Velká hra

• Kanada

Molly a jej hra

Životopisný / Krimi / Drama

USA / Kanada / Čína, 2017, 140 min

Pominu tradiční (a oprávněné) výtky k svébytnému překecaně monologo-dialogovému deklamačnímu stylu Sorkina, protože nyní to už buďto milujete či nesnášíte. A na tom se nic nemění ani zde; naopak Sorkin si svou silnou (či slabou, jak chcete) stránku režijně ještě podtrhuje a tak to, co lepší režiséři adaptující jeho látky v minulosti ještě jakžtakž zaonačily, je zde o to znatelnější. Každopádně i tak je co vyčítat. Je to delší než by se slušelo, bijí se v tom echt stylizované pasáže à la Sázka na nejistotu s dialogovými, které jsou režírované jak na divadle, Molly z toho vychází až příliš kladně (ono je to vůbec takové celé uhlazené), vůbec se neřeší její osobní život (což by nevadilo, kdyby nebilo do očí, jak je to podstatné) a chybí tomu pořádný konec. Což souvisí s tím, že to možná přeci jen vzniklo s až příliš malým odstupem od oněch událostí čili ne vše je/může/chce být řečeno. Jenže zároveň platí, že Mollyiny osudy jsou natolik strhující a nosné, že by utáhly i výrazně horší film než jaký vznikl. Navíc Jessice s Idrisem jdou vymazlené Sorkinovy repliky "do huby" jako málokomu a oba si je evidentně s gustem užívají. A já s nimi.(5.1.2018)

• lopata555

Veľká hra = Veľká nuda ... Počas prvej polovice filmu som si precvičil svoje schopnosti z rýchlo čítania, pozerania deja a škrábania sa v zadku, a musím podotknúť, že som vysoko zlyhal. Druhá už bola znesiteľná, ale stále vysoko pod očakávaniami. Film bez výrazného príbehu, zápletky, hudby ... . Vlastne okrem skvelého prologu a epilogu. Vlastne ten film mohol mať len 10 minút :D(18.3.2018)

Pokerové, skutečné, obžalované, peníze, ženské, tajné. Zajímavě natočený příběh pokerové princezny, která brala velké peníze, ale vlastně byla čestná a na nikoho ze svých klientů nic nenapráskala. Bylo to dobré, ale dlouhé a rozhovory v kanceláři obhájce zbytečné a nudné. Nicméně Jessica byla na jedničku. ..hadříky měla hezké ale proč se pořád oblíkala jako prostitutka.. (7.1.2018)

Aaron Sorkin je mistr scénárista, to už víme dlouho. Nemůžu si nevzpomenout na jeho fantastické kreativní myšlení u Jobse nebo zpravodajský Newsroom, který mě svojí nekompromisností straší ještě pár let po ukončení seriálu. Ale i jeho napadlo po mnoha úspěšných projektech, hezky po vzoru Taylora Sheridana, nasednout do režijního tažení a právoplatně rulovat na Glóbech (kam se poděly oscarové nominace, to jen čert ví). A hned napoprvé se mu povedlo mě naprosto odrovnat. Přitom papírově to není úplně film, který by pro mě mohl extra stěžejní. Jessica Chastain nepatří mezi mé oblíbené herečky a o pokeru toho mnoho nevím, ačkoliv jsem mnoho napínavých partií v různých filmech nakoukal. Jenže film má tři, až naprosto nespravedlivě silné, hráče. Těmi jsou Idris Elba a Kevin Costner, kteří svými výstupy naprosto devastují vlastní scény a kradou si divákovu pozornost jenom pro sebe. I kdybych nedejbože při filmu musel žehlit bilé košile, zpřímená póza Idrise Elby by mě donutila této činnosti minimálně na čas zanechat. A tím třetím je samozřejmě pomyslné Sorkinovo pero, které opět zatnulo do živého a opět se ujalo scénáristické nadvlády. Podobně jako Wind River není ani Molly´s Game nějakou režisérskou estrádou, je “pouze” pečlivě vysoustruženou filmařinou. Vysoustruženou tak dokonale, že po 130 minutách na diváka vytryksne všechny možné emoce. A člověk zas bude muset dlouho čekat až ten prokletej Sorkin zase něco napíše a nejlépe i zrežíruje.(28.3.2018)

Ačkoliv mě poker vůbec nezajímá, Aaron Sorkin zvládl z prostředí ilegálního hazardu vytřískat maximum. Střih a narativ skvěle skládají jednu scénu za druhou, takže delší stopáž vůbec nevadí. Co se příběhu samotného týče, před Molly Bloom musím smeknout, i kdyby byla pravda jen čtvrtina z toho, jak ji film vykresluje. A Jessica Chastain se role schopné ženy balancující na hraně zákona i vlastního svědomí ujala perfektně, stejně tak Idris Elba vystřihl svou roli na jedničku. Bohužel postava, respektive její účel, neméně excelentního Kevina Costnera mi do tohohle filmu nějak nezapadla. Je to ale čistě subjektivní pocit a mimo to je to objektivně velmi kvalitní drama. ! SPOILER ! na závěr: Bohužel konec na mě působil spíš jako reklama na americký sen, než jako uvěřitelné usmíření otce a dcery.(4.1.2018)

• - Molly Bloom požadovala od režiséra Sorkina, aby ju vo filme stvárnila Jessica Chastain. (zajo91)

• - Molly Bloom, ktorá má zákaz vstupu do Kanady pre obvinenia z federálneho zločinu, získala 48-hodinový preukaz na návštevu tejto krajiny v deň premiéry filmu na TIFF. (zajo91)

• - Pro dosažení maximální věrohodnosti hráli pokerové hráče skuteční profesionálové. (Mirokukii)