měl jmenovat Za vyšným mlýnem na konci světa. (Halloween9)
  • Filmovalo se na Slovensku v okolí Těrchové a Slovenském ráji, na hradě Podbiel, v Roháčích a v obci Štefánová. (M.B)

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko