Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

Crocuta odpad!

Thurnův hrob v Revalu (Tallinu) se nezachoval, ale patrně tam někde stále leží, přičemž včerejšího večera o sobě musel dát vědět mohutnou podzemní rotací. Tahle slátanina snad měla být jakási pomsta Habsburků ze záhrobí nebo co... ačkoliv tady dostali na frak naprosto všichni aktéři i historie a televizní tvorba jako takové... :-(. ()

Marze

Hra na art, přepjatá symbolika (bouře, krev...). Tam kde se film drží realismu má sílu (boření křížů...). Bitky jsou jen v náznaku. Film je výborný v promyšlené a účinné výpravě (kostýmy, lokace apod.). ()

marhoul

Kostýmy skutečně krásné, lokace pěkné, kamera jak kdy, výběr herců dobrý, herci samotní dobří, Karel Dobrý- taky dobrý,... až na deklamující Zuzanu Alžbětu- oprava : deklamující- drmolící, otravnou a otřesně se tvářící Zuzanu Alžbětu, téma zajímavé, ale co dál? Dál prostě nic. Nuda, bída, diváku: přečti si ve ztichlém výrazu herce, co že nám to tenkrát dějiny přinesly. A přestože je divák historicky vcelku v obraze, nestačí se divit, kolik toho po něm tvůrce chce.... Jedna za krajkové límce. Nazdar! ()

Šandík

Historický film jako halucinogenní trip? Ale jo, proč ne! Ono to "české dobrodružství", utkané na obou stranách ne jen ze stále nenávistnější víry ale také s mnohými ambicemi, v podstatě nebylo ničím jiným... Samozřejmě je jasné, že na podobě filmu, který spíše připomíná sérii živých obrazů se, jak už to tak u (nejen) českých historických filmů bývá, nejvýznamněji podílel nedostatek finančních prostředků (a to navzdory koprodukci, bez níž by jistě bylo ještě daleko hůř). To je samozřejmě znát při válečných scénách, ale ne jen při nich. Víme například, že Fridrich do Prahy přijel se 153 vozy a s velmi podobným počtem vozů také prchal, přesto ve filmu figuruje vůz jediný. Také některé lokace byly vybrány dosti podivně. Těžko si například představit, že Ferdinandova osobní kaple na vídeňském hradě byla nejen puristicky bílá ale dokonce s odhalenými kamennými články... Místy ovšem nesedí ani historická fakta, například místodržící patrně přežili především díky tomu, že spodní část stěny Ludvíkova křídla je skarpovitě šikmá a zřejmě už tehdy byla porostlá popínavými rostlinami. Totéž lze říci o problému s nevyplácením žoldu, neboť to se ve skutečnosti dělo na obou stranách a šlo v podstatě o obecný dobový problém. Ferdinand II. následně astronomické dluhy vůči svým velitelům řešil darováním konfiskovaných panství, čímž je zpravidla uspokojil alespoň z části (řekněme ze 30%). Také není úplně jasné, byli-li v době útoku na Bílé hoře v ležení všichni stavovští velitelé, spíše se zdá, že nikoli. On ten útok totiž málokdo předpokládal. Patrně přeceněný je vliv císařovny, zcela pominut je císař Matyáš atp atd... Přesto je nutné říci, že film zachycuje atmosféru a okolnosti celého Stavovského povstání navzdory nutnému zhuštění a zjednodušení poměrně přesně... Celkový dojem: 85% PS: podle mého jde, pokud pominu některé filmy odehrávající se ve 20. století, o nejlepší český historický film za posledních cca 20 let. Samozřejmě podotýkám, že mezi slepými je jednooký králem. ()

helianto

Proč si hrajeme na umění tam, kde příběh sám o sobě je tak silný, že přímočaré vyprávění by úplně stačilo. Házíme vizuály, hrajeme si na hluboké myšlenky. Proč? Vávra jen dobře vyprávěl, dodnes ho nikdo nepřekonal, proč se o to všichni snaží? ()

honajz

Neměl jsem tušení, že koukám na sci-fi. Žena hovořící s mužem telepaticky! Má to i mystickou hudbu, takže se to celé tváří jako nějaký Tarkovského Stalker, jen v historických kulisách. Také minimum dialogů, pokusy čarovat s kamerou, ale jen pokusy, a do toho ten věčný a časem otravný voice over. Jak nás učila Milena Jelinek na FAMU, voice over použije jen zoufalý scenárista, který neví, jak věc vyjádřit obrazem. Ani dějově mi to moc nesedělo. Pod okny Pražského hradu byl takový nános nepořádku a hnoje, že defenestrovaným se nic nestalo a odbelhali se k nejbližšímu mastičkáři nebo felčarovi. O tom nám ale historický (!) film nic neřekne. Takže za mne jde o historizující sci-fi mdlého a unylého provedení, schopné uspat i hyperaktivní dítě. ()

Jenda

Promarněný potenciál, plný divné hudby a dlouhých prázdných scén na úkor důležitých momentů. Vynikající kostýmy, odfláknutý set design. ()

Morholt

Poc celkem slušně zvládnutých projektech o Janu Husovi a Karlovi IV. jsem se na tohle docela těšil, ale to byla chyba. Začnu pozitivy a těmi jsou kostýmy, což mě zase tak nepřekvapilo, a obsazení. Všichni herci do svých rolí seděli jako pověstná prdel na hrnec a o to víc naštvalo, jak to celé dopadlo. Jiráský zvolil pomalé tempo a mystický nádech plný dlouhých monologů i dialogů, které prakticky nic neříkaly a člověk, který se v dané historii neorientuje, se nemá šanci nějak chytit. Zvláštní místo tu má Thurnova manželka, která jakoby stála za každým krokem svého muže a tím i celého Stavovského povstání, což je pochopitelně nesmysl. Samotná bitva na Bílé hoře je o pár výstřelech z mušket, pěti koních a spoustě kouře, takže by bylo lepší, kdyby byla jen zmíněná, protože efekt by to mělo stejný. Jediné, co se tak trochu povedlo, byla poprava na Staroměstském náměstí, ale to je sakra málo. To už se víc vyplatí pustit si zkrácenou verzi Lekára umierajúcého času, než tohle. 15% ()

Agatha

Českým historickým filmům to dělám nerad, ale mám-li být úpřímný a tak nějak spravedlivý, musím dát 1* a to jen za kostýmy. Prostě se na to nedalo dívat! Děj nulový, jeden velký nafouklý umělohmotný kýč! Herci jak spití močůvkou... Škoda vyhozených peněz! ()

Pink.Panther

Prapodivné pozérství režie jejímž výsledkem je nudný anemický pokus o TV film. Mizerné vedení herců, mizerné dialogy, scénaristicky, dramaturgicky pochybné, monotónní pokus o doprovodnou hudbu. Bez děje, prakticky o ničem. Vizuál, ambience solidní. Podtrženo sečteno - odpad. Jednu hvězdu dávám sobě za mou bezmeznou trpělivost s českými pokusy o film. Tvůrci v České televizi jsou velcí filutové a co až podobný neotřelý smysl pro humor projeví daňový poplatníci - jak vysoko nad zemí mají na Kavčích Horách okna??? 5% Produkce: ČT ()

Lyli

Pokud nestudujete historii, a pokud si jen zdánlivě pamatujete některá jména z hodin dějepisu, tak se fakt dívat nemusíte. Proč? Protože souvislosti nebudete znát, a tak vám snímek přinese jen velké wow nad vizuálem, nic víc. *Můžete mi říct, proč tu jmenujete scénáristu, když to scénář nemělo? ()

hous.enka

Krásné kostýmy, výborný Karel Dobrý a zajímavě zachycená atmosféra doby, ale to asi bylo tak všechno, proč byste tenhle film měli vidět. Jinak je to nelogické, děj se odehrává v obrovských skocích, nic není vysvětleno, vše zůstává hrubě načrtnuto. Je to bída. Neznat historii, tápu jak blázen, oč ve filmu vlastně šlo. Trochu zoufalý pokus o přiblížení dávných dějin modernímu divákovi. Zlatej Vávra, to vám povim... ()

faana21

Dokudrama, které zaujme. Jistě, není strhující, solidní ovšem ano. Velmi mi sedl specifický způsob předání látky snad krom místy otravného hudebního podkladu. Díky intervenci historiků také vhodné jako zdroj do hodin dějepravy. ()

Karlas

Domnívám se, že stejně jako v Marii Terezii nám už vizuální stránka jde. Teď už jen tu vodovou polévku zahustit něčím pořádným, kvalitním. Děj se přehnal celým filmem jako vítr pustým bitevním polem, aniž by zanechal nějakou emoční stopu. Diváci neználí historických souvislostí, či diváci ze zahraničí se pak musí dotázat, o čem to vlastně bylo? Tři za snahu natočit film z českých dějin. ()

elizabeth_ba

Velmi jsem se těšila na historický film o událostech, které předcházely třicetileté válce, kterak čeští stavové zaseli vítr a sklidili bouři, navíc s Evičkou Josefíkovou v jedné z hlavních rolí. Problémem ovšem bylo to, že Eleonora Gonzagová, kterou zde ztvárnila a jež podle této adaptace už od defenestrace ovlivňovala Ferdinanda II. Štýrského, se za něj provdala až roku 1622... To myslím jako komentář k mému hodnocení úplně stačí, zvlášť když zbytek už se objevuje už v ostatních komentářích. Ve srovnání s takovou Marií Terezií dost propadák. Krásné kostýmy, krásná a upjatá Evička a dobrý Dobrý, zbytek celkem pod psa. 😕 ()

blackrain odpad!

Pán Bůh s námi a zlý pryč. Výprava byla pěkná, herecké obsazení povedené. Ale dialogy stály za prd. Vždyť tím bylo všechno spláchnuto do záchodové mísy (chtěla jsem použít drsnější výraz). Neustále šeptání Matyáši, Matyáši ... tomu vážně nasadilo korunu. Snad to nebyla jenom moje halucinace. Nic se tu pořádně nedělo a přitom je tenhle výsek našich dějin poměrně zajímavý. Jsem měla pocit, že u toho sedím nejméně tři hodiny a to se nedalo přežít bez újmy na zdraví. Ještě teď se mi nechce pořádně uvěřit, co že jsem to vlastně viděla. ()

topi

Neuvěřitelnej maglajs a mišmaš, kdo nezná historii, tak se z této slátaniny vůbec nic nedozví. Vnitřní monology Thurnové to zabily úplně. Taková látka v koprodukci tří zemí by si zasloužila pořádné a odborné zpracování. Nepochopil jsem, proč to vyznělo, jakoby za události rozhodovaly ženský, Alžběta Thurnová a Eleonora Gonzagová, která dokonce sepsala Ferdinandovi II., jak má naložit s rebelanty. Nebo Alžběta Stuartovna, která Fridrichu Falckému dávala rady, co má udělat s českými katolíky. No úplný telenovelský bláboly! Scény na bitevním poli byly zahaleny mlhou, tam bylo vidět, že rozpočet nestačil a vyznívaly hrozně kýčovitě. Hudba taky nic moc, pořád dokola pár ambietních motivů, střídajících se s hudebními nástroji a vokály. Herci vesměs neznámé tváře, ale statické, nijak nehrající. Jedině Karel Dobrý jako Matyáš za něco stál a kostýmy byly povedené. Jinak celkově vzato - bída, bída, bída. Kdyby tohle téma dříve zpracoval Oldřich Daněk, to by byla panečku zcela jistě jiná podívaná! ()

slunicko2

Film jako pseudoduchovní póza. 1) Historie je mým koníčkem a leccos z ní vím. I tak mi dělalo potíže orientovat se v tom, co právě na obrazovce probíhalo. 2) Snímek připomíná dokumenty, kde se také většinou nic neděje a vše hrozně dlouho trvá. 3) Nejvíce film připomíná oživlé obrazy. Dějiny v datech (bez souvislostí) a ke každému datu nějaký tableau vivant. 4) Vše se odehrává v jakémsi pseudoduchovním oparu, který má zřejmě vše zlidštit a přiblížit velké dějinné události. No, marně... 5) Film má, pravda, i hezké chvilky, ale je jich tak málo... 6) Celkový převažující dojem - prázdnota a nuda. 7) Nedivím se, že autor scénáře Pavel Kosatík se od výsledné podoby díla distancoval. ()

stration

Totálně nudná konverzačka, kde vyčnívá snad jen závěrečná poprava českých pánů a jinak nic. Peníze asi nebyly a scénář je krom dialogů taky tak na tři stránky. Herci celkem slušní. Jednu hvězdu přidávám za Květnou zahradu v Kroměříži. Jinak nálada jak po Bílé hoře. ()