Louskáček a čtyři říše

• USA The Nutcracker and the Four Realms (více)

Klára (Mackenzie Foy) chce jediné, a to je klíč – takový, který otevře skříňku, ve které se skrývá dar od její zesnulé matky. Zlatá nit, kterou napne její kmotříček Drosselmeyer (Morgan Freeman) o Štědrém večeru, ji k tomu klíči zavede – jenže ten v mžiku zmizí do záhadného a fantastického paralelního světa. Právě tam se Klára setká s vojákem a louskáčkem Filipem (Jayden Fowora-Knight), armádou myší a regenty, kteří spravují tři říše: Říši sněhových vloček, Říši květů a Říši sladkostí. Klára s Filipem musí vstoupit do Čtvrté říše, kde panuje krutá Perníkářka (Helen Mirren), získat Klářin klíč a pokud to bude možné vrátit nestabilnímu světu harmonii. (Falcon)

helloween93

Louskáček je pestrobarevná pohádka od Disney, která je občas svým vizuálem trochu kýčovitá a i když je tam několik známých tváří, mají celkem málo prostoru. Příběh jsem neznal, ale ten twist se dal předvídat, nicméně příběhově se mi film líbil. Pravdou však je, že vizuál z kouzelného světa nabízí les, palác a most a nic navíc. Film se v záplavě nastupujících vánočních hitů (Bohemiam Rhapsody, Grinch, Fantastic beasts) nedokázal prosadit a kasovně propadl. Režisér Lasse Hallstrom si tak po skvělém hitu Psí život hned u dalšího projektu připisuje komerční neúspěch. Pro Disney to bylo v roce 2018 po Wrinkle in Time druhé kasovní zaškobrtnutí, které však zůstane v jejich záplavě hitů z téhož roku (Avengers: Infinity war, Incredibles 2, Ant man & Wasp a Wreck it Ralph 2) zapomenuto. Mně se ale Louskáček líbil. 3* ()

FilmWave

Přidávám jednu hvězdu po druhém zhlédnutí. Za tu pestrobarevnost a děsivý lunapark s klauny. Jinak je to divná story. ()

emdvojka

Asi by som nemal dávať také vysoké hodnotenie, ale rozprávku som pozeral zo synom a jeho detské komentáre a pripomienky a občas otvorené ústa a zadívane oči ma trošku viac vtiahli do deja. Je to moderné prevedenie, kde Luskáčik je čiernej pleti, triky a výprava hollywoodska a nechýbajú pekné kostými a pekné masky. ()

Sala1

Luskáčik je veľkovýpravné rodinné fantasy dobrodružstvo, ktoré stavia na diváckom záujme vyvolanom predovšetkým súčasnou tvorbou Tima Burtona a na stiahnutí podobných projektov ako Narnia z obehu. Dominantou filmu je predovšetkým výprava a teda aj produkcia. Mnoho filmov sa pýši špičkovými CGI efektami, výbornými kostýmami a prepracovanými kulisami. Luskáčik je však jeden z mála filmov, kde všetky spomínané prvky fungujú jedna pre druhú, čo dodáva filmu výrazný vizuálny odkaz. Ako fantasy (a aj film pre deti) má vynikajúcu hudbu a predovšetkým dve baletné čísla, ktoré (v dobrom slova zmysle) narušia naráciu a pozdvihnú divácky zážitok. Kombinácia poviedky, baletu sa odrazila aj v produkcii, kedy sa výprava stáva prienikom alžbetínskeho Anglicka, cárskeho Ruska a mnohých iných vplyvov. Príbeh sám o sebe je však príliš jednoduchý, šablónovitý. Scenár sám o sebe neponúka nič zaujímavé a aj "veľký" zvrat pred záverom vyznieva očakávateľne. Réžia sa snaží o niekoľko nápadov, ktoré ale nie sú podporené záujmom o postavy. Tragédia hlavnej dievčenskej hrdinky je premieľaná neustále dokola a konfrontácia s minulosťou v cudzom svete ju nijako nezmení. Herecké výkony sú od bardských hviezd nenaplnené a mladá generácia sa akurát tak snaží narábať so zeleným plátnom. Vo výsledku pre mňa film vyvstal ako priemerná snímka, o ktorej pravdepodobne po jednom pozretí nebudete už viac počuť. ()

Trixinka

Jsem divadelní barbar, baletní předlohu k tomuto filmu neznám. Takže nebudu hodnotit zda se film držel této předlohy či ne. Mě osobně se tato "pohádka" (můžu-li to takto nazvat) nelíbila. Bylo to na mě příliš přeplácané, barevné a teatrální. Zpočátku jsem měla i problém některé herce pod tunou makeupu rozeznat. Za fajnovou roztomilou myšku, a za Keiru dám 2*. ()

RAFT

Tak tohle je asi první film co Disney posral .Nevydařený snímek,nevtipný ,nemastný,neslaný až kýčovytě barevný.Keira je asi to jediné dobré na filmu .Jinak hrůza .Film už znovu nechci vidět.45% ()

Brooks

Produkčne pekne spracovaná rozprávka, ovenčená opulentnou výpravou, nádhernými kostýmami a Čajkovského nesmrteľnou hudbou. Horibilné investície sú vidieť. Mackenzie Foy je sympatická, hrá prirodzene a pre mňa je najväčším pozitívom filmu, na ktorom inak niet čo pochváliť. Dejový posun bližšie k Alici v krajine zázrakov mi príde nešťastný, jeho scenáristické uchopenie je stereotypné a celá fantasy začne po chvíli pôsobiť otupne. Herci nevedia čo hrať a delia sa na znudených (Mirren) a prehrávajúcich (Keira). Pôrodné bolesti sú cítiť, natáčalo sa zjavne bez snahy, bez zápalu pre vec. Chýba pevné režijné vedenie. Holt Hallstrom je skôr komorný režisér, ktorý nemá s vysokorozpočtovým Hollywoodom žiadne skúsenosti a ani jeho náhradník Johnston nie je práve zárukou kvality. ()

ervina

No tak byl Louskáček černoch, no a co. Prostě dnešní doba je pomatená. Čekala jsem pohádku, dostala jsem pohádku. Za týden si na to ani nevzpomenu, ale koukalo se na to dobře. ()

Pitryx

Kdybych tušil, že je to pro děcka, a ještě pro holky, tak bych o to ani traverzou nezavadil. Ale už se stalo a musím přiznat, že zpočátku to ušlo. Do té doby, než jsem poznal, že budu koukat na Alenku v říši divů. Děj se táhne, a to do toho ještě nas… baletní představení. Uznávám, že výprava a kostýmy, i když hodně přeplácané, měly něco do sebe. Za to musím tu desítku dát, stejně jako za skvělou hudbu. Je skoro stejná jako v originále baletu. Nebo minimálně dva hudební motivy. Ovšem to je také vše, co bylo v téhle nudě dobrého. Ale i legrace jsem si užil, kdykoli se tam totiž exponovala švestková víla, tak mne napadl demižon plný slivovice. V každém případě je akční část filmu dobrá, ale na tu stopáž příliš krátká. ()

Mr.Ward

Taková katastrofa jako V pasti času to není, ale i tak... Kostýmy jak z české pohádky, plytký děj a... ta fistule Keiry byla fakt FAKT otřesná :-D ()

The_soloist

Hodně zvláštní adaptace. Morgana Freemana bych ještě snesl, ale senegalský legionář jako louskáček byl už moc. A celkově to zavraždila balerína připomínající Serenu Williams. V mnoha pohádkách je politická korektnost snesitelná, ale tady už přetekl kotel. Přitom efekty byly pěkné, zejména myší král. Dále mě nadchla barevnost, kulisy, ikonická hudba... ale ta překombinovanost. Modrý Will Smith jako džin z lampy v Aladinovi je ještě v normě, Heimdall v Avengers dejme tomu, ale tohle bylo opravdu příliš. Recenzi tedy zakončím tím, že Disney má svůj standart, přičemž tahle pohádka ho nedosahuje, ale alespoň je větší motivace k výše zmíněnému Aladinovi, Dumbovi a především Lvímu králi, kde jsem na jednu stranu rád, že tam hlavní úlohu nehrají lidé. ()

janespeare

Pro děti je toto krásná pohádka, i když s trochou temnějšího rázu. Pro pubertáky nekoukatelné a pro dospělého jenom lehce průměrné. Nicméně pro člověka, co velmi dobře zná skutečného louskáčka, tak jak ho balet představuje, pro Ty může být tento film zklamáním. Nejen, že dějová linie je sice ze začátku podobná klasickému louskáčkovi, ale ve výsledku se dost zásadně liší. Nicméně, i přes to, že mi tento film krapet zošklivil mou oblíbenou "postavu" ze skutečného louskáčka, nemůžu říct, že by nezaujal nebo naopak naštval. Takže ve výsledku je to pěkná jednorázovka, na kterou se ale v blízké době zapomene. ()

blondboss

Disney prišiel s celkom vkusným nápadom sfilmovať známe baletné rozprávkové dielo o Luskáčikovi v trošku inom šate. Ten šat bol vizuálne úžasný a naozaj divák poteší svoje oko. Dejovo to bolo ale plytké, nezaujímavé a ani samotné postavy neboli ničím zaujímavé. Nemyslím herecky, ale skôr svojou podstatou. Takže za mňa ozaj len taká priemerná rozprávka, ktorá síce vizuálne poteší, ale to je tak všetko. 50 % ()

Joe16210

Film je milý průměr. Všechno je krásně barevné a hravé, plus do toho ty Vánoce, ale Keira mě tedy extrémně štvala, což není její problém, ale je to v té postavě, kterou hraje. Jako celek ale vcelku fajn, rád se podívám čas od času opakovaně. ()

heczot

6/10. Docela zvláštní film. Holka se dostane do světa, kde jsou čtyři říše, jde za klíčem, myš ji sebere, pak potká Louskáčka a ten ji ochrání a zavede do království, kde vládla její matka, ale nevím jak, ani proč, hodil by se někdy natočit nějaký předfilm, jak k tomu všemu došlo, byl bych zato rád. Víla ji ukáže divadelním představením říše, které stvořila a pak se vydá hledat klíč a najde ji u (zlé) perníkářky a uteče zpět do království, kde ho využije na stroj, který oživuje cínové panáčky a chce vytvořit armádu proti perníkářce. Zjistí, že ji podvedla a zavře ji do věže, pak uteče i s Louskáčkem a snaží se všechno zachránit. Tak jsem si říkal, kdyby tam vůbec nešla, ani nic by se nestalo. Taky říkali, že tam čas utíká rychleji, než na zemi, ale jak se vrátila, tak zase byla tam, odkud přišla a i ve stejném čase. Jako rodinný film je to dobré, ale ne skvělé. ()

LencaN

Já se tak těšila a nakonec se po chvíli vstřebávání toho, co jsme právě viděli, dostavilo lehké zklamání. Muselo to dát spousty práce, vizuálně to je úžasné, ale jen v jistém smyslu. Je to děsně přeplácané. Ve scénáře zely ohromné díry, které se nepodařily zaplácnout ani pompézními kostýmy, kterých bylo opravdu přehršel. Mrzelo mě, že diváka nalákali na Morgana Freemana a Helen Mirren, přitom zrovna tihle dva dostali v příběhu minimum prostoru. Divím se, že na takové malé role vůbec kývli. A poví mi někdo, do jaké doby je příběh zasazen? Podle mě je to konec 19. století, tak kde se tam kruci vzalo tolik černochů. Nejsem rasista, ale tahle snaha cpát černochy kam se dá, aby to vypadalo rasově vyrovnanější je podle mě blbost. Pardon, nemyslím to nijak zle, ale do některých filmů se to prostě nehodí. Voják Louskáček byl černoch, ta balerína byla černoška, plus všemi milovaný Morgan Freeman. Působilo to jak pěst na oko. A dost mě zklamalo finále, které dopadlo jako jedna velká bublina, která jen pšoukla a kde nic, tu nic. Celému příběhu chyběla duše a logika. K tomu hlody o tom, jak rodič upřednostňuje jedno dítě, to si někdo opravdu neviděl do pusy. ()

Vánocům kraluje Aquaman

Vánocům kraluje Aquaman