Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

ScreamJay

Knížka Fimfárum patří k modelu moderní pohádky pro současného konzumenta a na mnoha školám taktéž k základní literární výbavě studentů. Ruku v ruce se samotným mistrovým hlasem (samozřejmě že tím mistrem nemůžu myslet nikoho jiného než Jana Wericha) jsou tyto pohádky nezapomenutelné. Moderní a rázný humor, všechno otočené proti toku faktů jak se to v jiných pohádkách zažilo. Navíc každé vyprávění tu dostává podobu neopakovatelného uměleckého zážitku. Skvělá animace jakoby ve švankmajerovském duchu, svěží humor a roztodivné ztvárnění jednotlivých postaviček lze přičíst jednoznačně k duhu. Jinak mísení loutek s papírovými figurkami a hlavně takovou syrovou animací ovšem maličko nezapadá. Alespoň tedy mě to bilo do očí. Ovšem pak opět musím vyzdvihnout podobnost hlasů pana Wericha s postavou vypravěče v podání Oty Jiráka. Režisérská dvojice Aurel Klimt a Vlasta Pospíšilová se odvážně pustila do pořádného oříšku a krom onoho svérázného humoru postihli taky občas morbidní a tajemné motivy jako je peklo, mrtvoly a další nadpřirozené či záhrobní lahůdky. Taktéž mistři zvuku si dali náležitě záležet a všechno to skřípání, praskání a také hudební doprovod k celku jednoznačně sedí. Zkrátka nemůžu dát míň než 4 a 1/2 hvězdičky. Na těch stoprocentních pět to není, hlavně pro tu leckdy maličko rozháranou souhru animací, ale jinak je to výjimečný počin pro současnou českou kinematografii. ()

kitano

Mohol by som napisat to iste, co som napisal aj pri druhom diele (ktoe som videl skor). Tie iste malicke neduhy (trochu krcovite rozvijanie priehu) a tie iste klady (je to jednoducho skvele :)). Predsa len ohodnotim trosku vyssie a to koli fantastickej protialkoholickej kure, ktora som si isty, by vyliecila aj tie najhorsie stratene pripady :) (8.6/10) ()

NinadeL

Lakomá Barka (1987), Až opadá listí z dubu (1991) a Franta Nebojsa (2002) jsou mé povídky nejmilejší, ostatní je poměrně příjemná vata. Variace Werich / Jirák neuráží, konceptuálně je tedy Fimfárum ve filmu v pořádku akceptovatelné. ()

sud

Pohádky Jana Wericha již dávno právoplatně patří do Zlatého fondu, tudíž pohled na hodnocení jejich zfilmování je dosti přísný. A mohu říci, že lépe to nešlo. Tvůrci si s tím dokonale vyhráli nejen po výtvarné stránce a nejedná se pouze o obrazovou pomůcku k Werichovu vyprávění. Film působí starosvětsky a moderně zároveň a díky své vyváženosti ani na okamžik nenudí. Na dnešní dobu malý zázrak i s tím hlediskem, že loutkový film abys za posledních x let pohledal. ()

Falko

Presne, ako sa pise v komentari, nie su to doslova rozpravky pre deti. Ved ako sa maju decka divat na ozrana, ktory chce prestat pit rum a podobne sarkasticke alebo aj morbidne su aj tie dalsie pribehy. Podobne, ako aj pri Burtonovych babkovych filmov obdivujem aj ceskych tvorcov za namahu a pracu, ktoru do tohto diela museli za tie roky vlozit, ale dopadlo to podobne, ako aj pri tych Burtonovych filmov, tieto babkove filmy moc nemusim, preto je to u mna na jedno pozretie. Fimfarum som si chcel pozriet hlavne vdaka vysokemu hodnoteniu na CSFD a 3 hviezdicky ma odomna za tu trpezlivost, aku tvorcovia museli vynalozit pri takomto filme... 25.06.2009 ___ Hudba: Petr Hapka, Petr Komár Soudek, Miroslav Kořínek, Vladimir Merta, Miroslav Wanek +++ ()

Trellíno

Rozhodně zajímavý a chvályhodný počin, ale mimo posledního Fimfára mě kromě zpracování ani jeden ze čtyř předcházejících příběhů prakticky ničím nezaujal. ()

belldandy

Pět animovaných příběhů na Werichovo vyprávění. Dva už byly dříve uvedeny v televizi. Snad proto, že jsem je již znala a jen si je vychutnávala, přišly mi nejlepší. Z odstupu i ty tři ostatní hodnotím vysoko. Všechny části považuji za malá umělecká dílka. V návaznosti na FrodoFa přidávám vlastní hodnocení jednotlivých "pohádek" : - Až opadá listí z dubu ***** (Čert se způsoby bankovního úředníka, pekelný stroj na převýchovu pijana - výborný díl), - Lakomá barka ***** (Klasika, bez níž by ostatní části nevnikly), - Splněný sen ***** ( V porovnání s ostatními mi příjde příběh trochu slabší a animaci si taky trochu tvůrci usnadnili, ikdyž výlet mezi pohlednicemi Prahy je docela zajímavý), - Franta nebojsa ***** (Tenhle díl je trošku jiný a opravdu báječným způsobem ulítlý). - Fimfárum **** 1/2 (Dost dobré, ale už nic nového mi to nepřineslo). l ()

Gimp

Geniální vypravěčský styl Wericha a k tomu perfektní loutkové zpracování! Moje oblíbená pohádka je Až opadá listí z dubu ()

kinej

Škoda, že loutkových filmů vzniká v ČR tak málo. Fimfárum jako jeden z mála navazuje na silnou českou tradici a daří se mu to excelentně. Je důkazem toho, že ať se bude snažit Pixar sebevíc, nikdy nedosáhne takové estetické hodnoty, jaké je možné docílit s pomocí loutek. Nejvíce se mi líbily pekelné abstinenční sekvence z "Až opadá listí z dubu." ()

Ampi

Jan Werich dokáže bavit a hrát dlouho po smrti, jen díky svému hlasu a tvůrcům, kteří dokáží mám divákům tento umělecko-pohádkový zážitek zprostředkovat. Za to jim prostřednictvím svého hodnocení děkuji. ()

paascha

Vrchol české animace za posledních 15 let. Snad jen kdyby Barta dodělal Golema, ale nedodělal... Nezapomenutelná léčebna v Listí z dubu by odradila snad i od závislosti na vodě:-) ()

Hunt

HUDBA: Petr Hapka, vladimír Merta, M.Wanek, M.Kořínek, P.Soudek; Dvěma pohádkám bych dal po čtyřech a pěti hvězdičkách, ostatním po dvou. Výsledný zážitek je pro mě za - tři hvězdičky. ()

DJ_bart

Taková pomyslná BEST OF deska poetiky, alegorického podobenství, obrazotvornosti, fantasmagorie, žánrové rozmanitosti, lidového folklóru, Švankmajerovského surrealismu, a vypravěčského humoru Jana Wericha, která geniálně adaptuje jeho nadčasový leporelo bizarních (ne)pohádek [jedna z mých nejoblíbenějších povídkových knížek], která se zaslouženě zapsala do zlatého fondu český kinematografie, a u který se nejde neusmívat od ucha k uchu. Zcela bezkonkurenčně nejlepší český animák a jedna z mých nejmilovanějších stop-motion srdcovek, kterou jsem jako děcko na DVDýčku sjížděl nesčetněkrát – což ostatně platí pro celou trilogii.... tohle je fakt národní poklad s nevýčislitelnou kulturní hodnotou, který snadno strčí do kapsy kdejakou 3D disneyovku. Kdo na tom nevyrůstal, přišel o hodně. Povinná matuřitní četba. Jiří Trnka by byl pyšnej. Zlatý český ručičky. Müluju to! ❤ ()

filmfanouch

Fimfárum Jana Wericha představuje v historii českého filmu unikátní loutkově animovaný projekt, který vznikl na motiv několika příběhů z knihy Fimfárum. Tato sbírka humoristických pohádek Jana Wericha stála na těsné hraně mezi pohádkovým a lidovým vyprávěním, přičemž některé pohádky Werich vymyslel sám a některé převzal ať už od lokálních autorů nebo ze zahraničí. Kniha samotná vznikla v roce 1960, Werich později zemřel v roce 1980. Přesto všechno ale v roce 2002 definitivně došlo na realizaci loutkového animáku, který některé (konkrétně 5 pohádek z Werichovy sbírky) převyprávěl ve zcela specifickém loutkovém podání a díky faktu, že Werich dávno před smrtí stihl své povídky zpracovat v audioverzi se tak první (a později i druhá a třetí) filmová předělávka Werichovy sbírky nemusela obejít bez Werichova hlasu. Nutno hned na začátek dodat, že povídky Až opadá listí z dubu a Lakomá Barka v režii Vlasty Pospíšilové vznikli už dávno před realizací celovečerní sbírky (Až opadá listí z dubu vyšlo v roce 1991, Lakomá Barka už v roce 1986) a byli později zařazeny právě do tohoto snímku pro jehož účely se realizovali i povídky Franta Nebojsa, Splněný sen a Fimfárum. Kromě Vlasty Pospíšilové se režisérem tohoto zpracování stal také Aurel Klimt, který s režisérkou realizoval povídku Franta Nebojsa a sám Fimfárum, přičemž Pospíšilová realizovala povídku Splněný sen. Právě společnou práci Klimta a Pospíšilové tak vznikla tohle velmi specifické zpracování, které Werichovo pohádky vystihlo v nejlepším možném světle. Musí se počítat s tím, že se Werich realizace ani jedné předělávky povídky nedožil a tudíž těžko říct, zda by byl sám Werich z předělávek svých povídek nadšený. Něco se ale téhle vrcholné ukázce loutkového umění musí nechat- Má prostě neskutečné kouzlo a velmi originálním způsobem Werichovy povídky zpracovala. Obsahuje přitom i prvky, které povídky v knize neobsahují a které jsou dost možná na pováženou v oblasti animovaného filmu, který by měl být pořád primárně pro děti, přesto se ale přes vyloženou čáru vyloženě nejde. Některé výjevy a vizuální stylizace možná může mladšímu divákovi přivodit pár nočních můr, nicméně se ale zpracování Werichových povídek pořád daří vystihnout pohádkové kouzlo. Ale některé momenty jako likvidace zombie štamgastů v hospodě ve Frantu Nebojsovi nebo pomočení se Knížepána ve Fimfárum už jdou opravdu přes čáru. Vynikající atmosféře pomáhá i soundtrack na kterém se podíleli i Petr Hapka nebo Vladimír Merta a například sekvence v pekle v povídce Až opadá listí z dubu nebo vyvrhnutí řetězu z Fimfárum fungují přesně tak dobře právě kvůli hudebnímu doprovodu. Celkově jde též po zvukové a kamerové stránce o naprosto vzorovou práci toho jak takto náročný projekt zpracovat a dokazuje, že dlouhá doba strávená nad realizací této pohádky přinesla dost možná nejlepší českou pohádku 21. století. Ota Jirák jako neviděný vyprávěč, jehož hlas je zároveň využit pro pasáže, hlášky či emoce, které Werichova audiokniha neobsahuje byl vybrán velmi dobře a právě díky němu mají ty povídky nějakou duši a nejde jen o němé loutky, které jsou doprovázeny Werichovým vyprávění. Zásadní klady tohoto snímku ale obsahuje už původní předloha/sbírka pohádek- Werich se už ve své knize vyloženě vysmívá lidským slabostem jako je alkoholismus, nevěra či chamtivost a vždy tyto zásadní motivy přežene do opravdu humorných vod. A především zde velký prim hraje fakt, že se zde pracuje se slovním humorem a většina pohádek nakonec skončí hořkosladkým dojmem. Ať už ale trávíte čas s Čuperou z Až opadá listí z dubu, Frantou Nebojsou ze stejnojmenné povídky nebo příliš Dobráckým kovářem z Fimfárum tak je o zábavu postaráno a žádná pohádka není vyloženě špatná. Některé jsou možná slabší (Lakomá Barka, Splněný sen), ale i ta nejslabší je minimálně nadprůměrná. A to se prostě musí ocenit. Fimfárum měl specifické kouzlo, které se následné Fimfárum 2 a Fimfárum 3: Do třetice všeho dobrého pokusili napodobit a i tentokrát to dopadlo fajn. Kouzlo jedničky ale nadále zůstává jedinečné a to je paradoxní vzhledem k tomu jak loutková animace od té doby zase pokročila. Jenomže zde je zase důležité dodat klasickou známou věc, že upgrade logicky neznamená lepší záležitost a zastaralejší je možná někdy přeci jen lepší. A to platí právě i o filmovém Fimfárum Jana Wericha......... OBLÍBENOST POVÍDEK: 1) Fimfárum 2) Franta Nebojsa 3) Až opadá listí z dubu 4) Splněný sen 5) Lakomá Barka () (méně) (více)

hippyman

Až opadá listí z dubu, splní se mi sen a já se setkám někde v nebeském výčepu s geniálním mj. bavičem, vypravěčem a hercem, panem Werichem. Jeho Fimfárum je ukázkou nápaditosti, výmluvnosti, hravosti a bohatosti češtiny a je zároveň nablýskaným zrcadlem pitoreskních človíčkovských vlastností, podaných téměř dokonalou formou. Nebojím se, podobně jako Franta, že bych si nechal ujít další pokračování... Σ Fimfárum 5*, Až opadá listí z dubu 5*, Franta Nebojsa 3*, Splněný sen 3* a Lakomá Barka 4* = 80% a poučení na závěr: pozor na copatý prsatý zrzky! ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011