Velká hra

• Austrálie

Životopisný / Krimi / Drama

USA / Kanada / Čína, 2017, 140 min

• rikitiki

Hrdinka se sama prezentuje jako žena, která něco dokázala a nakonec získala i obdiv svého náročného otce. OK. Musíte se smířit s tím, že většinu času se hraje poker a mluví se o hře, takže neznalý divák se nechytá. K čemuž nijak nepřidá to, že film je dost ukecaný. V druhé části je zase hlavním jazykem právničina, takže opět nesrozumitelná hra se zákony. Zaujala mě postava hráče X, protože to je takový zm.., že bys pohledal. Ale zajímavý charakter to je. Ostatní jsou předvídatelné figurky.(8.4.2018)

Hneď v prvých minútach naberie Veľká hra neskutočné tempo vďaka strihu a kamere. Stopáž vyzerá desivo a je predzvesťou hluchých momentov; no iba klamlivou, pretože verte mi alebo nie, nevyskytol sa tu ani jeden. Samotný poker ma tiež nedonútil kontrolovať hodiny a to som teda nerozumela významu ani jedného slova ako "rieka", "plný dom" a pod. To, že pán režisér je majster dialógov, to som už vedela a iba mi to potvrdil. Jediné, čo Mollinej hre chýbalo bolo niečo navyše. Niečo odzbrojujúce a i keď sa o to starnúci Kevin Costner veľmi snažil na lavičke v najsilnejšej scéne filmu, akosi ... to nebolo presne ono. A možno len hľadám aj tie najmenšie chybičky pretože laťku tu Sorkin nastavil v úvode neskutočne vysoko a finále sa naň nevyškriabalo. A ešte niečo - ak po tomto výkone ešte niekomu príde Jessica Chastain otravná, nesympatická, či onaká... tak je to iba nejaký zaujatý idiot, pretože to, čo tu tá žena predviedla bolo na oscara. PS: neverím, že sa mužská časť divákov dokázala pozerať tejto dáme do očí. ;)(8.4.2018)

Jessica Chastain se v nemilosrdném/mužském světě umí otáčet, což už dokázala v případě Miss Sloane. Tenhle kousek mi její předešlou postavu v mnohém připomíná. Znovu má zatraceně bystrý mozek a prořízlou pusu, že je radost ji sledovat. Podobnost vidím v daném prostředí a v opravdu velkém množství stránek dialogů. Poté, co nadějná freestylová lyžařka dopadne hrubě na záda, hledá oblast, ve které by se uplatnila. Lektorka lyžování z toho nebude, pořadatelka pokerových her ano. A rozhodně nejde o kšeft, kdy je na stole tři sta dolarů. Jenže velké prachy přitáhnou mafiány nebo možná ještě dřív celá tahle mašinérie přeroste naší hrdince přes hlavu. Od diváka se vyžaduje velká míra pozornosti, protože mistr slov Aaron Sorkin (uznávaný scénárista kousků jako Steve Jobs, Pár správných chlapů nebo The Social Network) si pro svůj režijní debut vybral velké sousto. A poměrně ho ustál. Herci jsou přesní, možná role Kevina Costnera je lehce divně uchopená. Inteligentní tygřice Chastain chrlí odborné termíny a jména, své mužské protivníky válcuje neuvěřitelným způsobem (každý druhý hráč má rád žetony i její výstřih), lpí na detailech, dokáže nás udržet v napětí a její sebevědomí je zatraceně rajcovní. Jinak je to poměrně dynamické, hojně se užívá grafiky, sezení u stolu nad kartami prostě není žádná nuda. PS: Kostyméři by si zasloužili oscarovou nominaci za volbu hrdinčiných (řekněme vyzývavých) šatů.(2.2.2018)

Pro mě osobně docela zklamání. Jessica Chastain v roli další silné ženy, která má za sebou velmi poutavý příběh. Právě příběh Molly Bloom je tím nejvíce výrazným. Bohužel se Sorkinovi nepodařilo udržet kontinuitu a zajímavost, i přes velmi štědrou stopáž. Nejvíce filmu uškodilo dle mého snaha, toho odvyprávět, co nejvíce a i když se hodně věcí děje strašně rychle a často vůbec nestíháte sledovat, co se všechno děje a jaké se objevují nové postavy, tak se neubráním pocitu, že toho mělo být odvyprávěno ještě více. Takhle výrazná osoba se zajímavým příběhem si zasloužila pečlivější zpracování.(3.2.2018)

I přesto, že poker absolutně neovládám, tak tady to zase tolik nevadilo. Tohle byl primárně příběh o holce, která jen chtěla vydělat slušné peníze, ale protože se pustila do ne úplně legálního byznysu, dřív nebo později se musela zaplést s nesprávnými lidmi a stejně tak na ní dřív nebo později musela zaměřit svá mířidla policie a FBI. Film nastiňuje dětství i dospívání hlavní hrdinky, které výrazně ovlivnil její ambiciózní otec, prostor dostává i lyžařská kariéra zabržděná zraněním a nejvíc se samozřejmě věnuje vzestupu a pádu v hazardním prostředí a následné snaze vyhnout se vězení a zachovat si tvář. Právě scény s právníkem, ať už v soudní síni, výslechové místnosti či kanceláři patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí, protože Jessice Chastain a Idrisi Elbovi to parádně ladilo. Ale něco do sebe měly i scény z karetních doupat i samotní hráči. Třeba Harlanova minilinka mě hodně bavila. Maličkou výhradu mám ke stopáži, která je tak o dvacet minut přepálená, ale to je tak vše, co mohu vytknout. 85%(19.2.2018)

• - Pokerový klub Cobra Lounge je fiktívny. V skutočnosti sa klub, kde Molly (Jessica Chastain) začínala volal The Viper Room on Sunset Strip a sídlil v západnom Hollywoode. Od roku 1993 do 2004 bol spolumajiteľom klubu Johnny Depp. Klub je známy aj tým, že sa v ňom ráno 31.10.1993 drogovo predávkoval herec River Phoenix. (De Large)

• - Molly Bloom, ktorá má zákaz vstupu do Kanady pre obvinenia z federálneho zločinu, získala 48-hodinový preukaz na návštevu tejto krajiny v deň premiéry filmu na TIFF. (zajo91)

• - Postava Charlieho Jaffeyho (Idris Elba) je fiktívna. Charakter postavy je zložený z viacerých právnikov, ktorých si Molly (Jessica Chastain) na svoju obhajobu najala. (De Large)