Agitační komedie Katka, jejíž titulní hrdinku sice lapila za pačesy až nemilosrdná mašina, zatímco její zapíranou duši si již dlouho předtím přisvojila – podobně jako v obludných cukrovarnických prózách Matěje Anastázie Šimáčka – sama fabrika, mě ani tak neoslovila jako spíše pobavila - tím, jak se v ní život a svět s nevídanou nežitou plynulostí rozpadají a skládají (jako by vše náleželo k nějakému stroji), aniž by tomu kdokoliv z pracujících věnoval pozornost. Jedna nekonečná halucinace socialistického štěstí (v níž chybí jen, aby tovární rozhlas vysílal živý přenos soudního přelíčení s Miladou Horákovou, k čemuž zřejmě došlo o rok později, kdy již asi Kadár chystal Únos...).(24.4.2014)

• Pokryvac

Vidiecke dievča sa rozhodne, aj napriek veľkej nevôli svojich rodičov, že počne kariéru v továrni na pančuchy. Už ju nebaví dojiť kravy a naháňať prasce, jej snom je prekročiť normu v počte vyrobených pančúch za mesiac. Je to výzva. Podarí sa jej to? Nepodarí? Napätie od začiatku až do konca. A na stenách si veselo visí súdruh Stalin, zatiaľ čo v Sovietskom zväze vešia svojich odporcov on sám. Inak filmu chýba nápaditosť a humor, pričom nechýbajú afektované herecké výkony a propaganda. Nepomôže prostredie Tatier, ani Dibarbora.(6.8.2014)

• argenson

Snažil jsem se tenhle film sledovat jako první režijní práci pozdějšího oscarového režiséra, z tohoto pohledu ovšem velká slabota. Jasně, daní době je všudypřítomné nadšení, agitace a překračování plánů. Jenže to měla být i komedie, ovšem směšné mi přišlo spíš to, co se tvářilo vážně. Navíc chápu, že v té době se nenosily herecké hvězdy, nicméně veškerá snaha učinit jí Boženu Obrovou (za zmínku stojí, jak byla vždy o několik tříd lépe oděná než ostatní rozjuchaná děvčata) se nezdařila a všechny slovenské údernice, zvláště ve flanelových pyžamech, působily maximálně asexuálně. A nakonec, buď jsem sledoval málo pozorně nebo jsem vážně antitalent, ale ten zlepšovací návrh se žárovkou jsem nepochopil...(22.8.2009)

Katka je budovateľskou komédiou, ktorá v súčasnosti pôsobí úsmevne. Sú príbehy na ktorých sa podpísal čas a sú príbehy, ktoré čas preveril, alebo posilnil. Katka je ten prípad, kedy sa celé ponímanie príbehu a toho čo je komické zmenilo. V súčastnosti je to príjemná oddychovka, ktorá sa snaží o dôležité posolstvo, ktoré nám uniká, aj keď si uvedomujeme že tam je aj akú má podobu. Len sa stáva akosi nezaujímavé. Omnoho atraktívnejšie sa nám javí romantická dejová línia a hašterenie sa dvoch sokov v láske. Kadár dokázal vytvoriť film, ktorý aj napriek určitej propagande dýcha vlastným životom. Okrem scény v Tatrách - čo je podľa môjho názoru sekvencia naozaj podarená - sa môže film popýšiť skvelými výkonmi Dibarboru, Pántika a začínajúceho Krónera. Celé je to zasadené do pracovného prostredia, súperenia a morálky - podmienenej túžbou vyniknúť a niečo dokázať. Ako pripomienka časov, kedy to naozaj tak fungovalo je to výborné - aj značné zľahčenie a parodizovanie, ktoré tomu dodáva šťavu a vtip, ale ako samostatný komediálny celok, to v súčastnosti akosi pokrivkáva.(15.12.2011)

Upřímně mi vadí ta ne-jednoznačnost. Je to film o lásce, o pracujícím režimu alá konstruktivismus, nebo o feministickém marxistickém pojetí, které nás nutí uznat, že i ženy zde mají své místo a právo na solidní postavení? Film na to přímo neodpovídá a to je škoda. Herecké výkony jsou totiž docela obstojné, kamera sice místy zlobí, ale to lze odpustit vzhledem k tomu, že byla slovenská kinematografie ještě v plenkách, ale to, co nejde odpustit je režie. Na snímku je vidět, že režisér byl zatím nezkušený, a proto si nedokázal pohlídat všechny složky tak, aby výsledný dojem dával smysl. Například scénář samostatně není špatný, ale pro tento snímek je velice rozvleklý a matoucí, což podstatně škodí. Snímek by mohl být mnohem lepší, kdyby zde fungovala také lépe práce střihačů. Takhle bohužel průměrný snímek. Tři hvězdičky.(23.2.2015)

• - Filmovalo se na Štrbském Plese. Natáčelo se také na nádraží v Tatranské Lomnici. (M.B)

• - Závod na výrobu pančúch, v ktorom pracuje Katka (Božena Obrová), sa nachádza v slovenskom meste Svit, nesie názov TATRASVIT a funguje dodnes. (Raccoon.city)

• - Film vyvolal veľkú politickú a spoločenskú diskusiu, k ohlasom z tlače a rozhlasu sa pridalo aj vystúpenie Jána Kadára na diskusii v Klube robotníkov a spisovateľov. Tam Kadár priznal že, si s problémom nevie rady a nevie k zobrazenému zjavu zaujať stanovisko. (Raccoon.city)