Louskáček a čtyři říše

• USA The Nutcracker and the Four Realms (více)

Klára (Mackenzie Foy) chce jediné, a to je klíč – takový, který otevře skříňku, ve které se skrývá dar od její zesnulé matky. Zlatá nit, kterou napne její kmotříček Drosselmeyer (Morgan Freeman) o Štědrém večeru, ji k tomu klíči zavede – jenže ten v mžiku zmizí do záhadného a fantastického paralelního světa. Právě tam se Klára setká s vojákem a louskáčkem Filipem (Jayden Fowora-Knight), armádou myší a regenty, kteří spravují tři říše: Říši sněhových vloček, Říši květů a Říši sladkostí. Klára s Filipem musí vstoupit do Čtvrté říše, kde panuje krutá Perníkářka (Helen Mirren), získat Klářin klíč a pokud to bude možné vrátit nestabilnímu světu harmonii. (Falcon)

Oktavianus

Pravda je, že ztvárnění královského paláce a jeho obyvatel je fakt hodně sladký. Napomáhá tomu i vzhled hradu, který dost výrazně kopíruje nadýchanou podobu moskevského chrámu Vasila Blaženého v Kremlu. Že by šlo o alegorii říše, trpící pod domnělým nebezpečím, a tak sama začne nesmyslně zbrojit...? No nic. Lze se taky pozastavit nad překladem, dialogy jsou mnohdy kostrbaté, některé výrazy zbytečně knižní a obraty zastaralé, v dalším dialogu se rozhovor odehrává normálně a s moderními výrazovými prostředky... Ale mnohem důležitější je, že celé dílo je okouzlující tím správným disneyovským způsobem. Z plátna dýchá duch doby starých pohádek, první setkání s démonickým myším králem rozhodně stojí za to, a vůbec mě celý přeslazený kouzelný kraj jako z klasické disneyovky fakt bavil. Velkým plusem je fakt, že Mackenzie Foy je stejně stará skoro jako její postava, a Keira Knightley je ve všech svých polohách Cukrové víly rozkošná (ostatní herci předvádějí jen takovou rutinu, mám pocit, že třeba Helen Mirren to moc nebavilo). A úplně nejlepší je, že film naladí na blížící se Vánoce. I díky melodiím z Čajkovského - škoda, že neměly větší prostor. PS: Na nářky chytrolínů, že louskáček Filip nebo kmotříček ve viktoriánském Londýně jsou ztvárněni černými herci, lze říct jen to, že v pohádkovém syžetu, kdy nikomu nevadí, že se hrdinka setká s myším králem a pobývá ve světě hraček, vyhlížejí tyto stížnosti minimálně nepatřičně. ()

Flego

Hraná rozprávka plná farieb a bohatých kostýmov je síce pastva pre oči a deti si to určite užijú, očakával som poctivejší príbeh a nielen pozlátko. ()

BMW12

Louskáček sice v kinech i u recenzentů propadl, ale mě se tato „pohádka“ líbila. Byl to napínavý, hezký, milý, dobrodružný příběh s perfektní vizuální stránkou. Herci také zahráli výborně, líbila se mi hlavně Helen Mirren v roli Perníkářky. ()

sidzej

Hrôza typu Wrinkle in Time sa našťastie nekoná ale pod režisérskym dohľadom Joea Johnstona (Jurský park 3) a Lasse Hallstroma (Pravidlá Muštárne) som prúser ani nečakal. Predne musím vypichnúť nádhernú vizuálnu stránku, už prvé sekundy dokážu aj vďaka pôsobivému 3Dčku priniesť tú pravú vianočnú atmosféru a v kombinácií s nádhernou hudbou je to pohladenie po duši. Príbeh je síce jednoduchý a priamočiari a scenár patrí k najväčším mínusom filmu no tento deficit zase zachraňuje celkom fajný casting a vôbec celá rozprávka mi pripomenula vianočnú atmosféru prvej Narnie čo beriem ako kompliment. Pravda niektoré kostýmy zaváňali gýčovitosťou a v druhej polovici už filmu dochádzal dych, napriek tomu mám z neho pozitívne dojmy a to aj vďaka vydarenému slovenskému dabingu. V telke by to bolo za 3 ale na veľkom plátne s 3D verziou to bolo naozaj čarovné za čo dávam 1* navyše. ()

ConanVJ

Za mě ne moc povedená pohádka, která má hodně nudných pasáží. Obsazení ujde, ale něco tomu prostě chybí a nezachraňují to ani pěkné efekty. 45% :( ()

Vxxx

Kýčovitá ukecaná blbost, ve které je jeden herecký výkon horší než druhý. Nevtipny snímek, plný špatných vizuálních efektů. Velice zbytečný film. Děti si to asi užijí. Alespoň že tam byla tak roztomilá myška... 2* ()

blackrain

Kostými a výprava jsou nádherné a nápadité. Tím jsem byla uchvácená. Akorát jsem si musela zvykat na Louskáčka jiné barvy pleti. To bylo bohužel až do očí bijící. Nejsem si jistá, jestli zrovna tohle byl dobrý nápad nebo to určil nějaký diktát. Při sledování jsem si vzpomněla na Nekonečný příběh. ()

hygienik

Na Luskáčikovi ma zaujala hlavne výprava, ktorá sa mi nezdala prehnaná a herecký výkon Keiry, ktorá tam ako jediná skutočne hrala. Foy mi pripadala taká unilá, už len obliecť do mníšskeho habitu a Mirren s Freemanom tam ako postavy skoro ani nemuseli byť, tak málo času dostali. Scenár bol úbohý až nasierací, Hnevám sa, že sa Hallstrom podpísal pod tak málo muziky za tak veľa peňazí. Komukoľvek kto sa na tom podieľal to akurát v očiach divákov ublíži. ()

M.i.k.e

Disney tentokrát sáhl vedle a jakkoliv je na Louskáčkovi vidět že nebyl nejlevnější,vizuál a obsazení je to jediné co tu za něco stojí.Obsazení k tomu ještě tak na půl,protože Freeman a Helen Mirren jsou na plátně sotva několik minut,Kiera Knightley brutálně přehráva a jediná která opravdu něco hraje (Mackanzie Foy) má zase divně nesympatickou postavu.Dějová kostra je klasická pohádka viděná už milionkrát,ale je místy natolik zmatená a zbytečně překombinovaná,že na konci moc nezáleží na tom jak všechno dopadne.Záhadou je pak i to,proč se tohle celé jmenuje Louskáček,protože ten tu sice je,ale slouží pouze jako jedna z vedlejších postav (navíc je to samozřejmě černoch,což je v těhle pohádkách ze "staré" Anglie prostě pořád zvláštní)...40% ()

vydumnica

Pacilo sa mi to a som prekvapena nizkym ohodnotenim filmu. Ved Luskacik je pastva pre oci a dusu mozno aj dospeleho divaka :-). Pekna filmova rola pre mladucku Mackenzie Foy. Moja oblubena Keira mi tu pripadala prilis afektovana, ale jej stvarnenie Sugar Plum si to asi vyzadovalo. Naozaj nadherna vyprava. Cakala by som, ze film dostane nominacie za Best Costume Design, osobne si myslim, ze ma krajsie kostymy ako The Favourite alebo Mary Poppins Returns a takisto za Best Production Design. Luskacika som mala v plane pozriet si v kine este pred Vianocami, ale zial nedavali to v anglictine a o dabing som nemala zaujem. 70% minimalne by som dala:-). ()

Streeper

Pro mě obrovské zklamání, jakmile jsem viděla trailer, věděla jsem, že na to musím do kina a jsem si jistá, že nejsem sama, ale bylo to strašný. Po vizuální stránce je to dobré, ale místy až moc přeplácané, jediné, co je na tom nejlepší je hudba, ta se naštěstí nedala nijak zkazit, jelikož použili původní z baletu Louskáčka. Herci jsou přemalovaní a oblečení v přezdobených kostýmech. K příběhu se moc říci nedá, ale myslím si, že by se to dalo zpracovat jinak a lépe a pokud možno i tak, aby divákovi nedošla zápletka už na začátku filmu. Mackenzie Foy hrála překvapivě skvěle a dle mého názoru svým herectvím předčila i růžovou kouli Keiru nebo oscarovou Helen Mirren, který ale nedostala tolik prostoru, jak jsem doufala. Za mě zatím nejhorší zpracovaná "live disneyovka". ()

Nach

Musím přiznat, že jsem od Disneyho tak prázdný a nudný film nečekal. Pokud to pozitivní, co o filmu mohu říci je, že měl krásné kostýmy, je tu něco špatně. Netvrdím, že jsem fanoušek Louskáčka, vlastně ta pohádka nikdy nepatřila k mým oblíbeným, ale tato duchaprázdná slátanina, kde jsou čtyři říše spíše jen pro okrasu než regulérními světy, mě nudila nejen svou kýčovitostí, ale hlavně myšlenkovou prázdností, kdy vše stojí na tolikrát omývaných klišé, až se mi protáčely panenky. A finální zvolání "já jsem to všechno co potřebuji!" byl WTF moment srovnatelný s Jupiter vychází a scénou, kdy si hlavní postava uvědomí, že vlastně ráda štětkou protahuje záchody. Naprostý pohádkový podprůměr a skoro i příběhové dno, které pohádka může mít. A též důkaz, když většinu rozpočtu vyplácáte na kostýmy a rekvizity a pro scénáristy zbudou jen nitě. Nedopadlo to dobře. 50% ()

chelseaman22 odpad!

Reklama na absurdno a zcela jasná snaha vykrást Alice in Wonderland. odpad! Celosvětový příjem k 31. 1. 2019: $173,746,986, což je 1,45 násobek rozpočtu ()

Triple H

Tolik práce a přitom taková blbost. Disneyho live action remaky sú momentálne v kurze a idú mu pomerne od ruky, ale všetkým im je vlastná určitá sterilnosť, hra na istotu a príklon k animovaným predchodcom. Luskáčik mal výhodu, keďže celovečerného predchodcu nemá - ideálna možnosť byť viac kreatívny. Z nejakého dôvodu ale padlo rozhodnutie, že film bude kópiou Burtonovej Alice v krajine zázrakov, čo mi príde ako kuriózna voľba keďže sa jednalo o pomerne fádnu záležitosť (ak vtedajšie obrovské zárobky u Disneyho pripisujú filmu a jeho štýlu, sú na omyle). Dej je teda sústredený na Kláru, cukrovú vílu (či čo bola) a ústredný Luskáčik hrá ani nie druhé, ale rovno tretie či štvrté husle. Všetky postavy sú skratkovito nadhodené a nefungujú. Netrafil sa z nejakého dôvodu správne ani tón filmu, ako keby nevedel čo chce poriadne byť. Podľa hereckých výkonov je snaha o pestrofarebnú, rozjarenú, maximálne sladučkú rozprávočku, ale technické prevedenie tomu nezodpovedá. Výprava, kostýmy, efekty a pod. sú pekné, miestami nápadité, je za nimi evidentne veľa práce a celkom zaujímavo kombinujú akúsi divadelnú (papundeklovú) scénografiu s modernými efektmi (a kamera občas vykúzli síce gýčový ale naozaj pekný záber). Problém je, že vďaka spomenutej divadelnosti v superostrom HD pôsobí film umelo (resp. ako drahá televízna inscenácia) a prepálené, karikatúrne herecké výkony do takéhoto vizuálneho guláša úplne nepasujú. Buď to chcelo v prehrávaní ubrať (obzvlášť Keira Knightley strašne tlačí na pílu), alebo vizuál ešte viac vytuniť (nech to teda naozaj je precukrovaná filmová disenyovka se vším všudy). Takto sa magická atmosféra nie a nie dostaviť a jej nedostatok sa zúfalo snaží kompenzovať Howard lozplávkovo cingajúci v každom zábere (hudba bude dobrá na samostatné počúvanie). Vidno aj že produkcia mala svoje problémy a že film bol dosť pretáčaný, lebo dejovo napriek neobjavnosti zostalo len úplné torzo, ktoré ledva-ledva zvládne odkomunikovať nevyhnutné a o nič navyše sa nepokúsi. Proste spackaná vec, na ktorej zamrzí že pre ňu nebola istejšia a rozumnejšia režijná či producentská vízia, lebo minimálne kostýmeri, trikári, kameraman a hudobníci odviedli v rámci možností výbornú prácu. ()

David.Darco

Dlho som nevidel tak nezáživný film. Vizuál na vysokej úrovni a peknučká ústredná herečka ešte výhru nezaisťujú. A čierny luskáčik ? ... tento trend čiernych elfov a čierneho kalkulu sa mi vážne nepáči. Nie je to prejav úcty ani rešpektu, je to KALKUL. Čo to bude nabudúce ? čierny eskimák ? čierny viking ? čierny samuraj ? ()

Dado

Úvod filmu zasadený do zasneženého viktoriánskeho Londýna je jedným slovom očarujúci, no potom, čo sa s ním rozlúčime, nastáva veľmi nepríjemné rozčarovanie. Vstupom hrdinky do gýčovo spracovaného paralelného sveta totiž započne otupné dobrodružstvo s predvídateľnou zápletkou a otravnými postavami, ktorým už podľa očakávania vyvolaného trailerom kraľuje Sladkastá víla, zakončené absolútne nezvládnutou akciou v závere. V období Vianoc by ma atmosféra filmu spolu s hudbou, ktorá vychádza zo svetoznámeho Čajkovského baletu, možno dokázali pri hodnotení obmäkčiť. Koncom februára, kedy sa mi film podarilo zhliadnuť, však podobné zahmlenie zmyslov nehrozí. (45%) ()

filmmovier

Louskáček rozhodně není špatný film. Dobře vypadá, má skvělé herecké obsazení a koneckonců ani ten příběh nemá špatný. Jen to zpracování je skrznaskrz průměrné a obzvlášť v porovnání se všemi ostatními hranými disneyovkami posledních let, z těch je totiž Louskáček suverénně nejhorší. Místy je to přeplácané, sem tam až nesnesitelně barevné a Keira Knightley mi ve své roli přišla naprosto příšerná, a nejsem si jistý, jestli je to úplně její vina, spíš bych řekl, že ne. Louskáček neurazí, ale rozhodně ani náhodou nenadchne. Je to jen velmi dobře natočený průměr pro celou rodinu. 60%. ()

Vánocům kraluje Aquaman

Vánocům kraluje Aquaman