The Ballad of Richard Jewell

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Krimi / Drama / Historický

USA, 2019, 131 min (Alternativní: 125 min)

Když se nedožijete filmového zvěčnění vašich profesních aktivit, můžete dopadnout jako nepravděpodobný incel hrdina, proti kterému se spikl celý svět nebo jako neschopná novinářská kurva, která se ke zdrojům dostává přes postel a až příliš pozdě si uvědomuje, jaká byla kráva. Eastwoodovi hraje do karet, že je to jeden z opravdu posledních zástupců čisté republikánské myšlenky ve vysokém Hollywoodu, takže chca nechca působí Richard Jewell osvěžujícím způsobem bizarně. Používá totiž stejné metody budování sympatií jako libovolný liberální životopisný snímek, nicméně aplikuje je na postavu toho typu, co večer čeká do 22:01, aby mohla zavolat fízly, že dole v ulici před hospodou kouří dva lidi. Tím, jak nahlíží na protagonistu skrze závoj vlastních sympatií a ignoruje nejeden jeho problematický rys, vytváří z Jewella srandovní neškodnou cartoonovou postavičku, motající se v zákrutech klasického filmového pomníku a je zábavný sledovat jak to starýmu pánovi už nefunguje.(15.4.2020)

"Richard Jewell" bude filmom, ktorý pochválim. V prvom rade skvelý príbeh, o ktorom je super sa niečo dozvedieť. V druhom rade ten film pôsobí veľmi presvedčivo. No najlepším elementom je tu podľa mňa Sam Rockwell, ktorému som veril rolu Watsona Bryanta. Všetky scénky, ktoré majú Watson s Richardom sú skvelé. A to už od časti, kedy mu doplní zásobu Snickersov. Sam Rockwell to proste dal absolútne skvele. Herecké výkony celkovo v tomto filme sú excelentné. Paul Walter Hauser, Kathy Bates, Olivia Wilde aj Jon Hamm. Pričom pri Jonovi by som sa ešte trošku zdržal. Po celú dobu som mal vnútri presvedčenie, že si chce robiť svoju prácu. No asi 10 minút pred koncom filmu mi povie, že to vlastne v jeho očiach je celé úplne inak. A ukáže svoju skutočnú tvár. V momentke ako začne Richardovi tykať. Nebudem hovoriť čo sa v tom všetkom nachádzalo, nakoľko nechcem dávať spoilery, no pre mňa je to jedna z najlepších scénok. Pozrite sa na jeho mimiku a povedzte, čo sa v ňom odohráva. To nie je len hnev. Tam je niečo viac. Film okrem toho skvele ukazuje ako dokáže systém, kde môžu ľudia zničiť jednému človeku celý život. A je veľmi ťažké potom aby sa to všetko vrátilo. Nemôžete len tak za ním prísť a povedať mu - "Prepáč. Boli sme si istí" Takto sa nespráva. Je veľa skvelých scénok v tomto filme, no opäť, nebudem dávať spoilery. Myslím si, že ak chcete mať skvelú životopisnú krimi drámu, tak tento film oceníte. Má v sebe všetko, čo potrebuje. Srdce, silu, bolesť a súčasne po celú dobu nášmu hrdinovi fandíte. Či poznáte, či nepoznáte históriu, film má rozhodne čo ponúknuť. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: A-(28.1.2020)

Ani ne po hodině už ten film nemá čím překvapit a jede dokola totéž až do konce. Taky mi moc nesedla ta žánrová nevyhraněnost - tlačit to víc do sugestivního dramatu (jako třeba u Výměny) nebo do sociální satiry o neschopnosti federálních vyšetřovatelů a tlaku a sviňáctví médií, asi by mě to chytlo víc. V téhle usedle-sladkobolné podobě je to pro mě jen takový lepší hallmark, u nějž moc nevím, co jím chtěl Eastwood vlastně sdělit. Že mezi námi (cyniky, oportunisty a nebezpečnými psychopaty) existují i hodní hloupí lidé, jimž někdy bývá křivděno? Come on... 60 %(15.1.2020)

Vítěz v kategorii "nejpřesvědčivější prosťáček ve filmu". Eastwood s Rayem a Hauserem to zpunktovali fakt moc hezky a přehledně, takže se nakrmí bez rozdílu skoro všichni. V některých bodech se sice zbytečně černobílilo (novinářka Olivie Wilde je až absurdní karikatura senzacechtivé svině), nicméně výpověď o médiích, která zakousnou každého, kdo se nedokáže bránit, je (nejen) divácky vděčná. Fajn film.(6.4.2020)

„VĚŘÍM V ZÁKON A POŘÁDEK. JEN JSEM DĚLAL SVOJI PRÁCI…“ /// Co může být zajímavýho na chlápkovi, kterej našel v parku bombu a nahlásil to? Zachránil životy, ALE bude to stačit na celovečerní film? Na začátku jsem prostě nečekal, že toho je na tom příběhu tolik k vyprávění. Prostě Amerika. Země, kde se z každý kraviny okamžitě rodí národní hrdinové, nebo vyvrhelové společnosti. Jestli máte rádi Eastwoodovskou vypravěčskou poetiku, zajímá vás, jaký to je, když vám do života vlezou federálové, tak tohle musíte vidět! Ten příběh je totiž dobrej a on je výbornej vypravěč! Víc jsem se rozepsal TADY! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Článek od novinářky Marie Brenner s názvem „Americká noční můra: Balada o Richardu Jewellovi“ jsem nečetl. 2.) Furt nevím, co všechno se dá získat za kus prochcanýho masa. 3.) Thx za titule „tomik1976“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(20.2.2020)

• - Ve skutečném životě reportérka Kathy Scruggs (Olivia Wilde) bojovala s depresí a závislostí na lécích, zemřela na předávkování v roce 2001. (Puxina)

• - Jedná sa už o druhý film, ktorý vzišiel z článku napísaného žurnalistkou Marie Brenner. Tým prvým bol film Dymová clona (1999). (Real Tom Hardy)

• - Všetkým logám Olympijských hier chýba päť kruhov. Ich použitie Medzinárodný olympijský výbor zamietol z dôvodu ochrany autorských práv. (Real Tom Hardy)