Louskáček a čtyři říše

• USA The Nutcracker and the Four Realms (více)

Klára (Mackenzie Foy) chce jediné, a to je klíč – takový, který otevře skříňku, ve které se skrývá dar od její zesnulé matky. Zlatá nit, kterou napne její kmotříček Drosselmeyer (Morgan Freeman) o Štědrém večeru, ji k tomu klíči zavede – jenže ten v mžiku zmizí do záhadného a fantastického paralelního světa. Právě tam se Klára setká s vojákem a louskáčkem Filipem (Jayden Fowora-Knight), armádou myší a regenty, kteří spravují tři říše: Říši sněhových vloček, Říši květů a Říši sladkostí. Klára s Filipem musí vstoupit do Čtvrté říše, kde panuje krutá Perníkářka (Helen Mirren), získat Klářin klíč a pokud to bude možné vrátit nestabilnímu světu harmonii. (Falcon)

drake31

The Nutcracker and the Four Realms prináša vizuálne podmanivý zážitok, ktorý je očakávaný od Disney, no film zlyhal vo všetkých ostatných oblastiach. To, že režisérske duo zlyhalo, tomu sa moc nečudujem mať v rukách taký scenár. Ak si ako divák uvedomíte každý "twist" a posolstvo pol hodinu či hodinu predtým ako bude odhalené, tak vedzte že máte pravdu. Očakávania som nemal žiadne, keďže marketingová kampaň bola na zaplakanie, no aj tak som odchádzal z kina sklamaný ... a trochu prispatý. Som si vedomý, že nepatrím ani zďaleka do demografie pre tento film, ale v kine nebola ani jedna osoba, ktorá odchádzala nadšene či uspokojene bez rozdielu na vek. The Nutcracker je cookie-cutter film, ktorý nenadchne, neurazí a pravdepodobne unudí mnohých. Potešili len skvelá Mackenzie Foy či roztomilo strelená Keira Knightley, ktorá si úlohu až prílišne užívala. Vianoce sa blížia, tak si ušetrite peniaze na darčeky. 1.5* P.S. Ak by mi niekto chcel vysvetliť ako tie štyri kráľovstvá fungovali, prosím. Lebo nech rozmýšľam ako rozmýšľam tak mi nič nedáva zmysel, obzvlášť keď film podkopáva vlastnú mytológiu a je preplnený scenáristickymi dierami - ako som už spomenul, scenár je absolútne príšerný, ()

finy_cz

Louskáček afroameričan. Měl mít červené tváře a nos, ale nějak to nebylo ani vidět. Herec sympaťák, ale sem se nehodil. Začínám mít těch nutných obsazování všech kultur do příběhů, které vznikly v dobách, kdy v multikulti společnost nikdo ani nevěřil, dost. Příště už si ohlídám obsazení a začnu bojkotovat všechno, co se historicky nehodí. Nedávno jsem viděl Prvního člověka, proč neudělali z Neila afroameričana? Nebo třeba proč lví smečku ve Lvím králi nevede puma? Případně by ještě mohli zvážit dát do Psího poslání místo psa Bailyho třeba želvu se jménem Liung Xu Hi, aby to nediskriminovalo plazy z východu. Dal jsem dvě hvězdy, ale vlastně ani nevím proč, možná ještě změním názor a snížím hodnocení, uvidíme. ()

Sany33

Trocha moderného šatu do klasickej ruskej rozprávky o Luskáčikovi a Myšom kráľovi. Vďaka tomuto spracovaniu táto zastaralá rozprávka nabrala nový rozmer. Nedrží sa moc predlohy a aj pre to je dej nápaditý a má aj príbehové zvraty ktoré dokážu prekvapiť. Mackenzie Foy, ktorú poznáme zo ságy Twilight tú hrá hlavnú úlohu, mladú zasnívanú dievčinu menom Klára, ktorá sa dostane do čarovného sveta štyroch kráľovstiev a zistí, že tu jej mama zanechala nemalú stopu. V slovenskom dabingu sa mi film páčil viac ako v pôvodnom. 89% ()

jefff

Snaha byla, ale je to slabé, předvídatelné a bez hloubky. Napsat silný příběh z fantasy světa je evidentně velký problém. ()

psychoJoa

Pohádkový film na motivy slavného baletu, který se nebál balet zasadit přímo do příběhu. Tímhle spojením si mě Louskáček získal! Kostýmy mi hodně připomínaly styl Tima Burtona: neotřelé, šílené, ale vlastně velmi povedené. Keira Knightley je okouzlující a svou roli si užívá a Louskáček je prostě správný fešák! Pohádce tak nemám co vytknout, kromě hlavní postavy Kláry. Ze začátku milá, chytrá dívka, která má však (aspoň pro mě) nepochopitelné záchvaty vzteku a zmítá se mezi bezmocí a přehnaným sebevědomím. Na začátku filmu jsem ocenila vykreslení hezkého vztahu se sestrou, avšak na konci se mi nelíbilo, jak veškerá pozornost patřila jen Kláře a její sourozenci po zbytek filmu nebyli důležití. Za vyzdvihování jednoho dítěte před ostatními jak matkou tak otcem dávám filmu jen 4 hvězdičky, protože to aspoň mě kazilo jinak příjemný dojem. ()

sedm.1

Louskáček a čtyři říše je případ filmu, kde forma dostala zcela očividně přednost před obsahem, což ovšem ještě nemusí být vždy problém, pokud tedy ale ona forma dokáže být natolik zajímavá, výrazná, nápaditá, či prostě jakkoliv působivá, aby dokázala nahradit onu příběhovou nekvalitu. To zde tvůrcům ale nevyšlo, a i když tedy celý ten vizuál, výprava a styl Čtyř říší není úplně marný a svým způsobem vlastně působí v rámci dětské podívané docela i poutavě, tak zároveň na druhou stranu ale opravdu nedokáže pohltit natolik, aby mohl být divák slepý k obsahu, respektive zápletce, která je bohužel vážně slabá. Vytýkat každopádně pohádce tuctovost by bylo tedy asi směšné, ale přeci jen alespoň trocha jisté nápaditosti by jistě neuškodilo, jenže Louskáček nedisponuje ani příliš velkým spádem, naopak trpí velkým množství opravdu hluchých, nudných míst, jistě nepotěší ani absence vtipné složky, veškeré postavy pak navíc působí fakt až příliš naivně, a opět musím zopakovat výraz neskutečně tuctově, a to samé by se dalo vlastně tvrdit i o atmosféře, která tedy sice možná v rámci možností působivá je, ale zároveň je i tak moc všední a obyčejná, že v podstatě nemá opravdu šanci i přes svou funkčnost zaujmout. Herecky jinak Louskáček nabízí slušnou řádku více než známých hereckých jmen, a ve výsledku by se dalo tvrdit, že právě veškeré ony výkony a sympatičnost jednotlivých herců zajistili filmu největší část kvality a zábavnosti, i přesto se ale nakonec jedná spíš o slabší průměr, který možná děti osloví, u dospělého publika ale nemá moc šanci na zaujetí. ()

Wally

Byl jsem překvapen, jak hezké to bylo...příběh jsem neznal a přišel mi fajn. Taková trošku jiná Alenka v říši divů nebo Čaroděj ze země Oz, ale výprava a hudba možná i lepší. Za mne super M. Foy a pak angličtina M. MacFadyena. Co mi vadí je fakt, že ať jsem googloval, jak sem googloval, tak Louskáčka jako Afroameričana jsem nevygoogloval, takže za mne zklamání, že se autoři zase nechali zpracovat tím pitomým rasovým předsudkem... Ale upřímně J. Fowora Knight to nezahrál zle. ()

iXtr3m3

Slabšie tri hviezdy. Po technickej stránke samozrejme takmer dokonalé, ale to uchopenie látky veľmi zvláštne. Nasilu tam zasa kvôli rovnoprávnosti napchať afroameričanov ála Netflix, tomu podľa mňa len a len ublížilo. Príbehovo nič extra, taký slabší mix Narnie a Alici v krajine zázrakov. Dcérke sa to páčilo, ale ja musím byť kritickejší. Dlho mi to ležalo na HDD a síce zhliadnutie neľutujem, ale s kľudným svedomím to nemôžem ani odporučiť na zhliadnutie. Len čistým priaznivcom Disneyho a jeho hraných podôb známych rozprávok. ()

Gogo333

Jestli si dobře vybavuji, tak příběh Louskáčku je úplně jiný. Celé mi to přišlo jako mix Narnie a Alenky, ale bohužel necháno jen to nudné. Potěšilo aspoň těch pár slušných britských herců (Macfadyen, Whitehall, Hartová). Celkově stejná blbina jako A Wrinkle in Time. ()

filipvrbik

Jako to, že to je kýčovité, přebarvené, přeslazené- to mi ani tak nevadilo- to totiž koneckonců je třeba i Mocný vládce Oz, Popelka, Alenka v říši divů, nebo i Kráska a zvíře. To, co mi ovšem vadilo, byla nuda a naprosto prostoduchý příběh. Ale tak jednou se na to podívat, to jako jde - a ty CGI myši byly dokonce super...40% ()

Asmodin

Protože originální příběh neznám, tak zatím nemohu porovnávat např. s baletem nebo německou pohádkou. Až si doplním vzdělání, tak upravím i komentář. Film je vytvořený v moderním duchu a za kvalitní počítačovou grafikou nijak nezaostává. Rozhodně neurazí žádného návštěvníka kina, ale ani nenadchne filmového fanouška. Soundtrack skoro jako by nebyl a kostýmy regentů říší byly, tak přeplácané, že se v nich ztratily, kromě švestkové víly. Velmi zajímavé bylo i herecké obsazení, které bylo vyvážené: celebrity vedle méně známých nebo skoro neznámých herců. ()

suzanne1997

Nějak nedokážu přijít na to, proč, ale podle mě to prostě nefungovalo. Možná je to proto, že jsem nikdy baletu příliš nerozuměla, ani jsem jej nijak nevyhledávala. Tady se ta troška ovšem dala snést. Podle mě byl spíš problém ve zpracování než v ději, Clara měla objevit záhadnou říši a prožít neobyčejné dobrodružství. Tady to však bylo trošku jinak, na základech povídky by se dal vystavět příběh plný nečekaných zvratů a ještě nečekanějších řešení, dalo by se vyhrát s dialogy a samozřejmě s propracovaností postav. Když to shrnu, tak jsem čekala něco víc, více napětí, odvahy a propracovanější děj, tohle mi přišlo jako pro děti z mateřské školky. Odvážná Clara se vydává do neznámého světa, aby bojovala proti zlé Matce Perníkářce po boku Švestkové víly, jenže přitom je ta zlá právě ona. Tenhle film mě opravdu zklamal, je to jedno z nejodbytějších zpracování, jaké jsem kdy viděla. V tom divadle jsem pomalu usínala a ve finále bylo nesčetněkrát lepší než tohle. V žádném případě nedoporučuji přílišná očekávání, možná Vás poté film, na rozdíl ode mne, příjemně překvapí. ()

Bozvav

Tento Louskáček je vizuálně přeplácaný, multikulkurní, barevný a místy i dosti kýčovitý. Nebudu komentovat hudbu, ta je krásná, ale příběh je dosti neucelený. Navíc mu chybí pohádková atmosféra, takové to kouzlo. Hlavní hrdinka je půvabné děvče, ale ostatní jsou díky maskám bizardní. Louskáček sice fešák, ale osobní kouzlo pod bodem mrazu. Motivy Švestkové okřídlené povidelnice nejasné, ostatní mírně infantilní. Baletu málo. Co mne se týče, čekala jsem něco jiného, dívat se na to dalo a dětem se to i vcelku líbilo, byť v dle nich se to nedá s baletem vůbec srovnávat. Za mne jedna a půl hvězdy za film a jedna za myšky. ()

lemonova

Súhlasím s názorom, že najslabším ohnivkom je v Luskáčikovi scenár.. žiaľ, na ňom stojí a padá všetko. Samotný príbeh mohol byť úplná pecka, keby si s ním dali trochu námahy a investovali viac do nápadov, nie do výpravy. (Hoci niekoľko naozaj dobrých režijných počinov tam bolo a párkrát sme sa v kine dokonca zasmiali :) Čo sa týka všade zmieňovanej politickej korektnosti, v tomto prípade sa dalo nad ňu povzniesť. Škoda, že celkový výsledok je taký nemastný neslaný, že Luskáčik isto nebude patriť do zložky: srdcovky.. ()

anatheman

Můžete mi prosím říct, proč jsem tenhle film zhlédnul? A jo... Keira. Ale jo, ta stylizace nebyla špatná. Ale ... uhm... dvě hvězdy a delete. ()

BOURQUE

(„Moderná“) Filmová adaptácia známej poviedky. Jednotlivé kúsky sú na slušnej úrovni, ale ako celok je to vo svojom žánru ľahký „podpriemer“. Z hereckej stránky som čakal väčší „oh/wau“ efekt. K. Knightley pre mňa v trošku netradičnej role, ktorá jej miestami sedí, miestami nie. Stabilným bodom je tu H. Mirren, ktorá dostala málo priestoru – ale zase to dokázala využiť. Celkovo taký film na „jedno videnie“, ktorý by vás nemal uraziť – no však vo vašej pamäti takisto nezostane dlho. Osobné hodnotenie: 69% (***) ()

Olík

Dle zdejšího (ne zrovna nadšeného) hodnocení, si připadám téměř jako naivní důchodce přistižený s plným kufrem šmejdských hrnců. Za mne palec nahoru. Minimálně visuelní stránka….nebál bych se přirovnání k orgasmu. Na výpravě je zřetelně vidět, že penězi nebylo šetřeno, ale zároveň se nikdo vyloženě neutrhl z řetězu. Příběh sám o sobě je sice tak trochu obyčejný, dost možná těžko stravitelný například pro čtyřletého(tou), ale určitě ne špatný. Po herecké stránce také žádná výtka….opravdu nevím, kde je problém. Vánoční atmosféra navozena, cukroví napečeno, oko potěšeno, dětské pokolení zabaveno….takže cože. ()

Vánocům kraluje Aquaman

Vánocům kraluje Aquaman