Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

salahadin

Tak abych snad podotknul, že jsem se na Fimfárum Jana Wericha hodně těšil. Nadšení z loutek a ztvárnění prostředí mi vydrželo skoro celý film. To se opravdu povedlo a prostředí vypadá velice autenticky. Tak proč jen dvě hvězdy? Kvůli oněm pěti příběhům. Ty mi toho moc neřekly a jestli jsem na něco už alergický, tak na postavy čertů. Buď jsou to upištěná a žvatlající stvoření (zdravíme pana Trošku a další), nebo jsou to klaďasové (jediná pohádka, jíž jsem toto ochoten odpustit, je S čerty nejsou žerty). A to je problém vážení. Opravdu velmi staré pohádky, sahající svým původem hluboko do minulých staletí, postavu čertů vnímají zásadně negativně, tyhle postavy prostě personifikují ultimátní zlo, proti kterému lze bojovat jen vypětím všech sil. Kam by přišel Tolkien, kdyby postava Saurona byla jen žvatlajícím hipíkem? Mám rád staré pohádky. Novodobé pokusy a rádoby moudré příběhy s hodnými čerty mi nic neříkají. A čerti provozující alkoholový detox? Pochcávající se zombie? Baba ukazující kozy? Snad jen špatný vtip. A to mám Jana Wericha ve velké úctě. ()

Aky

Jo, je to pěkné. Ale na výsluní to celé táhne hlavně Werichovo vyprávění (to Jirákovo není už tak úplně ono). Vlastně jeho pohádky mám rád spíše v audio provedení. ()

Legas

Vypravěčství pana Wericha nepotřebuje žádnou vizuální podporu, ale když už vnikla, tak jsem rád, že se na výsledek pěkně kouká. Tvůrcům se podařilo přidat i několik pěkných vizuálních vtípků a nápadů. ()

Webb

Výborná pohádka se skvělým námětem a výpravou, kterou trochu sráží kolísajicí kvalita. I přes to se pořád jedná o lepší nadprůměr. ()

Jordan

už samotné rozprávky majstra Wericha sú geniálne - originálne, poučné, vtipné, hravé, láskavé - a ich majstrovské bábkové prevedenie je skvost pre oči. Geniálna rozprávka. ()

Anderton

Akosi mi takáto cesta adaptácií českých poviedkových klasík pripadá prirodzenejšia a menej nabubrelá, ako napríklad Kytice. Hravé a zábavné. ()

Frajer42

Mám rád Werichův styl, jeho nadhled i jeho humor. Precizně odvyprávěnných 5 ,, pohádek ". Celkově dávám * * * *. Viděno několikrát. ()

Kothy

Parádní plastelínová animace. Opravdu dobře zpracované werichovo dílo. Nejlepší je asi Lakomá Barka. :D ()

boshke

Možná je to tím, že jsem na Werichovi nebyl odkojen jako zřejmě většina zde hodnotících, ale tohle byl fakt celkem děs. Výtvarná forma - ano, originální, ale vidět to jako dítě (těm je to primárně určeno, ne?) tak se dosud pomočuji. Berte mne zároveň za naivního, infantilního staromilce, ale v mém světě by měla mít pohádka pointu (Lakomá Barka) a nějaké morální / mravní ponaučení. Z Fimfára jsem si odnesl hlavně dvě, ač, pravda, možná trochu kontroverzní - "Jsi-li kořala, neschopný živit rodinu, nabídni čertovi za úrodu svého syna a pak ho díky náhodnému setkání s bezďačkou zachraň. Začneš-li opět nekontrolovaně chlastat, nech ze sebe od čerta udělat za svou duši abstinenta a pak s ním vyjebej." a "Sázej Lotynku a chlastej kmínku, jak se ti jen ráčí, dřív nebo později ti opilecký sen vyjeví, kde najít prachy bez práce a ještě zjebeš ženu, že ti nevěřila"... 20% ()

swamp

Aurel Klimt s Vlastou Pospíšilovou dokázali, že Češi stále ve světě patří mezi loutkařskou špičku. ()

nascendi

Nepochybujem o tom, že Jan Werich spolu s napr. Josefem Švejkem patria do českého rodinného striebra , o ktorého hodnote sa nepochybuje. Preto je mi ľúto, že nespochybniteľná Werichova interpretácia zaujímavých a múdrych rozprávok bola ilustrovaná bábkami, ktoré sú na hony vzdialené od mojej výtvarnej predstavy. Neviem si ani predstaviť, že by som tento film pustil svojim deťom, keď boli v útlom veku. A vlastne ani teraz, keď sú už sami rodičmi. Chápem, že výtvarníci mienia, že čím sú vzdialenejší od Disneyho, tým sú modernejší. A pritom sú nanajvýš morbídnejší. Nakoniec tie bábky sú iba časťou celkového dojmu z filmu a tak tie ľútostivé tri hviezdičky môžem ponechať. ()

FrodoF

Roztomilý český animovaný film, nejvíc se mi líbí pohádky pana Aurela Klimta a jeho výtvarníka Martina Velíška (hlavně Fimfárum). Ale ostatní jsou také skvělé. Až opadá listí z dubu ****, Lakomá Barka *****, Splněný sen ****, Franta Nebojsa **** a Fimfárum *****. ()

klerik

Werich je sám o sebe ikona (a hlavne pre bratov Čechov) takže aj to je jeden z dôvodov, prečo je film taký ospevovaný. Ale ono je to aj dobré - mne osobne dosť trvalo, kým som si zvykol na morbídny vizuál, ale nakoniec som sa celkom dobre pobavil, aj keď s iným rozprávačom, by to asi fakt nebolo ono... ()

Chrustyn

Na pohádku docela depresivní ale na druhou stranu poučné a opravdu zajímavě pojaté loutkové dílo s vynikajícím vypravěčem Janem Werichem. Bohužel kvalita povídek je kolísající a ne všechny jsou zajímavé. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011