• ZHODNOTITEL

"To je ale řachanda." řekne jeden ze skřítků z Černého lesa a děsně se přitom směje. To je k názvu asi všechno. O čem to celé je, je také těžko popsatelné. Tak předně tu jsou dva hrdinové, kteří se tu objevili z čistajasna a jsou to zloději. Jeden z nich, Vladimír Polívka přehrává o sto šest až to není příjemné. Ten druhý, Aleš Bílík zvládá svou roli snad nejlépe. Během filmu ale nějak nevyčteme, zdali to jsou zástupci zla, či dobra. Úplně stejně funguje Černý les, který je prosluněný letními paprsky. Zlo, které se tu údajně skrývá je však zástupcem dobra. Nicméně hlavní hrdinové utíkají z temného království do toho laskavějšího, aby tam potkali nelaskavou princeznu, které jde za své chování do polepšovny v podobě již zmíněného Černého lesa. No a v tomhle guláši už potom nevíte, kdo je špatný a kdo dobrý. Příběh nedovedu převyprávět. Jestli to dovede některé z dětí, co tuhle pohádku vidělo, nebo uvidí, tak klobouk dolů a mají můj respekt. Byl jsem na tom s dětmi v kině a nebavilo je to. K tomu celý film je natočený ve formátu 16:9 ale na plátno byl promítaný ještě oříznutý na větší širokoúhlost, čili ve spoustě záběrech někomu chyběla hlava a také jsem si všiml, že Vladimír Polívka byl ve verzi pro kino přejmenován na Jaromíra Polívku. Na druhou stranu film obsahuje několik pěkných záběrů i momentů. V neposlední řadě má krásný hudební doprovod, který je na tom celém asi nejlepší.(27.8.2017)

• blackrain

Řachanda -legrace, sranda, zábava doprovázená velkými salvami smíchu, toť citace jednoduchého internetového slovníku. Ovšem toto pohádka nesplňuje, i když podle názvu by člověk očekával podařenou lidovou zábavu. Nic takového tu nenajde, i kdyby prstíčkem hrabal. Taky jsem hrabala, až jsem si bříška prstů málem rozdrásala. Co musím pochvílit, to jsou masky lesních tvorů včetně jejich královny( pro Vilmu Cibulkovou mám slabost). Akorát se příliš nehodí do našich pohádkových končin. Trolové, zelené elfí Amazonky a motýlí víly. se tu nevyskytují. Fantazii a inspiraci se meze nekladou. Jen by se to mělo využívat s mírou. Ještě, že máme Trošku a Stracha.(19.10.2016)

Vždycky se najde hromada těch, co porovnají novou pohádku s Třemi oříšky pro Popelku, řeknou, že Libuška je lepší a pak automaticky vpálí novince do profilu odpad. Řachanda se zdá být přesně tím případem. Na rozdávání Ocarů to asi není, ale rozhodně se nejedná o špatnou pohádku - děj neurazí, obsazení je dobré, masky nezvykle vydařené... to člověk přimhouří obě oči i nad nějakými těmi hluššími místy. U mě dobrý.(10.1.2018)

• claudel

Všechno špatně. Nudné, příšerné, hloupé a neakceptovatelné. Další děsivá role Vladimíra Polívky. Přemítám nad tím, zda je Řachanda horší než ten děsný filmový pořad na Óčku, jejž princezna Denisa uvádí. Letos jsou ty český filmy ode zdi ke zdi, tedy aspoň já jsem viděl buď vynikající počiny anebo děsné propadáky, nic mezi tím.(2.10.2016)

• Lachtaan

Stejně tak jako po Sametové revoluci do vzduchu vyšuměla moc komunistů, s ní se i vytratil český um točit povedené, zábavné a nezapomenutelné pohádky. Vlastně nejen pohádky, ale i jiné formáty, ve kterých dnes vyniká snad už jen jeden z 10ti historických snímků. A tak to platí i u Řachandy, která ve finále vůbec není žádnou očekávanou řachandou, jež z ní udělala loni prapodivně vysoká návštěvnost, které bych se u obecné inteligence českého filmového obecenstva ale vůbec neměl divit.(25.3.2017)

• - Kvůli náročné operaci žlučníku Jana Hrušinského muselo být natáčení o několik měsíců posunuto. (patriksson)

• - Natáčelo se na zámku Dětěnice, na hradě Kost a v lesích Královehradeckého kraje. (Terva)

• - Maskérská práce v pohádce byla náročná. Jen líčení jednoho herce trvalo přes čtyři hodiny. Herci museli stát v zimě pouze ve spodním prádle, jelikož zaschnutí barvy, která vytvořila krustu, trvalo dlouho. (willy1)