Ján Kadár a Elmar Klos spolu natočili celkem osm filmů. Trojice těch nejoceňovanějších vznikla v šedesátých letech. Po dramatizaci románu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen (1963), ohlížejícím se bez idealizace za činností slovenských partyzánů za druhé světové války, se vrátili do přítomnosti se soudním dramatem Obžalovaný. Adaptace novely spisovatelky Lenky Haškové se odehrává v soudní síni a vyprávění je z velké části tvořeno svědeckými výpověďmi. Titulním obžalovaným je ředitel elektrárny Kudrna, obviněný na základě pomluv ze zpronevěry. Svou vinu zpočátku odmítá. Postupně mu ale dochází, že ne všechny jeho kroky byly tak čestné, jak si namlouval. Příběh o vině, trestu, osobní zodpovědnosti a varovném propojení vládnoucí strany se soudní mocí na více úrovních odkazoval k politickým procesům z padesátých let. To byl také jeden z důvodů, proč film v roce 1969 skončil v trezoru. V hlavní roli se objevil tehdy nepříliš známý slovenský herec Vlado Müller, Kudrnova obhájce si zahrál režisér Jiří Menzel. Již Obžalovaný sklidil převážně pochvalné ohlasy a obdržel řadu ocenění (mj. cenu Trilobit), vrcholem spolupráce Kadára a Klose se nicméně o rok později stane oscarové drama Obchod na korze (1965). (NFA)

C0r0ner

Kadár a Klos potřetí a potřetí u mě trefa, i když je to přece jenom o stupeň horší než Obchod na Korze a Engelchen. I tak je to ale další parádní zářez z našich šedesátek, který soudruhům po srpnu 68 asi moc nevoněl a který si pro sebe krade špičkový Vlado Müller. 85% ()

zette

Toto reziserske duo temer nikdy nezklame. Ve filmu Obzalovany, ktery se na svou dobu zabyva velmi odvaznym tematem je zdarily, jak rezii, kamerou, strihem, tak hudbou. Nesouhlasim s nazory prumernych hereckych vykonu. Vyborny byl zejmena odhodlany Muller v roli reditele Kudrny, nesmely obhajce ( Menzel ) ci soudce v podani Miroslava Machacka. Neztratili se ale ani mene znami herci. Velmi slusnych poslednich cca 15 minut. ()

majo25

Solidne natočená menej známa dráma z prostredia súdu, hlavne po príbehovej stránke. Aj keď jej hodnotenie je nadhodnotené, a to iba kvôli tomu, že bol film v ČSR daný do trezoru. V hlavnej úlohe je obsadedný už v tejto dobe známy herec Vlado Müller, ako nesprávne vypovedá ofic. text distribútora, ktorý svojou charizmou strháva všetko na svoju stranu. Naopak, do role ostatných postáv sú obsadení menej známi českí herci - okrem Menzela a Somra som poznal iba málo aspoň trochu známejších tvárí, ktorých mená sú ale mne neznáme. Známejší herci, ktorí by príbeh ťahali, tu jednoducho chýbajú. Minimálne do rolí prokurátora a obhajcu mohlo byť obsadenie určite lepšie. Film sa väčšinou odohráva v súdnej sieni, ale je prerušovaný flešbekmi, ktoré sú jednak zbytočné, a za druhé aj menej vhodne spravené a len odvádzajú pozornosť od hlavnej línie príbehu. Škoda, že kritika socializmu, ktorá je vo filme prítomná, nie je ktovieako pálčivá, tancuje iba po povrchu a je to skôr iba taká poznámka pod čiarou. Ale na druhej strane je sympatická. ()

sator

V kontextu své doby odvážný snímek je jedna věc, skvělé výkony i u herců které jsem dosud neznal druhá. Skvostná režie-nečekal jsem že mě film chytne... ()

dr.fish

"Nemůžete soudit člověka bez ohledu na to v jakém systému žije a pracuje". Tento soudní proces dokonale vysvětluje, proč je socialismus naprostá utopie. Lidi jsou prostě na prachy a beztřídní společnost není možná. Lidi budou dělat jen za odměnu a dát víc se jim za socialismu nesmí. Jak ale v rekordním čase postavit elektrárnu? Že by trochu kapitalistické úkolové mzdy? Kde vzít prachy na odměny? Trochu ošidit účty. A je to. Úkol splněn, ale pan ředitel čelí žalobě ze zpronevěry. Respektive z přílišné důvěry svým účetním, kteří se napakovali na jeho účet. Poctivý komunista pro dobrotu na žebrotu. 85% ()

danliofer

Vždy jsem si myslela, že filmy ze soudní síně jsou hlavně americkou filmařskou doménou, leč Kadár a Klos mě přesvědčili o tom, že i u nás lze natočit velmi dobrou "soudničku". Doporučuji snímek zhlédnout všem těm, co už mají krátkou paměť, či i těm, co tehdy ještě nebyli na světě, protože co je dobré na této sondě, že se nebojí tnout do vlastních chyb. Kolik filmů bylo u nás natočeno po roce 1989 s tím, že se v nich sice předchozí systém kritizuje, ale na vlastní máslo na hlavě se u toho nedohlédne. Myslím, že trezorové snímky jsou pro nás v současnosti velmi silným zdrojem reflexe oné doby takové, jaká byla, bez příkras, ovšem taky bez zbytečného zatracování všeho, čeho se v té době dosáhlo. Z filmařského hlediska za mě herecké výkony na výbornou, kamera též a navíc i střih. ()

Hafran

Socialismus se svými paradoxy, bodrými dělníky i studovanými právníky, podaný jak od Poláčka - lidsky. Zajímavý příběh je podán vynikající kamerou a střihem a s výbornými hereckými výkony. Filosofický podtext, sice pod haldou komunismu a úsměvností poctivých i nepoctivých fachmanů, je i dnes stále silný a opodstatněný - nejde o žádné časové a dobově poplatné, agitační dílko. Na tu dobu určitě veledílo, při stavu dnešní produkce ještě dokonalejší. Nenechte se zmást dneškem Češi kdysi opravdu filmy točit uměli. ;) 85% ()

HonzaBez

Na svou dobu jistě velmi průlomový film pokud jde o kritiku poměrů v tehdejším socialistickém Československu (viz třeba geniální hláška: "Které jsou dvě etapy vývoje socialismu? Nejdříve jsou potíže růstu a pak je růst potíží!"). Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o hodně dobový film, ovšem to hlavní téma, které tento film zpracovává (otázka míry odpovědnosti vedoucích pracovníků za činnost svých podřízených) je naprosto živoucí a stále velmi aktuální. Vlado Müllera bych ve filmů vůbec nepoznal (mám jej asi až příliš spojeného se seriálem Přátelé zeleného údolí), jeho výkon je však vskutku vynikající. Zaujal mě však i Jiří Menzel coby advokát. Možná sice jedna z jeho typických (trošku naivistických) figurek, přesto ale velmi dobře zahraná. ()

black.mao

Vlado Müller jako poněkud naivní ředitel snažící se vyhovět všem - nadřízeným i podřízeným, přičemž dosáhne jediného, že je obžalován a s jako takovým je s ním i nakládáno. Výborná, i když poněkud polopatická studie systému, v kterém je jedinec slouží dobře jen potud, pokud slouží dobře těm nahoře. Scéna s náměstkem ministra, který soudružsky ubezpečí našeho hrdinu, že se za něj postaví za každé situace a pak za sebe alibisticky k soudu pošle ministerského úředníčka, který se jen vzmůže na názor, že snad by to vše tak nějak i mohlo dopadnout, ale on si netroufá vyvozovat závěry, je výbornou ukázkou lidské malosti fungující dobře i za socialismu. Pravda, jistá polopatičnost jde zřejmě na vrub nutnému spádu děje, kdo byl u soudu, ví jak nudné a dlouhé bývají soudní přelíčení. Přesto však tento film hodnotím velmi dobře, vystačit si jen s prostřením soudní síně a pár záběry z vězeňské cely, dialogy stávajícími hlavně ze soudních výslechů a nenudit při tom ani minutu, tomu říkám ukázka kumštu. ()

progression

Tak jsem si po mnoha letech zopakoval tento výborný film a s čistým svědomím přihazuji tu zbývající hvězdičku. Film po letech nezestárnul (včetně těch třiceti letech v trezoru), ale právě naopak. Je silně nadčasový a stále aktuální, dokonce bych řekl, že se tvůrcům podařilo velice výstižnou formou znázornit "chybičky režimu", ale spíše než o chybičkách režimu jde o chybičky lidí, čímž pádem nejde zdaleka jen o konkrétní režim a film je opravdu nadčasový a s přesahem do současnosti. Vyznění některých scén a současně i lidských (stranických) vlastností je (bohužel) neustále aktuální a ten přesah do současnosti je možná ještě daleko vyšší než tvůrci filmu před 55 lety vůbec předpokládali. Vlado Muller je ve své roli vynikající a naprosto přesvědčivý, skoro si krade film pro sebe. Ale těch zajímavých postav i výborných hereckých výkonů je ve filmu povícero. Hodně mne zaujala postava mladého advokáta v podání Jiřího Menzela. Jedno malé světélko v soudním tunelu ... ()

Master19

Výjimečný film. Krom ostatního obsahuje spoustu pravd které nejsou poplatné době a režimu. A pak je tu druhá úroveň a to dokumentární o tehdejší době a tak dále. Jako bonus je to nesporně dobře natočené a zahrané. ()

Autogram

Aj socialistické súdy môžu rozhodovať zle, alebo aspoň nespravodlivo. Toľko kritiky do vlastného zriadenia som na šesťdesiate roky určite nečakal. Vlado Müller ako riaditeľ elektrárne, stavbyvedúci a obžalovaný neuveriteľne potiahol film, ktorý by inak nebol ničím výnimočný. Dialógy na súde suché, prehnane formálne, bez nápadu, aspoň tie návraty do minulosti mali šťavu a trochu to oživovali. V závere som očakával niečo viac, no film jednoducho skončil bez akejkoľvek nádeje na lepšie zajtrajšky. ()

Disease

Někde mezi 12 rozhněvanými muži a Mňačkovými Opožděnými reportážemi. Vlado Müller a Miroslav Macháček excelentní, zbytek velmi dobrý. ()

Mikino00

Vynikající soudní drama, srovnatelné se špičkou tohoto žánru ve světě. Skvělí herci jen spolupracují se skvělým scénářem ve výborné režii. V hlavní roli exceluje Müller, kterého moc rád nemám, musím ale uznat že zahrál výborně. Obdivuji, že si tvůrci dovolili natočit takový film v té době. ()

Rockerman

Dělnický ředitel Kudrna potřebuje splnit termín výstavby elektrárny a tak motivuje lidi vypsáním cílových odměn, které však nebyly schváleny. Elektrárnu sice postavil včas, ale dopustil se rozkrádání národního majetku a znovuzavedení kapitalistických praktik do socialistického hospodářství. Oscaroví režiséří Kadár a Klos nám tu přinášejí komunistickou absurditu, jak na stříbrném tácu! ()

Volpe

Pro mě jeden z nejpozoruhodnějších – alespoň co do podávání implicitních a ideologických významů – československých snímků 60. let, který nepatří do kánonu novovlnných děl...Josef Kudrna, který donedávna vedl stavbu elektrárny, má být exemplárně potrestán lidovým soudem za to kolik chyb a kompromisů během stavby udělal. Jde však překvapivě o člověka zásadového a oddaného straně… Samotný proces s Kudrnou se odehrává během dvou dnů, a stejně tak se do dvou částí dělí i děj samotný, nicméně zdánlivě jednoduchý dynamický vzorec jednotlivce proti celku zde výrazně ozvláštňuje skutečnost, že obě strany zde sdílejí stejné ideály. Celý proces tak namísto ostrého střetu dvou protipólů připomíná spíše diskuzi o tom, co je v socialistické společnosti možné či nemožné a jde o diskuzi vskutku podvratnou. Zatímco je totiž divákovi v první polovině systematicky podrývána představa socialistické práce, v druhé půli se role všech zúčastněných obracejí rovnou o 180 stupňů – nedotknutelný dělník je obžalován, výstražný proces kočí ústupkem a Kudrna najednou odmítá kompromisy. Pozorováním obou stran tak divák rozkrývá paradox, jenž stojí na pozadí všeho dění. Naplnění socialistických (potažmo komunistických) idejí není možné. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)