Lynč

TV spot

Epizody(8)

Mladý dokumentarista Lukáš přijíždí do malého města Buchnova, aby zjistil více o násilné smrti Denise, kterého znal od dětství, stejně tak jako obviněného vraha. Nalezne tam nejen vzpomínky na minulost, ale také řadu podivností a záhad ze současnosti. Ukáže se totiž, že Denisovu smrt doprovázel krutý lynč. Seriál mimo jiné zkoumá, jaký efekt má vražda nevinného muže na malé město uprostřed Česka, kde se všichni navzájem znají a kde má každý své tajemství. Velkým tématem projektu je odkrývání reality maloměsta a objevování skrytých kostlivců ve skříních jeho obyvatel. Tvůrci se také zaměřili na více či méně fungující mezilidské vztahy a otevřou i problematiku rasové nesnášenlivosti a předsudků. (Česká televize)

Kingjiri

Lynč evidentně doplatil na značně rozsáhlej scénáristickej tým, kdy se každej z tvůrcu snažil přispět nějakym svym nápadem. Ve výsledku tak bohužel seriál jako celek nepůsobí vůbec kompaktně, z žádnýho tématu se nedaří vyždímat aspoň většinu potenciálu a nějaký nápady nebo postavy jsou spíš pro smích (němčouři). Finále (reps. závěrečnej díl) mě zklamalo jak nepovedenou prací s flashbackama tak hlavně samotnym provedenim "lynče" (ať mi nikdo nevykládá, že by nikdo z tolika přihlížejících nezavolal policii nebo se nesnažil zasáhnout) nebo samotnym závěrem. Ačkoliv si to tvůrci jistě přáli, žádná druhá Pustina se zdaleka nekoná. Za solidní řemeslo, hudbu, Pavla Kříže v roli nechutnýho záporáka a Jiřího Dvořáka v roli dalšího záporáka nakonec přihodim třetí hodně slabou hvězdu. ()

Schlierkamp

Český osmidílný seriál, jenž je společným dílem sedmi scénaristů, pojednávající o životě ve středočeském Buchnově, malém městě, kde se odehrála vražda mladého Roma Denise Janečka (J. Cina), která je opředena tajemstvím. Mladý filmový dokumentarista Lukáš Žemlička (nevýrazný Matěj Anděl) přijíždí do Buchnova, kde se narodil, a chce zjistit více o záhadné Denisově smrti. Místo vysvětlení se setkává s odmítavými výpověďmi plných rasistických předsudků a současně přichází na stopu nelegální činnosti skladování a prodeje nebezpečných chemických látek v odlehlé továrně, do níž je zapojena místní lékarnice Stránská (Z. Stivínová), její vznětlivý synovec Pavel (J. Gregor), málo inteligentní, ale jak se později ukázalo, o to více agresivní Jirka (J. Roškot), místostarosta s rasistickými názory J. Dvořák a Tomáš Janeček, mladší bratr zavražděného (M. Bendig). Paralelně můžeme sledovat bizarní rodinnou situaci místního doktora P. Kříže, který udělal dítě svojí hloupé a sobecké dceři Heleně (Š. Fingerhutová), ale pro okolí i pro svoji manželku, starostku B. Kodetovou to navlékl tak, že otec dítěte je zavražděný romský mladík. Právě tato Křížova konspirace ho stála život. Jakkoli hraje P. Kříž svou roli úchylného otce výborně, vzhledem k tragédii, k níž došlo před nedávnem, a nutně musela otřást rodinnými poměry, panuje v domácím prostředí až nepřirozená pohoda a celkově tato rodina nepůsobí příliš věrohodně. Nejzajímavější část děje se odehrává v okamžiku, kdy do Buchnova zamíří iniciátoři a dodavatelé celého nelegálního podniku s chemikáliemi, výstřední bavorští mafiáni (L. Hampl a O. Nosálek), aby vyřešili nakupené problémy. Závěrečný díl ukazuje podle výpovědi těžce popálené madam Stránské četnými retrospektivami skutečné okolnosti Denisovy vraždy, bohužel pro pozůstalé jsou už agresivní a tupí pachatelé po smrti. Herecky mě kromě zmíněného P. Kříže mě zaujal Janek Gregor, mladý násilník, který je za hranou zákona jako doma a který na sebe upozornil podobnou rolí už v Pustině a také mě herecky příjemně překvapil Marsell Bendig v roli mladého Roma namočeného do onoho nelegálního podniku. Seriál režisérů H. Aptera a J. Bártka, který nabízí pohled do lidských povah na maloměstě, hodnotím jednoznačně nadprůměrně, přestože nepřesvědčivá situace a vztahy v doktorově rodině je navzdory velkému počtu osob pracujícím na scénaři znatelná. ()

anitae

Tak to byla hodně divoká jízda. Doktor Kříž má dítě s vlastní tupě zírající dcerou Helenou, Retard, dokumentarista, fracek Zbyněk s hodnou a trochu omezenou matkou Líbou, jeho rasistický otec a milenka Magda Stránská, která zaměstnává levnou pracovní sílu, pár zajímavých rolí menšiny, ... a úplně nejvíc byli ti přihřátí Němčouři s bouchačkama. Teda vlastně ani nevím, kdo z nich byl nejvíc mimo. ()

tranquill

"Nejde vždycky o peníze, někdy jde taky o lidi..." Myslím, že to lidi zde brzo vzdali a tak je série podhodnocená. Pustina to rozhodně není, je to poněkud přitažené za vlasy, ale nějakou atmosféru to mělo. ()

barabura odpad!

Obsahuje SPOILERY!!! Tak takovou píčovinu už sem dlouho neviděla, jestli vůbec někdy. Kravina střídá kravinu, nesmysl střídá nesmysl. Tam prakticky není logický vůbec nic... Základní zápletka je strašně ubohá... Nakonec se ukáže, že největší svině ze všech sviní, kterýma se seriál jenom hemží, je pinda, která místo, aby udala ouchyla svýho otce, kterej jí udělal dítě, tak bez jakýhokoliv pokusu tomu zabránit, kouká, jak jí zabíjejí nejlepšího kamaráda, na kterýho svedla, že je dítě jeho a nechala beze slova i to, že si všichni myslej, že jí znásilnil... Proboha!!! To je jenom základní kravina. No a zbytek seroše je kokotina za kokotinou... Hrozně sem se u toho narozčilovala. ()

Khamsin

Po prvním díle jsem se obával čistokrevné agitky na to, jak je "většina" nespravedlivá vůči "menšině". Následující díly mě však z obav vyvedly a začal jsem si říkat, že to je vlastně velmi kvalitní seriál, který sice poukazuje na jisté nešvary páchané většinovou populací, nicméně nikterak násilnou formou a ani zástupce menšiny nezobrazuje jako čistokrevné andílky. Kromě zajímavého příběhu, dobře vykreslené lokality a poměrně solidní atmosféry, se mi líbily i některé postavy. Úchylný otec/děda svého novorozeného syna/vnoučete Pavel Kříž byl tak slizký, až byl zajímavý. Stejně tak role Pavla - brutálního grázla - byla dobře vykreslená. Rovněž i lehce bláznivý chovatel koček (Jiřího Roskot) byl skvělý. Na druhou stranu postava mladého dokumentaristy byla neskutečně otravná. Osamělý policista byl místama až směšně naivní. Záporné (potažmo rozporuplné) postavy v tomto případě jednoduše natrhly zadek těm kladným. Ovšem poslední tři díly byly tak neskutečně špatné, hrozné, NELOGICKÉ, že jako celek nemůže být tento seriál hodnocen kladně. Od cca pátého dílu se všechny postavy začaly chovat tak strašně nelogicky.. to prostě bilo do očí... to bolelo! A co ti dva týpci z Německa?? A proč tam vlastně byli? Vždyť je poslední díl nehorázně zazdil! Poslední díl celkově udělal z 2.-7. dílu zbytečnou vatu.. škoda, velká škoda. Potenciál to mělo. >| ()

Inozuka

Žil byl jeden Harold Apter. Když měl silnou chvilku natočil tři díly Walkera Texase Rangera, což ho zároveň katapultovalo jako učitele národů, který své vydřené zkušenosti musí předat mladé generaci. A tak vyrazil za velkou louži, aby supervizoval projekt sedmi mladých scénáristů se zadáním: utvrďte lidi v jejich rasismu. A tak dali všichni hlavy dohromady, ten přidal to, jiný zase ono, Harold přimíchal trochu té krve i nefalšovaného násilí a dílo se podařilo. Neuvěřitelný paskvil, kde i seriózní věci jsou komické, s naprosto nereálným dějem, který každému vysílá poselství: "hele my to nemysleli vážně, jen jsme si tak blbli a trumfovali se, kdo vymyslí větší blbost" Nakonec na párty scházel už jen ten Chuck nebo alespoň Vetřelec s Predátorem. Fakt jste si mysleli, že tímhle donutíte někoho k zamyšlení nad tím, jestli se náhodou nechová jako hovado? Tu jednu hvězdičku dávám jen proto, že nikdo učený z nebe nespadl a že ač to byl děs, dokoukal jsem do konce ... ()

Psycho.R

Tak tohle bylo velké zklamání. A co mě na tom nejvíc mrzí je to, že scénář psalo 7 studentů, což o budoucnosti naší tvorby nevypovídá pěkné věci. Příběh zbytečně roztahaný, většinu point lze vytušit tři díly dopředu, než se tvůrci odhodlají, že nám jí předloží jako překvapivý zvrat. Většina postav je plochá a hloupá. "Hlavní role" je paradoxně pro příběh téměř zbytečná a ochotnické "herectví, jejího protagonisty je dost zarážející. Herecky to zachraňují staří bardi Dvořák, Kříž (kterému moc negativní role nevěřím, ale jelikož již hrál i Hitlera, tak jsem tohle zkousl), Stivínová a jediná celkem dobrá mladší herečka Fingerutová, které však, jako všem ostatním hází scénáristé klacky pod nohy. Velká to škoda. Ps. Ani nebudu vypisovat nelogičnosti, které tu jsou, protože jich je opravdu spousta. ()

dkas

Nadějný počin, který se ztratil sám v sobě. Chvílemi to mělo celkem spád, ale ta nelogika hlavních postav je do očí bijící. Seriál řeší několik hlavních témat, bohužel nedořeší vlastně ani jedno. Posledním dílem to tvůrci zpatlali pořádně, samé před čtyřmi měsíci, po čtyřech měsících a tak pořád dokola, až to bylo spíš k smíchu a kdo se neztratil v ději, je fakt znalec. Několik dílů mělo přesto slušně našlápnuto, ale potenciál se opravdu ztratil. Mimořádně hnusnou roli pak měl pan Kříž (naneštěstí nedořešenou), pan Dvořák si taky užil svého vypatlaného zaporáka. Co bych měl ještě výhrady k času, kdy to ČT nasadila. Osmá mi přišla opravdu brzo. Shrnuto, chtělo to dodělat. ()

Dlo'h-osh

Lynč mě vyloženě nezklamal, jako oddechovka pro zkrácení času na noční svůj úkol plní, jen ho zcela zabil předposlední díl, který mě donutil srazit hodnocení ještě o hvězdičku dolů. Pokud by se nad schematickými postavami a scénářem daly přimhouřit oči, tak nad hromadou logických nesmyslů ke konci už ne. Jen pro příklad: město, jež lze považovat za problémovou lokalitu, má celého jednoho zcela bezzubého a naivního policistu, zatímco začínající reportér z Prahy disponuje špičkovým vybavením ve stylu Kriminálky Las Vegas, jeho prostřednictvím sleduje v přímém přenosu několik vražd a mučení a místo aby kontaktoval skutečnou policii si hraje na soukromého detektiva a lítá po městě sem a tam... Řemeslné provedení není špatné, jen to chtělo lépe zapracovat na scénáři a odpustit si někdy dost vlezlou snahu předat hlavní poselství "Češi jsou rasisti". ()

MyrnaAlec

Konečně pokus natočit něco ze současnosti, bez trapných dialogových klišé. Má to svoje mouchy, ale vcelku se to povedlo. Romové tam jsou jako lidi, ne pouze figurky. ()

javlapippi

Staré dobré malomesto, život je tam väčšinou pomalý a nudný a tak si ho obyvatelia spestrujú násilím, rasizmom a incestom. Do tohoto rodného semeniska hriechu sa po rokoch vracia mladý neohrozený dokumentarista, aby odhalil a svetu zvestoval najpravdúcejšiu pravdu. Biela majorita si za plotmi svojich domov a fabrík ukrýva temné tajomstvá, zatiaľ čo Rómovia sú ťažko pracujúci starostliví rodičia, ktorých jediným hriechom je družné posedávanie pri cigaretke a kávičke pred čistými a úhľadnými bytovkami. Dajme tomu, no ako pribúdajú časti, logika dostáva na frak stále viac. Policajný vlk samotár nekontaktuje iné policajné zložky, dokumentarista si zriadi observatórium hneď vedľa miesta páchania neprávostí všetkým na očiach, webkamery rozmiestnené po fabrike a okolí zaznamenávajú zvuk tak dokonale, že rozumieť dialógom aj zo vzdialenosti desiatok metrov a vrcholom je sadistická streľbymilovná árijská dvojka v bavoráckych klobúčikoch hovoriaca dokonalou češtinou. Zmätený dojem možno vysvetľuje počet scenáristov. To čo funguje v sitkome, kde sa tým tvorcov predháňa vo vymýšľaní gagov a zvratov je tuná skôr na škodu a keď to celé má pod palcom scenárista Walker Texas Rangera, je vymalováno. Ako celok by som to ale nezavrhoval, atmosféra malomesta kde má každý nejaké to maslo na hlave je vystihnutá celkom dobre, niektoré postavy sú zahrané vynikajúco (Kříž, Dvořák, Gregor, Roskot) a ako nenáročná oddychovka to vôbec nie je zlé. ()

silak_xup

Lynč byl příjemné zpestření pondělního večera, když běžel v TV. Seriál mě bavil, ovšem občas bylo uvažování některých postav vyloženě nahrané a schválně se to tím celé prodlužovalo, ale ne na úkor napětí, ale naopak tím celkově trpěla kvalita. Poslední díl byl guláš, všechno se to tam do sebe patlalo, celou dobu jsem čekal jak to vlastně dopadne, např. v rodině pana doktora, po tom, co vše vyšlo najevo a vlastně jsem se to nedozvěděl. Poslední díl byl ale krásný obrázek naší společnosti, nádherně je zde zobrazeno, jak funguje většina našeho národa. Ovečky bez toho, aniž by si prověřili nějaké tvrzení, tak to berou jako pravdu a když se láme chleba, nikdo se k ničemu nehlásí, aby se náhodou do něčeho nepřimotal. Fakt hnus a čím jsem starší, tím více ztrácím jakékoliv vlastenectví... tohle to ve mě vlastně celkově ten seriál vyvolal. ()

jfaba

Co se vlastně v tomto seriálu dělo? Respektive, co se dělo v jednotlivých dílech? Nic! Vešlo by se do jednoho hloupého půlhodinového filmečku. Natahované a rozvleklé, nic neukazující, nic neřešící seriál. To že se na "lynč" dívá půl vesnice a nic se nevyřeší; to že se postřílí za bílého dne pár pitomců, jak za války Němci a nic se nevyřeší; to má být jako co? A co na to rada pro vysílání? Jak to, že se před 22 hodinou mluví ve veřejnoprávní televizi, tak jak se tam mluvilo? Ono už se to může? Bojím se co nás ještě v našich TV čeká? ...a od těchto autorů. Ochraňujte nás všichni pohanští, a jiní, bohové. Škoda promarněných osmi večerů. DOBŘE MI TAK. ()

fafejt001

Celkově dám tří * * * a to přivřu jedno oko . Ovšem tolik scénáristů bylo jen ke škodě . Sedmý díl dost přehnaný .Pavel Křížů nezklamal , tohle mu jde . Ovšem Anděl a Bendig , tak nějak slabé výkony na úrovni lepších amatérů . Ovšem Dvořák a Stivínová to vyrovnali . Jěště , že tak . ()

kedluben

no já nevim. naprosto hloupé a nelogické chování postav, poloprázdnej scénář... jo, to všechno je pravda, ale to by mně tak nevadilo. mně spíš vadilo to poselství, který to celý neslo. zlá bílá většina, kompletně dobrem prosáklá cikánská menšina. zajímalo by mě jestli by to šlo natočit obráceně. myslím, že znám odpověď... mimochodem: pochopil jsem správně, že ten romskej kluk, kterej pomáhal zahazovat zavražděnýho kamaráda vápnem, z toho nakonec vyváznul jen s poplácáním po rameni, jakože "to nějak uděláme, neboj"? ()