Noc na Zemi

• USA Night on Earth (více)

Ve filmu Noc na Zemi se setkáváme podruhé s mimořádnou tvůrčí osobností amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche. Od klubového snímku Podivnější než ráj prošla tvůrcova svébytná poetika jistým vývojem a jeho svět se pootevřel širší divácké veřejnosti. Jarmuschovou doménou zůstává žánr černé komedie, prohlubuje se však kontrast mezi "vnější" zábavností a trpkým vyzněním "všedních" příběhů. Režisér se však nevzdává vyprávěcí askeze v podobě minima aktérů, umístěných do několika málo prostředí a prožívajících "nicotné" episody; o to rafinovaněji však s nimi tvůrce nakládá.

Druhý Jarmuschův barevný film je členěn do pěti povídek, odehrávajících se zároveň během noci v různých časových pásmech v pěti velkých městech (Los Angeles, New York, Paříž, Řím, Helsinky) a v odpovídajících jazycích. Aktéry jsou místní taxíkáři a jejich pasažéři. Jarmusch jemně parafrázuje typické postavy, žánry a styly jednotlivých kinematografií (Hollywood, newyorská škola, francouzský neobarokní film, velkohubá italská fraška, seversky zasmušilé filmy Akiho Kaurismäkiho), což se prosazuje ve vyprávěcím rytmu, akcentaci významotvorných motivů, v přesné hudbě Toma Waitse i v samotném hereckém obsazení "typickými" herci té které kinematografie. Kameraman Frederick Elmes (podílel se na filmech Davida Lynche) těží maximum z nutně statické kamery, omezující se na pozorování aktérů v prostředí taxíku a na charakterizaci míjejících velkoměstských ulic. Rafinovaná struktura vyprávění poskytuje v jen zdánlivě "náhodných" situacích obraz světa paradoxů, v němž žijí "vidoucí" slepci i bezdomovci, kteří jsou všude doma, a v němž se všichni musí vyrovnávat s pocity odcizení v prostředí falešných mýtů.

Noc na Zemi je malý, moudrý a zároveň velmi zábavný snímek, zasluhující si svou inteligencí, humorem a myšlenkovou náplní pozornost všech ctitelů dobrého filmu. (oficiální text distributora)

kolemjdouc

Na film jsem se začala dívat s nedůvěrou která postupem času zmizela a příběhy mě vtáhly do děje.Je jich pět a každý je jiný ale jsou stejně zajímavé.I když jsou staré skoro třicet let ,pořád mají co divákovi sdělit.A všichni herci byli opravdu dobří.A scénář vystihl trefně mentalitu těch zemí odkud příběhy pocházely. ()

F.W.Colqhoun

Where to? Film o nespavcích pro nespavce, který neuklimbal, přestože jsem v to doufal. Uprostřed noci, kdy jsem po nosiči Levných knih sáhl v naději, že mě spolehlivě oddělá jako kdysi Kafe a cigára už po dvaceti minutách, mi energii do kornatějících žil vlila atmosféra časů před internetem, mobilními telefony (až na jeden), digitálními kamerami a taktéž digitální navigací, UBERem a úzkostlivou korektností: Tady nejste v Africe. Řídíte jako negr! Nálada podsvětní tak sametově, že by z animozit vyléčila i takového sociálního kritika, jakým (ne-)byl Travis Bickle. Roli tedy možná hrálo to, že mě rozhovory skrz deštěm rozmazané neony za nemytými skly prostitujících autovraků, přenesly až naivní ryzostí do časů, kdy šlo člověčinou prodchnutá moudra globálního optimisty za kamerou brát snáz vážně. Neboť vše nebylo tak vtíravě za humny. Byl by Jarmush stejně cool po projížďce Prahou, o které je mimochodem též řeč z bezpečné vzdálenosti New Yorku? Angažmá vynikajících (Mueller-Stahl, Isaach De Bankolé) a krásných (Winona Ryder, Béatrice Dalle) herců též neuškodilo. A z kufru chraptí Waits. Jak svatej Petr / vycouvám metr. ()

Bouřňák

Příjemně strávené 2 hodiny "v taxiku". 5 různých postaviček, které mají společný job vs. různí lidé, kteří se stali jejich pasažéry. Opravdu vydařený nápad, chvílemi vskutku kouzelně napsané dialogy. Pro mě osobně ale výrazně slabší první a poslední povídka, proto nižší hodnocení. Ale Jim Jarmusch mě opět potěšil. ()

Bafo

Dalsi z Jarmuschovych skvelych filmu... Predevsim New York a Rim sou vazne povedene :) Avsak dle meho nazoru jsou treba kafe a cigara lepsi... Ikdyz z tento film vam rekne vic o tech mistech nez poznavaci zajezd pro duchodce v autobuse... No kazdopadne doporucuji ()

TheDude

Tak až takhle jsem se nebavil vážně dlouho.Naprosto geniální scénář a dialogy odehrávající se v pěti končinách světa, přesto pouze v jednom prostředí, pod jednou střechou-v taxíku.Pokud bych měl hodnotit každý z těch minipříběhů zvlášť, pro mě je určitě nejlepší Řím -5*( asi jsem pubertální idiot, ale mně přijde vybarvení soulože s dýní a švagrovou v podání Benigniho jako nehorázná prdel), Helsinki a dokonalej NY-Helmut rovněž 5*, pak Paříž-4* anejhorší pro mě byl jednoznačně začátek s Riderovou, kterou zkrátka nemám rád a její part mi přišla nudná.Nic to ovšem nemění na faktu, že se jedná o jeden s nejlepších povídkových filmů. ()

Neotom

Drama, komedie a cestopis splývající v jeden dynamický útvar. Hodnocení jednotlivých povídek: 1. Los Angeles- 85% (roztomile přisprostlá Winona Ryder a empatická Gena Rowlands). 2. New York- 90% (souznění dvou osob lišících se rasou i národností). 3. Paříž- 80% (podobný případ jako u New Yorku- tentokrát setkání dvou jedinců s těžkým životním osudem, s nímž se paradoxně lépe vyrovnává slepá dívka). 4. Řím- 75% (Benigniho osobitá orální (de)kadence). 5. Helsinki - 75% (smířlivě vypovězená osobní tragédie, aneb když nejde o život, nejde o nic). Jednotlivosti za čtyři, celek za pět. Mimochodem, neví někdo, kolik tabákové společností platí Jarmuschovi za reklamu? :-) 90% ()

Teabag

Páni, to byla jízda! Všechny povídky stály za to! Los Angeles: Winona Ryder neměla chybu! New York: Helmut a Jojo tu rozehráli dojemnou komedii k popukání (H: "...it´s near Czechoslovakia." J: "Next to WHAT?!" :-). Paříž: Relativizuje náš "svět barev". Řím: Máte-li rádi Roberta Benigniho, tak vás nejspíš jako mě dožene k slzám smíchu. Helsinki: Zase vrátí všechno do "střízlivější" a smutné nálady. Závěrem: Night on Earth prostě nemám co vytknout. Jedině snad pořadí jednotlivých povídekbych trochu pomíchal, ale to je detail. 10/10! ()

derryl

Tak to je opravdu filmová lahůdka. Pět měst, pět příběhů, pět taxikářů a jedna velká Země. Myslím, že Jarmusch koncipoval každý příběh jako poctu jednomu tvůrci - kolegovi: L.A. Tarantinovi, N.Y. Allenovi, Paříž Godardovi, Řím Fellinimu (hláška: "Obyčejný kněz a váží jako kardinál.") a Helsinky Kaurismäkimu. Možná je to jenom můj dojem, ale já vidím mnoho podobných znaků a nepopírám, že Jarmusch dal do každého příběhu i vlastní invenci a um. Krásné. ()

angloumene

Tak trochu jsem čekala zábavnou show se zajímavým rozuzlením každé povídky jako bonus. L. A. tak nějak splnilo mé očekávání a nemohla jsem se dočkat pokračování. New York má pořád něco do sebe a je o něco lepší než povídka z Paříže (která je mimochodem hrozně nevýrazná a těžko zapamatovatelná). Za to Řím a Helsinky pro mě byli obrovským zklamáním, vtipné nebyly ani trochu a že bych po zhlédnutí (zejména Helsinek) měla o něco lepší náladu rozhodně nemůžu říct. Takže jednotlivé hodnocení L. A. 5*, New York 4*, Paříž 3* a Řím s Helsinkami po 2*. Cekově 65 %. ()

Rozjimatel

"I just wanna make sure that I understand. Are you saying that you just wouldn't be interested in being a movie star?" "Neee."     Svojím spôsobom unikátny poviedkový film, ktorý sa žartovnou formou pohráva so stereotypmi rôznych krajín. Divák sa popri tom aj trochu nadýcha nočnej atmosféry rôznych metropol, do čoho mu hraje svojská hudba Toma Waitsa. Jednotlivé poviedky s ich hodnoteniami:     1. Los Angeles: 5*     Poviedka si tak trochu uťahuje z ligotavého amerického sna, pričom stavia do kontrastu elegantnú dámu z vyššej spoločnosti s distingvovaným vystupovaním (skvelá Gena Rowlands) a štýlovú mladučkú taxikárku Corky (rovnako skvelá Winona Ryder), ktorá pôsobí ako také nezbedné chlapčisko z ulice. Konfrontácia týchto dvoch postáv je nadmieru zábavná a veľmi roztomilo pôsobí to záverečné zhodenie amerického sna ("Everyone wants to be a movie star!") zo strany Corky.     2. New York: 5*     Táto uletená poviedka si uťahuje z pozérstva a módnych štýlov. Prichádza v nej ku kultúrnemu stretu medzi Helmutom (výborný Armin Mueller-Stahl), prisťahovalcom z Východného Nemecka, ktorý je v New Yorku úplne stratený a Brooklynčanom YoYom (Giancarlo Esposito), ktorý chce byť za každú cenu "cool" a nevadí mu, že vyzerá ako klaun (hlavne, že má štýl). "Rozhovor" bláznivej trojice (Helmut, YoYo a jeho švagriná Angela) v Helmutovom taxíku nemá chybu.     3. Paríž: 4*     Poviedka na trochu vážnejšiu nôtu, ktorá si berie na paškál predsudky, či už voči farbe pleti, sociálnemu postaveniu, či telesnému postihnutiu. Zo všetkých piatich poviedok ma bavila najmenej, ale niektoré dialógy medzi čiernym taxikárom (Isaach De Bankolé) a nevidomou ženou (Béatrice Dalle) sú výborné.     4. Rím: 5*     Táto najšialenejšia poviedka si pre zmenu uťahuje z talianskeho stereotypu, ktorým je neovládateľná sexuálna túžba v spojení s prehnanou pobožnosťou (človek by si pomyslel, že takéto dve veci ani nie je možné spojiť). Uletená kreácia skvelého Roberta Benigniho ako taxikára je nenapodobniteľná, moja bránica dostala poriadne zabrať ("Neviem, či ste sa niekedy milovali so svojou švagrinou, Otče, ale mali by to skúsiť, pretože je to úplné nebo.").     5. Helsinki: 4,5*     Posledná poviedka je vítaným spestrením, keďže sa v nej citeľne ochladí (výborná atmosféra zasneženého nočného mesta) a aj nálada výrazne posmutnie. Zameriava sa na líčenie životných príbehov bežných ľudí plných smutných udalosti, ako sú vážne rodinné problémy, či strata zamestnania. Ťahá to najmä výborný Matti Pellonpää (taxikár), ale štýlová je aj tá banda, ktorá sa zišla v jeho taxíku.     "Ešte je len na schodoch a viem, že je to on. Cítim jeho vôňu na sto metrov." "Musí poriadne smrdieť." ()

mota

Noční povídky o životě taxikářů a jejich pasažérech mi přišli zábavné v tomto pořadí – Řím, Helsinky, NY. Nebýt Paříže a LA přidal bych hvězdičku. ()

Cement73

Absolútna špička medzi filmami ktoré mám rád. Jarmuchovi sa podarilo vytvoriť takú atmosféru, že som nevedel, či sa mám smiať, alebo plakať. Päť príbehov tak rozdielnych, ako len život môže byť... smiešno-smutno-láskavé. ()

Ukko

Dle mého názoru nejslabší Jarmushův film. Ale to neznamená, že film je špatný. Je jen ukázkou Jarmuschova "normálního" stylu. Takže pokud máte rádi jeho civilismus, je Noc na Zemi jasná volba. ()

Jorge-Z

Vyborný snímek o taxi a taxikářích. Všech 5 příběhů je na úrovni a nenudí. Z celého filmu nejvíce vyčnívá Roberto Benigni, který svoji one man show dokáže strhnout a rozesmát snad každého. Nevím zda tak dobrý herec nebo je prostě jen Ital. Jeho kadence slov nemá obdoby. Líbilo se mi, že Jarmush neupřednostňuje jen Ameriku, ale dal šanci dalším třema evropským městům. ()

Mikino00

Dvouhodinová nuda napříč celý světem, nevím co je dobrého na taxikářce co mluví jako dlaždič nebo na přehrávajícím Benignim. Povídka z Paříže je asi nejlepší. ()

aLPaC

5 rozdílných příběhů, 5 rozdílných taxikářů/řek, hafo neortodoxních zákazníků. Bohužel ty evropské příběhy dostaly od těch amerických totálně na frak, zvláště ňůjorská povídka je naprosto dokonalá. Na opačném pólu je pak Roberto Benigni a jeho nesnesitelný monolog, který trvá snad nekonečně dlouho, naštěstí to zachraňuje závěr. LA 4,5b; NY 5b; Paříš 3,5b; Řím 2,5b; Helsinky 3b. ()

Oralfabet

No... Líbilo se mi, jak různorodé postavy se v taxících setkávaly a jejich rozhovory se poslouchaly celkem pěkně, i když že by šlo o nějaké dialogové zlato, se zase říct úplně nedá... Měl jsem však trochu problém s vyústěním jednotlivých povídek. Ta mi přišla buď předvídatelná nebo prostě trochu bez pointy. Jediné zakončení, které se mi fakt líbilo, bylo to Pařížské, jenže tam mě zas nijak zvlášť nebavilo to, co tomu předcházelo. Celkově mám asi z filmu spíš pozitivní dojem, je to celkem hodně vtipné (Řím a New York) a má to svou atmosféru, když si ale rozeberu film povídku po povídce... Není to prostě až takovej zázrak. 6/10 ()