Noc na Zemi

• USA Night on Earth (více)

Ve filmu Noc na Zemi se setkáváme podruhé s mimořádnou tvůrčí osobností amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche. Od klubového snímku Podivnější než ráj prošla tvůrcova svébytná poetika jistým vývojem a jeho svět se pootevřel širší divácké veřejnosti. Jarmuschovou doménou zůstává žánr černé komedie, prohlubuje se však kontrast mezi "vnější" zábavností a trpkým vyzněním "všedních" příběhů. Režisér se však nevzdává vyprávěcí askeze v podobě minima aktérů, umístěných do několika málo prostředí a prožívajících "nicotné" episody; o to rafinovaněji však s nimi tvůrce nakládá.

Druhý Jarmuschův barevný film je členěn do pěti povídek, odehrávajících se zároveň během noci v různých časových pásmech v pěti velkých městech (Los Angeles, New York, Paříž, Řím, Helsinky) a v odpovídajících jazycích. Aktéry jsou místní taxíkáři a jejich pasažéři. Jarmusch jemně parafrázuje typické postavy, žánry a styly jednotlivých kinematografií (Hollywood, newyorská škola, francouzský neobarokní film, velkohubá italská fraška, seversky zasmušilé filmy Akiho Kaurismäkiho), což se prosazuje ve vyprávěcím rytmu, akcentaci významotvorných motivů, v přesné hudbě Toma Waitse i v samotném hereckém obsazení "typickými" herci té které kinematografie. Kameraman Frederick Elmes (podílel se na filmech Davida Lynche) těží maximum z nutně statické kamery, omezující se na pozorování aktérů v prostředí taxíku a na charakterizaci míjejících velkoměstských ulic. Rafinovaná struktura vyprávění poskytuje v jen zdánlivě "náhodných" situacích obraz světa paradoxů, v němž žijí "vidoucí" slepci i bezdomovci, kteří jsou všude doma, a v němž se všichni musí vyrovnávat s pocity odcizení v prostředí falešných mýtů.

Noc na Zemi je malý, moudrý a zároveň velmi zábavný snímek, zasluhující si svou inteligencí, humorem a myšlenkovou náplní pozornost všech ctitelů dobrého filmu. (oficiální text distributora)

Hall900

Poetika Jima Jarmusche která rozhodně neurazí.Diváka čeká pohled na noc na zemi očima taxikáře v pěti různých částech světa ,od setmění pěkně do rozbřezku.,v pěti na sobě dějem nezávislých povídkách.L.A.,New York,Paříž,Řím a Helsinky.Film má poměrně klidný začátek, když si už začínám říkat jestli Jim nezabije tenhle film stejně jako svojí učast v projektu Ten Minutes Older: The Trumpet ale pak přichází výborný New York,křehká Paříž,zábavný Řím a jako tečka syrové Helsinky.Režisér zde totiž, jak mi asi v půlce došlo, servíruje svůj pohled na ona města pod noční oblohou za ůčasti skvělých herců ,pomocí brilatních dialogů.Tomuhle se prostě v dnešní době říká umění. ()

wetrix

Já jsem to nějak nepochopil. Bylo to vtipné, určitě zvláštní a originální, ale celkově tak nějak o ničem. Vím že je to dobré a má to tak být, ale jaksi na to nemůžu přijít. ()

anonyym

Přesně něco takovýho jsem dneska večer potřebovala. Soubor pěti zhruba pětadvacetiminutových příběhů z různých koutů země, někdy veselé, někdy smutné. Moc dobře natočené, moc dobře zahrané, slabší mi přišla jen první a poslední povídka, možná by filmu slušelo, kdyby byl o jeden příběh kratší. Absolutně nejlepší byl Roberto Benigni se svým kněžíčkem. ()

Tomi_901

Tie poviedky sú city-road-movie. Od road movie človek nemože čakať ohromujúci dej - je to o dialógu a krajine. City road movie je o dialógu a meste. Myslím, že nedostatok deja je dobre vyvážený kamerou. Nečítal som nič, čo JJ povedal o tomto filme, ale jednotlivé epizódy mi pripomínajú parafáze na filmárske štýly v jednotlivých krajinách - filmárske cvičenie redukované na kabínu taxíku. LA - ??, NY - nemecká nová vlna, asi Wenders (ale kľudne aj niečo z Allena), Paríž - ??, Rím - zbrklosť FF v 60. rokoch, Helsinky - Aki/Mika Kaurismaki. Je to len moj dohad. ()

Stereoid

Velmistře Jarmuschi, perte to do mě... stále a stále dokola, prosím pěkně. Tímto pro mě Jim Jarmusch zhmotnil nádheru do filmu. Je úžasné a neuvěřitelné zároveň, jak někdo může v každém z pěti příběhů rozehrát na tak malém prostoru (taxíky projíždějící ulicemi v určitých městech světa) takové emoce. V jednom příběhu jsem se smál jak u těch nejlepších komedií a hned v dalším jsem zíral na obrazovku, poslouchal smutný příběh taxikáře vyprávěný krásně a s citem a nemohl jsem odtrhnout oči ani uši, a bylo tam spoustu dalších emocí, které jsem ani nestíhal vnímat pod palbou Jarmuschova génia. Chci to ještě, ještě, ještě... ()

polono

Krásnej filmeček takříkajíc " ze života " :) . Nejvíce se mi líbil příběh z Los Angeles. Los Angeles - 5/5 , New York - 4/5, Paris- 3/5 , Rome - 3.5/5 a Helsinky 3/5 :) . ()

nickymilka

Je to relativně vtipný, ale nemám potřebu to vidět znovu. Každá postava je ve filmu něčím trochu ujetá, ale tím v podstatě jen říká - každej jsme nějakej. Ve mně to vyvolává pocit typu: Sakra, tak o čem to vlastně bylo? o tom, že každej má svý problémy, že se lidi potkáváj a zase rozcházej, že tenhle podvádí tohohle a támhletomu umřela matka? - no a co sakra? já nevim - nějak mě to prostě nevzalo. Na Kafe a cigára to nemá, zas proti Zlomenejm květinám mi to přišlo lepší. ()

DrCreo

Takéto filmy ja môžem. Jim Jarmusch, vydávajúc sa s kamerou na cestu okolo sveta v taxíku, vsadil na originalitu, a tá sa vypláca. Päť mini-filmíkov s niekoľko málo interesantnými postavami nachádzajúcimi sa v nevšedných situáciách, aké prináša všedný nočný deň, zaobalených do jedného pozláteného celku. Night on Earth, film, v ktorom si prijdu na svoje okrem iného aj multi-lingvisti v podobe scénok vo francúzštine, taliančine či dokonca fínčine, má síce trochu sínusoidný priebeh, čo je aj dôvodom, „vďaka“ ktorému idem s hodnotením o stupienok nižšie, ale aj tie „najhoršie“ (ak sa to tak dá vôbec nazvať) poviedky, sú zaujímavé a koniec koncov môže sa jednať len o môj subjektívny názor. Keď už sa mám ale uchýliť k porovnávaniu jednotlivých „partov“ filmu, tak ako jasný favorit mi z tohto interného súboja vychádza príbeh z New York-u s Helmutom (pre angličtinárov: ako anglicky „helm“- helma :)) Grokenbergrom z východného Nemecka, ktorý má všetky prepodklady na prácu taxikára v NY-u, však posúďte sami – anglicky sa sotva pozdraví, jazdí ako ženská (:-D) a New York je preňho španielska (resp. v tomto prípade americká) dedina a chlapíkom s podrezaným jazykom a neslušným slovníkom, menom Yo-Yo, kde som sa aj docela zabával. Avšak aby vás to nemýlilo, nejedná sa výlučne o komediálnu záležitosť. ()

gurmet

Za Benigniho ukecanou pasáž jedna hvězda dolů. Jeho bezobsažné žvanění bylo utrpení v jinak příjemné kolekci. ()

Poga

Pre mňa top čo vôbec Jarmusch natočil. Jeden z tých filmov ktorý by každý filmový fanúšik a nadšenec jednoducho mal vidieť. Absolútne zaslúžené 5/5 ()

tribican

Trochu mě mrzela někdy nesmyslná touha protahovat, nesouvisející případy mě mátly. Přesto považuji snímek za velmi kvalitní, zpracování je opravdu úžasné a výjimečnost některých momentů (zvlášť pro nás zmíněné Československo) je neuvěřitelná. Od divokého a rozmařilého amerického života přes pohodový a tichý západoevropský styl až k severskému dramatu, nasával jsem místní kulturu plnými doušky. Čtvrtou hvězdičku zajistil úžasný německý řidič v New Yorku. 80 % ()

gizi

Po třech Jarmuschových filmech, kterým jsem pořád nemohl přijít na chuť, mě tento konečně dostal. Krásné, veselé (v New Yorku s panem Helmou a YoYo jsem se po dlouhé době u filmu opravdu popadal za břicho), kamera sama umí vyprávět, též i hudba. 80%. ()

DrifterSoul

Sorry. Všechny 3* jen za první povídku z LA. Ta byla geniální. Ta ostatní čtyři "noční taxi rita" mi připadala fakt zvrácená & disgusting. A ani Béatrice Dalle (AKA Betty Blue) alespoň tu třetí, pařížskou, nemohla absolutně zachránit. ()

vladi3

To snad nie je ani mozne, ze tento film mi unikal takmer 30 rokov! V poslednej dobe sa mi tieto poviedkove filmy velmi pacia.... Tento taxikarky nemal absolutne ziadnu chybu... Azda najviac sa mi pacila prva s Winonou, ktora si isla za svojim snom... Ale je naozaj tazke vybrat favorita, aj napriek tomu, ze Benigniho nemusim... Skvely film, ktory pobavi... ()

jizvoun

Bohužel. I přes všechny kladné recenze a doporučení jsem si k tomu cestu nenašel. Naopak se mi u toho podařilo usnout. ()

sarulefilm

Já mám Jarmushe hodně ráda a tohle je určitě jeden z jeho lepších filmů. Vlastně až na povídku z Paříže a z Helsinek se mi všechny líbily úplně maximálně. Řím teda vede!! No a Paříží jsem nebyla tak oslovená, Helsinky za mě nejhorší. Ale zase musím uznat, že se mu povedlo se strefit přesně do toho severského stylu, který na mě nepůsobí, proto jsem z toho byla trochu zklamaná. Ale určitě to doporučuju vidět, myslím že si každý divák najde alespoň jednu povídku, která ho zaujme. ()

dezoGabor

Po prvních třech hodinách dvou k posrání nudných nic neříkajících povídek mi skončilo free 30 minut na přehraj.to a sílu  na to hledat další online portál, proklikat se milionem reklam a dokoukat to do konce, jsem nenašel. ()

futislav

Zajímavě natočená komedie, kde jsou top Helsinky, pak L.A. a Paříž. Itálie je slabší, nicméně zpověď to vše napraví. Celkem povedené, 80%. ()