Katka je budovateľskou komédiou, ktorá v súčasnosti pôsobí úsmevne. Sú príbehy na ktorých sa podpísal čas a sú príbehy, ktoré čas preveril, alebo posilnil. Katka je ten prípad, kedy sa celé ponímanie príbehu a toho čo je komické zmenilo. V súčastnosti je to príjemná oddychovka, ktorá sa snaží o dôležité posolstvo, ktoré nám uniká, aj keď si uvedomujeme že tam je aj akú má podobu. Len sa stáva akosi nezaujímavé. Omnoho atraktívnejšie sa nám javí romantická dejová línia a hašterenie sa dvoch sokov v láske. Kadár dokázal vytvoriť film, ktorý aj napriek určitej propagande dýcha vlastným životom. Okrem scény v Tatrách - čo je podľa môjho názoru sekvencia naozaj podarená - sa môže film popýšiť skvelými výkonmi Dibarboru, Pántika a začínajúceho Krónera. Celé je to zasadené do pracovného prostredia, súperenia a morálky - podmienenej túžbou vyniknúť a niečo dokázať. Ako pripomienka časov, kedy to naozaj tak fungovalo je to výborné - aj značné zľahčenie a parodizovanie, ktoré tomu dodáva šťavu a vtip, ale ako samostatný komediálny celok, to v súčastnosti akosi pokrivkáva.(15.12.2011)

Agitační komedie Katka, jejíž titulní hrdinku sice lapila za pačesy až nemilosrdná mašina, zatímco její zapíranou duši si již dlouho předtím přisvojila – podobně jako v obludných cukrovarnických prózách Matěje Anastázie Šimáčka – sama fabrika, mě ani tak neoslovila jako spíše pobavila - tím, jak se v ní život a svět s nevídanou nežitou plynulostí rozpadají a skládají (jako by vše náleželo k nějakému stroji), aniž by tomu kdokoliv z pracujících věnoval pozornost. Jedna nekonečná halucinace socialistického štěstí (v níž chybí jen, aby tovární rozhlas vysílal živý přenos soudního přelíčení s Miladou Horákovou, k čemuž zřejmě došlo o rok později, kdy již asi Kadár chystal Únos...).(24.4.2014)

• argenson

Snažil jsem se tenhle film sledovat jako první režijní práci pozdějšího oscarového režiséra, z tohoto pohledu ovšem velká slabota. Jasně, daní době je všudypřítomné nadšení, agitace a překračování plánů. Jenže to měla být i komedie, ovšem směšné mi přišlo spíš to, co se tvářilo vážně. Navíc chápu, že v té době se nenosily herecké hvězdy, nicméně veškerá snaha učinit jí Boženu Obrovou (za zmínku stojí, jak byla vždy o několik tříd lépe oděná než ostatní rozjuchaná děvčata) se nezdařila a všechny slovenské údernice, zvláště ve flanelových pyžamech, působily maximálně asexuálně. A nakonec, buď jsem sledoval málo pozorně nebo jsem vážně antitalent, ale ten zlepšovací návrh se žárovkou jsem nepochopil...(22.8.2009)

• Radko

Oj, slovenská dedina zaostalá, bez priemyslu, neúderná ! Trebaže švárnemu dievčaťu pobaliť si škvarkov, opustiť otcovskú postať a ľaľa do textilnej fabriky pod Tatrami !! Veď ju tam aj plagátmi volajú !!! Pančušky ponavliekať na horúce tyče, po nociach trénovať na krajčírskej makete, zlepšováky vymýšľať. Súperiace partie úderníčok z pančuchárne a z pletiarne sa idú pretrhnúť aby prekročili plány. Bodré úsmevy, driečny majster plný lásky a zlomyseľný fiškus-úradník. Všetko je jasné a dané, stačí len pracovať s nadšením a vierou v maximálne prekročenie noriem a optimistická agitka na radostnú prácu v priemysle je hotová.(19.1.2006)

Asi najlepší film z tohto obdobia. Schematizmus v 50 rokov bolo cítiť pri každom filme, no tu asi najmenej. Pozerá sa to veľmi prijemne a dá sa aj to teraz dopozerať do konca. Je to však film ktorý svojou dobou bol ovplyvnený takže jednoduchosť deja netreba riešiť. Je to príliš priamočiare, ale nevadilo mi to.(28.12.2017)

• - Názov filmu ako dievčenského mena mal symbolizovať osud tisícok dievčat. Podporené to malo byť práve menom Katka, ktoré patrilo k najrozšírenejším menám na Slovensku. (Biopler)

• - Jedná se o první čistě slovenskou komedii. (P. J. D.)

• - Súdruhovia videli v Katke pilotný film budovateľskej prestavby spoločnosti. (Biopler)