Sedmnáctiletý student Milan se chce zbavit svého chorobného strachu z much, který vznikl někdy v dětství. Teprve potom se bude cítit dospělý a zodpovědný za sebe a své činy... Vykonstruovaný příběh sotva někoho přesvědčí. I zkušení tvůrci mají své nevydařené opusy. (oficiální text distributora)

pytlik...

Kachyňovy filmy mi obecně nijak zvlášť nesedí, protože je v nich nasekána spousta "uměleckých" pasáží, které ale umělecky nepůsobí, spíš jen uměle. V tomhle filmu se mu podařilo stvořit mimozemské monstrum, kluka, kterého kromě much nevyvede nic z rovnováhy, ani když je zavřený spolu s jednou mrtvolou a jednou polomrtvolou na minimálním prostoru, který pak o tomhle zážitku mluví tak nevzrušeně jak o nákupu rohlíků v krámě a který se ve své (post)pubertě svěřuje mamince s každým rande. Ale atmosféra 70. a 80. let je vystižena výborně, i s tím všudypřítomným strašením (v tomto případě ekologickými katastrofami). ()

Master19

Naprosto přehlížený film, který se může pochlubit skvělým hereckým obsazením. Zmatenost dospívání je předkládána s takovou doslovností, že to místy dosti mrazí. Přehlédnu-li pár věcí, které jsou dnes už "jen" úsměvné, zůstává z toho kvalitní zážitek. Doporučuju shlédnout. ()

PatoP

Zase jeden neprávom opomíjaný český film. Scenáristom a režisérovi sa tu veľmi dobre podarilo vkĺznuť do duše a myslenia mladého muža. Okrem iného tu mal Kachyňa šťastné oko pri výbere mladých herečiek, Jana Pehrová a Mirolava Šafránková boli krásne, roztomilé, vzrušujúce... no proste radosť pozerať. ()

Autogram

Voyerizmus kvitol už v takýchto dávnych časoch. Stačil foťák Zenit s teleobjektívom a balkóny oproti s množstvom zaujímavých ľudí. Život na panelákovom sídlisku je jednou z dôležitých tém v Kachyňovej tvorbe, u mňa jednou z najobľúbenejších. Tentokrát sú témou lásky 17-ročných stredoškolákov s príchuťou ekológie a tiež príchuťou niečoho zakázaného. Cesta do dospelosti nie je jednoduchá, má aj v tomto filme viacero podôb, či už je to prvá chlapská bitka, obhájenie svojho názoru, prejavenie odvahy alebo smrť muchy. Oficiálny text distribútora písal magor a bolo by ho najlepšie zmazať, nielenže je mylný, ale aj vynáša hodnotenie, čo by určite nemal. –––– Ty si myslíš, že tímhle zabráníš, aby přestaly kouřit komíny, smrdět auta, že se řeky najednou vyčistí a budou plné ryb? Takovou volovinou akorát podřežeš pod sebou větev. –––– Chlap se musí umět v životě poprát, když je v právu. ()

klúčik

Karel Kachyňa natočil film o dospievajúcej mládeži.  film je aj spomienkou na generáciu hercov , ktrorá bola v roku 1976 na začiatku svojej kariéry - J. Krausová , O.Brousek ml. , M . šafránková, M. Vašut  ... Vo filme je výrazná hudba famózneho  Zdenka  Lišku.  Zaujal ma aj Josef Somr , bol naozaj výborný ..  Film hodnotím  50%... ()

KM Phoenix

Poměrně bizarní kříženec uvědomělé ochrany přírody a vztahů dospívajících na Kladně 70. let. Herci, scénář i režie byli dost nepřesvědčiví, film také obsahoval dost momentů. kdy si člověk říkal proč to (nebo ono) tam vůbec je a proč na tohle vlastně koukám. Nicméně jedna hvězda za film jako takový, jedna za hodně ujetou hudbu a jedna za kladenské reálie. Také musím souhlasit s dost výstižnými komentáři uživatelů pytlík... a dobytek. ()

Psice

Zcela k neuvěření, že režisér tohohle filmu natočil Kočár do Vídně nebo Ucho. Zkrátka – i mistr tesař se někdy utne… Zdá se, jako kdyby se Kachyňa snažil chytnout druhý dech a odskočil si pro inspiraci (nechci úplně psát o vykrádání) k Antonionimu nebo Argentovi – tyhle scény ale působí na pozadí banálního děje dost roubovaně a jaksi nepatřičně. Navíc - Janě Krausové moc nejde tvářit se, že je jí sladkých 17. Jaroslav Satoranský (alias Kuba) v upnutém svetříku (varianta 1) nebo v koženém saku - zřejmě Tuzex (varianta 2) působí ještě víc asexuálně než obvyklým způsobem. Po delším zkoumání jsem usoudila, že filmové dialogy pocházejí s největší pravděpodobností z dílny Medvídka Pú a Prasá(d)ka. Jedno ale vím jistě – ten soundtrack s pilířní skladbou „Magdaléna“ musím mít… ()

wictoria

Hudbu pana Liška mám docela ráda, ale po půl hodině poslechu stále stejné skladby (ať už zpívané nebo instrumentální) mám dojem, že to nevydržím do konce. Nejvíc se mi na tomto filmu líbí jak jsou v něm někteří známí herci tááák mladí ()

MickeyStuma

Každý si tím musí projít a každý musí překonat překážky, jaké nám život nadělí. A o tom je tento zapomenutý příběh. Chlapec si užívá svoje problémy, lásky, nedorozumění s rodiči. Tedy, jak to většinou bývá, hlavně s otcem. Ona životní bariéra, kterou musí překonat, je zde prezentována pomocí fobie s mouchy. Fobie nijak tragická, aby se překonat nedala. A chlapec to dokáže. Nebude to mít jednoduché, ale osud mu, byť tragickou cestou, ten správný směr ukáže. Příběh jednoduchý a srozumitelný. Nenásilnou formou ukazuje jak není jednoduché soužití v pubertálním věku. Za normalizace vzniklo podobných filmů nespočet, a tento patří mezi ty kvalitnější. ()

GlamourCat odpad!

Otravná hudba, to na prvním místě! Otravný mladý hrdina, co celý film jen kouká jako puk, to na druhém místě! O čem to mělo být? Pro koho? Příběh o unylém chlapci, co se vyspí s Dvorskou a od té doby je jeho život šťastný, finálně pochopí, které děvče ho miluje, přestane se bát much a film může po čtyřech hodinách skončit. A co tím chtěl básník říci? Samozřejmě intermezza s básní, "hezkou" hubou a hezkou krajinou. Smrt diváka. ()

Schlierkamp

Československý film snažící se o zobrazení tehdejší mládeže, jejich první zamilování, cíle do budoucna či vztahy s rodiči. Bohužel je na tuto průměrnou sondu do života adolescentů naprosto nevhodně navléknut, jak ostatně prozrazuje dementní název, jakýsi neznámý sci-fi prvek či snad hodně nemístná symbolika s létajícím hmyzem. Hlavní hrdina, student gymnázia a vášnivý fotograf Milan totiž trpí od dětství zvláštní fobií z much a pouze překonání této prapodivné choroby ho může definitivně postrčit do světa dospělých. Kromě této muší bizarnosti, je snímek plný nesmírně divných scén, jimž vévodí ta poslední se sousedkou M. Dvorskou. Ve vedlejších rolích se představili, J. Pehrová-Krausová, jako koketa Magdalena, milostný ideál Milanův a velmi častý objekt jeho fotografií. V roli Milanova despotického otce se velmi dobře předvedl J. Somr, jehož jsem snad nikdy neviděl zahrát špatně a nejednou svou postavou pomohl k lepšímu celkovému dojmu z filmového díla. Za zmínku snad jestě stojí přemoudřelý profesor J. Satoranský, jenž během výuky klade velký důraz na ochranu životního prostředí. Z mladých hereckých nadějí té doby se mi jevil poměrně zábavný hejsek O. Brousek, rival v boji o Magdu či M. Šafránková, nesmělá dívka zamilovaná do Milana. Nezáživnou podívanou korunuje Liškova monotónní psychedelická hudba a závěrečná zbytečně brutální nehoda. Zdá se, že natočením Smrti mouchy režisér Kachyňa podlehl tendenčním normalizačním tlakům shora, neboť tento jeho snímek hodnotím jednoznačně jako jeho zatím nejhorší a zcela neodpovídající tradiční režisérovy úrovně. ()

anitae

Pro mě příjemný náhled na sídliště 70. let, a život v té době v obrazech. Hlavní hrdina byl fešák a asi škoda, že už nehrál dál. Fotky všeho, krásná slečna i mladá paní, ekologie a třeba mytí aut v přírodě, sídliště a chata, a působivý odvoz raněných řeznickou dodávkou... ()

josieaddms odpad!

Nemá cenu nic napsat, uživatelka GlamourCat napsala naprosto perfektní komentář. Kdo chce znát můj názor, najděte si její koment. Dokonalost. ()

Pitryx

Snímek pro teen, jako takový myslím velice vhodný. Za pasáž o ničení přírody přidávám dvacku. Je to takový příjemný oddech, i když herec hlavní role snad vůbec nehrál. Jen lakonicky odříkával text, a to bylo všechno. Byl naprosto bez šťávy. ()

tatopulos

Velice zvláštní film, sympatický hlavní hrdina, který žije s hvězdným nebem nad sebou.  Skoro bych řekl, že tento film se Vám buď líbí nebo ho nesnášíte. Nádherná Mirka Šafránková+ psychedelická hudba Zdeňka Lišky. Moucha jako symbol úzkosti ? Člověk je rád, že už se do těchto divokých mladých let nikdy nevrátí. Milanovi fotografie mi zůstanou dlouho v paměti. ()