Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

Kmotr76

Neuvěřitelně silný film a velmi netypický western, ani nevím, jestli mezi tento žánr vůbec patří. Atmosféra je jednoduše nepopsatelná. Atmosféra pomalého přechodu mezi životem a...smrtí. Neil Youngova kytara se k tomu perfektně hodí a když přidáte záběr na indiána a Johnyho Deppa s mrtvolným výrazem, jak na koni jedou skrz sekvojový les, chybí toho jen málo k dokonalosti. Viděl jsem to bohužel rozkouskované a možná i proto nedávám plný počet. Ale určitě se na to chci podívat znovu. ()

Moogwi

Bože co ste mi to udělali :((( po půl hodině nádherný nájezd na 5* a já si říkám tohle bude veledílo, atmosféra hutná, jenom ji pokrájet, dokonalé prostředí a lidi, napětí na každém rohu, ale potom :( zhruba od druhé poloviny už to ztrácí na síle, začíná se to natahovat a ztrácet na chuti ... škoda přeškoda, nicméně utvrdilo mě to v názoru, že Johnny je Pan herec, dokáze zahrát opravdu takřka cokoliv, vážného účetního, střihorukého edwarda, psychopata z tajemného okna i potrhlého kapitána sparrowa, atd... nicméně i tak má film své kouzlo, a nebýt nudnější druhé poloviny, neměl bych co vytknout .. ()

Saku

Takovy western se jen tak nevidi. Kdo rozumi postave topice na zacatku ve vlaku at mi laskave napise vzkaz - diky :) ()

Beatle

Zvláštní film. Prvních několik minut jízdy ve vlaku vás utvrdí v dojmu, že režizér opravdu ví, co to znamená dlouze cestovat a pak už jen hledíte s pusou do kořán a přemýšlíte co tím chtěl básník říct. Na divokém Západě si asi museli pěkně užívat, vypadalo-li to tam takhle, ale s indiánem co četl Wiliama Blakea by jste se asi jen tak nestřetli. Výborný film, v pokladnici kinematografie má své čestné místo právem ()

Master19

Těžko hodnotit jinak film, při jehož závěrečných titulcích jen tupě hledíte, kdo byl "Mr. Depp's hairstylist", srdce buší, uši trhá roztěkaná baskytara a v hlavě se rozkládají ty právě skončené dvě hodiny úžasných scén a parádní hudby. ()

nevermore

První film Jarmusche a druhý film s Johny Deppem (zároveň s Ed Woodem), který mnou proplul a nic moc ve mně nezanechal. Z kraje mi imponovala výtečná hudba. Jenže ten hlavní motiv se tak často opakoval, že ač mám Neila Younga rád, začalo to být po nějaké době lehce iritující.. Ale dobrý skeč byl, kterak Cole rozšlápl tu lebku :) ()

Sany33

Príbeh: Will Blake je nútený cestovať kvôli hospodárskej kríze na západ Ameriky. Žiadne príležitosti ho však nečakajú iba trable. Vďaka podivnej zhode náhod sa Will vždy dostáva do nebezpečných situácií a stáva sa z neho utečenej pred zákonom. Na svojej ceste ho však stretne aj priateľstvo z indiánskym vyhnancom menom "Nikto". herecké obsadenie: Všetkým, čo si ako tak pozreli upútavku musí byť jasne že hlavným pútačom záujmu je mladučký Johnny Depp. Ale mňa osobne viac upútali vedľajšie postavy. Prevedenie: Veľmi zdĺhavé a titerné prepracovávanie sa k pointe daných príbehov. Nemá to ani Artovú premisu a teda neviem čo tou nekonečnou vatou bolo sledované ale pre mňa to bol mega rušivý efekt. Pocity: Na pár scénkach sa dalo zasmiať a na niektorých až nemieste morbídnych, zhnusiť ale inak to vo mne dáko silný cit k indiánskym koreňom ani k hlavnému hrdinovi neprebudilo. Pridaná hodnota: Film je mnohožánroví a tak núti človeka raz premýšľať, raz plakať, raz sa smiať..... a ak sa snažíte o všetky tieto pocity vznikne z toho miš maš. 57% ()

smolicek04

Na prví dojem super film, ale po čase som zistil, že je to trocha nudné tahavé, ale hlavne dosť ehmm typické. Johnny Depp fantasticky, asi najlepší aký som kedy videl, dejovo by sa to ešte dalo spracovať. No prví dojem bol hlavne z hereckých výkonov (vlastne len z jedného, na ostatných som až tak nezízal), ale ako vravým treba sa na film pozerať aj vnútornými očami, a z tými som si pripadal že sa to preťahuje. Taký tipický Western ()

D28

Sú dva dôvody,pre ktoré si cením tento film-originalita a neuveriteľný súlad všetkých ingrediencií nápoja,ktorý miešal snáď sám Nobody...Ale naozaj-náladu i tempo podporuje čierno-biele zobrazenie a hudba, herci sú dokonalí.Nepozeráme cestu hlavného hrdiny,sme jej súčasťou,sme s ním unavení,bezmocní,cítime jeho zlosť i bolesť,ale dokážeme sa s ním usmiať nad tým,aký čudný zmysel pre humor má svet...Dostalo ma to komplet celé,vrátane úvodných a záverečných "kostičkových" tituliek. ()

corbeau

Velice jemný a inteligentní film, jehož pomalé tempo musíte příjmout, nebo se budete kapitálně nudit. Pokud se mu ale otevřete, čeká vás naprsoto ojedinělý filmový zážitek. Wiliam Blake, procházející zdivočelou zemí, doprovázený podivínským Indiánem, zvaným Nikdo, prchající před bandou zabijáků, aniž tuší, že už je stejně Mrtvý muž. Nevím co na filmu vyzdvihnout výše, jestli černobílou stylizaci, umocňující Wiliamovu samotu, skvělou nervydrásající hudbu Neila Younga, která by si zasloužila Oscara, Lance Henriksona, který má u mě sošku v kategorii "Nejlepší záporák", nebo černý humor Jima Jarmusche. Asi bude nejlepší když vyzdvihnu nejvýše celý film a dám mu hodnocení 100% P.S: Taky máte někdy pocit, že 5 hvězd je málo? ()

mcleod

Rintrah bouří a dští plameny v obtěžkaném vzduchu; hladové mraky rabují hlubiny. Kdysi mírný a jdoucí stezkou nebezpečí, spravedlivý člověk kráčel pevně údolím smrti. Růže se sází mezi trním a na vyprahlém vřesovišti bzučí včely. Pak byla stezka nebezpečí osázena a řeka nebo pramen, z každého skaliska či hrobu, z vybělených kostí, červená hlína tryskala, dokud lotr nesešel ze stezky pohodlí na stezku nebezpečí a nevyhnal spravedlivého do vyprahlých končin. Plíživý had teď kráčí v mírné pokoře a spravedlivý řádí v pustinách, po nichž se prohánějí lvi. Když jsem tento film viděl poprvé, líbil se mi asi podobným způsobem jako většině lidí... byl to prostě zajímavě natočený film, kterému jsem vůbec nerozuměl. Hodně lidí píše o tom, že jde o existenciální western? Svým způsobem ano, ale obávám se, že ne zrovna tím způsobem, jak si většina lidí myslí. Pro pochopení tohoto filmu jsou podstatná dvě slova: William Blake. Nejen, že je ve filmu častokrát citován, dokonce bych se odvážil tvrdit, že Mrtvý muž je Jarmuschem geniálně zfilmované dílo Williama Blakea. Stará pověst, že svět bude zničen ohněm po šesti tisíci letech, je pravdivá, jak jsem slyšel z pekla; neboť Cherubu s plamenným mečem dostane při tom povelu, aby opustil stráž u stromu života, a když tak učiní, celé tvorstvo bude stráveno a bude se jeviti nekonečným a svatým, jako se nyní jeví konečným a hříšným. Tomu stane se tak zdokonalením smyslové radosti. Ale nejdříve musí býti vyhlazen náhled, že člověk má tělo odlišné od duše: to učiním tím, že budu tisknouti pekelným způsobem žíravinami, které jsou v pekle léčivými a hojivými, roztavujíce zdánlivé povrchy a odkrývajíce nekonečno, jež bylo skryto. Jsou-li dveře postřehu očištěny, každá věc se jeví člověku takovou, jakou je: nekonečnou. Neboť člověk si otevřel, až vidí všechny věci úzkými skulinami svého doupěte. To může natočit jen Jarmusch... filmový génius. Je to čestný člověk, kdo se vzpírá svému géniu, anebo svědomí jediné pro své přítomné pohodlí anebo odměnu? (citace z William Blake - Snoubení nebe a pekla) ()

Autogram

Tak dobre sa Jarmuschove filmy vyvíjali, že som si pripravil až štyri hviezdy. A čo z toho bolo? Nevýrazný Depp so ženským výzorom je zárukou netradičného filmu a western to netradičný naozaj je. Netradičný nudou, antiakčnosťou, antihrdinstvom, nemohol som to ani vydržať. ()

Jaro.Krafcik

Keď to tak vyšlo tak hodnotenie na špeciálny film bude tentokrát 8601 , neviem prečo ale keď začnem nejaký seriál chcem ho už hneď dokončiť. Proste lockdown mení ľudí. Snáď sa čoskoro naozaj skončí a svet bude v normále. Teraz už k "okrúhlemu filmu" ktorý som pozeral s titulkami, neviem vôbec či je preklad, ale dalo sa pozrieť. Depp ako ešte pomerne mladík zahral výborne. Western ako sa patrí, ja ich mám aj celkom rád. A nakoľko to už je môj druhý film od režiséra Jarmuscha, klobúk dole. Robí ozaj dobre filmové kúsky. 4* ()

Pipes

Velmi zvláštní western s netradičním, ale zajímavým hudebním doprovodem, který Vás ani na vteřinu nenechá v klidu. Je totiž velmi depresivní a navozuje podobnou atmosféru celému filmu. Film je krutý, ale zároveň vtipný a komický. Je zde mnoho zajímavých a dobře zahraných charakterů. Bohužel jsem tomuto umělecky udělanému dílu nepřišel pořádně na chuť. Doteď nevím, zda byly mé pocity při závěrečných titulkách dobré či špatné - byly velmi zváštní. Budu na to muset mrknout ještě jednou a pak si definitivně rozmyslet hodnocení. ()

Madlene

Pravděpodobně jako jeden z mála diváků o nichž vím, že tento film viděli, jsem byla roztrpčená hudbou... Film samotný má skvělou základní myšlenku a především úctyhodné herecké výkony. Ovšem ve chvíli, kdy se divák snaží soustředit na vizuální stránku, vytrhne ho sladkobolná elektrická kytara Neila Younga. Tedy, nic proti němu, ale tohle není mé gusto. Přesto - nebo snad právě proto (záleží na úhlu pohledu) 4 hvězdičky. ()

Almásy

no ty brdo..5* urcite nie, kedze miestami je to trochu nuda. je to skvele natoceny, skvele zahrany ale na jarmuscha trochu divny film. nechcem nic hovorit, ale radsej by sa mal venovat filmom ako bol Podivnejsi nez raj. zamer spravit s tradicneho zanru ten svoj mu vysiel az v Ghost Dog. ()

jefff

Naprosto úchvatný film. Nikdy jsem nečekal, že mě budou westerny bavit, ale tohle všecho změnilo. Depp je herecky dokonalý a ani vedlejší postavy jako Henriksen,Hurt či Iggy Pop nejsou k zahození. Fakt mě tenhle filmek překvapil. 100% ()

blixadovan

Tenhle opus magnum Jima Jarmusche lze sledovat i posté a stále je možné se do něj ponořit a nechat se unášet stejně tak, jako je unášen William Blake na kanoi. Film se vyznačuje naprosto dokonalou stylovou čistotou, neskutečně přesnou a éterickou Youngovou hudbou a zejména vynikajícím výkonem Johnnyho Deppa v titulní roli. Už když přijíždí vlakem do města je na něm vidět, že jeho osud je zpečetěn a nelze se mu vzepřít. Krásné je, kterak se mění vizáže spolucestujících směrem dál a dál na západ. Temnou atmosféru skvěle podtrhují delší tmavé předěly mezi scénami. Mistrovské dílo, skutečně. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)